Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

romanii intorsi: solutie viabila


Recommended Posts

Kim,, Cleomax, aici e diferentza intre zonele in care locuiti voi. http://houseandhome.msn.com/pickaplace/comparecities.aspx?FromState=GA&FromCity=Atlanta&ToState=CA&ToCity=Laguna+Hills&btnCompare=Compare&EarningFromCity=%2450%2C000&EarnToCity=%2493%2C946&Changed=1&prevFromCity=0&prevToCity=137&prevFromState=GA&prevToState=CA&EarningToCity=93946.1883408072&Ratio=1.87892376681614 Deci in medie lui Kim ii trebuie mai mult cu $22,000 pe an ca sa aiba acelasi nivel de trai cu Cleomax. Iar casele sint in medie cu $150,000 mai scumpe unde sta Kim. Diferentze imense de la un stat la altul, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 176
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ma bag si io, ca prea v-ati incins. Cand luati masina cu doband 2% fiti sigure ca diferenta pana la dobanda "reala" e inclusa in pretul masinii. Mi s-a explicat de cineva care lucreaza la dealer. Faceti numa' o incercare, daca luati cu dobanda normala 5-6% vedeti ca dati un pret mai bun, adica va puteti targui si va da si un rebate mai mare pe deasupra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca si noi ne gindim la intoarcere iar cel putin pe mine ma roade foarte tare ideea asta. Daca as sti acum exact ce afacere sa fac in Romania cred ca in 6 luni as fii acolo. Ceva bani avem asa ca singura problema e ce sa facem acolo? Noi am avut firma si inainte pe vremea cind pt a infiinta o firma era o adevarata aventura. Acum e ceva mai simplu. Cineva punea problema controalelor financiare . Atina timp cit toate actele tale, multe cei drept, sint din p d v legal in regula nimeni nu poate sa iti ceara nici macar o cafea. Problema apare cind nu chiar totul e asa cum trebuie. Problemele cele mari apar cind e vorba de diferite avize si aprobari dar si astea se obtin pina la urma si asa cum spunea Simona daca nu pleci de acasa cu sabia sculata ai foarte mari sanse de reusita. Saracia naste hotia. Asta e legea instinctului de supravietuire. Nu e o justificare dar e un fact. In momentul in care ai un salariu care iti asigura un trai decent si te rasplateste pt munca depusa macar cit de cit, putini vor avea inconstienta sa isi riste piinea pt citeva atentii sau sute de dolari. Coruptie la nivel inalt exista si aici ca peste tot cea care lipseste este cea la nivel mediu. Fata de straini avem avantajul ca stim cam cum merg treburil prin Romania si avem si ceva cunostinte, rude , fosti colegi, vecini etc. Sper ca puritanii sa nu se atace dar asa zisul "network"= pile ,relatii este folosit la maxim si aici si este primul lucru care ti se transmite(inoculeaza) cind incepi sa inveti sa cauti de lucru : "Trebuie sa iti faci relatii pt ca fara ele sanse minime". Pt Simona am vazut ca stai in Toronto , noi in Kitchener nu chiar la colt dar.. si dupa cite am inteles atin venit din Bucuresti ca si noi. Mi-ar face placere sa mai discutam despre asta (sau altele). Arunca un mesaj pe PM daca te intereseaza. Noroc si sanatate AP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bon, mersi, cu asta m-am lamurit. Acuma poate ma ajuta cineva din .ro, care lucreaza in domeniul bancar: aici in .ro daca iei un credit in valuta cu dobinda 8% pe an, pe 20 de ani, inseamna ca tu practic platesti o dobinda totala de 160%? Multumesc din nou, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-ai facut sa rid.....macar ai simtul umorului, si asta apreciez. Daca tu ai tras concluzia ca eu am picat rau.....fie-ti bine. Sa inteleg ca ai vizitat link-ul ai vazut ca am dreptate si decit sa accepti ca ai fost gresit informata mai bine treci la atac de persoana. Cit priveste "miinile in sold" probabil ca asa obisnuiesti tu, eu una provin dintr-o familie in care acest gest lipseste cu desavirsire. Dar ce facem aici este sub nivelul meu si eu ma retrag. Numai bine si noroc in viitor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tare mult Andrada. Nu a fost in intentia mea sa repurtez o victorie nici macar morala, desi si eu am fost "victima" unor astfel de legende cu ciini cu covrigi in coada si case gratis pentru oamenii de bine care vin in SUA. Adevarul este unul si singur indiferent de ceea ce ne place sau nu sa promovam. Datele de pe site vorbesc de la sine, deci nu mai este nevoie sa comentez. Numai cine nu vrea ,nu intelege. QED Pentru cei interesati de preturile caselor in US si despre dobinzi puteti vizita aceste link-uri, in felul acesta nu vor mai exista acuze reciproce si discutii inutile: www.realtor.com www.homes.com www.realstatebook.com www.century21.com Un weekend placut!