Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici din Constanta (7)


Recommended Posts

hihihihihi Laura ce misto aia cu "singele pe nas"....[:D] ai fost mortala. Tatiana is cuminte, pe bune....[:D] CRix....naspa faza...i-ai mamicii cea, dar si piticului trebuie ceva...chiar daca are hainutze si de toate, ce conteaza? copiii vor tot timpul o jucarie noua, zic si eu acum ca mare experta...pariul se tine, stai tu linistita....[:D] Tatiana, si eu i-am zis doctoritei ca in eventualitatea in care ma pocneste dorinta sa nasc natural in orice caz vreau epidurala...ca altfel..parca vad ca tot la cezariana ajung si dupa aia ce rost a avut efortul? ma duc sa fac tarta cu nuci (dupa cum vedeti ma pocnesc in continuare ideile in plin....) pupix si vorbim later.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Roxana, sa inteleg ca te-ai decis pt. cezariana? Cu sau fara recomandarea medicului daca vom mai avea un al treilea copil(ceea ce nu cred) voi decide din start sa nasc prin cezariana. Eu am nascut natural si prin cezariana, comparind cele doua modalitati din multe puncte de vedere as alege cezariana. Cine imi da si mie o idee , unde as putea gasi in Constanta un internet cafe unde nu-i mult fum? Singurul pe care-l stiu e in centru pe colt vis avis de posta mare. Cum nu vom cara laptopul dupa noi pt ca ai mei parinti nu au telefon fix acolo unde locuiesc si deci nu pot sa ma conectez la internet, trebuie sa gasesc o alta posibilitate. Si precis si sotul o sa-si trimita cind si cind mailuri la servici si etc. Poate stie cineva vreunul mai linistit?????? Principalul e sa nu se fumeze, ca ma enerveaza la culme mirosul de tigare in haine, desi si eu am fumat inainte de sarcina si poate ca voi reincepe cindva......... narcisa x [copil][copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele am pus si eu pozici cu bebe , mai noi si mai vechi . Dar nu stau mult pentru ca fug cu bebe in parc . Roxi , bebe are doar 6 luni , daca avea sase ani deja eram relaxata . Si eu am santier , dar de genul recompartimentare casa si mansardare deci mai dureaza vreo 2 lun !!! Pupi Raluca si Bebe Andra http://community.webshots.com/user/larular
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intru sa va salut si sa va sarut pe toate pentru urari! Dar stiti cum e...un necaz nu vine niciodata singur.Anduta e la pat cu febra...cred ca de la mine sau invers ca este epidemie in scoala la ea.Si picatura care a umplut paharul si teama cea mai mare care o am: socru-meu a cazut in beci la tara, e in spital si de 48 de ore nu stim nimic de el si nici soacra-mea nu ne da nici o lamurire.L-a dus la spital un nepot si nu reusim sa dam de el sub nici o forma-are doar mobil la care nu raspunde! Voi ce ati crede in locul nostru de asa mister?????Doamne fereste sa fi patit ceva ca nici la....nu ma pot duce cu copil mic pana la Bacau.Sunt tare suparata...mai vorbim...Pupici pt. toate.Nu ma pot abtine: Larular e super haioasa pustoaica in poza gen playboi!!!vezi ce iese!!!! dady+anduta(8ani)+bibi(3si1/2luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Laura,multumesc mult ptr.informatii.Si chiar nu i-ai facut nimic?Sotul meu ar fi reclamat-o.Iar eu i-as fi sucit gatul.Mai ales sa fi fost si prima sarcina.Da'lasa,e de-ajuns s-o spun eu unuia in spital si-o afla toata lumea! Dady,mey,da'de ce n-ai stat tu cuminte acasa duminica?Sa-i spui dr.sa verifice si gatutul lui Bibi,doar respiri aproape de ea.Ai grija de tine!Nu uita de protectia hepatica cu vitamine daca iei antibiotice. Crix,indiferent de cati bani au parintii,o jucarie la varsta ei este intotdeauna binevenita.Ceva ce n-are si-ti poti permite.Are tricicleta cu maner?Masuta cu scaun?Incepe varsta cand o vor pasiona astea.Sau tractoras pe care-l poate impinge cu picioarele!Mamei vei avea timp sa-i iei de ziua ei.Hai,ca te-am ajutat mai mult de-o gramada!... Teodora are 1an si ...8luni.Nascuta pe 15 oct.2002.Modifici tu lista? Roxa,dar ce zice dr.Tomescu de eventualiatea unei peridurale?Este de-acord?Se face greu tarta cu nuci?Nu te mai trag de urechi,tu stii mai bine. Narcisa,in ce zona Internet-Cafe?Stiu eu unul linistit langa stadion,pe Primaverii.La o casa.Te-asteptam cu nazdravanii tai la plaja.Eu n-as alege cezariana.Doar daca s-ar impune. Tatiana,nu era vorba de magazin.Este firma producatoare"Z"(a sotului Andreei Esca).Sunt lucrusoare pe care le gasesti in multe magazine,cu eticheta"Z".Cele mai bune preturi le are magazinul Lisa de pe Cuza-voda(aproape de piata Unirii). Cali,prin cate-ai trecut ca sa-l poti avea pe bb.Ai fost la Lutescu(el) sau(ea)?Ptr.supravegherea unei sarcini pretioase,cum este a ta,(el) este f. bun.La fel si Rusa.Daca nu-ti place Tica,schimba-l.Si Dumnezeu sa te-ajute sa duci cu bine sarcina pana la capat cu multa sanatate ptr.amandoi! Cali,eu azi-maine fac 32 de ani,adica sa-i zic lu'barbata-miu ca nu mai sunt tanara?