Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici din Constanta (7)


Recommended Posts

Fetelor multumesc pentru primire!! Imi pare tare rau ca am ratat intalneala de astazi [bang], poate alta data. Cei drept cam stau pe acasa si dorm. Nu stiu exact cat mai am dar cert este ca sunt pe ultima suta de metrii. Sa va povestesc:am fost la medic si mi-am vazut din nou odorul. Dr. Peteanu-fiul spune ca este tot fetita, nu s-a schimbat nimic intre timp. In schimb cine ma vede pe strada sau cand ma opresc pe la magazine, toata lumea imi spune ca am sa fac baiat. Nu conteaza, sanatos sa fie, si se pare ca este. S-a si intors draguta mea copila si acum sta frumusel cu capul jos de tot gata sa faca cunostinta cu lumea. Cred ca se cam pregateste. Eu nu simt ca ar fi vremea sa nasc, dar cica asa ceva nu se simte inainte, se intampla si gata. Eu as vrea sa mai stea o vreme pentru ca este mai micuta (2600kg) si poate mai are timp sa mai puna ceva carnita pe ea. Am sa nasc normal, daca nu intervin alte complicatii,si poate nu intervin. Voi cat spunti sa-i dau, 150 sau 200$? Am vorbit cu el de o epidurala, dar se pare ca nu este foarte incantat de idee. Spune ca mama nu prea mai coopereaza dupa anestezie. Nici nu stiu daca sa mai fac sau nu. Fetelor, abia astept sa merg saptamana viitoare sa-mi fac cumparaturile pentru bebelus. Astazi am fost putin prin oras si am luat cate ceva pentru mine, sot, si bineinteles pentru bebica mea. As fi in stare sa cumpar un magazin intreg. Eu stau in Tomis I, chiar langa spital, si nu mi-ar fi greu sa ajung in Tabacarie. Chiar astazi aveam programata o plimbare prin parc cu niste prieteni ce au o fetita de vreo 3 luni, dar n-am mai ajuns din pacate, pentru ca am avut musafiri. Poate ca v-as fi vazut si pe voi. Ati fost multe? Oricum cred ca a fost frumos. De unde spunea cineva ca pot sa iau Materna gratis? Pupici! Tatiana si bebica ei de 36 saptamani!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hello, dragutzelor!Am inviat si eu dar nu de tot!Am o tuse suparatoare si seca, si acum seara ma incearca temperatura! Sper sa nu am probleme si in seara aceasta( ieri noapte am avut 38,3).Vad ca Bibi nu a deranjat-o in nici un fel ca sunt febrila.A mancat si dormit ca deobicei. July, merci pt. informatie, daca ma simt rau o sa-l trimit pe Costin sa-mi ia medicamentul.Iti dai seama ca din prima m-am descoperit in poza! Mey, dar cum de ne-ati vazut in marea de oameni?? Eu am facut anestezie generala si am mai vorbit pe aceasta tema: NU RECOMAND NIMANUI SA FACA ANESTEZIE GENERALA!!!!!!!!ITI MANANCA 10 ANI DIN VIATA! mai ales cu anestezicele de proasta calitate care le avem in spitalele din Romania.Pe soacra-mea am operat-o la dr.Bratu si anestezista a fost o dr. scunda, subtirica, cu par lung intr-o coada si cu ochelari.Ti-am descris-o pt. ca imi scapa numele si tu iti vei da seama cine este....parca C(a)ndea! Nu???? TatianaS ,iti tinem pumnii si suntem alaturi de tine, chiar daca acum doar cu sufletul. Poate reusim sa ne cunoastem pana nasti! Materna eu am luat-o de la farm. Relad pe bd.Tomis mai sus de capela. A, si vis-a-vis de capela pe coltz, dar nu stiu cum ii zice la farm.Se pare ca s-a mai ieftinit,a ajuns 300.000. Dupa lauzie nu mi-a mai dat gratuit Materna si am inceput sa i-au Prenatal care are cam aceleasi vit. si minerale, mai putin seleniu! Ma simt foarte bine cu ele.Te sfatuiesc sa nu dai mai mult de 150$ ca strici preturile[:D][:D]Tot la fel te trateaza si daca dai mai mult si daca nu!Cheltuieli vei avea destule cat stai in spital cu infirmierele care-ti schima bb-ul, asistentele