Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

copii de aprox 3 ani - evolutie/copii de 2001


Recommended Posts

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut, vrem si noi in club ![cheers] Am mai scris dar nu-mi apar mesajele ! Anna-Luciana s-a nascut pe 4 martie 2001 la Spitalul Universitar cu Dr. Badiu, 54 cm, 3,450 gr, scor Apgar 10. Pestisor deci.... Este foarte vioaie, are 14 Kg de o vesnicie, nu mai ia, nu mai scade, dar creste foarte mult si repede in inaltime, mananca cand bine, cand extraordinar de bine cand face mofturi la aproape orice. Nu-i prea place lapticul (nu i-a placut niciodata) dar adora carnita, Almette, ouale si foarte mult dulciurile - lucru care pe mine ma scoate din minti. In luna mai a aparut in Revista Mami, fara pile si cunostinte (pe bune) un articol de 2 pagini cu poze despre ea. A renuntat singurica la Pampersi de la 3 ani, mai doarme inca la pranz 2 sau 3 ore, doarme foarte tarziu seara (nu mai devreme de 10.30 - 11). De pe 13 sept mergem la Gradi in Tineretului (acolo stam) pe str. Tohani. Speram sa fie bine pentru ca este foarte posesiva cu jucariile si are o personalitate destul de puternica. De la un timp este foarte sensibila si plange practic din orice observatie ii faci, o lezeaza oricand o certi si nu se mai opreste din plans. Sunt destul de ingrijorata din aceasta privinta... Tocmai ne-am intors din vacanta in Grecia -la mare - prima vacanta impreuna cu ea. A fost foarte frumos, curat, civilizat si mult mai ieftin ca in Romania. Daca vreti sa vedeti pozici cu noi in Grecia si la Campina (unde stam in we si vacante) dati cautare pe - photos.yahoo.com/floareal Asteptam sa conversam, Melania & Anna-Luciana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1.Ancade - Vladimir 21.08 2. Madadum - Mara 09.07 3. Nora - Victor 12.07 4. Cricor - baiat 08.08 5. Vilma - Anca 27.04 6. Claudia 2803 - Laura 09.04 7. MariaM - Vlad 18.09 8. Danielac - Diana-Maria 24.10 9. Sora - Richard 16.03 10. adita - Antim 27.09 11. Daria - Maria 06.06 12. janib - Alexandra 17.01 13.cristina78 - Cristina Adriana 25.12 14. bagoiu - Gabriel 18.02 15. Margot - Bianca 30.01 16. tata lu Toma - Toma 3.07 17. Silvana 75 - Paul 09.01 18. raluka and kids - Alexandra 8.06 19. gabid - Simona Georgiana 15.10 20. bubu - Melany Aiko 2.09 21.Ioana - Tudor 15.09 22.Toria - Jan-Florian 30.05 23.cristina73 - Alexandra 20.08 24.palmyrah2002 - Mihnea Bogdan 24.09 25.geut - Teodora 13.01 26.ariadne - Celine 26.07 27.ymellda - Andra-Ioana -17.12 28.Anutze - Alexia - 2.10 29.roserb - Bianca-Elena - 17.11 30.Bubutzu - Mihai - 27.11 31.DDDD - Daria - 1.04 32.Sobo - Dragos - 11.12 33.Gianina-alina - Andreea - 11.06 34.aalexia - Alex -21.02 35.pegasis - Ana Teodora - 11.10 36.Jeff - Anna-Luciana - 4.03 [*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by palmyrah2002
Adita,cum ai procedat in prima zi de gradi? L-ai lasat acolo pe Antim si ai plecat sau ai mai petrecut ceva timp cu el si ai sters-o englezeste?L-ai lasat de la inceput toata ziua,sau progresiv? Astept sfaturi de la mamicile cu"vechime"in ale gradinitzei si cu nazdravani "fixati de fusta mamei". Pupicei la nazdravani! [flo][pup]Cristina si Mihnea
Am inceput sa-i povestesc despre gradinita inca de acum mult timp, si cu bune si cu rele (si ca o sa aiba multe jucarii si multi copii cu care sa se joace,o sa invete sa deseneze, sa coloreze, sa spuna mai multe poezii, dar si ca mami o sa plece si o sa-l lase acolo cu doamna educatoare, dar ca o sa vina tati sa-l ia cand termina programul). A ajuns sa vada mersul la gradinita ca pe o aventura, ceva pt copii mari si cuminti, unde o sa invete o gramada de lucruri pe care le fac cei mari (mananca singuri, se schimba singuri, merg singuri la toaleta).Am fost pe la gradinita cu mult timp in urma, cand l-am inscris, ca sa vada ce frumos e, cu peretii pictati