Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

romanii intorsi: solutie viabila


Recommended Posts

Buna la toata lumea. Inainte de toate precizez ca nu e o provocare...ci mai degraba un subiect drag noua (mie si sotului si a multi altor prieteni). Eu ma cam codesc sa il pun aici, sunt mai degraba o cititoare pasiva si nu un forumist activ[detectiv] Intoarcerea acasa a devenit o alternativa pentru unii romani -cam asta s-ar vrea aceasta postare - o pledoarie pt. romanii "tacuti" (multi dintre ei si pe acest forum) care s-au intors si-au vazut de treaba sau unii care sunt pe punctul sa se intoarca sau unii care au ramas si fac lucruri bune. Noi avem prieteni care s-au intors si le merge bine. Aici imi permit sa trag o concluzie ca foarte multi care au reusit in afara pot si chiar reusesc foarte bine si in tara. Probabil lumea de afara scoate tot ce e mai bun din noi, incepem sa invatam, sa vedem totul cu alti ochi, incepem sa vedem ca nimic nu ni se cuvine, ci trebuie sa gasesti, sa prinzi orice oportunitate ti se da. Parerea mea (si a sotului) e ca Romania este pe drumul cel bun (stiu si de coruptie, si de mizerie, si de lipsa liderilor si nu le voi nega nici pe departe) si ca fiind o tara emergenta acum a momentul intorsului. Da, luptandu-te la administratie, luptandu-te cu mentalitati care mai de care, insa acum e terenul, inca, putin virgin si se pot face acei "bani vechi" pe care ii vezi si pe aici si oriunde in firme mari, oameni de bani grei a caror parinti, bunici ai inceput o mica afacere cand si pe aici mai era porcul cu paiul in gura:) si au avansat in timp. In cativa ani (stiu, poate 5, poate 20) cand totul va fi pus la punct nu vor mai exista oportunitati atat de multe (vor mai fi pe ici pe colo, ca oriunde, bineinteles) dar nu ca acum. Cineva glumea ca atunci cand va fi autostrada ca in palma si acolo, se va termina...casa va fi in rate pe viata ca si aici, stresul la fel. Sa nu uitam ca acolo cu putinii bani stransi prin strainatate se pot face multe (un apt in Capitala e 50000 - pun un pret marisor, o casuta de vacanta cu putina munca si pasiune o poti avea, o vacanta, o mica afacere, etc) Nu stiu cati oameni (in majoritate straini) repeta ca in Romania oportunitatile sunt la fiecare colt si poate fix unii dintre noi, care mai au si capitalul limbii stiute la perfectie (ma refer la romana - da, recunosc si dati cu rosii..eu nu voi pretinde niciodata ca stiu engleza ca si romana si mai am si acum momente cand intreb foarte senina dupa ce cineva foloseste un cuvant mai deosbit daca e de bine sau de rau - sunt o rusinica:)), experienta strainatatii, idei o stiva vazute pe afara care pot fi aplicate si acasa, pt. ca unele lipsesc cu desavarsire, etc. Plus cred ca da o mare satisfactie sa pui si tu umarul la propriile radacini. Cu multa bataie de cap, munca si rabdare poti face multe acolo si poti obtine satisfactii foarte mari. Si eu mai stiu inca ceva: acolo, acum ai o sansa unica, care dispare si ea incetul cu incetul - "dupa razboi sunt intotdeauna cele mai mari sanse"! Da, poti sa si pierzi, dar daca esti hotarat si rabdator sansele sunt mari sa iasa! Si mai cred un lucru ca acesti romani "tacuti" mai invata in strainatate ca e nevoie sa ai aceeasi atitudine pe care o ai aici si vei fi respectat, la noi tine figura cand merge acasa. Daca simtiti nevoia sa imi dati replici acide..nu e nevoie, imi fac singura deja "Mea culpa!" Bineinteles, sunt si exceptii care sa speram ca vor descreste ca si cantitate! A propos, de unguri, polonezi...si acolo se observa migratia inversa..pe aici cel putin nu mai vezi picior de ungur proaspat venit