[:D] Va pup,v-as mai fi scris,da's-a trezit. Acum o sa zica:Mamaaa,papa,Tea,buun,iam-iam! July
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

July saru' mana pentru informatie. Acum m-am lamurit si eu. Am sa merg sa caut, ca sincer nu am idee pe unde vine exact. Spuneti-mi si mie, fetelor, ce nu trebuie sa uit sub nici o forma sa iau cu mine la spital?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat pt. ca vreau sa fiti cu gandul la noi .Se zice ca puterea mai gandurilor misca muntii din loc! Am ajuns in seara asta la urgenta cu Anduta. Mi-a facut 39,4.Nu am putut sa-i dau nimic..vomita totul. Abia am reusit un supozitor cu paracetamol sa-i dau ca intrase in crize de isterie-refuza tot. Am urcat direct pe sectie la Orl si am nimerit-o pe dr.Ionescu care i-a prescris Summamed forte sau penicil.cu genta daca vomita siropul,Panadol si o solutie preg.in farm. pt.nasuc. Acum doarme si nu mai are temperatura, dar o pazesc toata noaptea. Si mititica are serbarea abecedarului maine si ea este tocmai abecedarul.Uf, sper sa fie bine pana maine. Fetelor acum vorbea cu mine si in 2 minute a facut peste 39 temperatura!I-am facut si frectii cu spirt si otet pe tot corpul si pana la urma am infasurat-o in cearceaf ud,si am asteptat sa vina o masina. Culmea ghinionului Costin este de tura in noaptea asta. Nu demult laudam Ribomunilul in cazul Andutei. Se pare ca nu a avuit efect de lunga durata. Oricum este al doilea dr. care imi recomanda sa-i operez amigdalele. July ce parere ai, sa mai astept 1-2 ani? Am aflat vesti si despre socrul meu. Are fractura deasupra genunchiului si nu vor sa-l opereze ca este prea batran ~ 76ani. Pronosticul nu e grozav. Despre mine nici nu mai am timp sa gandesc daramite sa ma ingrijesc! Va pup pe toate si ganditi-va si la mine atunci cand puteti![pup] dady+anduta(8ani)+bibi(3si1/2luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Dady, multi pupici Andutei. Cum se mai simte? Multa sanatate! Ai grija si de tine si de Bibi. Nu am avut timp sa va citesc decat printre randuri. Si eu am facut tratament cu Diane pt. ovare polichistice. Pentru cele care nu stiu: eu am nascut cu dr. Lutescu. Chiar daca in timpul sarcinii am avut ceva probleme de comunicare, este un profesionist si am avut deplina incredere in el la nastere. Pt. ca am nascut f. usor, as alege din nou nasterea normala, dar m-as gandi totusi la epidurala. Sunt si eu pro [:D] body de la Z. Roxana, uite ca eu nu-ti spusesem sa fii cuminte. Ia-o mai incetisor. Asa cum zicea si Crixia, important e sa fii linistita, chiar daca nu te apuci sa cari mobila, daca te agiti, tot ca nu ai stat cuminte se cheama [:D]. Crixia, votez pt. jucarie. Si pt. ca tot veni vorba, ai vazut pe undeva tricicleta? TatianaS, nu stiu daca sunt indicata sa-ti raspund. Ce trebuie sa nu uiti sub nici o forma sa iei la spital? Eu am avut la mine o geanta de voiaj si cand am plecat, aveam inca doua mai mititele + cd-ul sora-mii [:-)))]. Sa vedem ce imi mai aduc aminte: pampersi, servetele, crema pt. iritatii, comprese sterile, ser fiziologic, hainute (eu am imbracat-o din prima zi pe maria cu hainute), vata (f. multa), eventual tampoane (eu am folosit abia acasa), sapun, periuta +..., sapun pt. bebe, camasa de noapte/pijama, sutien de alaptat, papuci, chiloti (f. multi), comprese sterile/pansament steril ca sa infasori tamponul de vata in el (daca nasti normal, cu faimoasa epiziotomie), diclofenac supozitoare, algocalmin fiole, garmastan (crema pt. sfarcuri), supozitoare cu glicerina (pt. eventuala constipatie), telefon mobile, aparat de fotografiat, un carnetel, pix, pompa pt. muls, biberon, lapte praf (asta iti