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragilor:) Nu stiam daca sa postez aici sau la celalalt cu "mai fericit sau nu.." Daca considerati ca e gresit sau rauc e scriu, se poate sterge, nu ma supar:) Cand eu am inceput acel subiect, cu o solutie viabila sau nu referitor la Romania, nu era neaparat o discutie despre ca noi personal vrem sa ne intoarcem, ci stiu multi de pe acest forum care au in plan sa plece sau chiar s-au intors (nu ii includ si pe multi - nu mii sau sute, nu sariti - priteni de-ai nostri care s-au intors dar nu folsoesc forumul[:D])..ci parca vroiam sa iasa si sus-numitii la lumina pe forum, ca parca m-am tot saturat de injuraturi si cand se pomeneste ceva de Romania intotdeauna se adopta o extrema,de obicei cea negativa! Vroiam mai degraba sa vedem din experienta unora, chiar si a celor care sunt acolo sau care s-au mutat, impresii, sfaturi... Dar s-a ajuns la cu totul altceva...la generalizare ca ne mor pensionarii de foame, si poate si altii, nu numai pensionarii. Aici o sa fiu rautacioasa si nu dati, de fapt citez cred ca pe altcineva: ajungem sa ne plangem ca murim de foame pe Internet[8D] Eu vorbeam numai cu comunitatea asta de pe forum..nu cu toata Romania. O alta chestie punctuala este ca toti din Romania ne spun ca nu suntem informati si noi, cei de prin strainataturi... Aici imi permit sa va spun ca gresiti tare de tot si aruncati cu rosii, dar eu cred ca multi dintre noi, astia de pe afara suntem mult mai informati. Eu citesc in absolut fieacre zi 4 ziare (Evenimentul Zilei, Adevarul, Ziua, Romania Libera si jurnalul) plus altele mai sporadic, adica o data de doua ori pe sapt., ne uitam zilnic la 4 posturi de televiziune romanesti prin satelit (vedem absolut toate stirile), privim EuroNews - ca sa vedem ce e si pe cealalta parte a baricadei.. Stiu toate statisticile, balbele, ministri etc si in somn vi le spun! Deci, cel putin eu si al meu sot nu vedem lucrurile in roz sau prin prisma de acum 7 ani sau a vacantei (o sa radeti, dar noi nu am avut nici o vacanta acasa in sensul strict al cuvantului..de fiecare data am fost cu afaceri ca sa spun asa) si nu suntem rupti de realitate absolut loc. Inca o chestiune..ca tot vorbim ca vrem acasa din nostalgie, etc. Aici eu iarasi contrazic, multi dintre noi au ajuns in strainatate, au vazut una alta, poate suntem prosti sau destepti, nu stiu..am vazut si ce e acasa, am mai inceput sa adunam 1 + 1, Uniunea Europeana, cum a evoluat lumea in general, etc si observam ca deja acolo se poate face si o afacere, acum cat mai sunt oportunitati ca vor trece si ele.. Si precizez ca noi suntem si o fire mai de afaceristi, recunosc! Deci e si o nostalgie dar de exemplu in cazul nostru primeaza oportunitatile economice. Si noi suntem mici, nu ne ducem la ceva imens...sunt altii care merg (firme mari) dar chiar si pt noi astia amarati cred ca se pot gasi niste firimituri. Stiu, mi se da in cap regulat ca iti trebuie pile,relatii, spagi, etc...cu exceptiile de rigoare si daca vrei sa mergi cat de cat legal. Iarasi extremismele uzuale. Eu sustin ca si cu munca cinstita, csi cu rabdare se poate pune ceva pe picioare. Si nu cu sume imense de aici. Contrar credintei populare aici e o societate de consum, deci nu poti sa pui bani la o parte cum se crede. Si dimpotriva, mai trebuie sa strangi putin cureaua sa mai pui un banut la o parte. Pe scurt: esti in strainatate si vezi un roman simplu de pe forum care spune ca, cu 50000 poti obtine un 2000/luna acasa. Poate nu realizeaza multi, dar