Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici din Constanta (7)


Recommended Posts

Buna fetele! Mama ce caldura e azi, si mie inca imi mai trebuie serviciu! Acuma am facut-o, am cerut concediu de la 1 iulie , tre sa mai rezist putin. Am intrat in saptamana 33, cu 12 kg in plus, o burtica decenta, cu ceva dureri de spate si cam atat. Voi ce vitamine luati in perioada asta? Roxi, tu cum te descurci, esti nerabdatoare? ca eu abia astept sa-l tin in brate pe pitic[:D] In rest toate bune, as face o plaja acum de nu m-as vedea:) Mai vorbim...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns
santerul merge bine, cam pe luni e gata cu totul. duminica deja vine femeia la curatenie. mare scofala in afar de geamuri de spalat si de bibilit baile nu e de facut, ca nu e mobila, nu covoare... Cristina imi pare rau ca stai pina la 1 iulie....mie imi era fff greu deja cu oboseala si nedormitul...acum e altceva, daca nu dorm noaptea macar imi pot lua o ora sa ma tavalesc prin pat in timpul zilei si parca e altceva. vitamine eu iau acum eurovita antistress ca nu am voie sa iau nimic ce contine fier - vreau sa vad cu ies din nou analizele la care ma duc vineri. tu ai facut analizele de trimestrul trei?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bonjovi][bonjovi][bonjovi]BRAVO Oana ! [bis][bis][bis] E fericit barbatelul tau ca poate si el sa bea o bere acum cand iesiti undeva cu masina sau se prevad lupte crancene pentru sefia asupra "covrigului " ? Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele cochetele!!Azi activitate...bravo imi place, aproape ca nu imi venea sa mai scriu, doar sa citesc! Oana-Bravo,soferito, la mai mare si fara ....incidente!![cheers][cheers] O sa te rog sa-mi notezi si mie scoala de soferi si instructorul, ca din septembrie vreau sa incep si eu. Ca si Lizuca nici eu n-am mare atragere spre soferit, dar e necesara mai ales ca la mine sta masina in fata blocului nefolosita(sotul are masina de serviciu). Si o sa fie nevoie sa o duc pe Anduta la pictura, la plaja si ...la altele . Galarina, eu am luat <Materna cu seleniu>-costa 500000lei, se da gratuit pt. gravide la farm.Relad din Tomis 2 si la mine in cartier Km 4-5.Nu toate farm. elibereaza gratuit sau poti lua <Prenatal>, costa 95000 lei 50 pastile(iei una pe zi).Eu iau Prenatal acum dupa ce am nascut ca alaptez si am lapte slava Domnului! Roxana, mi-am adus aminte ca am mancat dulciuri la greu in ultimile luni de sarcina, eu care inainte aveam glicemia 68 si nu suportam dulce. Dupa nastere am mai mancat inca o luna, dupa care mi-am revenit la normal. Am slabit in aproape 4 luni mancand normal, 7 kg. Mai am 12kg de dat jos, pentru ca am luat 25 kg cu totul. Crixia, diversificarea o incep dupa 5 luni si doar cu sucuri de morcov si mar, pentru ca Bibi ia bine in greutate. Fier ii dau de 2 luni la recomandarea dr. pt. ca am anemie postpartumdin cauza hemoragiei din timpul operatiei. Abia la 6 luni o sa-i introduc supitza de legume, apoi treptat, piureuri s.a. Narcisa, draga mea, e cea mai dificila perioada in evolutia copilului si cum il stapanesti acum asa il vei avea mai tarziu.Eu am avut probmari cu Anduta intre 2 si 4 ani.A inceput cu NU la orice si maraiala din greu.In prima faza a mers aplicata psihologia inversa: Nu ai voie sa mananci!iar ea: Ba da!- Nu ai voie sa dormi!iar ea: Ba da, dorm! etc. Dupa un timp nu a mai mers asa si am inceput sa o amenintam la modul: nu te mai duc in parc daca nu faci cutarica, nu-ti mai iau cutare jucarie sau dulciuri daca...Pe la 3 ani nu a mai mers nici asa(nu vreau sa te speri, dar asta e...).Am inceput sa-i dam recompense daca accepta anumit lucru.Sa sti ca a fost cea mai grava solutie pentru ca am ajuns cu ea la psiholog .Nu mai facea nimic decat recompensata.Odata n-a vrut sa faca 6 zile caca. Iti dai seama ca am ajuns cu ea la chirurg pediatru si a debridat-o printr-o manevra chirurgicala si ne-a zis ca nu e nim9ic patologic, alta e cauza...adica am ajuns la psiholog. Ne-a evaluat-o si ne-a zis ca e un copil peste medie de inteligent dar totodata inzestrata cu o personalitate pe masura. Cauza comportarii ei a fost 80 % datorita permisivitatii exagerate a bunicii(sta cu noi), iar noi eram persoanele care o ingradeam (mama si tata)si se razbuna tot pe bunica.E un roman de scris, oricum cu fiecare etapa de crestere aplici alta metoda.si un sfat ,da-l devreme la gradinita pe Patrik, sa ia contact cu o colectivitate ca se schimba f mult.Acum anduta a crescut si este parfum de copil, f. intelegatoare desi cu personalitate!Bafta multa si rabdare la fel!!! Va pupic pe toate![pup][pup][pup] http://comunity.webshots.com/user/dady1968 dady+anduta(8ani)+bibi(3si1/2luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

