Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

copii de aprox 3 ani - evolutie/copii de 2001


Recommended Posts

Diana a fost la mare si s-a comportat excelent! cred ca a luat destul de bine in greutate ca a avut o pofta de mancare acolo! [*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
hop si noi! andreea s-a nascut in 11/06/2001 cu 3,350 kg 50 cm scor 9 prin cezariana foarte usor si repede! am alaptat-o la 6 ore dupa nastere prima oara si.........la 1 un si trei luni ultima! e f. rezistenta la boli , pe an se imbolnaveste ABSOLUT sigur o data :primavara cind lua sirop si puf-puf in nas si gata. mica , adica bb a fost super cumintica :dormea , minca si se juca (cu minute, cu umbre, cu paturica, cu absolut orice) !nu am avut colici decit o saptamina( cred ca aia earu colicii) in rest am crescut f usor repede frumos! sintem la gradi din martie ,"e suuuupel" totul dar mai ales gustarica!de la patru. e un copil f intelegator(?)cit poate fi la trei ani , iubeste cartile , care nu au poze le urmareste literele , orice fel de sunet il pune in melodii compuse de ea, vorbesteFFFFFFFF MULT si destul de corect ! asta daca omit r=i( de exemplu trenul=tienul) spune multe poezioare iar cind are chef vorbeste-n rime! pampers nu mai are de pe la 1 an si jumatate, iar de dormit singura a dormit pina in decembrie cind despartirea noastra a afectat-o tare in primul rind pe ea! acum o adorm adica citim n povesti si spunem t poezii si se trezeste pe la trei si vine la mine in dormitor! maninca orice, daca ii e foame daca nu ...... NUUU ne intelegem super ok si cred ca sintem cea mai tare echipa( ca si voi toate de altfel) emite atita energie pozitiva ca ma sperie si e atit de sensibila la sentimentele si trairile celor dragi ei de zici ca-i babuta si nu un tinc de trei ani la ora asta pot spune ca este lumina vietii mele si ca fara ea as fi pierduta! va pupacim cu drag andreea si eu o sa mai vorbim noi....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si noi cu noutati! Sunt tare bucuroasa si foarte incantata ca in sfarsit a inceput si pitica mea sa spuna poezii. E adevarat ca nu pronunta corect cuvintele si nici poezia nu o termina de spus dar e un inceput ...totusi. E asa simpatica cand zice" ahion mototol ama si pe mine zbol,nu ma hac aviatol " [:-)))][:-)))][:-)))] [pup]Cristina [gravi] (30 saptamani [baietel]) & [copil] Cristina 2 ani si 7 luni www.babiesonline.com/babies/c/cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ieri am fost si noi la control cu mara (3 ani pe 9.07.) cu onor va anuntam ca avem 14kg si 97cm. trasa prin inel [vampa]! copiii vostri vorbesc mult? mara intr-una vorbeste! cel putin in masine, nu tace o secunda. intreaba intr-una "de ce...?" (de ex de ce este rosu? ca sa treaca alte masini! de ce trec alte masini? ca sa se duca oamenii acasa ! de ce se duc oamenii acasa?... si tot asa pana nu mai stim ce sa scornim!) se uita in fiecare seara dupa dus la desene. cu greu am reusit sa-l inlocuim pe Finding Nemo cu Pisicile aristocrate. cel mai mult ii place scena in care pisicutele canta la pian... o zi buna mada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sora, m-a terorizat cu intrebarile :De ce? pentru ce? Da de ce?,aoleu ! nu mai pot,nu stiu ce sa-i mai raspund si in ce limba sa-i mai explic ,el nu pricepe romaneste,iar japoneza mea nu este indeajuns ca sa-i pot explica, si raspunde la intrebarile lui.[help] Ema si Richard-Sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sora2001
...el nu pricepe romaneste,iar japoneza mea nu este indeajuns ca sa-i pot explica, si raspunde la intrebarile lui.[help] Ema si Richard-Sora