de tura etc. Raluca, bine ai venit si tu! Ai inceput diversificarea cu Andra? Ma bate gandul ca pana la 5 luni sa nu-i dau nimic lui Bibi. Si atunci eventual doar sucuri din morcovel si mar.Tu ce ai facut? Roxana, mai incetishor ca au dat caldurile si te trezesti ca faci vreo pozna...Mai aveti?? valeu ce calcduri ma iau, nu stiu daca de la raceala suau e chiar cald in casa. Va pupic pe toate si....cele care v-ati intalnit povestiti-ne tot cu ...amanunte[:D][:D] [pup][pup][pup] http://community.webshots.com/user/dady1968 dady+anduta(8ani)+bibi(3si1/2luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele , Acum sunt mai linistita si pot sa va dau mai multe amanunte despre noi . In primul rand , sincer nu pot sa va spun cat se da la doctori pentru ca soacra mea e medic cardiolog in spitalul judetean si nu au vrut sa ii ia nimic . In ceea ce priveste camera in care am stat si asta a fost cu complimente din parte sefului de sectie , dar eu ma inresasem dinainte si trebuia sa vorbesc cu asistenta sefa care imi rezerva ce camera vroiam eu contra cost . Preturile variaza intre 500 mii lei si 50 dolari . Eu am stat singura in camera dar cu mine a stat sotul meu care pleca dimineata inaite de vizita mare si se intorcea imediat dupa . E adevarat ca fara el nu m-as fi putut descurca singura cu aia mica , pentru ca nu prea ma puteam descurca cu cezariana sa o ridic din patut . La asistente am dat in comtinuu cate 50 - 100 de mii , sa vina sa ii faca toaleta Andrei si mie sa imi bage analgezice . Dar per total a fost bine . Andra e un bebe super cuminte , manaca bine si doarme toata noaptea de la 2 luni . Dady , in ceea ce priveste diversificarea eu am inceput-o abia la 6 luni . Pana atunci nu i-am dat decat suc de mar intai pe la 5 luni, apoi mar morcov si in final i-am adaugat si putina portocala .Dar asta nu este o masa . Si bine inteles am inceput cu o ligurita , doua si asa mai departe , la fiecare fruct nou introdus . Apoi de la 6 luni am inceput cu supa clara de legume , cam o saptamana si apoi piureul de legume . Acum suntem la supa de pasare cu piure de legume si doar ce am introdus si o lingurita de carne . Vad ca tolereaza foarte bine . Oricum daca ai lapte si copilul ia bine in greutate parerea mea este sa nu te grabesti cu diversificarea pentru ca nu ii aduci nici un beneficiu cu mancarea solida introdusa timpuriu . Si noi suntem intr-un mega santier , refacem casa , mansardam si asa mai departe si intre timp ne-am mutat cu chirie . Abia astept sa ma mut printre lucruriele mele !! Raluca si bebe Andra (24 nov. 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dady, multumiri pentru sugestii. Si eu ma gandeam ca 150$ este suficient. Pe voi v-au cuprins stari anxioase inainte de nastere? Parca nimic nu reuseste sa ma mai amuze. Pana acum nu prea am avut de-a face cu asa ceva, dar se pare ca niciodata nu este prea tarziu. Hai ca va pup pe toate. Si eu vreau sa va cunosc!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragele mele, He,he,Raluca si ce mi-a stat pe limba sa te-ntreb daca nu esti ruda cu d-na dr.Vizireanu!O cunosc,nu personal,insa asistenta de pe cardiologie care a fost cu mine in Elvetia la "perfectionare",recomandata directorului de dumneaei,mi-a laudat-o f.f.mult.Cu cine-ai nascut?Si ptr.ce anestezie ai optat?Daca ai inceput diversificarea atat de tarziu inseamna ca alaptezi.Bravo tie si tuturor mamicilor care au- si reusesc! Asistentelor,ptr.ca m-ati zgandarit,nu le-am dat niciodata mai mult de 50.ooo.Ma refer la cele din neonatologie,celor de la cezariene toata stima si respectul meu,m-au tratat ca pe-o colega,refuzand de fiecare data.Am experiente urate la genul ca mi-au inlocuit laptele praf adus de-acasa ptr.completare(metoda se pare f.practicata)cu porcaria lor din spital.Iau ca sa le faca lapte bun copiilor lor.Mi-e rusine!Am aflat prea tarziu cand nu mai aveam ce dovedi. Tatiana,subscriu la ce-a zis Dady(Tania)cu preturile.Si-n privinta epiduralei,nu toti medicii stiu sa conduca un travaliu cu anestezie.Le trebuie multa experienta.Eu daca nasteam natural nu acceptam peridurala.Sunt un pic mai masochista.