Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dar socrii cum sunt?


Recommended Posts

S-a tot dezbatut subiectul despre soacre, le-am "barfit" tot timpul. Dar cu socrii nimeni nu a avut probleme? Chiar sunt curioasa. Nu imi cunosc socrii ca sunt departe deci nu prea am ce spune, dar voi care traiti zilnic alaturi de ei cum stau lucrurile? Socrii sunt neutrii cand soacrele va tachineaza? [flo][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
socrul meu e bun si nu prea. cind soacra mea ne-a dat afara el nu a putut zice nimic pentru ca ei traiesc in aceeasi casa si atit. nu discuta cu soacra-mea despre problemele casei. deci, dupa ce ne-a data afara si ne-am dus sa le ducem cheile , socrul meu i-a spus sotului meu ca el este oricind binevenit in acea casa, dar eu?[:0] ok, am spus nu face nimic. oricum nu mai calcam pe la ei. dar stateam si ma gindeam, am zis , ma el care a citit mult , ma refer la carti, oare nu stie macar sa floseasca cuvintele altfel, sau sa-i spuna deoparte numai sotului, trebuia sa-i spuna asta de fata cu mine!!!. eh, de atunci si pina acum au mai fost, asa ca am trecut peste toate, de fapt nu avem incotro, trebuie sa ne obisnuim. costiniuc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un socru despre care spun mereu ca nu inceteaza sa ma uimeasca. Si, din pacate, nu in bine. Este egosismul intruchipat, nici o alta fiinta din lume nu conteaza pentru el. Cand venim in Romania, fie si numai pentru doua saptamani, e gelos pe copii ca soacra-mea se ocupa de ei si nu de el[bang]!!! E gelos pe pisica de care are soacra-mea grija, cere intotdeauna si luna de pe cer si, daca pielea cuiva din familie i-ar folosi la ceva, nu ar ezita s-o ceara si pe aia[:D]! La 5 min dupa ce intram in casa, dupa un drum de 2400km cu masina, la intoarcerea acasa, in vacante, incepe sa-i spuna lui Bogdan( dragutul de barbate-miu)ce are de facut, ce s-a stricat intre timp, ce program vrea sa i se instaleze pe computer, etc, etc... Conform spuselor lui Andrei, baietelul nostru de 5 ani, bunicul barosan( are 198cm si 160kg!!!!!!) nu face decat trei lucruri: mananca, doarme si se uita la televizor! Si este, literalmente, asa. Vine la masa direct din pat, indiferent cate sunt pe masa, gaseste intotdeauna ceva de cerut, astfel incat soacra-mea nu sta niciodata la masa cu noi pentru ca alearga sa-i mai aduca "puiului" ceva si ,Doamne fereste, sa-i spui ca mananca prea mult, ca e jignit imediat si are palpitatii. Dupa masa, se "retrage", cum ii place sa spuna, si se mai osteneste la masa urmatoare, la urmatoarea vizita la toaleta sau daca vrea sa se uite la televizor. Atat, atat. Nu se joaca cu copiii, e nervos ca fac galagie( sa-i vedeti pe Andrei si Victor+Daniela(verisoara lor, de 6 ani) cantand la pian in acelasi timp!!!) si urla la noi sa-i scoatem afara! Mai vreti povesti? Ca mai am! Dar noi ne-am obisnuit cu el, deja nu-l mai baga nimeni in seama. Doar biata soacra-mea... Asa ca soacra mea, altfel soacra veritabila, cu limba ascutita si mereu geloasa pe nurorile ei, a devenit din soacra-soacra poama acra, o biata victima. Atata trege cu barbate-su ca tuturor le e mila de ea si nimeni nu se prea mai gandeste la pacatele personale. Noi sa fim santosi si sa le ducem pe toate, nu-i asa? Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor http://community.webshots.com/user/NoraCosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca mi-am mai amintit ceva. Tot de la Andrei citire. De fapt am sa-l citez chiar pe Andruska al meu: Bunicul barosan mananca, doarme si se uita la televizor, si acum se duce si sa se cantareasca!!! Fiindca nu aveti cum intelege, sa detaliez[:D]: Intr-una din vizitele noastrea acasa, i-am facut barosanului cadou un cantar cu limita de 150kg. Nu poate avea mai mult, ne-am gandit noi... dar nu a fost destul. Dupa o vreme de erori repetate( "err", atata cantarea dragutul...), dupa incercari de a-l cantari pe doua cantare (!!!), Dragos( fiul sau cel mare care e in Romania)s-a hotarat sa-l duca la fabrica( la Automatica, unde socrii mei au lucrat toata viata, amandoi, la 5 min de casa) sa-l cantareasca pe un cantar industrial, de marfa!!! Si nu mica le-a fost surpriza cand au vazut afisat 172kg (imbracat, totusi...) [bang][bang][bang] De atunci, cica s-a apucat de regim, a mai slabit un piculet, dar are o ocupatie, o data pe saptamana se duce, dupa cum spunea Andrei, sa se cantareasca! Asa ca era tare mandru, in primavara, cand am plecat din Romania dupa vacanta de Paste, ca are "doar" 164,5kg. Puteti sa va inchipuiti asa ceva? Ce nu am povestit e trecutul lui medical: trei infarcturi, operatie de tumoare