cu scene din desene animate, cu acvarii cu pestisori, si i-a placut. Asa ca abia astepta sa mearga, chiar il "amenintam" cu ceva timp in urma ca daca nu-i cuminte n-o sa-l primeasca la gradinita si se potolea fiindca abia astepta sa inceapa gradinita. In prima zi am stat putin cu el (cam un sfert de ora), i-am aratat inca o data care sunt lucrusoarele lui, unde e baia si i-am zis ca plec, dar nici nu m-a bagat in seama, era prea atent la atatea jucarii noi.Si l-am lasat pana spre sfarsitul programului (e gradi cu program prelungit). Mi-a fost tare frica,fiindca el se sperie mereu cand da de lume mai multa, dar l-am dus special din prima zi, fiindca stiam ca la inceput n-or sa fie foarte multi copii, si o sa-i fie mai usor sa se obisnuiasca. Asa ca a fost atat de bine, incat aseara cand il imbracam sa iesim la plimbare se bucura crezand ca il duc iar la gradinita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Melania, si Victor al nostru(3 ani pe 12 iulie) tot vreo 14kg are[bang]! Mi-e si mila de el cand il dezbrac. Dar si Andrei, fratiorul lui, era slab si nu mai e asa ca ma consolez zicandu-mi ca-i de 1000 de ori mai bine slab decat umflatel si cu risc de obezitate mai tarziu. Cristina, sa-ti raspund si eu la intrebarile tale: -vaccinuri: noi le-am cam facut pe toate: de varicela, de meningita B si C(ACT-HIB si Meningitec), de hepatita A si B( combinat, un vaccin numit Twinrix), ROR si celelalte. Slava Domnului, nu am avut niciodata probleme, reactii adverse, febra sau mai stiu eu ce. -gradinita: la Andrei, cel mare, a fost dur: s-a trezit deodata intr-un nou mediu lingvistic, nu cunostea pe nimeni, etc. A plans aproape 2 luni, in fiecare dimineata, de ne rupea sufletul. Acum, dupa doi ani, vorbeste frumos de tot franceza si-i place la nebunie la gradi'. Are prieteni de toate natiile, educatorii sunt super-gentili si au niste jucarii pe acolo de sunt invidioasa eu pe copii ca nu ma lasa sa ma joc si eu[:D]! Dar, in perioada cand plangea, ultima solutie pe care am gasit-o a fost asta: "Andrei, treaba ta e sa mergi la gradi', asa cum mami si tati au treburile lor, sa aduca banuti, sa faca mancare, sa-ti dea un pat in care sa dormi, etc, etc. Fiecare trebuie sa faca ce are de facut!" Pana la urma, asta a fost cea mai eficienta solutie... Cu Victor a fost mai usor, el a plans doar doua saptamani( in primavara cand a inceput sa mearga prima oara la gradi'). Acum la noi a inceput de 3 zile gradinita si i-a placut de la inceput. Succes[flo] si sper sa va ajute ce-am scris. Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) poze noi la http://community.webshots.com/user/NoraCosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult ! Adita,aceeasi tactica am abordat-o si eu.Am inceput cu povestile despre minunatiile de la gradi cu mult timp in urma plus ca va ramina acolo cu doamna educatoare si ceilalti copii,iar mami va merge la serviciu,apoi vin si-l iau si mergem impreuna la plimbare.Daca la inceput era mai reticent,se pare ca "inocularea"incepe sa-si faca efectul fiindca a inceput deja sa raspunda la cine il intreaba:"pe tapte temtembie meg a gadaitza"-nu stiu de unde e faza cu sapte[:D],dar ce mai conteaza. Nora,multumesc pentru sfaturi si incurajari si sa stii ca si eu ma astept sa fie miorlait in primele zile si spoi sa nu se mai dea dus acasa!Doamne ajuta! As vrea si eu sa-l vaccinez cit mai repede,sa vedem cind imi procura dr.mea vaccinurile ! [flo][pup]Cristina si Mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi sintem fetita si tinem la silueta. La 3 ani, Melany are 12 kg si 95 cm. In legatura cu gradinita. Melany de la 2 ani a mers, din prima zi am lasat-o acolo pina la 4. Acum cind ma gindesc cred ca ma fost inconstienta, dar s-a acomodat f repede. O singura data ne-a sunat de la gradinita sa mrgem dupa ea. La inceput mai plingea ea cind era timpul