Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fetele din Suedia..noi nu birfim?


Recommended Posts

Adela,din pacate asa era si in Stockholm...tot numai cu grupuri,si nu prea aveam elevi!!eu am incercat sa aplic alte metode cind predam,sa rup standardul din Romania cu "lectii pentru acasa" si interminabile conjugari de verbe,care plictisesc pe oricine de fapt.Eu le puneam filme romanesti(Declaratie de dragoste,Liceenii),le aratam bani romanesti si le povesteam de "pozele" de pe ei,respectiv eminescu,iorga...incercam sa gasesc tot timpul ceva nou si amuzant,ca sa le faca placere sa vina!! Salmida nu se alatura si ea grupului?Noi o asteptam![flo]Oare am speriat-o zicind ca o sa discutam sarmul lui Göran Persson?[indecent]Promitem ca o sa ne abtinem![detectiv]Adevarul este ca singurul politician de valoare al Suediei era Anna Lindh..parerea mea.Dar hai sa nu pic in politichie..ca e curat murdara!!! Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ma gandeam sa nu-mi dezvalui inca preferintele politice ... sa incerc intai sa ma fac prietena cu voi ... ca pe urma poate sunteti mai ingaduitore [:D] Va dau totusi un punct de reper: mi-a placut Gudrun Schyman [:0] Un ditamai punctu'[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela hahahahha:soimii patriei cravata de pionier,ghici Gudrun Schyuman (na ca nici nu stiu daca i-am scris bine numele) cine-i?Sicera sa fiu,eu sint total pe linga cu politica suedeza,urmaresc numai cind sint alegeri,altfel..nu! Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors fetelor, a fost bine la socrii, am mancat tort si am baut cafea.Ii simt ca si pe parintii mei iar ei ma considera fiica lor.Sunt niste oameni deosebiti.Am venit de fapt de cateva ore acasa dar am mai stat amandoi in bucatarie la o poveste, ca-i cam rara ocazia asta.Cred ca la ora asta voi dormiti deja[8)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza[biz], sunt si eu harnicutza pe la ora asta pe forum.. da elena, stiu ca poti schimba barnmorska si sper doar sa nu fie nevoie.Si referitor la stat dupa la BB, din cate am inteles poti sta cam 2 zile daca nu ai avut complicatii, deci 48 de ore caci pe aici pe la stockholm sunt crize cu locurile la BB, au fost mai cumplite anii trecuti cand sunai la förlossning si te iti spuneau ca nu au loc si te trimiteau in alta parte. Acum, slava domnului, s-a mai imbunatatit situatiunea[:D]..zic ei.Oricum daca nu nasc o sa fie igångsättning zilele imediat urmatoarea datorita unei imunizarii pe care o am[bang]....oricum sper sa se declanseze natural. Idora, ce bine ca te-ai simtit bine la socri.Apropo ca ti-am mai citit mesajele inainte, ce faci zilele muncesti ceva sau.Caci eu mi-am facut impresia ca eshti pe acasica? Adela, deci cam asha e situatia zici tu cu hemundervisning.Stii eu ma gandeam, bineinteles e devreme acum caci inca nici nu am copil, dar in viitor ca ash fi fericita sa stie si sa vorbeasca romaneshte, nu neaparat sa scrie si sa citeasca, caci am vazut multe familii de romani cu copii romani care refuza sa vorbeasca, raspund doar suedeza..pacat zic eu, sunt copii nostri si tre sa stie limba lu mami si a lu tati..nu asha? Gabitza cu bebe dennis din burtika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Idora
Cred ca la ora asta voi dormiti deja[8)]
Pai, doar stii, aici ne culcam o data cu gainile sau mai bine zis o data cu suedezii [:D], sa fim odihniti si eficienti a doua zi la munca[:D] Gabitza, nu cred ca veti avea probleme cu Dennis cu limba romana, depinde in mare masura si de voi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hejsan :-)) Vin si eu in vizeta pe topicul vostru ca ma leaga amintiri tare faine de Suedia!!! Am stat o luna in Malmo, acu' vreun an jumate (am avut un contract cu o agentie de publicitate) si asa de tare mi-a placut ce am vazut, ca am ajuns si eu in nord, ce-i drept oleaca mai la sud si est de voi..:-) Dar cit am stat in Malmo am avut ocazia sa vizitez toata partea de sud a Suediei si am ajuns chiar si pina la Halmstad. Malmo mi s-a parut un oras superb, mai putin vinerea si simbata noaptea, ca stateam chiar in centru (pe linga Triangle) si in jur de doua noaptea, parca-acolo se-adunau toti betivii!!! A propos, o sa imi