Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

romanii intorsi: solutie viabila (2)


Recommended Posts

Ira draga....eu zic sa mergi inainte cu ce ti-ai propus si sa nu mai asculti in stanga si-n dreapta la "sfaturile binevoitoare" ale unor neavizati care nu stiu cu ce se mananca emigrarea dar care isi dau cu parerea din auzite. Nu toata lumea e facuta sa emigreze pana la urma...Toate bune, Cristina http://community.webshots.com/user/khristin107
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by khristin
Ira draga....eu zic sa mergi inainte cu ce ti-ai propus si sa nu mai asculti in stanga si-n dreapta la "sfaturile binevoitoare" ale unor neavizati care nu stiu cu ce se mananca emigrarea dar care isi dau cu parerea din auzite. Nu toata lumea e facuta sa emigreze pana la urma...Toate bune, Cristina http://community.webshots.com/user/khristin107
Buna, Cristina, mersi de sfat[il], ai dreptate. Dar si tu esti o exceptie, sa stii, esti unul din romanii care au reusit la nivel mare, nu sunt foarte multi cei care au facut-o intr-un timp asa de scurt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspund aici la ce spunea Try pe cealalata, cu "socatii"[:D] Cu intoarcerea in Romania..nu imi permit sa dau sfaturi, dar cred ca pt a fi o intoarcere cat de cat mai succes si sa nu ramai "socat":) cred ca trebuie planuit putintel totul..nu lasi totul balta si iti iei toata lueam in cap. Ma gandesc ca sa iei un apt/casa de locuit, mai economisesti un banut pt o afacere...deci sa pleci si o mica suma de bani si cu un plan cat de cat...poate chiar sa si gasesti un serviciu bun acolo (cum parca era Dinu) dar nu sa pleci cu capul in traista ca dupa aia[bang] Sau stiu altii de pe forum care pleaca chiar cu o idee de afacere...etc Aviz amatorilor[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...ce sa zic...ideea de a lua un apartament e OK...dar eu am avut unul si m-am ars, chiar in Bucuresti...de gasit chiriasi sa-ti palteasca 300 USD pe luna ..sa mai fie si seriosi sa nu-ti transforme casa in bordel...iarasi greu...in blocul in care stateam erau cel putin 10 apartamente goale...oamenii preferau sa le tina goale si sa rabde de foame decat sa inchirieze. In zona rezidentiala poate...dar iti trebuie si un sac de bani sa cumperi ceva. ...Eu m-am gandit sa fac un imprumut bancar...sa construiesc un imobil in Cj...si sa-l inchiriez...din chirie acoperind rata lunara..vre-o 500 de iepuroi, daca nu merge ceva o acopar de aici...stie cineva se dau credite la persoane fizice din strainatate?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pork, si noi ne jucam cu ideea de imprumuturi cat esti dincolo..dar am vorbit iarna asta cu banile din Roamnia - nu toate e adevarat- si tot ce stiu e ca nu accepta veniturile din straintate. DAr iarasi difera de la banca la banca... Nici ideea to nu e rea..ca asta vorbeam ci sotul la un moemnt dat sa ne uim mai mult de astia de prin strainataturi sa facem un bloculet/birouri in Bucuresti...dar nu ma bag, ca dupa aia suntem scosi de "tepari", Doamne Feri...[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by pork
...ce sa zic...ideea de a lua un apartament e OK...dar eu am avut unul si m-am ars, chiar in Bucuresti...de gasit chiriasi sa-ti palteasca 300 USD pe luna ..sa mai fie si seriosi sa nu-ti transforme casa in bordel...iarasi greu...in blocul in care stateam erau cel putin 10 apartamente goale...oamenii preferau sa le tina goale si sa rabde de foame decat sa inchirieze. In zona rezidentiala poate...dar iti trebuie si un sac de bani sa cumperi ceva. ...Eu m-am gandit sa fac un imprumut bancar...sa construiesc un imobil in Cj...si sa-l inchiriez...din chirie acoperind rata lunara..vre-o 500 de iepuroi, daca nu merge ceva o acopar de aici...stie cineva se dau credite la persoane fizice din strainatate?
Nu se poate, una din conditiile de creditare e sa fi rezident roman si sa inregistrezi venituri in Romania. Dar poate gasesti finantare privata, am inteles ca in Cluj exista un astfel de grup financiar, dar din pacate eu nu am reusit sa ii descopar. Si noi am fi vrut sa construim un imobil cu citeva apartamente, dar pina gasim finantare am inceput sa investim in case la tara. Am cumparat saptamina aceasta a doua casa la tara si sotul meu a plecat astazi in Romania sa isi vada investitiile. Prima casa am vazut-o in poze, dar pe a doua deloc.E bine ca sunt in acelasi sat, la 5 km de orasul meu natal, cumparate cu pretul la care in oras ne-am fi luat o garsoniera. Casele sunt locuibile, dar nu au baie. Acum vom vedea cit ne mai costa si amenajarea lor. Danutza, mama lu'Alexutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga pork, dar ce imobil oare se inchiriaza cu 500 de "iepuroi" in Cj? Ma intreb si eu asa, gandindu-ma ca aici, in Olanda, costa chiria la case 500-600 de euro/luna. Si chiar aici mi se pare suma foarte mare, dat fiind faptul ca inchiriind ceva iti asiguri doar un acoperis deasupra capului pe termen mai mult sau mai putin limitat, iar banii aceia sunt ca si aruncati pe fereastra. Eu platesc 550 de euro rata lunara la casa,dar candva o sa fie proprietatea mea. Sau vrei sa construiesti un bloculet?O vila cu 2/3 apartamente? Daniela Veuger si bebe mic din burtic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira...prietenii mei intr-adevar sunt el:ing proiectant,ea a facut psihologie..sau altceva de gen asta....ma rog..treaba lor. Eu acum multumesclui Dumnezeu ca mi-a dat primaria teren de facut casa..se fac vilute cu un etaj ,curticica..se construiesc 5000 de astefel de case in Galati.Asa ca m-am potolit! KORINNA [zana] mamika x 2 http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...