Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici din Constanta (7)


Recommended Posts

Ione, deci fetele tale au implinit un anisor pe 26 iar eu facui 30 pe 27 mai. Anul trecut cand tu nasteai eu ma pregateam de petrecere [cheers]. Eu l-am dat pe Vlad timp de 3 ani cu Nivea ptr. copii, e f. buna. Anul acesta barbatu-meu vad ca a cumparat o crema de la Revlon si o sa-l dau pe Vlad cu asta desi nu este ptr. copii speciala , dar mie imi plac f.f. mult produsele Revlon. Sunt chiar fan ! Narcisa, drum bun spre RO si trateaza-ti ochisorul. Ce misto ca va cumparati casa de vacanta ! Oana, bravo pt. statistica, eu chiar mi-am salvat-o in computador ca sa tin minte toate fetele din C-ta . Caty, eu pt. muci i-am dat lui Vlad de cand era mic Rinxyl ptr. copii. A fost f. eficient si nu i-a sensibilizat mucoasa nazala. De 3 ori pe zi, in principal inainte de somn, si dupa baie cand e nasucul mai desfundat de la aburi, dar doar cate 2 picaturi in fiecare nara. Pt. tusea Deliei eu zic sa-i dai si un antialergic, de ex. Claritine, se da timp de 30 de zile dimineata si seara cate o lingurita. Lui Vlad i-a facut f. bine, cand a avut si el o perioada de 2 luni de tuse continua asta iarna. Sanatate puisorilor ! Cali, bine ai revenit iti urez si eu, sa ne zici la ce medic ai facut tratament in Bucuresti si ce ti-a dat si care a fost problema ta. Pe mine ma intereseaza pentru sefa mea care are 31 de ani , 6 ani de casnicie si nu ramane insarcinata (si presteaza de ceva vreme, 2 ani cred...). Dr. Tica e f. putin comunicativ, eu una nu m-as duce la el. Dr. Belcin e o INCOMPETENTA. In 2002 eu am nimerit din greseala la ea la un consult (ma dusesem cu o prietena si zic , ia sa ma vada si pe mine ca nu strica sa ma mai caut , ma cam supara anexita). Mi-a zis ca am ovarele marite cat un ou, ca trebuie sa fac gentamicina injectabil, ceea ce am si facut, dar... eu eram insarcinata si nu stiam si ea nu si-a dat seama. In cabinet am si intrebat-o daca sa incep sa le fac de cand imi vine ciclul (eu stiam ca orice antibiotic injectabil are mai mare efect pe ciclu) sau imediat si ea a zis ca neaparat imediat sa le incep ca e grava treaba la mine . Deci , ca sa n-o mai lungesc, cand m-am prins eu ca eram gravida m-am dus la dr. meu, la Lutescu (care e un destept si un dragut) si el mi-a zis ca gentamicina poate da hipoacuzie la fat (ceea ce scria si pe prospectul de la gentamicina) . Asa ca n-am vrut sa risc si am facut intrerupere, pe urma alti bani, alta distractie pe tratamentul cu antibiotice post-avort. Iti dai seama ce parere pot sa am de madam Belcin ... Dady, insanatosire grabnica ! Iar lui Bibi da-i tzitzi cat poti de mult ca sa-i faci sistem imunitar beton. July, zi-i surorii tale sa nu se duca la Belcin, eu am fost si mi-a parut rau dupa aia. D-na Dascalu de la echo e buna, dar pe toate fetele cu probleme gineco le sfatuieste sa mearga la Belcin. Lasa ca sunt multi alti medici ginecologi mai buni ca ea in C-ta. Dr. Nicolae , ca anestezist e intr-adevar super-profi !!! Cat despre terase cu loc de joaca pt. copii, altele decat Andreea si cea de la Perla de care ne-ai zis tu, nu mai stiu... Chiar nu pricep de ce nu s-or orienta si carciumarii astia sa faca terasele "children friendly" ! Crix, ia zi mama, ce mai facusi cu chisturile tale ? Ca si io am unul de 4 cm, am facut tratament dar inca n-am ajus la echo sa mai vad cum a evoluat dupa 2 luni. Eu m-am intepat in fund cu 10 fiole Ketonal si apoi Flamexin 10 pastile, cate una/zi. Tie ce tratam. ti-a dat dr. Rusa? Marlen, ce ai facut la Bucuresti ? Ce ti-a zis dr. Iosup la echo tridimensionala ? Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai ca tot io scriu ca mai vroiam sa va zic cate ceva ... Ione, eu i-am facut lui Vlad Trimovax-ul de la Aventis Pasteur (e acelasi lucru ca si Priorix, doar ca e frantuzesc, iar Priorix-ul e belgian). L-am facut cand avea 1 an si 3 luni (asa m-a programat dr. pediatra). Eu sunt adepta vaccinurilor, pana acum Vlad al meu n-a facut nici o boala a copliariei si am de gand sa-i fac un rapel la 6 ani, inainte de a intra la scoala (asa scrie si pe prospect, ca trebuie facut un rapel pe la 5-6 ani). Caty, sunt chiar curioasa, tu ce experienta neplacuta ai avut cu dr. Belcin ? Larular, iti urez si eu (cam tarziu ce-i drept...)bine ai venit alaturi de noi in spatiul virtual ! Sa-ti traiasca Andra si s-o alaptezi cat mai mult ! Eu am alaptat 11 luni si am renuntat din cauza ca fi-miu avea gura plina de dinti si ma musca rau de tot dar tot am avut o strangere de inima si o parere de rau cand l-am intarcat. Dupa laptele de tzitzi l-am trecut direct pe La Dorna, nu i-am dat deloc lapte praf. Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Oana... Asa ca: 1) Anomis (Simona) – [zana]Andreea 4 ani si 5 luni 2) Laura111 (Laura Tatiana)–[cavaler] Vlad 4 ani si 4 luni 3) Oana (Ioana Corina)– [bonjovi]Paul 3.07.2002 4) Cornelia – [copil]Maria 2.07.2003 5) Caty (Catalina)–[copil] Dinu - 15.10.2003 6) Lizuca (Gabi)– [hippi]Alisia 1 an si 9 luni 7) Narcisa – [bonjovi]Patrick 29.02.2002 si [copil]Vivien 27.01.2004 8) Roxanaz – [gravi]dr Tomescu 9) Crixia (Cristina)– [copil]Alexia - 22.07.2003 10)Layla (Carmen)– [copil]Daniel Alexandru - 29.12.2003 11)July (Julide)–[hippi] Teodora 1an si 9 luni? 12)Dady68 (Tania)– [vampa]Anduta 8ani si [copil]Bianca 3.5 luni 13)Ione (Ionela)– [huta] Maria & Elena - 26.05.2003 14)Cali (?)– [gravi] 25 sapt. Dr. Tica 15)Galarina (Cristina)– [gravi] 33 sapt. Dr. Rusa 16)Tatianas – [gravi] 35 saptamani dr. Peteanu 17)Marlen_b – [gravi] 23 sapt. Dr.Rusa 18)Larular (Raluca)– [copil]Andra 6 luni jumate?
Eu am facut ceva modificari. Ce ziceti? CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, mie mi-a zis sa iau 3 luni Dianne 35(asa m-am vindecat si inainte de sarcina) si daca nu da rezultate, atunci imi da injectabil, tot Ketonal l-am auzit. Pana la sfarsitul lunii (adica zilele astea) trebuie sa fac eco, apoi iti voi spune. CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

wow bravo Crix, misto listuta. posteaz-o direct asa ca e buna. Narcisa, pai atunci vorbim saptamina viitoare, sa ne vedem!!! [pup] si bafta cu casuta!! drum bun!!! Raluca, eu am inteles ca bimbirica ta are 6 ani....e gresit?[alcool] si tu ai santier??? hihihihihi, ce ne-am gasit toate.... Laura, chiar ca e nebuna madam doctorita aia...cum sa spuna ca ovarele sunt inflamate fara eco??? [xx(]mamaa......ce i-as mai duce in proces pe doctorii astia care vorbesc aiurea....nu e mai binme fara unde nu zic nimic de frica sa nu ii dai in judecata si sa iti plteasca toata viata?? gata, ca ma enervez si n-am voie, ca mi se deshide colul [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, te inteleg de ce ai asa o parere despre dr Belcin.. ce a putut sa-ti faca!! intr-adevar dr Tica nu comunica deloc! pentru cele ce m-ati intrebat, la Bucuresti am fost pacienta dr Niculescu.. dupa ce incercasem tot felul de tratamente cu dr din Constanta, timp de 3 ani, fara rezultat, la mai multi dr. Raica, Lutescu, Dantes.. eram pur si simplu disperata, ca nu o sa am si eu un copilas, mai ales ca nici nu sunt o tinerica (voi implini in curand 33 de ani)! problema era ca aveam trompele f. lungi, si probleme hormonale... si am facut laparoscopie in Bucuresti, anul trecut in spetembrie, si apoi am lasat-o mai moale cu tratamentele, si in ianuarie, cand am vazut 2 liniute pe test nu-mi venea sa cred.. am avut o sarcina cu probleme la inceput, cu sacul embrionar inflamat, traiam cu teama ca o sa pierd sarcina, asa mult dorita. dar a dat Dumnezeu si am ajuns pana aici.. si sper sa fie bine si in continuare.. Cali, baietel 25 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa facem un mic consiliu de