Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA, poftiti la o barfa!!! (20)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns
pentru cei care merg sa solicite viza pt SUA, linga ambasada americii, in parcare, este un nene care are un microbuz alb, dotat cu un laborator foto mobil. cel putin, asa era in ultimii 2 ani. facea pozele pe loc, adica ti le dadea in 5 minute. formatul era exact cel acceptat de ambasada, eu mi-am facut la el pozele, ultimile 2 datzi. ____________________________________________ oriunde ati fi, fiti uniti, dragi romani... http://community.webshots.com/user/atomskin-date
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca iar ati ajuns la vize si vizite. Americanii astia isi bat joc de romani, ca la restul blocului de est dau mai usor. Io mi-am luat o piatra de pe inima o vreme, sa vedem la anul ce facem. Na sa va spui una faina de tot, sau poate sa nu v-o spun pana ce n-o aud din gura lupului io personal. Azi dimineata se duce sotzu' la dermatolog cu bebe mic. Pe langa faptul ca mi-a facut pe desteptu' si a zis ca-i barabt si stie ce face, ca pe urma sa ma sune in masina sa ma intrebe "da' cum se leaga copilul in car seat?" imi spune ca dr i-a zis urmatoarea bazaconie- pe care fie vorba intre noi el o chiar crede. Cica al' mic ar avea eczema (dermatita atopica) de la al' mare care are inceput de astm bronsic. Noa, sa-mi cada falca nu alta. Am pus repede de-un telefon la dr, dar dupa cum stiti in tara asta nu ajungi la ei decat dupa ce treci "prin" sora sefa si alte prostii de genul asta. Inca astept sa ma sune inapoi, sper ca va fii azi si nu la anu'. Intre timp m-a documentat pe internet, am intrebat pe cineva (pe Kim a noastra care e medic) si am mai dat si un telefon in Ro sa intrebe si acolo pediatrii. Acuma's ca pe jar, dar si cand aflu adevarul o sa iasa circ.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, ref. la ce trebuie si ce nu trebuie sa se spuna la interviu la Ambasada, mentionez si eu ca nu cumva sa se precizeze ca vine sa aiba grija de nepoti. Dupa mine nu as spune niste asta, cum ca vine sa-si vada nepotii. Dar in fine... Ei sunt foarte suspiciosi cand e vorba de copil. Si mai ales daca se sta pentru o perioada mai lunga. Nu, ei nu vor ca cineva din afara sa ia "painea" unui american. Vreau sa spun ca eu am primit o mica mustruluiala din partea unui prieten american cand i-am zis ca vreau sa-l chem pe taica-meu sa ma ajute cand imi voi cumpara casa. La care mi-a raspuns ca de ce nu angajez un american? Doar sunt in USA. Si sunt atatia fara joburi, de ce sa nu le fac lor un bine... Asta am spus-o ca sa vedeti cam cum gandesc Mariile-Sale. Parintii mei cand au venit aici au spus decat ca le e foarte dor de noi, iar noi nu ne putem lua concediu, ca deh, suntem la inceput. Asa au spus si socrii cand au venit acum 6 luni. Aveti grija ce ii sfatuiti sa spuna la Ambasada. Dar dumnealor imediat ce aud ca in ecuatie exista un copil, deja mintile le lucreaza. Numai bine, Ciuf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iaca ma bag si eu in seama, ca musca, nu ca albina [biz]N-am habar de vize, dar mi-am propus sa conspectez sfaturile voastre ca poate peste cateva luni o sa-mi foloseasca. Pe aici e o caldura de gr.0, n-am inca aer conditionat, ca am cam depasit bugetul cu plimbatul in Canada, dar a fost frumos si nu-mi pare rau; dar e cam greu sa invat in conditiile astea pentru cursul pe care l-am inceput sambata. O sa incerc si eu pulverizatul, ca de obicei fac urat la caldura.Desigur ca imediat ce m-am inscris la cursul asta de Pharm.Tech. am gasit ca ar fi totusi si cursuri de Ultrasound in zona. Poate in viitor...Nu va mai [mariaj]acu, ca mi se topeste si mie creieru'. Va