amintesc cit oi trai de ziua in care am fost pentru prima oara la Helsinborg, ca m-a mirat tare exodul suedezilor pe mare, spre Danemarca la fiecare sfirsit de saptamina!!![alcool][alcool] Am fost o data si in Pakistan (cartierul imigrantilor arabi din Malmo) si, intr-adevar era o alta lume: mizerie crasa, mult zgomot si "fete dure" cum n-am mai vazut niciodata de atunci. Sint sigura ca noaptea, nu gasesti picior de suedez pe-acolo!!!Insa tot acolo am mincat si cel mai bun falafel din viata mea [:D] Acum mi-am amintit si de o surpriza placuta pe care am avut-o la Muzeul de Arta Moderna din Malmo. Erau acolo tot felul de exponate, care mai de care mai "excentrice". Nu sint eu o specialiasta intr-ale artei, dar parca nici nu-mi venea sa ma entuziasmez la cele 1001 de sticle goale aranjate pe podea si care reprezentau, cica, opera de arta. Poate sint lipsita total de imaginatie spatiala, dar nici de sus n-am vazut nimic la ele. Si cum umblam eu pe-acolo singurica printre grupuri de turisti, imi cade ochii pe o lucrare care, zau ca-mi spunea ceva despre viata si menirea noastra pe pamint! In timp ce studiam obiectul cu pricina, se apropie de exponat si un grup de englezi care, si ei ca si mine, casca ochii de uimire ca "iaca, in sfirsit, inteleg ceva din muzeul asta!!!" (acum exagerez, ca pe linga sticlele alea goale insirate pe jos, mai erau atirnate pe pereti niste haine, iar pe stative se mai aflau dispozitive construite inginereste la care, daca apasai cu piciorul o pedala, miscarea se transmitea pina la periuta de dinti din virf care, la rindul ei, slefuia o piatra!!!). Sa ne intoarcem insa la "cestiunea" care mi-a provocat admiratie mie si grupului de turisti, astia curiosi sa vada cine-i autorul. Cind m-am uitat si eu pe eticheta, era sa tip de bucurie...roman din Galati...Marian si nu mai stiu cum (rusine sa-mi fie ca nu i-am retinut numele, dar am fost mindra de el !!!) Vad ca-l "iubiti" tare pe Goran Persson...i-au pus aia soldul la loc??? [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...dar sistembolaget mai exista ?acum cum UE ar trebui sa fie si ei mai flexibili ,chiar ca era un stres sa ai grija sa-ti iei o sticla de vin sau o bere normala ca maine e inchis sau dupa 18.00 Inca o explicatie de ce in weekend cad cu capu' in butoiu de vodka in prima carciuma care o prind...iar tinerele astea nu mai stiu cu cine impart taxiul ca sa ajunga acasa. Si un lucru care imi surade : concediul la care ai dreptu' cand devii tata. O zi buna. Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dan, asa cum si lilanda spunea, ne continuam exodul peste mare dar nu numai din cauza systemului ci si a preturilor. S-a intrat in UE, dar Suedia a reusit sa-si mentina monopolul pana in 2005. Se fac pregatiri puternice in privinta asta. La inceput m-a deranjat foarte tare Systembolag-ul, dar acum sunt obisnuita, si acum e deschis si sambata pana la 12.00. Progres ... sau? Au fost propuneri sa fie obligatoriu concediul de "paternitate", dar din motive mai mult economice (barbatii in continuare castiga mai bine decat femeile - femeile au 80% din salariul unui barbat la aceeasi pregatire si atributii, statistic) nu s-a acceptat. Apropo de tinerele care nu mai stiu cu cine impart taxiul si poate ceva mai mult [:D], e valabil si pentru tineri si chiar si pentru ambele sexe de varsta mijlocie si peste ... daca si-au infundat capul in butoiul cu vin rosu, ca majoritatea bea vin rosu si bere. Si daca bautura ar fi la "liber" cred ca tot la fel s-ar comporta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

He he, chestia cu exodul dupa bauturica e fenomen amplu!!! Daca suedezii vin spre Danemarca, apai danezii (cei din sud vorbesc) dau navala in Germania, ca acolo bautura e mai ieftina, inclusiv berea daneza!!! :-)Pai la Padborg, la granita de nord a Germaniei, sint vreo citeva magazine facute de danezi pentru danezi (sau ma rog, scandinavi) numai cu bauturi. Cel mai frumos e la sfirsit de saptamina, cind vezi la frontiera masini daneze in sensul spre Germania si masini nemtesti, in sensul spre Danemarca. Astea pentru ce??? Pentru sex shops!!! Si iaca asa sint danezii chit cu nemtii!! :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...