pe creier, operatie de hernie( dupa care, in spital, l-au oparit cu o sticla cu apa fierbinte, el nu a simtit ca era inca sub anestezie. Asa ca i s-a luat piele de pe unul din picioare si a trebuit sa mai faca o operatie, de transplant de piele!!!) Cu tumoarea pe creier, in tot necazul, a avut un noroc incredibil, desi toata lumea spunea ca sunt foarte mici sanse sa supravietuiasca unei anestezii generale( din cauza problemelor cardiace), iata ca a rezistat. Dar nu a inteles din asta sa-i multumeasca bunului Dumnezeu ca i-a fost alaturi, ci a inteles ca tumoarea de pe creier a fost inca un ghinion personal. Atat. Eu nu vreau sa-i vorbesc de rau, eu doar ma amuz. Am incetat demult, cu totii sa ne mai stresam din cauza lui. El e asa si noi il luam cum este. Nu vrea sa faca rau nimanui, doar ca structural, nu poate sa inteleaga ca si altii pot avea dorinte, probleme, necazuri sau bucurii! Adica, si altii traiesc pe langa el, ca suntem cu totii o familie si toti trebuie sa avem grija unii de altii. Are 3 nepoti frumosi si sanatosi, are doi baieti in putere si, relativ, realizati si mai are si doua nurori harnice, frumoase si destepte([:D][:D][:D])! Ce-ti poti dori mai mult? Ei bine, pe el nimic nu-l bucura, se plange incontinuu de absolut orice: vreme, bani( sa nu vorbim de banii trmisi lunar de noi si de ajutoarele de la Dragos, celalat fiu), sanatate, politica si orice altceva!!! Eu v-am spus ca nu inceteaza sa ma uimeasca. PS. Merci, Costiniuc, pentru aprecieri. Din pacate, nu avem aparat foto digital si ne multumim doar cu pozele pe care ni le fac altii. Avem foarte multe dintr-acelea obisnuite, si imi tot propun sa i le dau lui Bogdan sa le scaneze... Pustii sunt, intr-adevar, tare draguti si-i iubim asa de mult. Ca orice parinte, nu? Dar despre tine, cum adica v-au dat afara? Oricum e mai bine sa locuiesti fara parinti daca iti poti permite... Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor http://community.webshots.com/user/NoraCosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Costiniuc, am citit povestea cu casa la alt topic, nu te mai osteni inca o data doar pentru mine. Ce conteaza pentru voi e noua casa si un bebe in burtica, nu? Multa bafta! Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor http://community.webshots.com/user/NoraCosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Nora, despre cum ne-au dat afara am scris in soacre bune sau rele. pentru ca, ea, ne-a dat afara din garsoniera lasata cu limba de moarte de bunica sotului meu. si motivul, ca am cununat pe fratele meu in anul 2002. pur si simplu, ne-a sunat intr-o dimineata , noi dormeam ca pe vremea ceea eram si eu studenta si lucram , de fapt lucrez si acum, si eram tare obositi, ca stateam noaptea si invatam. ne-a sunat a zis scurt, pina miine parasiti casa. faceti ce vreti va duceti unde vreti, scurt. am ramas stana, dar sotul dragutul de el, a zis, gata , mergem la mama , adica mama mea. am sunat acasa la ai mei, a raspuns tata, pe care l-am iubit enorm, ( pentru ca din pacate a murit pe 1 noiembrie 2003, in ziua cind facea cu mama 33 de ani de casnicie), de fapt il iubesc si eu, si i-am spus ce s-a intimplat, iar el a zis: nu-i nimic , veniti la tata, atita timp cit am eu o casa voi nu o sa stati prin straini, si a inceput sa plinga , saracutul. ce mult a suferit pentru asta. zis si facut, era vineri iar simbata ne-am mutat. mama facea curatenie in casa , tocmai punea gresie pe hol, si varuia, cind ne-am dus noi cu bagajele. au pus o scindura sa nu calcam pe gresie ca era proaspat pusa si inca nu se uscase, ca sa nu se sparga. si ne-am mutat in august 2002, la 2 saptamini dupa ce am dat licenta si a fost bine. tata, cind ma vedea ca pling , (nici eu nu stiam de ce pling, doar ca nu era tare bine la mama, in conditiile in care acolo statea si fratele meu casatorit si se bateau 3 gospodine fund in fund la bucatarie)imi spunea lacrimile astea alea tale sa aiba parte ea, iar tu sa ai parte de lacrimi de bucurie. nu am sa uit niciodata ce a spus, si a mai spus multe altele. dar ma opresc sa mai scriu,ca imi aduc aminte de tata , ca mi-e tare dor de el, ca doar au trecut abia 7 luni de cind s-a dus saracutul. costiniuc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am mai scris o data pentru ca mesajul cred ca l-ai trimis in timp ce scriam. merci pentru urari. o sa fie totul bine, zic eu. atita timp cit am cu cine merge mai departe , e totul in regula. asa ma incurajez eu singura. uite, cum mi-a dat dumnezeu o locuinta asa o sa-mi dea si un bebe. stie el cin e momentul pupici costiniuc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...