in Canada de ani de zile..de ce? pt. ca acasa la ei incepe totul sa o ia din loc.Si pt. ca probabil unii dintre ei nu mai fac pasul asta mare, ci prefera sa mai lucreze prin Europa pt. cateva luni..si tot asa. O sa vina si la romanasi cred, momentul asta. O sa imi inchei aici epistola mea cam lunga... Si inca o data ma repet ca Romania e departe de a fi perfecta, insa sunt si oameni care au reusit acolo...si cine vrea sa spuna ca toti acolo sunt idioti sau mai stiu eu ce epitet doriti, va rog sa va abtineti ot. ca nu subscriu! Cam asta cred eu...si daca vreti, dati-va si voi cu parerea sau dati-mi in cap, ce preferati[8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 176
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu una am trecut prin asta, asa gandeam si eu prin ’97, dupa 4 ani de stat prin strainatate reveneam acasa cu aceleasi ganduri curate si optimiste ca si tine. Timp de 4 ani am inecercat si imposibilul, am muncit amandoi “pe branci”, cu optimism si rabdare. Concluzia? Dupa 4 ani cu ultimii 25000 usd ramasi (cred ca nu are rost sa-ti povestesc catzi s-au irosit timp de 4 ani in sistemul putred al economiei romanesti) pleacam spre Canada. Asadar, pentru mine nu este o solutie viabila… Imi pare rau, Caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca Ro se indreapta cu pasi rapizi spre o tara latino-americana. Coruptia domina iar cei bogati vor fi si mai bogati. Eu nu dau 2 bani ca 0.01% din populatie aduna milioane de USD. Sau ca XX are 2000 euro/lunar. Salariul mediu pe economie iti spune totul si nu povesti ca XX are si YY face. Unul care are bani sa traiasca comfortabil trebuie ca si ala din coltul strazii sa o duca la un nivel acceptabil. Nu cred ca te simti bine ca din Bentley sa vezi cersetori la orice stop sau spalatori de parbrize. La o economie care creste cu max 5%/an faceti un calcul cit timp dureaza sa ajungi de la media de 150 euro la ceva acceptabil. Deci cei 5...20 ani sint doar antrenamentul. Au trecut 15 ani si de abia am ajuns unde eram in 89. Isus nu ajuta in cazuri unde trebuie sa muncesti. Guestus a incercat si nu tinut...si d"aia nu mai are incredere in el...hehehe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu un caz destul de fericit. Am aici in New York doi unchi mai indepartati. Au o companie de constructii si instalatii caldura/aer conditionat. Le mergea destul de bine si s-au hotarit sa se extinda in Romania. A durat ceva ani pina cind au reusit si acolo dar cu FOARTE, FOARTE multe eforturi. Cele mai grele piedici au fost puse de catre birocratie. Au reusit in final cu toate ca in sistemul de economie de teapa din Romania au o multime de bani de strins de la oameni care li s-au prestat serviciile dar nu au platit niciodata. In final, ei sint destul de multumiti de cum merge treaba acolo. Singura greutate este ca unul e aici si unul acolo si se vad destul de rar. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex3.jpg[/url] [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick3.jpg[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Salariul mediu pe economie iti spune totul si nu povesti ca XX are si YY face." Sunt de acord si nu ma bazez pe ce are unul sau altul, ci pe preiteni care au reusit. Am spus si ma repet ca e foarte greu. Singurul comentariu care ar mai fi e ca la un calcul simplu daca iei acest salariu mediu din statistici nu mai au cum justifica sumele cheltuite in mgazine, etc. Stiu, se adauga si cei care muncesc in strainatate si care pompeaza bani acolo. Stiu, foarte multi traiesc cu mai putin de acel salariu mediu sau minim. Dar mai stiu ca toti colegii mei de generatie au pe hartie salariul mediu si in realitate se invart undeva la 500/luna. Si mai stiu ca impozitarea e groteasca si de asta se plateste la negru. Si mai stiu ca in sondaje din toti romanii, numai 12% declara ca averile castigate sunt din munca. Care e adevarul nu stiu???