doresc sa nu ai nevoie). Am fost cam haotica. Poate mai completeaza fetele. Oricum, sotul meu facea zilnic drumuri, in special la farmacie, pt. ca mereu aparea ceva de care aveam nevoie. Va pup Cornelia http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ooooo, Tania( Dady) ce nenorociri! Te asteptam azi sa ne spui ca totul a fost bine la serbare. Se poate! Mititica, mai ia si premiu, mai este si abecedar, si tocmai acum sa lipseasca! TatianaS, hai sa te indrum cum ajungi la magazinul Lisa: De la Cofetaria Crizantema catre piata, sau statia de autobuz o iei pe prima straduta la dreapta(Cuza Voda), este penultimul magazin, caci apoi vine alte magazinase in zona aceea cu gardulet. Deci, inainte de cele cu gardulet. Este un magazin micut, iar vis-a-vis era o gogoserie(odata). Intri si ii spui vanzatoarei sa-ti arate body-urile pentru bb de la "Z". Au si hainute de la alte firme englezesti sau nemtesti, dar tu deocamdata cumpara de acolo body-uri, ca de astea ai nevoie in prima faza. Vezi sa fie modelul cu capse( se inchid parte peste parte cu capse), sunt mai practice decat cele care intra pe cap.Cred ca marimea 56 iti trebuie. July, saru'mana de informatii, dar o tricicleta am vazut la 1.400.000 lei.Eu credeam ca scap cu un mil pentru tot, inclusiv folri si punga de cadouri. Raluca, am vazut pozele! Ai, aveti, un ingeras! Tare frumoasa este Andra! Cate kg are acum? Pare maricica! La cat s-a nascut? Narcisa, am vazut ca au organizat si in cladirea cea noua a romtelecom( la Posta mare) destul de frumos. Poate zic si fetele daca merita. eu zic doar ca loc curat. Pa! CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1) Anomis (Simona) – Andreea 4 ani si 5 luni (23.01.2000) 2) Laura111 (Laura Tatiana)– Vlad 4 ani si 4 luni (15.02.2000) 3) Oana (Ioana Corina)– Paul aproape 2 ani (03.07.2002) 4) Cornelia – Maria aproape 1 an (02.07.2003) 5) Caty (Catalina)– Dinu 8 luni (15.10.2003) 6) Lizuca (Gabi)– Alisia 1 an si 9 luni 7) Narcisa – Patrick 2 ani (29.02.2002), Vivien 5 luni (27.01.2004) 8) Roxanaz – graviduta dr Tomescu 9) Crixia (Cristina)– Alexia aproape 11 luni (22.07.2003) 10) Layla (Carmen))– Daniel Alexandru 7 luni (29.12.2003) 11) July (Julide)– Teodora 1an si 8 luni (15.10.2002) 12) Dady68 (Tania)– Anduta 8 ani si Bianca 3.5 luni 13) Ione (Ionela)– gemene Maria Elena 1 an si aproape 1 luna (26.05.2003) 14) Cali (?)– graviduta 25 sapt. Dr. Tica 15) Galarina (Cristina)– graviduta 33 sapt. Dr. Rusa 16) Tatianas – graviduta 35 saptamani dr. Peteanu 17) Marlen_b – graviduta 23 sapt. Dr.Rusa 18) Larular (Raluca)– Andra 6 luni jumate (24.11.2003) Am mai completat lista. Cristina, nu am mai avut timp sa pun si pozicile langa fiecare nume, daca ai timp pune-le tu din nou. Caty, si eu folosesc Rinxyl pt. nas il desfunda f. repede, poti sa incerci cu Dinu. Lizuca (Gabi), nu stiu data la care s-a nascut Alisia, spune ca sa scriu in lista. Narcisa, am notat si nr. tau de tel. sper ca ti le-ai notat si tu pe ale noastre si ca o sa ne intilnim in Cta. Internet Café-uri sunt multe dar nu stiu care nu are fum. Drum bun! Roxana, si eu voiam sa te intreb, ca si July, ce parere are dr.Tomescu de epidurala? E dispusa sa faca in cazul nasterii normale? Crix, ia o jucarie copilului si o cosmetica mamei. Tania (dady), sanatate maxima tie, Andutei si socrului tau, sa treceti toti cu bine peste aceste momente. Ionela, in legatura cu cremele de protectie la plaja am auzit ca trebuie sa aiba factor de protectie peste 30 ca sa fie bune. Cali, sarcina usoara in continuare si fara nici o problema. Tatianas, eu am nascut normal fara nici o epidurala dar nu pot sa spun ca am cooperat foarte tare, chiar daca simteam tot, eram atat de paralizata de durere ca nici nu stiam cand trebuie sa imping si nici nu mai aveam nici o putere sa imping. Asa ca mai bine imi facea anestezie ca macar nu mai simteam nici o durere ca de cooperat tot nu am cooperat. Nu stiu de ce nu vor sa faca si medicii de la noi mai des aceasta anestezie care vine in ajutorul femeii la nastere. In Bucuresti este totusi destul de raspandita. La cezariana as apela doar daca este strict necesar. Larular, ti-am vazut o parte din poze , in ce cartier stai tu? Spor la renovarea casei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...