Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (10)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna! Hai sa deschid eu partea asta, ca si-asa nu am mai fost pe forum de ceva vreme...[:D] Eu o tin din abatere in abatere; parca mi-a plecat vointa si nu vrea sa se mai intoarca! De cand am vazut ca am luat 1 kg, m-am suparat si mananc tot ce apuc, in special dulciuri nepermise! Ce sa fac?? Simt nevoia de dulce si capsunile si ciresele nu o satisfac deloc... Mananc kg intregi de fructe, dar degeaba. Oricum nu le pot manca decat dupa anumite reguli Monty, asa ca... Felicitari fetelor care au slabit! Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scriu in mare viteza pentru ca-mi face figuri calculatorul! Nu stiu ce are, am reinstalat Windowsul si tot degeaba. Apare brusc o fereastra care imi da un minut pana se restarteaza singur. Face asta doar cand sunt on-line. Culmea!!! [bang] Adriana, ai grija ca in ritmul asta mai pui un kilogram. Incearca niste ciocolata neagra, desi numai dulce nu este. Monicaa, ai dreptate, eu una n-am tinut nici macar o saptamana fara nici o abatere, ce sa mai vorbim de o luna! Nici nu stiu daca voi reusi sa am o luna fara abateri. Astazi: dimineata - un crakers integral, lapte batut degresat si ultima prajiturica pranz – omleta din doua oua cu bacon, ciuperci, ardei gras, suc de rosii, busuioc, sare, piper seara – mancare chinezeasca; o bere mica La mancarea chineazeasca singura abatere a fost sosul de stridii care era cu sos de soia si zahar, dar, vorba Monicai, abatere mica, mare etc tot abatere este, asa ca as putea spune ca astazi am tinut Monti doar la pranz. Ufff… [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Korinna, erau o multime de retete cu dovlecei la forumul "La bucatarie", multe din ele se potriveau foarte bine cu Montignac, dar nu stiu ce se intampla, au fost arhivate si nu e nicaieri nici un link care sa te indrume catre ele. Se pot face dovlecei umpluti cu carne (la fel ca ardeii umpluti), fara orez daca vrei sa fie in acord cu regimul, se poate lega tocatura de carne cu ou. Eu fac de obicei ardei umpluti, rosii umplute, dovlecei umpluti, sarmale in foi de vita, toate deodata, sunt foarte gustoase combinate. Daca vrei ceva mai usor, poti face un sufle de dovlecei. Eu il fac asa: 3-4 dovlecei mijlocii, 1 pachet (200 g) branza de vaci grasa, 2-3 linguri de smantana, 2-3 oua, 200 g telemea de oi, o legatura de marar. Se pun dovleceii (curatati de coaja si taiati in bucati potrivite) la fiert, in apa fierbinte cu sare. Se fierb 15 minute, dupa care se varsa apa in care au fiert (sau o pastrezi pentru o ciorbita) si se lasa sa se raceasca. Intre timp, se mai scurge apa din ei, pe care o arunci, si apoi pasezi dovleceii usor cu furculita (poti sa-i lasi si bucati mai mari, nu trebuie sa fie pasta). Ii pui la scurs intr-o strecuratoare (este esential sa scurgi toata apa din ei!). Intre timp, bati ouale ca pentru omleta, adaugi branza de vaci, smantana, razi deasupra telemeaua de oi, pui dovleceii (care au lasat intre timp toata apa), adaugi mararul taiat marunt. La sufleuri se pune de obicei albusul batut spuma, dar mie imi place asa. Le amesteci bine pe toate. Pui compozitia intr-un vas care merge la cuptor, uns cu ulei si dai la cuptor. Se coace cam in 50 de minute - o ora, cand incepe sa se rumeneasca putin. Se scoate din cuptor si se lasa sa se raceasca. Se taie felii, dupa ce s-a racit, cu atentie, ca e foarte frageda. Este o bunatate, te asigur. Sa vezi din dovlecei ce putin ramane, dupa ce se scurg. Poti pune mai multi. In orice caz, daca nu folosesti branza grasa de vaci, smantana si telemea de oi, nu face reteta asta cu branza dietetica, fiindca nu are aceeasi savoare (iese cam aspra). Din cate stiu (eu nu tin Montignac), e voie sa combini dovleceii cu branza grasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, la raport: azi 6.40: capsuni 8.30: un iaurt dietetic cu 4-5 biscuiti dietetici pranz: pui la gratar cu telemea de oaie, 1 rosie si 2 castraveti seara: sper ca numai cirese sau capsuni (sau poate o salata de fructe) Eliza si Mara (24.01.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Dimineata: cereale integrale cu lapte de 0.1% Intre: capsuni Parnz: salata de ton + o rosie + 2 felii de sunca de curcan Seara: salata de rosii cu branza si sunca de curcan Multa bafta! Eu sunt deja pe drumul cel bun! [bis] Andreea Victory belongs to those who believe in it the most!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa scriu si eu meniul de azi, desi la pranz am dat-o-n bara cu buna stiinta, caci aveam pofta de mamaligutza: ora 9.30: 150g iaurt 1% cu cereale Fitness; ora 12.30: 3 caise; ora 14: mamaligutza (abatere) cu branza si iaurt + putin piept de pui cu sos alb si tot cu mamaligutza; ora 17.30: rosie cu branza + rosie cu ton; ora 20.30: pepene galben. Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 1 luna) si Ramona (2 ani) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! [hia] Soare afara, caldura “inside”, premise pentru o zi mununata. Sper din tot sufletul. Asadar, Adriana, nu ceda acum, ca vine vara si trebuie sa aratam bine… trebuie, putem, doar depinde de noi, nu?…. Eu zic ca organismul asta al nostru vazand ca slabeste incearca sa se apere cu toata “fortza” sa-si pastreze greutatea cu care s-a obisnuit. Asa ca de-asta cere cu disperare dulciuri, chiar daca inainte nici nu te atingeai de ele din proprie initiativa (cazul meu). Asa ca, noi cu rabdare si perseverentza trebuie sa-I aratam ca nu are alta sansa decat sa se supuna.[:D] Geliza, biscuitii dietetici nu sunt facuti cu faina alba? Daca da, renunta la ei. Androix, dimineata mananca fructele inainte de cereale, pentru ca fructelor le trebuiesc numai 20 min pentru digestie, in timp ce pentru cereale trebuie sa astepti aproape 3 ore. De-asta Monty recomanda fructele intai, si micul dejun propriu-zis dupa cel putin 20 minute de la terminarea fructelor. Valabil si pentru Chatonel. Meniul meu de azi: Dimi: salata fructe premise + cafea slaba Pranz: caracatitza cu broccoli, conopida si fasole verde fierte la abur cu sos tzatziki Seara: salata de fructe (din nou). O zi pro Monty va doresc, Caroline
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...