[:D]Ma bucur ca bb.s-a angajat in nastere,inseamna ca-i pregatita.Iti dau un sfat:cand ajungi in sala de nasteri sa nu te gandesti decat la copil.Te va impulsiona si-ti va tine mintea limpede.Dozeaza-ti energia ptr.marele eveniment,cand vei avea nevoie de ea ca sa impingi.Ai grija cu suplimentul de lapte praf.Nu-i da de la-nceput ca mine,chiar deloc,risti sa te chinui pana-ti accepta bb.sanul.Cel mai important,alapteaza ff.des in primele zile cand ai colostru.Fiind pe ultima 100 de metri,iti doresc nastere usoara si sa fiti sanatoase!Doamne ajuta!Te pup! Roxi,mare grija!Fina-mea a nascut mai devreme cu 2 saptamani din cauza renovatului.Stii,asa zice in toate cartile,in ultima luna closca isi pregateste cuibul.Asa si la tine!Hai ca mai ai o luna! Tania,cum mai duci boala?Ce-ai luat ptr.febra? Candea se numeste.Multa lume o lauda.Bravo,ei!Asa sunt si chirurgii mei,sufletisti.Ii povesteam Oanei candva,c-am avut un chirurg care dadea si mancare la saraci,numai spun ca nu le lua atentiile,nu suporta mizeria,le punea pe infirmiere sa-i dichiseasca pe amarati,cu pieptanat,tuns si pe femei dat cu ruj.Pana si pe ultimul boschetar.Din pacate a iesit la pensie anul trecut,ca un mare chirurg.Toata lumea ii duce dorul.Iar eu sufar ca un caine ca nu m-au anuntat de pensionarea d-lui decat tarziu. Sotul a facut pur si simplu niste fotografii sa le trimitem afara la rude,sa vada si ei ce-avem acum,v-a surprins fara sa stie,am vazut abia acasa. Cix,ca de-obicei te-am ratat.Prima oara l-am recunoscut pe sotul tau,din poze,abia apoi v-am vazut si pe voi.M-am intalnit cu Oana,dupa care am mers in Mamaia la Cazino,terasa Andreea ca tot au vandut fetel pontul pe-aici.Excelent ptr.pitici. Dragele mele,traiti si voi sentimentul asta,de vinovatie,cand plecati la distractie cu sotii vostri si fara bb.? Va pupam pe toate,July si Teodora.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello la gagice. Avem in trupa d eiulie-augut 2 bebei!!! a nascut Papadie, o fetita sanatoasa care a respirat din prima clipa, pentru ca apucasera sa ii faca 2 zile injectii dematurare a plaminilor. asa ca...suntem gravite tare!![:D] si mai potoliti-va maica cu agitatia ca nu pun mina pe un pai...doar din gura dau [:D][:D] ca aici le am....las' ca vedeti voi, nu va las sa cistigati pariul asa usor, ce credeti?[:p] cum a fost la intilneala ieri? ce zi calda... azi am fost si noi pe plaja putin, la eforie sim-am bagat cu picioarele in apa....e inca rece dar in week-end-ul viitor tot ma duc la o plajitza!! Tania mama sanatate multa!! Raluca, bine ai venit intre noi. Tatiana, Materna NU se da gratuit (ca nici un supliment multivitaminic). din cite stiu eu de cind luam costa vreo 350.000. ma duc sa termin supa ca incepe meciul.... pupici!!! (PS: ieri am comandat si restul de mobila, asa ca....in 2 saptamini vine toata!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by July
Buna dragele mele, Dragele mele,traiti si voi sentimentul asta,de vinovatie,cand plecati la distractie cu sotii vostri si fara bb.? Va pupam pe toate,July si Teodora.