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu vezi Magheru si Mall din Bucuresti plus alte 2-3 orase mari cu magazine. Nu cred ca magazinele din Colentina sau Pantelimon au nevoie de masina blindata sa care banii. Ce nu vezi tu este Zimnicea...Slatina... Slobozia...Corabia... si iti mai insir inca 30 de orase. Sa nu vorbim de toate sate din Ro unde multinationalele nu au ajuns inca. Iar cei ce accepta 500 in mina si 100 pe hirtie vad repercursiunile prin sistemul sanitar care exista. Sa nu vb de alte efecte...gen invatamint .. blabla. Dar ei prefera sa bage banii in buzunar la un patron.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fara rautate, nici aici sau in general nu ma uit la ghetouri, ci imi aleg selectiv unde vreau sa stau...atat cat imi permite buzunarul:) Alexandria, Zimnicea stiu foarte bine cum arata, Fereasca Sfantul..nu-s mandra nici de cartiere "faimoase" in rau din Bucuresti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca n-o sa fie nimeni interesat sa te angajeze. Din cauza mentalitatii. Ori se uita la tine si zice "looser" n-a reusit acolo si i-au dat aia un picior in fund... si se intreaba bovin cine Doamne iarta-ma se intoarce de buna voie?! Ori zice aha...asta a venit sa-mi dea mie lectii. Poi io am mincat salam cu soia blablabla. Io stiu sa ma "descurc". Vine asta sa-mi arate mie cum sa muncesc??? (aici intervine furia si urechile inrosite). Deja ai plecat cu 10 puncte in minus la un eventual interviu de angajare. Ori a mai avut de-a face cu d-alde tine si stie ca ai venit sa muncesti frate nu sa stai sa rumegi toata ziua la cafele si sa chibitezi pe holuri si n-are nevoie de "premianti". Din pacate sunt foarte putini interesati sa profite de tine, la modul bun (de cunostinte, de dorinta de munca, de profesionalism etc).DIn pacate inca se traieste din "invarteli". Lumea e facuta, inca, de/pentru "descurcareti". Ori se vor speria ca ceri salariu prea mare...ori,ori, ori... Nu in multe institutii o sa intilnesti persoane tinere cu alta viziune asupra muncii. Tre sa se umple cimitirul de dinozauri si p-orma s-or elibera locurile. Nu stiu citi dintre tinerii romani sunt multumiti de castiguri ...insa cu mult mai putini dintre ei sunt multumiti de relatia cu seful. Pe linie profesionala sunt umiliti si li se da cu ciocanelul in cap "seful are intotdeauna dreptate". Si atunci degeaba ai idei si mizgalesti la proiecte daca in Consiliul de administratie is dnii escu si eanu, stabii vechi, ciocoii noi... cum vrei sa le spui. Niste boieri care nu privesc cu ochi buni diversele tale califiari. N-ai douaj de ani in campu muncii, nu existi. Poti sa fii megatalentatul inginer de scule rare...tot nu esti nea sculeru' Mitica pe care-l stiu ei ähä taman din vremurile in care mergeau cu Dacia la judeteana, la sedinte. Daca nu ai o afacere a ta (si nu ma refer la buticuri cu ciunga) greu sa obtii si un salariu decent, si o recunoastere profesionala pe masura. Romania, asa e, e pe drumul cel bun. Da' is multe locuri vacante la sectorul Bellu Dinosaurus[xx(] "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne apropiem incetul cu incetul de adevar:) Cred ca am fost inteleasa putin gresit..eu ma refeream ca in Romania sunt oportunitati de afaceri si ca multi prieteni s-au intors si fac afaceri si e bine. Noi daca ne intoarcem asta vrem sa incercam. Bineinteles, altii