Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

romanii intorsi: solutie viabila


Recommended Posts

andrada, multumesc, din [pacate imi merge foarte prost computerul si nu ma pot duce pe linkuri, mi se blocheaza si tre sa dau restart. ce stiu eu din viata de zi cu zi, este ca in california costul unei case medii este cam la $260 000, in comparatie cu al uneia din georgia, unde media e in jur de $167 000. inteleg sa luam in considerare dobanda care se adauga si nu e deloc placut sa vezi ca la sfarsitul celor 10-15-30 de ani de plata ajungi sa platesti casa dublu sau mai mult, in functie de cat interes ai, dar nu pricep de ce e musai sa venim cu exemple extreme in dorinta de-a face ce? sa ne descarcam, sa ne multumim ca si in "vestul salbatic' e, domne, dezastru, pai cu ce ajuta asta romania? o face mai buna, mai putin saraca, vor fi mai putini oameni nemultumiti care vor sa emigreze pentru ca le-a ajuns cutitul la os? sau e asta doar nemultumirea, neputinta si neimplinirea unora care au crezut ca odata ajunsi aici le vor pica americanii si canadienii in genunchi pentru ca au venit ei sa-i scoata din mizerie? sau o fi, in unele cazuri, ciuda ca inca nu si-au luat examenele, ca nu-si pot profesa inca meseria pentru ca poate au picat la trepte si examene? eu am vazut destui si din astia, care pana nu reusesc sa se afirme nu fac decat sa improaste cu noroi ceea ce ei nu pot atinge inca. astora, eu le-as spune "rabdare!" cu perseverenta se poate ajunge chiar pe trepte nebanuite, nu-i nevoie sa-i descurajeze si pe cei care poate sunt la inceput de drum, sau le-o fi bine sa-si atraga colegi de suferinta? nu stiu, e treaba lor de ce o fac, imi este mila de ei, dar nu-i pot ajuta. toate la timpul lor. dobanda cu 3% pentru case, chiar a existat,acum cateva zile la HUD, daca nu mai este astazi, e alta chestie, eu nu am spus ca aia ar fi regula, am raspuns cu un exemplu extrem la alt exemplu extrem. asta poate arata clar cat e de caraghios sa aruncam preturi de juma de milion si sa completam ca salariul minim e de $6.75. dar degeaba tot repet eu acelasi lucru, cum sa se mai auda in toata zarva care s-a iscat ?[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 176
  • Creat
  • Ultimul răspuns
"mey sunt multe zone cu case super ok si vecini idem. Orange County-ul e ceva gen zona Kisselef, Bucuresti... si acolo casele costa altfel... nu?" Acuma sunt putin rautacioasa...pentru aia care spun ca totul e perfect dincolo...vedeti, si pe aici se face distinctia intre un gen Kisellef si undeva aruncat cu prastia, si aici sunt scoli proaste si scoli bune... Va pup detectiv]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Guestus
Guestus este curios....ai tu garantia ca primesti aceeasi bani pe casa dupa XX ani? Daca pica economia nu pica si pretul caselor din zona? Am vazut niste sume expuse casa de 500 000 azi...peste 30 ani 1 200 000
Guestus, nimic nu e garantat suta la suta pe planeta asta, nu? dar dupa cum merge economia acum, vreau sa iti spun ca afacerile imobiliare sunt in top la profit. ascultam la NPR zilele trecute, cica luna asta s-au dublat vanzarile de case noi fata de aceeasi luna acum 10 ani. nu stiu daca e un indiciu pentru tine. dar, judecand la bunul simt: casa, papica, tzoala si armele nu se vor devaloriza niciodata, eu asa cred. apoi, nu cred ca o casa de juma de milion acum va fi dubla peste 30 de ani, in primul rand ca va fi veche...eu n-as cumpara-o. daca as avea un milion la pensie, mi-as lua una noua, nu? :)) Authority Zero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Simona27 Acuma sunt putin rautacioasa...pentru aia care spun ca totul e perfect dincolo...vedeti, si pe aici se face distinctia intre un gen Kisellef si undeva aruncat cu prastia, si aici sunt scoli proaste si scoli bune... Va pup detectiv]