Mey July, drept sa-ti spun , NU ! N-am nici un sentiment de vinovatie cand ies fara copil pentru ca-l stiu bine-merci la mama, care are grija de el chiar cu mai multa rabdare decat mine. Uite chiar ne-am intors dupa 2 zile de stat cu cortu' in muntii Macinului, unde a fost super-fain (o sa pun si poze cat de curand)dar sunt convinsa ca n-as fi putut sa ma relaxez asa de bine daca era si Vlad cu noi. Sambata si duminica a mers mama cu el la plaja de dimineata iar seara au iesit la plimbare la Cazino , in Mamaia. Pentru mama mea, faptul ca i-l las pe Vlad este o ocazie si un motiv ca sa mai iasa si ea din casa la plaja sau la plimbare, ca altfel nu s-ar duce , ar sta in casa la cratita, etc. Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai dar ne-am cam inmultit pe aici, eu zic ca e cazul sa se mai faca un nou recensamant, cate suntem, etc... Tania (dady), sper ca ti-a trecut raceala. Laura, astept pozicile sa vad cum v-ati distrat la m-tii Macin. July, eu il las pe Paul cu ai mei dar doar cand sunt la servici, in rest il iau si orice facem facem impreuna, nu prea ne-am distrat noi de capul nostru singuri pana acum. Asa ca nu stiu cum e sentimentul ala de vinovatie de care vorbesti tu. Felicitari celor care reusesc sa isi faca timp sa se mai distreze si fara copil! (de ex. Laura). Tatianas, ma ce chestie nasoala ca dr. nu e incantat de ideea de epidurala! Eu m-am jurat ca daca voi mai naste vreodata o voi face neaparat cu epidurala, nu mai vreau sa trec niciodata prin acele dureri crancene. In strainatate epidurala este rutina (vedeti subiectele scrise de fete de afara), iar la noi inca se mai codesc...[xx(] Fetelor, pacat ca nu ati ajuns mai multe sambata in parc, nu am fost decat eu cu Cristina si cu July. Hai mai iesiti la condica macar!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! asa aveam si eu chef sa ies in parc ieri, dar am fost consemnati acasa, pt. ca avem masina in service. In schimb, am fost cu Maria la plaja. A fost foarte cumintica si serioasa. Nu se clintea din loc pe nisip, dar incet-incet s-a acomodat. Partea cea mai frumoasa a fost dupa amiaza cand a facut baie in piscinuta! I-a placut f. mult. S-a jucat, a stropit cu apa, a tipat si chiar a plecat in patru labe si a luat si o gura de apa. Abia am scos-o din apa. Cand imi fac timp (v-am mai zis eu ca la noi dureaza[:D]) o sa pun si poze. Va pup! Cornelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.. si eu sunt o mamica in devenire din Cta.. am mai scris pe acest subiect, cu ceva timp in urma, si va intrebam ce dr imi recomandati??pentru ca de cel la care merg acum nu sunt foarte multumita.. intre am fost plecata intr-un scurt concediu, si nu am apucat sa multumesc ptr cele ce mi-au raspuns! Ma mai puteti ajuta cu informatii legate de cum e in spital, cam care sunt "atentiile" pentru nastere normala, cezariana, anestezist, asistente?? daca mai este cineva care a nascut cu dr. Tica, si cum se comporta?? ce parere aveti de dr. Belcin, de la Provita??? Multumesc, o zi frumoasa! Cali, si bebe baietel, 24 sapt + 5 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...