familie! Vineri merg la un mot si nu stiu ce cadou sa iau. Heeeeeeelp![cusca] Este vecina mea, cu care de 1 an de zile impartim toate evenimentele legate de copilasi, de la un simplu kk pana la dintzi, apeluri in miezul noptii in caz de ceva. Problema este urmatoarea: copilul( fetita) are tot ce vrea, parintii au o situatie materiala buna, nasa si bunicii la fel ( avocati, judecatori... intelegeti!!!??????). Deci, hainute nu prea cred, jucarii(????) Balamuc mare nu va fi, in apartament doar cei apropiati( rude) si fii-mea. Ma bate gandul sa-i cumpar ceva mamicii, mai bine, ca pe ea nu o felicita nimeni pentru efortul depus ( nastere si tot ce a fost dupa). Astept sa ma sfatuiti! CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crix, he, he, Vlad al meu e singurul cavaler ! Da, si eu trebuie sa ajung la echo, cred ca sambata dimineata ma duc. Dianele am auzit ca sunt cam tari , nu oricine le suporta, dar sunt eficiente la chisturi. Sper din tot sufletul sa ne treaca la amandoua, faptul ca tu ai scapat o data de ele (inainte de sarcina) e un lucru incurajator. Cali, merci pt. faptul ca ne-ai povestit despre cum ai reusit tu sa ramai insarcinata. Sa-ti dea Dumnezeu un bebe sanatos si nastere usoara ! Iti tin pumnii ca totul sa fie bine pana la venirea micutului pe lume. Roxi, stai cuminte, nu te enerva ca ti se deschide colul! Stii, sotul meu cand ma enervez si tip la el imi zice foooooarte calm :"Nu te enerva draga ca iti da sangele pe nas !" Imi vine sa-i ard una intre kraci cand imi da replica asta da' ma abtin ca-s fata educata [neand] Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, ce mai faceti? Noi suntem bine, inca ne mentinem pe pozitie. Bebica mea este deja intoarsa si a coborat foarte jos, dar vad ca este cuminte si vrea sa mai stea acolo. Asa vreau si eu. Oana, sa stii ca m-ai facut sa ma gandesc mai serios la varianta cu peridurala. Daca tu spui ca este o mare diferenta intre nasterea cu si cea fara, atunci am sa mai vorbesc cu medicul sa vad ce mai spune. Crixia, tu ai un ingeras acasa!! De fapt toate aveti cate un ingeras sau chiar doi acasa, si in curand voi avea si eu unul!! Oricum trebuie sa-ti spun ca fetita ta este scumpa foc. Si dupa pozele care le-am vazut se pare ca a crescut destul de repede. La numai 20 de zile deja avea suficienta carnita pe ea. Ti-am admirat tot albumul si ma bate gandul sa iau si eu exemplul tau. Tot nu am inteles magazinul "Z" pe unde este? Chiar asa se numeste? Sa stii ca stau chiar pe Tomis, in fata parcului, la blocul cu casele de moda Xandra si Wanda. Asa ca daca vii prin parc poate ne vedem. Iar referitor la statistici, tine-o tot asa ca ne place! Mai la problema cu cadoul, nu prea stiu ce sa-ti spun. M-am tot gandit dar nu mi-a venit nici o idee. Si eu as spune sa iei ceva pentru mamica dar sincer nu pot sa te sfatuiesc ce anume. Poate te ajuta celelalte fete mai mult. Roxi stai cumintica daca ai colul deschis. Si eu am avut colul deschis acum o luna, dar se pare ca de cand a coborat bebica jos de tot, mi s-a inchis si colul. Asta cred ca inseamna ca vrea sa mai stea acolo unde este atat de bine. Sanatate multa la toate mamicile si burticile si va pupic pe toate! Tatiana si bebelusa ei de 36 saptamani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura(Tatiana), tie pe langa injectabil anticonceptionale iei. Tot Dianne35? Roxi, mare grija cu deschiderea colului! Zici tu ca dai cu gura la santer, dar psihicul lucreaza si afecteaza. Pai pariul!?! Lista am salvat-o, acum asteptam sa se completeze, poate mai e cineva nestrigat[:D] sau uitat. Vlad este un cavaler(+4 ani), Andreea(+4 ani)o zana, iar Anduta( cea mai mare) este o adevarata domnisoara(chiar daca titlul este "vampa"). Nu mai stiu ce sa va mai spun. Neuronul meu ratacit nu prea ma ajuta. Pupici tuturor! CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...