Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Donia
Am doua prietene care au nascut in apa la Victoria. In plus, au avut si epidurala. Au fost bine si ele si bebeii. Epidurala nu a fost eficienta la una dintre ele, dar spunea ca statul in apa a jutat-o sa se relaxeze. Dar acum nasterea in apa nu mai este posibila la Victoria. Si este pacat, mai ales ca din gelozie a fost "sapat" si medicul care conducea spitalul, un om extraordinar. Practic el traia in spital, era un mare sufletist, dar si foarte bine pregatit profesional. Si avea grija ca tot personalul sa se comporte foarte bine cu mamicile si bebeii, cu sau fara ciubuc.
ce s-a intimplat la victoria? iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pai nasterea in apa era "copilul" acestui medic de care spuneam. Si daca el nu mai e, nu se mai naste in apa. Nu mai stiu sigur, dar parca am auzit ca a fost pistonat sa intre in PSD si pentru ca a refuzat si-a pierdut postul. Mare pierdere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, s-a intamplat! Din pacate nu m-am dilatat destul, a trebuit sa ies din apa (dupa ce m-au lasat sa dorm acolo vreo 20 min...[cool]). BB a iesit pe uscat, ajutat de forceps. Oricum, experienta cu apa a fost nemaipomenita. Fara anestezie, e tare bine si relaxant. Pacat ca nu s-a finalizat..Poate data viitoare Sa fiti iubiti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
Desi am vazut cam tarziu subiectul am sa raspund totusi la el pentru ca se pare ca sunt doritoare de informatii la tema asta. Eu l-am nascut pe fiu-meu in apa in 1997 si pot spune ca a fost o experienta pozitiva.Stiam deja ca la spitalul unde voi naste ar fi posibil asa ceva insa pentru ca nici nu mai auzisem pe nimeni si nici nu aveam informatii personale nu prea mi-am batut capul cu asta.Cand am ajuns la spital in sala de nasteri m-a intrebat moasa , pe care deja o cunosteam de la gimnastica pentru gravide, daca vreau sa nasc in apa.Am intrebat-o cum e mai bine si ea a zis ca asa e mai bine.Si pentru ca aveam incredere in cuvantul ei am zis ca da. Mai tarziu mi-a povestit sotul ca am aratat mult mai relaxata dupa ce m-au bagat in apa.Apa are tot timpul o temperatura constanta , iar printr-un aparat se urmaresc tot timpul bataile inimii copilului.Vana este mare, confortabila , ai unde sa-ti sprijini picioarele si de unde sa te tii cu mainile.Moasa a stat tot timpul langa pe un scaun iar la capul meu pe alt scaun a fost sotul.Sot care a trebuit sa-si ia neaparat un scaun ca a zis moasa ca nu se poate ocupa de el cand o fii sa fie.[:D] Asa ca am stat vreo trei ore in balta si m-am simtit cu adevarat ca o balena (eram imensa).In fundal aveam muzica si camera era frumos decorata, apa era calda, ce mai , luxus. Dupa cateva incercari nereusite am zis acu ori niciodata si pleosc ! hop si galusca in apa. Pai nici nu-i de mirare ca eram balena, a avut 4060 Gr. Asa ca despre nasterea in apa numai impresii pozitive.Recomand cu caldura.... acolo unde e posibil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...