V-ati gasit si voi sa stati la discutii intr-o zi in care eu am alergat mult. De abia am avut timp sa va citesc. Roxana, ne spuneai ca a inceput sa vina barza! Vezi ca vine ceva mai repede fata de cum zice doctorul! Sa nu mai uiti, am zis: 14-15 iulie, max.20 iulie. Mi-ar conveni pe 14, dar cel de sus stie cel mai bine. Sanatosi sa fiti amandoi! Oana, felicitari pentru permis! Asta da investitie! Iti doresc sa te opreasca cat mai rar, sau deloc, nenea Garcea! Mie niciodata nu mi-au placut intrevederile cu ei. Lizuca, de ce te subestimezi! Stii vorba aceea " pofta vine mancand". Apuca-te de scoala de soferi si ai sa vezi ca te descurci, si iti va placea! Caty, mi-ai readus sentimentul primei cazaturi din pat! Nu-ti face griji ca bb-ii nu patesc nimic, mai ales daca in cadere nu s-a lovit de ceva. Zii, cum facem cu scaunelul? Mai cautam, sau folosesti bancheta masinii? Galarina, nu ne-ai spus cum stai cu doctorul! Cand vei fi in concediu vei mai avea net? Ca sa aflam despre tine si bebic. Dady, bravo tie! Esti de 2x mamica si se vede! Ai cu ce sa te mandresti! Poate revin mai pe seara sa va spun ce-am mai facut noi, ca sunt franta acum, ma duc sa ma relaxez putin pana nu se trezeste Alexia. Va pup! CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari fetelor! Tatiana cu a ei burticuta de 35 de saptamani va disturba linistea. Vad ca pe aici toata lumea se cunoasete deja. Eu sunt mai noua, dar ma adaptez repede. Am postat si eu un subiect de genul"gravidute din constanta", fara sa stiu de voi, si am fost trasa de urechi de ai' mai mari. Da, acum ce sa spun, bine macar ca v-am gasit ca de cand va caut! Spuneti-mi si mie daca vreo una dintre voi a nascut cu Peteanu. Eu sunt la el si voi naste cu el si inca nu am suficiente informatii. Stiu ca este un medic bun, dar nu am idee cat ma costa o nastere normala cu el. Stie cineva? Am multe intrebari de pus, dar nu vreau sa va sperii de la inceput. Nici nu v-am intrebat daca ma primiti si pe mine, cu burtica cu tot in grupul vostru?! Deci, ne primiti? [hopsieu] Va pupicesc pe toate!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit alaturi de noi Tatiana - burticoaso (ca la 35 de saptamani nu-ti mai pot spune burticuta)! Sa stii ca esti tiza mea pentru ca pe mine ma mai cheama si Tatiana. Eu am nascut acum 4 ani jumate cu Lutescu si am facut cezariana, si , din pacate nu stiu pe nimeni care sa fi nascut cu dr. Peteanu. Cand am nascut eu tarifele erau in dolari, nu in euro ca acum si oricum cred ca de atunci au mai crescut scorurile. Deci mai bine te vor lamuri fetele care au nascut mai recent. In ce cartier locuiesti ? Eu si Oana stam in Tomis III si ne facem veacul prin parcul Tabacarie, mai ales acum de cand s-a deschis Tara Piticilor. Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineatza la toata lumea Tatiana, imi pare rau ca nu ai intrat mai de mult aici, doar noi ne stiam de la mamicile de iulie-august...[:D] detalii despre Peteanu nu stiu, nu e doctorul meu, dar stiu ca are o reputatie buna. preturile sunt cam aceleasi, 100-150 euro (sau vreo 200 usd, daca vrei). mai mergi la servici? July, nu treci la semnat condica? Crix? Cornelia??? Narcisa, ce mai face Patrick? Cristina - Galarina....uite ca te-ai plins ca e cald afara si azi ti-a facut pe plac, e innorat si racoare... pupicei la toate, eu is pe aici...nedormita, dar ma tratez!!![cafea]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, cum adica nu stii pe nimeni care sa fi nascut cu Peteanu? Da' eu cu cine am nascut? Tatianas, vezi ca ti-am trimis un pm cu informatiile care te intereseaza, daca mai ai alte intrebari, you're welcome. Roxana, am uitat sa te intreb tu ai carnet? Tania (dady), ca sa iti raspund la intrebare: scoli sunt f. multe in Cta, eu am ales-o pe "Setran" de la intersectia Bulevard pt. ca stau f. aproape de ea. Instructor l-am avut pe dl. Pintilii Cornel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt o baba sclerozata si uituca !!! Multe scuze Tatiana, da, asa e, Oana a nascut cu dr. Peteanu, bine ca ti-a scris ea pe PM. Oana, se vede treaba ca tre sa iau Ginseng ... cred ca asta ajuta la memorie nu-i asa ? Fetelor , daca vreti sa vedeti poze cu Vlad de la serbarea de sfarsit de gradinita uitati-va aici : http://community.webshots.com/album/151221928vWHzdQ Pupici ! Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...