aia sunt bani la o investitie micuta...comparativ cu alte parti. Si de fapt ai avea cam un 10000 luand in considerare puterea de cumparare. In legatura cu unde esti mai fericit, asta e litera de lege, si au spus-o si oameni mari, nu eu o cacacioasa[jamaica] ca dezradacinatul nu isi va gasi linistea si pacea. Sau e o alta axioma: prima generatie in strainatate ramane neadaptata. Punct. Si o spun strainii, nu eu! De ce aici si un mos care traieste aici din 30 tot italian spuen ca e si nu canadian? Nu suntem noi romanii, ci toti dezradacinatii. Sunt cai si tehnici diverse si puse in aplicare de multi sa iti pacalesti nostalgia, lipsa de acasa, etc (cea mai comuna e ca Romania e cel mai imputit loc pe Pamant) Da, si nu sunt foarte fericita, bani am, dar ma credeti ca de 5 ani aici nu am gasit decat vreo doi prieteni si asta e tot? Cineva spuena ca prefera acasa cu familia... Si eu, insa sa vezi ce mori de draci cand ai mai vrea si cu prietenii si ia-i de unde nu-s. Stiti cum e...daca am un card de prieteni si o familie, perfect..ma infrupt din amandoua cand am chef. Lipsa vietii sociale pe noi personal ne omoara..si nu suntem chiar neplacutii lui D-zeu, mai stim sa facem si noi o glumita[;)] In Romania inca mai avem prieteni si ajugem sa inrosim telefonul vorbind cu prieteni de acasa.... Deci poate ca se mai paote vorbi si de partea plina sid e cea goala a paharului, si de gri, nu numai alb si negru! -am innebunit..dar e vineri dupa amiaza, astept ora patru! Cumse spuen pe forum, poftiti, mai am multe de spus ca am o gura mare, dar nici chiar sa nu ma fac de rusine[^]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cataghe nu chiar 160% in 20 ani pt in acest timp mai platesti si din credit dar cam in 25 ani platesti cam dublu( la dobinda asta).Exista un algoritm pe care il folosesc toate bancile . Dute la adresa asta http://ninemsn.realestate.com.au/cgi-bin/rsearch?a=o&ag=&s=vic&c=35784156&tm=1085772454&id=101583495&f=0&p=10&t=res&ty=&snf=rbs&cu=MSN&fmt=&header= si pe pagina respectiva in dreapta mai jos o sa gasesti un patrat cu Morgage Calculator apasa pe Calculate si o sa ai schema cam cumse platesc imprumuturile in fct. de dobinda si de nr de ani Dupa cite stiu eu imprumutul e pe 15, 20, 25 dar dobinda e fixa pe o perioada mai mica de obicei 3 sau 5 ani dupa asta se schimba in functie de dobinda la data respectiva. Cel putin in CAnada nu am auzit de dobinda fixa pe 20 ani. AP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gorjan
Ideea este ca si noi ne gindim la intoarcere iar cel putin pe mine ma roade foarte tare ideea asta. Daca as sti acum exact ce afacere sa fac in Romania cred ca in 6 luni as fii acolo. Ceva bani avem asa ca singura problema e ce sa facem acolo? Noi am avut firma si inainte pe vremea cind pt a infiinta o firma era o adevarata aventura. Acum e ceva mai simplu. Cineva punea problema controalelor financiare . Atina timp cit toate actele tale, multe cei drept, sint din p d v legal in regula nimeni nu poate sa iti ceara nici macar o cafea. Problema apare cind nu chiar totul e asa cum trebuie. Problemele cele mari apar cind e vorba de diferite avize si aprobari dar si astea se obtin pina la urma si asa cum spunea Simona daca nu pleci de acasa cu sabia sculata ai foarte mari sanse de reusita. Saracia naste hotia. Asta e legea instinctului de supravietuire. Nu e o justificare dar e un fact. In momentul in care ai un salariu care iti asigura un trai decent si te rasplateste pt munca depusa macar cit de cit, putini vor avea inconstienta sa isi riste piinea pt citeva atentii sau sute de dolari. Coruptie la nivel inalt exista si aici ca peste tot cea care lipseste este cea la nivel mediu. Fata de straini avem avantajul ca stim cam cum merg treburil prin Romania si avem si ceva cunostinte, rude , fosti colegi, vecini etc. Sper ca puritanii sa nu se atace dar asa zisul "network"= pile ,relatii este folosit la maxim si aici si este primul lucru care ti se transmite(inoculeaza) cind incepi sa inveti sa cauti de lucru : "Trebuie sa iti faci relatii pt ca fara ele sanse minime". Pt Simona am vazut ca stai in Toronto , noi in Kitchener nu chiar la colt dar.. si dupa cite am inteles atin venit din Bucuresti ca si noi. Mi-ar face placere sa mai discutam despre asta (sau altele). Arunca un mesaj pe PM daca te intereseaza. Noroc si sanatate AP