Simona, poti sa dai in citat unde s-a spus pe topicul asta sau pe altele ca "dincolo e totul perfect"?! ah, extremele astea :)) Authority Zero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Simona27
Buna dragilor:) Sau e o alta axioma: prima generatie in strainatate ramane neadaptata. Punct. Si o spun strainii, nu eu! De ce aici si un mos care traieste aici din 30 tot italian spuen ca e si nu canadian? Nu suntem noi romanii, ci toti dezradacinatii.
draga mea, dezradacinati, da, posibil, dar neadaptati sigur nu. vezi ca e o mare diferenta intre cele doua. inteleg ca vrei sa-i indemni pe cei care ar vrea sa se intoarca,eu una am un gust amar la asa ceva, pentru ca pe vremuri de trista amintire exista un atasat la ambasada romana care se infiltra in comunitate si exact asta facea: indemna lumea sa se intoarca. stiu, pentru ca si ai mei au fost abordati de un nene d-asta. nu ma intelege gresit, nu te acuz de asa ceva, fereasca sfantul, incerc doar sa spun ca fiecare e liber sa aleaga unde sa traiasca, fara sa fie implicat tot satul, la urma urmelor, suntem copii mari, nu? [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Conchita tu spui:"este o eroare statistica sa vorbesti despre medie exemplificand cu extreme, vezi orasele mari din california si ny". In primul rind eu am vorbit despre pretul mediu in Orange County si am exemplificat cu pretul mediu in aceeasi zona. Care-i eroarea? Eu nu am vorbit de pretul mediu in US in general ca apoi sa exemplific cu un pret mediu in California. Iar unde stau eu este un oras cu 30 000 de locuitori si lucrez in altul cu 100 000, deci nu orase mari. Exterm ar fi fost sa vin cu pretul maxim care este undeva la citeva milioane de dolari. Sau de ce sa vorbesc de pretul minim? Nu este mai corect sa discutam despre medie? Sau poate ca eu nu mai judec cum trebuie, poate faptul ca sint gravida ma face sa nu mai stiu ce-i logic si ce nu.[:)] Numai bine[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kim, sarcina usoara, mami [flo] ce am inteles eu din prezentarea ta, stai sa spun cu cuvintele mele si tu sa imi spui daca e corect: ai dat un exemplu de pret mediu din zona X si un salariu mediu din zona Y. salariul de 6.75$ pe ora este mediu la scara Californiei, pretul de juma de milion pe casa este mediu la scara Orange County, adica numa o bucatica din California. in capul meu nu se pupa. zi daca am inteles aiurea. Guestus, tocmai am aflat aseara cat costa o cravata in Japonia si m-am lecuit de comparatii :))) Authority Zero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita, eu am dat ex. de pret mediu pe Orange County (asa este doar o bucatica din California) si 6.75$/h am spus ca este salariul minim pe economie in Ca , deci implicit si in Orange County. Nu salariul mediu ca atunci nu stiu ce ne-am fi facut! Sper ca am reusit sa ma explic, nu de alta dar chiar nu-mi place sa fiu acuzata pe nedrept (nu de tine!). Deci nu s-a vrut o comparatie Ro-US ci un mod de a spune ca pt. unii este greu oriunde,si mai ales in Ro unde a cumpara o casa este ceva aproape imposibil , cu citeva exceptii:sa fi lucrat in afara RO, sa fi trait citiva ani in strainatate, sa fi fost membru PCR/in actuala putere sau sa fi beneficiat de ajutorul parintesc. Nici macar nu am facut vreo aluzie/incurajare la adresa celor care se gindesc sa se intoarca acasa. Mie mi se pare ca trebuie sa traiesti acolo unde te simti implinit, fericit....unde? Asta-i alegerea fiecaruia..... [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...