Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fetele din Suedia..noi nu birfim?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nici Stockholm-ul nu-i de lepadat [:D] Mi-a placut cel mai mult atmosfera din Gamla stan. N-am avut ocazia sa vad arhipelagul (cred ca e traducerea corecta la skärgård). Elena, nu prea stai bine la capitolul "barfa" [:)], s-au nu te lasa Amelie?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu glumesc, nu! Era pe o straduta, la un colt, cu o terasa mare si frumosa, iar inauntru era mai mult stil taverna. Personalul foarte dragut, mancare buna, imi pare rau ca nu stiu exact cum se numea (eh, eram si noi un pic turmentati [hc], sarbatoream ziua de nastere a unui coleg care atunci locuia in Uddevalla, na, ca mi-am dat cu firma-n cap acum [8])dar o gasesti tu; am inteles ca era foarte apreciata de localnici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hej ! Nu pot decat sa salut barfa voastra mica si sa-mi aduc aminte de timpul(circa 12luni) petrecut in Suedia ,inainte sa ajung prin partea asta de Asie cat si faptul ca totusi de 8ani lucrez printre ei ,ii aud si vad zi de zi,am inceput sa le cunosc parte din modul de gandire si stilul lor de viata. Am locuit in Stockholm area ,in Alvik la inceput dupa care am primit un apartament in Solna. Fusesem inainte de cateva ori in short business trip cate 2-3 saptamani dar acum ajungeam pentru o perioada mai lunga era inceputul verii cand ziua e foarte lunga iar la 2.00-2.30am incepea sa se lumineze ,eu venind dupa cateva ore bune de zbor ,de la Tokyo.Bineinteles ca n-am reusit sa ma odihnesc deloc iar a doua zi am intrat direct in 'paine'. Eram cu un grup de japonezi ,dimineata inainte de a ne lua busul aveam micul dejun ,acel asa numit bufet suedez.In afara de faptul ca ei ( de fapt noi) eram imbracati ca de nunta ,toata sala era plina de oameni normali ,foarte casual ,ei nici nu prea reuseau sa gaseasca cateceva de mancare mai un orez ,un pestisor crud ,ceva ... to be continued. ...si cateva poze http://www.amazon.ofoto.com/BrowsePhotos.jsp?showSlide=true&Uc=89kfyrz.dalnxlr&Uy=-jh196n&Upost_signin=BrowsePhotos.jsp%3fshowSlide%3dtrue&Ux=0 Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa zic ca m-am simtit foarte bine si adaptat destul de usor.Nu un loc in care sa traiesc forever.In nici un caz. Dupa primele doua luni realizand ca trebuie sa stau mai mult m-am intors in Romanika si mi-am adus masina .Asta a fost un mare improvment pentru ca mi-a dat libertatea de a circula si vedea cat mai mult din Suedia. Sarbatorile de iarna le-am facut la Idre Fjall ( sunt cateva din pozele de acolo) si de vazut mai mult pe langa Stockholm ,apoi Gavle ,Ostersund,Uppsala,Goteborg si Malmo . Ii stiam pe suedezi mai reci ,foarte greu sa-ti faci family friends printre ei dar eu cum eram doar in trecere cumva nu m-a deranjat.Poate mai mult enclavele alea de imigranti turci,iranieni sau somalezi ( oi fi si putin mai rasist) ,acele mini-orasele ,bine ca macar stau ingramaditi acolo.Ttusi cred ca in cativa ani o sa aiba ceva probleme sociale cu ei ,ajaung deja la a-2-a ,a-3-a generatie ,ce sa mai sunt 'suedezi' adevarati ,cu pasaport ... Vara e superb (stiu ca azi ati avut day off iar pe 6 e ziua nationala dar pica duminica ...) si iarna prea deprimant ,toata ziua nu vezi decat farurile aprinse la masini iar cateodata uiti cum arata soarele. Am vazut ca preturile la apartamente au sarit foarte mult asta si pentru ca stock marketul a mers prost in ultimii 3ani ( si cum 60-70% din suedezii au actiuni p-aici p-acolo ) acum s-au reorientat in piata imobiliara. Taxele te omoara ,cred ca printre cele mai mari din Europa dar macar te poti bucura de protectia sociala care ti-o asigura. Sunt multe de comentat ,imi mai fac ceva timp sa 'contribui' cu cateceva ..aici e destul de tarziu acum. Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua fetili!!Bag seama ca sinteti harnicutze..ce ma bucur!!! Pai voi nu ati stat ca mine,pina la 6 dimineata,cu bebelusu care nu plingea,dar avea pur si simplu chef de joaca!![bang] Sa o iau in ordine: Idora mamy,am fost si eu in Norvegia dar sincera sa fiu pre amare diferenta nu mi s-a parut.Se poate sa fie totusi..era oricum o zi trista cind am fost eu,cu ploaie si vint..s-ar putea sa-mi fi influentat parerea! Adela,deci cum sta treaba cu grataru??[papica]!!Si la mine siteti bine venite,ca am o mica terasa in fata n´bucatariei..si nu-i nimic daca afumam vecinii,ca-s imigranti si le place[:D] Gabita,iti doresc o nastere usoara si sper ca o sa ai parte de o barnmorska cu suflet..eu am avut o scorpie [neand]!!Ma bucur ca nu sint singura mamica de bebelusi in curind..mai schimbam si noi o parere..despre cum dormim noaptea!![poc] Adela..tu ai copii?Ca am uitat sa intreb!! Si la noi e soare,azi am iesit in oras si am mincat prajituri..arata jalnic orasul.ieri au fost Metallica la Ullevi..a fost catastrofa..zici ca a rasturmat cineva 100 de ghene de gunoi peste tot!Trist!! Va pupez si mai vin sa vorbelim Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...