Cum e posibil sa nu priceapa romaneste, tu nu-i vorbesti in limba ta materna[:0]? Eu gasesec ca-i foarte bine ca pune intrebari, e normal la varsta asta sa fie avizi de cunoastere. In ceea ce-i priveste pe parinti, sa se inarmeze cu rabdare si imaginatie, caci piticii pun uneori intrebari incredibile! Altfel, am fost si noi la doctor azi, Victor are aproape 14kg si 98cm! Apropos de faptul ca-i slabut, i-am zis doctorului-in gluma-ca mancarea nu e un subiect interesant pentru Victor, iar el mi-a raspuns: Unui copil normal nu-i pasa de mancare[:D]. E prea ocupat sa se joace, sa invete, sa fie fericit[flo]! Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) http://community.webshots.com/user/NoraCosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex s-a nascut pe 21.02.2001 prin cezariana. De mic a fost mancacios dar dupa 8 luni a devenit mofturos si bineinteles alintat. De la varsta de 1 an a inceput sa doarma toata noaptea inclusiv sa nu mai vrea lapte noaptea.Cea mai buna prietena i-a fost suzeta de care era nedespartit mai ales cand voia sa doarma.Ii placea numai un anume tip de suzeta si era circul de pe lume cand trebuia sa-i luam alta caci cea veche era prea roasa. Semnalul de culcare era "cautati-i suzeta" care bineinteles era lasata de printzisor prin cele mai ciudate locuri din casa. Odata am gasit-o bagata in interiorul unui tamburel (scaun).Hmmm...as putea zice asta l-a ajutat in producerea anticorpilor caci nu apucam s-o sterilizez de cate ori o arunca el pe jos. Acum este mofturos la mancare, ca si preferinte as mentiona laptele( neaparat cu biberonul), biscuitii, alunele, pestele, pateul de casa, placintelele cu branza, painea prajita ( bake-rolls )si mai nou l-am invatat sa manance seminte de dovleac ( impotrica lambliei).II fac des tratamente cu propolis si imunostimulatoare asa ca nu prea am avut probleme de sanatate cu el. Pasiuni: desenele animate, masinutele, baia ( ii place apa grozav-baia zilnica dureaza de regula o ora), are preferinte la imbracat si nu iese din casa daca nu il imbracam cum vrea el, ii place bicicleta, si...fetele. La veceu face cam de pe la 3 ani fara sa-l fortam in vreun fel, dar daca e prea interesat de tv foloseste si olita. Intelege aproape totul si vorbeste binisor. Este plin de personalitate iar daca ii spui sa faca ceva ce nu-i place nu-l scoti in nici un fel din ale lui. Nu suporta autoritatea surioarei mai mari desi se iubesc f mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sora2001
-DA Nora ,nu i-am vorbit romaneste niciodata,si d-abia acum imi dau seama ce greseala am facut,dar daca incep sa-i vorbesc in fiecare zi putin cite putin ,oare-o s-o inteleaga ?
Sigur o sa inteleaga[flo] dar eu i-as vorbi mult, nu putin! Noi am vorbit cu copiii numai romana( sigur, e mai usor, caci suntem amandoi romani) si cel mare, Andrei, care merge de doi ani la gradi', vorbeste acum 90% ca ceilalti copii. In prima zi de gradi nu stia o boaba! Victor a mers prea putin la gradi ca sa-mi dau seama cum se adapteaza dar, din experienta cu Andrei, am certitudinea ca se va descurca si el! Copiii pot decide, dupa ceva ani de scoala intr-o tara straina, cu ambii parinti romani, sa "uite" de bunavoie limba romana, dintr-o dorinta prea mare de a se adapta la mediu. Si eu cred ca nu-i bine! Nevorbindu-i nici tu in romaneste, partida poate fi pierduta din start! Fireste, toate astea sunt valabile in cazul in care doresti sa-si cunoasca limba materna! Succes si merci de urari, la fel va doresc si eu voua[flo]! Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) poze noi la http://community.webshots.com/user/NoraCosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...