pot sa se si angajeze, eu cred ca se poate. Am colegi si cunostinte si nu cred ca situatia cu angajatii e chair asa, cel putin, haideti sa fiu ultrapesimista:10% din firme. Asta cu "seful are intotdeauna dreptate" e si pe aici 100% peste tot. Si mai e una buna: poti sa-ti pui o idee proprie in practica numai daca o vinzi sefului cum ca de fapt lui i-a venit, nu tie. Ca si anecdota, mi se plangea o prietena din Romania ca ce o munceste patronul (e contabila)..si in lumea larga ce crezi ca faci? Bineinteles ca te munceste patronul, ca doar de asta iti da bani si in plus, mai sunt 100 la usa care asteapta sa iti ia locul. Nimeni nu e de neinlocuit! Looser - e perfect daca o sa mi se puna eticheta asta, fiecare cu aia a lui. Ce cred eu despre mine conteaza...si oricum, asta e traditia populara ca daca cineva se intoarce e looser (noi de exemplu avem salarii peste medie aici, deci nu suntem looseri). Cine o adopta, foarte bine[:D] Si inca o chestie anecdotica: avem niste prieteni acasa: vor sa vina in State, vor sa vina. Intreaba sotuld e ce:a, pai politica si pensionarii care au 60 de dolari pensie. Insa si-au terminat de construit casa, au masina, copil, salarii bunicele. Daca eu as muri aicid e grija cersetorilor care dorm pe stradda si "decoreaza" frumos centrul sau mai stiu eu de ce alte motive..unde as ajunge. Nu dati cu pietre, mi-e mila de bietii pensionari:) Si ultima chestie: am vazut raspunsurile, dar eu ma gandeam ca discutam particular, nu generalitati. Cifrele le stiu si eu la perfectie:) Si inca o observatie, eu totusi am parerea ca pe forumul asta, forumistii din Romania nu o duc chiar greu, cel putin 50% nu cred ca mor de foame in nici un caz, pt. ca mai vad pe ici pe colo in forum ca se discuta ba de excursii, concedii, cumparat case/apt, etc. Nu judec pe nimeni, Doamne Fereste..faceam numai o observatie. Salutari!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am intors in tara dupa 6 ani. Mentionez totusi ca nu ne-am fi intors aici sa ne angajam, ci pentru ca aici sa ne putem pune pe picioare propria afacere, ceea ce am si facut. Ne pastram inca optiunea ca peste ceva timp (poate 4-5 ani) sa plecam iar din tara, daca vom putea face sa mearga treaba aici si fara noi. In Romania se fac bani frumosi cu munca cinstita, pentru ca simtul anteprenorial nu este inca foarte dezvoltat, motiv pentru care multi prefera sa se planga de salariu dar sa munceasca de la 9 la 4 in conditiile in care exista multe exemple de oameni care incearca sa faca mai mult. Stii cum se spune, "Fate favors the brave" - soarta ii favorizeaza pe cei curajosi. Ce pot sa-ti spun este sa nu va intoarceti in tara cuprinsi de sentimentalism sau fara o idee exacta despre ce vreti sa faceti aici. Daca sunteti firi pragmatice si dornice de munca, este imposibil sa nu reusiti intr-un fel sau altul. Asta nu inseamna neaparat ca va veti imbogatii, dar veti putea trai decent dupa toate standardele . Nu este nevoie sa exemplific dar cunosc nenumarate exemple de succes, in plus cunoastem un numar foarte mare ( in conditiile in care ne-am intors in orasul meu de bastina, din provincie) de investitori straini : englezi, italieni, greci, turci, ciprioti, taiwanezi, indieni si americani. Fi convinsa ca nu ar veni in Romania daca nu ar exista un potential economic real. Hotararea va apartine, ideea e ca trebuie sa o luati 'la rece' nu 'la cald', sa va ganditi serios ce anume vreti sa faceti in tara, plus avantajele si dezavantajele fiecarei optiuni. Oricum, succes ! " You must be the change you want to see in the world" Gandhi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...