de adormit. Nici acum nu doarme de dupa masa, educatoarele spun ca sta si se uita pe pereti, mai merge si isi ia jucarii. Acum e innebunita daca nu merge la camin. A@fost un weekend in care a plouat si nu prea am putut-o scoate afara. Luni s-a trezit la 7(in general se scoala la 8) ca sa mearga la camin. Delia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, de partea cu dormitul mi-e si mie teama acum cu Victor. El sta deocamdata pana la 12.30 la gradi, timp in care si mananca( i-a placut ideea de a manca impreuna cu alti copii, e si Andrei acolo cu el si m-am gandit ca-si mai diversifica si el alimentatia. In plus, mancarea e buna, nu mi-e teama de cine stie ce belele de aici). Pasul la care urmeaza sa trecem intr-o saptamana, doua, este sa ramana pana la 3.30pm la gradi, timp in care tre' sa si doarma. Azi am trecut cu el pe la sala de "siesta" si era p-acolo un cor de plansete, de ti se rupea sufletul... Ce credeti c-a raspuns Victoras cand l-am intrebat daca vrea sa faca nani cu copiii??? Un "nuuuuuuuuu" hotarat[bang]! Vom vedea... PS Intr-o zi, pe vremea cand Andrei dormea la gradi, a venit sotul meu sa-l ia mai devreme, nu mai stiu din ce motiv. A deschis incetisor-incetisor usa salii de "nani" si, din intuneric, l-au privit instantaneu "100" de ochisori[:D]. Ce m-am distrat cand mi-a povestit... dar tot isi trag sufletul chiar daca doar stau putin in liniste, intinsi in patuturi, pe intuneric, cred eu. [pup], Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) poze noi la http://community.webshots.com/user/NoraCosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ne primiti si pe noi? Danut e nascut pe 20 septembrie 2001, intr-o zi de joi la 22.45 Din 1 septembrie mergem la gradi, primele 2 zile am mers cu placere, ieri insa am plans un pic, seara in schimb era foarte vesel si i-a spus si doamnei educatoare ca va veni neaparat si luni Deocamdata am primit numai cuvinte de lauda la adresa lui: e sociabil, nu e egoist, vb mult si foarte clar, nu face capricii partea mai putin buna e ca nu vrem sa mancam singurei, putem...dar tot e mai bine cand mami ne da mancarica... Danut a mers la 8 luni si 2 saptamani, primul dinte la 8 luni si jumatate, primul cuvant "abu" (Baloo - pisoiul ns.), apoi tata, mama acum spune toate literele, formeaza fraze lungi, coerente, logice, ii place mult sa ascute O-Zone, sa deseneze, cel mai bine ii iese soarele si masina (logic, doar suntem baietei:))), sa lipeasca figuri din plastelina, se joaca ore in sir cu masinile, mai ales cu cele de colectie cunoastem peste 20 de marci de auto: Peugeot, Renault, W (golf, jetta, passat, lupo), Opel, Mercedes, BMW, Lexus, Dacia, Dacia Nova, Mazda, Nissan, Ford, Honda, Hyundai, Citroen, Chevrolet,Audi, Fiat, Toyota, Volvo, Skoda si inca vreo 3 marci rusesti Culorile (14) le cunoastem de la 1 an si 8 luni, numaram fara greseli pana la 12 (la memorie), obiectele le putem numara pana la 10 Cu drag, Dana, mamica lui [copil] Danutz Poze>:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Povestea+de+Craciun&mid=1214&cid=3759 http://www.yamafoto.com/?ref=6599 http://www.yamafoto.com/?ref=14353 http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Danza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danza[flo], pai Danut al tau e un geniu! Al meu e cam blekota, poceste mult cuvintele, cand am citit "acum spune toate literele, formeaza fraze lungi, coerente, logice" si e si mai mic cu o 2 luni decat Victor[:0]... Bravo voua! Sa nu ma intelegi gresit, eu sunt multumita de Victoras, stiu ca fiecare copil are ritmul sau, dar chiar m-a frapat diferenta! Nu mai continui comparatiile ca se supara Victor pe mine[:D]! Numai bine[flo]! Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) poze noi la http://community.webshots.com/user/NoraCosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...