Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

EPIZIOTOMIE


Recommended Posts

Imi este foarte frica de momentul cand va trebui sa nasc[q][q].Tot citesc la carti si pe internet dar tot nu ma linistesc eu de tot.Am citit ca in timpul nasterii(nasterii normale-bineanteles) se face EPIZIOTOMIE (o incizie a perimeului,de citiva centimetri,facuta de sus in jos si,in general, pe partea dreapta a vulvei). Intrebarea e in toate cazurile nasterii normale se face aceasta epiziotomie ??Voua va facut aceasta incizie???Este durereoasa??(imi spunea cineva ca nu a putut sta in fund pe scaun vreo 3 saptamani[q])va multumesc![pup] Elena&baby girl[zana](DPN 24oct.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu, epiziotomia nu se face decat in cazul in care medicii constata ca exista riscul ruperii. Mie mi s-a facut aceasta incizie, nu am simtit nimic pentru ca mi s-a facut anestezie locala, e drept ca a durat cam mult si eu de acum numai aveam rabdare. Nu am avut absolut nici o problema nici cu sezutul nici cu altele[:D] Nu-ti fa probleme inutile, poate nu va fi nevoie ... cateodata ma gandesc ca poate in unele cazuri ar fi bine sa nu fim atat de informate... ne facem probleme inainte ca ele sa apara, doar pentru ca stim ca sunt posibile ... pe de alta parte, recunosc ca e bine sa stii cat mai multe. Spre rusinea mea, recunosc ca eu n-am stiut multe cand am nascut, dar pusa in fata faptului mi s-a explicat si nu am intrat in panica, dar macar nu m-am ingrijorat inainte. Iti doresc o nastere usoara, fara epiziometrie [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...