Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noi vom fi soacre bune,oare???


Recommended Posts

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Teo , nu stiu ce sa raspund aici! Eu pot sa-ti spun ca pana sa ma casatoresc am avut o soacra tare buna!Acum sa exemplific:i-mi facea programari la cosmetica ,manichiura , pedichiura , coafor , toate p[latite de ea , apoi urmau haine cumparate , pantofi , accesorii , bratari de aur ... toate pana dupa ce m-am casatorit. Atunci ii spune la sotul meu ca nu mai primesc nimic ca nu ia convenit ceva! Asta e doar nu am sa-i fac ei pe plac tot timpul , asa ca sa transformat vazand cu ochii. Cat despre mine , crede-ma ca nu stiu cum voi reactiona cand Rares i-mi va prezenta prima prietena asa ca nu ma pot gandi mai departe de atat. Sper totusi si-mi doresc sa fiu o soacra buna!Si cred ca daca ne dorim sa fim soacre bune e un pas totusi... Ione` http://photos.yahoo.com/saracutionela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum ce e o soacra buna? o soacra care nu se amesteca in casnicie! Ca a mea, de exemplu! [:D] E diplomata, si e la locul ei, si nu se amesteca absolut deloc si chiar ma lauda! ce nora buna are ea.[bis] Eu voi incerca sa fiu o soacra buna si asta pentru fericirea copilului meu. Am sa inghit (galusca) daca cumva nu-mi place alesul (inimii) fiicei mele. ... daca ei se vor intelege si fata mea va fi fericita atunci ce sa vreau mai mult? Sanatate![:D] ~~Adela &[zana]Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D]Eu nu stiu daca o sa fiu o soacra buna ca atunci cind imbatrinesc si o i-au razna de tot cine stie cum o sa mai reactionez[mariaj] ...poate o sa ma injure norumea de mama focului dar eu ma fac ca nu o aud si imi vad in continuare de al meu baiet[bis] "ha..., nu mey ,"PROMIT" sa fiu o Socrela buna[^] [mamica]Elena [bonjovi]Alvaro [copil]Alvaro-Daniel Povestea lui Alvaro-Daniel "Invingatorul" http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19603 [foto] http://community.webshots.com/user/elenalove27 [foto]http://www.picturetrail.com/members/edit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti geniale!Acum ma amuza subiectul soacra,cu toate ca inainte ma ingrozea.Am avut exemplul soacra-mii care isi baga nasul peste tot si am avut exemplul mamei care nu i-a spus nora-sii nimic,indiferent ce a facut.Nici asa si nici asa nu a fost bine.Calea de mijloc e cea mai buna ca intotdeuna,nu trebuie sa te bagi dar daca vezi ca fiul/fiica ta ajung sa sufere din cauza jumatatii atunci e bine sa te bagi pt. ca frate-miu a ajuns acum intr-un obscur orasel de provincie,fara servici,traind intr-o amarata de casa care sta sa cada pe el,si asta din cauza nevestei care s-a apucat de afaceri si a dus toata averea familiei de rapa si a mamei care a tacut si nu s-a bagat indiferent ce a hotarat ea.[bang] andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sa fac o afirmatie care desi nu o sa placa este indelung studiata si "probata" pe multe mame de baieti. Afirmatia suna asa: mamele de baieti sunt mult mai posesive si mai protectoare, si deci sansele sa faca zile negre nurorilor sunt mai crescute. Argumentele mele se bazeaza pe observatiile facute in propria mea familie, bunica din partea tatalui a avut numai baieti si deci ei aveau intotdeauna circumsante atenuante in orice conflict cu nevestele lor, a lor era dreptatea, a nevestelor datorie era sa taca. Prietena mea cea mai buna este o fata de catralioane care are un frate care nu-i ajunge nici macar la piciorul broastei, si totusi in familie el este cel mai protejat, i se iarta toate pacatele, inclusiv prietena mea il priveste cu muuuuuulta indulgenta si ii gaseste iar circumstante atenuante, desi tipul e asa cum e. Studii de caz mai am cu gramada, insa nu am sa m alungesc aici, eu am jurat ca daca voi avea baieti nu ma voi abate de la imaginea mamei care imi spune ca mamele de baieti sunt altfel, le e frica sa nu cumva nurorile sa le rupa cornitele adoratilor lor, ceea ce sper ma va indruma spre o buna educatie si o sanatoasa privire asupra relatiilor socra-nora. Uitasem sa va spun ca sotul meu este febletea mamei lui, desi soacra mai are o fiica mai mare. Spre final o gluma: Doua prietene ce nu s-au vazut de multa vreme se intalnesc pe strada . Una zice: -Vai draga, de mult nu te-am vazut, ce mai faci? -Bine, mi s-au casatorit copii. -Serios? Si cum sunt? -Fiica a nimerit foarte bine, e o doamna, el face tot in casa, calca, spala, gateste. Fiul meu in schimb a nimerit tare prost. E un sclav, calca, spala, gateste... Cu mult drag, scarmanus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scarmanus esti tare de tot[:-)))][:-)))][:-)))] Eu voi fi cred ca nu prea buna ,din simplu motiv ca-mi iubesc baiatul la nebunie si sunt foarte posesiva,din pacate. Dar cine stie poate si invers...mai e pina atunci[;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi doresc din toata inima sa fiu o soacra buna,asa cum este si soacra mea - o femeie extraordinara,discreta,diplomata si ne-a ajutat enorm.Nu am ce sa-i reprosez,ii multumesc lui Dumnezeu ca am niste socrii minunati. Sorina. "If you respect others,they will respect you!" http://community.webshots.com/user/sorina1982
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce e o soacra buna? Cred ca nu exista o definitie. Depinde de asteptarile fiecaruia. Pe celelalte subiecte despre soacre s-a vorbit mai mult de soacrele care sunt mame de baieti. Personal cred ca e un mit ca mamele de baieti sunt mai posesive, mai nu stiu cum (poate pentru ca am un baiat). In fond soacrele (toate) sunt Mame si Femei. Daca nora/ginerele se asteapta sa fie ajutati (crescut copii, spalat, calcat, bucatarit)iar soacra e una care nu vrea sa se amestece in nici un fel in viata lor (ca doar is adulti si probabil cu responsabilitate), atunci soacra nu e buna. Daca dimpotriva se asteapta ca soacra sa nu se amestece (cel mult invitatii la masa de sarbatori si zile festive), iar ea (soacra) e una care tot timpul vrea sa sara sa ajute,sa dea sfaturi -iar nu e buna. Cred ca soacrele bune sunt cele care si-au crescut copiii (fie ei baieti sau fete) sa fie independenti, sa se descurce in viata, sa aiba simtul responsabilitatii, sa ceara ajutor cand au nevoie, sa inteleaga cand ajutorul nu poate veni 100%, sa stie sa colaboreze. Si poate mi-a mai scapat ceva. Cred ca am descris-o pe viitoarea mea nora (asa cum as dori sa fie). Cred ca voi fi o soacra buna (dupa definitia mea, indiferent de nora), dar voi fi intotdeauna mama (ceea ce nu presupune ca fiul meu va avea intotdeauna dreptate, dar sprijin). Primcipalul e ca ei sa fie fericiti impreuna. Restul se rezolva, chiar si o soacra imposibila, care pune pretentiile si ambitiile ei mai presus de fericirea copilului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...