sarut [grup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, rau c-ai venit in familia dermatitelor atopice si a eczemelor. Cred ca stii ca e subiect de sine statator, eu si Iubibubi suntem pe pozitii din cand in cand acolo, in functie de marimea peretelui rosu din figura de mai jos. :) [bang] Cred ca ceea ce vroia doftorul sa spuna domnului cu car-seat-ul este ca, datorita eczemei, copilul poate dezvolta mai tarziu un astm si ca, daca mai e un caz de astm in familie, probabilitatea creste. Sper sa nu fie asa, astept si eu gura lupului [adevar graieste].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se numeste "eczema la bebei" si are cateva tomuri bune pana acum, e la "parintii intreaba" si tot ei raspund. Sper sa nu se supere fetele, dar continuu un pic de discutie aici, fiti fara grija, nu se ia prin privire. :) Juniorul meu are, de asemenea, o piele foarte sensibila si, in urma testelor de alergie, a iesit pozitiv la iarba si polenul de alun, lucruri de care nu-l prea pot feri, data fiind zona in care locuim, varsta lui, parcurile si pantalonii scurti. Asa ca mergem inainte, ne mai dam cu crema din cand in cand, mai un claritine, mai un nasuc infundat, slava Domnului ca n-am ajuns in conditii mai grave, cu tratamente pe masura. Cand a ajuns bebelinul pe la 2 luni, a inceput si el sa dea semne de dermatita/eczema, bineinteles ca intrebarea medicului a fost daca mai e cineva in familie, l-am parat pe junior si mi-a spus ca era normala si reactia bebelui. Banuiesc ca o sa te pricopsesti cu ceva cremutze, elideluri, hidrocortizoane si steroizi, e la alegerea ta ce anume vei aplica, noi le-am incercat, in timp, pe toate, acum am renuntat la orice tratament (la grupa mica), iar pielea e fina ca de... bebelush. :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare [flo] aham, deci subiectul zilei: vizele. bafta celor care le vor cere pentru parinti. la noi situatia e in felul urmator: e vorba de soacra-mea( maica-mea e cet. amer.) careia i-au refuzat viza si asta DUPA ce deja fusese la noi cam de aproape zece ori. motivatia: tipa de la ghiseu a avut impresia(personala) ca soacra nu mai are motiv sa stea in continuare in romania(asa, hodoronc-tronc), neavand alti copii acolo, deci i-a sugerat sa ceara rezidenta permanenta. problema e ca 1- femeia nu vrea rezidenta permanenta, asta presupune multa munca si lupta pentru acte, ori la varsta ei numai de asta nu-i arde. 2- daca ar fi vrut, o cerea din '83 cand a venit prima oara si cand era deja iesita la pensie, cand era inca tanara ca sa mai "inteleaga" ceva.acum ar fi prizoniera in casa, neavand carnet auto, deci ar fi vesnic la mana noastra, pe cand asa are casa ei, sta in buricul bucurestiului, are prieteni, o viata tihnita, plus ca-i place in tara ei, cine o poate forta sa emigreze? 3- impreuna cu un grup de foste tovarase de inchisoare au pus pe picioare un azil de batrani la fosta inchisoare de femei de la mislea iar ea, fiind cea mai tanara la cei 79 ani, este oarecum responsabila, cand venea aici statea ca pe ace ca n-avea cine sa ingrijeasca de problemele azilului. toate acestea le-am explicat si eu si sotul cand am fost la ambasada sa intervenim, au ramas surzi la tot. am scris consulului, care ne-a confirmat ca singura cale pentru soacra mea este sa ceara rezidenta.pe pasaport i-au pus stampila ca a fost refuzata.[bang] acum am hotarat sa scriem la senatori, fiecare o sa trimitem cate o scrisoare de protest. fi-miu deja a scris-o pe a lui, sa vedem ce vor raspunde astia. sunt tare deziluzionata, sper ca macar voi sa aveti mai multa bafta. laura T, sper sa treaca dermatita la al' mic. o zi buna la toti[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...