In Romania, la ora actuala merg foate bine afacerile pe constructii, materiale de constructie, industria farmaceutica este cea ma profitabila, dar mai ales intermedierile de medicamente, mancarea, afacerile cu mancare merg excelent insa sunt riscante, mancarea fiind perisabila, casele de discuri si investitiile in studiouri de muzica sunt in floare, dar cel mai bine merg afacerile unde faci multi bani si declari putini, oricum daca esti cinstit cu statul nu castigi nimic, ca de ex. change-urile valutare, cabinetele de cosmetica si coafura, barurile si discotecile.... Prietenii mei care au ramas in tara sunt in domeniul constructiilor, au afacerile lor care merg foarte bine, aaaa, mai am unul care face afaceri cu miere, stupi, dar toti spun ca nu se poate face nimic cinstit si cu sufletul curat in tara asta, si in plus in fiecare zi stau cu stresul ca totul se va prabusi. Am lasat la sfarsit afacerea nr. 1, care in Ro este cea cu imobiliarele, cumperi un teren la Predeal, de ex., construiesti casa, adica vila, dai spaga la Renel sa-ti bage curent daca cumperi intr-o zona putin departata, iti pui stalp de electricitate, faci canalizare, dai spaga la primarie pt. autorizatie de constructie, tot, o faci cu etaj ca sa ai cat mai multe camere, wc in fiecare camera daca vrei bani mai multi, iar apoi o inchiriezi cu 3-4 mii euro pe luna, asta in conditiile in care la stat declari ca dai camera cu 10 % din cat o dai tu pe noapte. Asta mi se pare afacerea cea mai cool si neriscanta. Am facut toate aceste precizari de constructie cu casa pt. ca banuiesc ca nu aveti 1-2 mil USD sa dati pe o vila care aduce profit f mare si pe care cel mai probabil nu o va vinde nimeni pe de-a gata. Sau cumparati 10 apartamente in zonele bune ale Bucurestiului si stati cu burta la soare toata viata, traind din chirie. Noi stam la Bucu in Lacul Tei, 4 camere, cu 500 Euro pe luna, acum.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cata, este dobanda fixa pe an pe toata perioada de achitare a imprumutului, prevazuta in contract. la inceputul anului inca mai era 5%, excelenta as spune. acum a ajuns in jur de 6%, si asta e foarte buna. ce poti sa faci pe parcursul celor 30 de ani cat platesti imprumutul: depui o suma lunara peste cea datorata, dar against the principal(loan balance), nu al dobanzii. chiar si 50$ ajuta sa scazi suma datorata si in felul asta dobanda va fi aplicata la un rest mai mic. apoi, termini de platit mai repede, nu mai apuci sa platesti dublu o casa. poate ne explica Laura T mai bine, eu abia de-am buchisit chestiile astea si unii termeni chiar ca imi scapa inca. cert este ca sunt mai multe servicii ajutatoare, poti sa mai faci un home equity loan dupa o anumita perioada, exista si reverse mortgage pentru varsta a treia (adica vinzi casa cu drept de rezidenta si primesti bani lunar pana mori, moment in care aia de-au cumparat-o au drept s-o stapaneasca sau s-o vanda). ca sa nu mai spun ca scazi la taxe banii investiti in reparatiile casei, pe langa inlesnirile avute cand cumperi una. ce trebuie inteles este ca aici e economie de piata, oferta este diversa si tintita spre cumparator, statul nu detine nici un monopol pe piata imobiliara ca sa stai la mana lui dicretionara. daca nu e asta un avantaj, eu ma impusc. cat despre casele din california, trebuie spus ca si salariile difera. costul vietii acolo este proportional cu venitul, raportat la media nationala. mai clar, pentru acelasi job din florida centrala, ca sa dau exemple la care ma pricep, in california salariul pe ora este mai mare. repet, pentru acelasi job. apoi, este o eroare statistica sa vorbesti despre medie exemplificand cu extreme, vezi orasele mari din california si ny. adica exact ceea ce spune Cleomax [flo] Authority Zero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...