Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce cezariana???


Recommended Posts

quote:
Originally posted by jojo
Sunt unii mai slabi de inger,si o fac la cerere,altii in urma unor complicatii,ca mine din pacate...apropo muschii abdominali nu se taie ,se dau la o parte[:)]
Bine de stiut ca muschii nu se taie ci se dau la o parte.Mersi![japan][asia][asia][asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 277
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Androix
Si ar mai fi un aspect: medicilor le convine mai mult o cezariana decat o nastere naturala. De ce? Pai sa vedem: nu mai vine de acasa pe neasteptate ci te programeaza la operatie cand este el de garda; nu te mai aude schelalaind, prin urmare nu-i mai vine sa te ia la palme; "plicul" este si el considerabil ingrosat pentru o cezariana.
Sunt de acord. Medicii incurajeaza femeile sa faca cezariana pentru ca dureaza mai putin (nu trebuie sa stea 10 ore langa tine), isi pot face programul cum doresc (nu trebuie sa vina de acasa cand 'ii vine' pacientei sa nasca) si...baga in buzunar plicul cel gras. Faceti o socoteala, cat castiga un medic care face 3 cezariene la cerere pe zi si cat castiga unul care asista 3 paciente, lasand la o parte faptul ca primul doctor vine dimineata la prima ora iar la pranz poate pleca linistit acasa ca 'a nascut' toate pacientele pe ziua respectiva. Am si eu o curiozitate legata de cezariana: de ce fetele care aleg cezariana ca sa nu 'sufere', nu prefera nasterea cu epidurala??? Cred ca suferinta este mai mica in cazul epiduralei si recuperarea mult mai rapida.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oz Am si eu o curiozitate legata de cezariana: de ce fetele care aleg cezariana ca sa nu 'sufere', nu prefera nasterea cu epidurala??? Cred ca suferinta este mai mica in cazul epiduralei si recuperarea mult mai rapida.
Buna intrebare Oz, primim oare si ceva raspunsuri???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ha ha, pt ca nu peste tot se practica epidurala! la mine la tg jiu nu se practica! eu nu inteleg o kestie...se programeaza cezariana? mie mi-a zis doctorul cu care am nascut ca TREBUIE sa se declanseze natural nasterea, si sa te dilati macar 4 cm ca sa te taie fara prea mari riscuri de infectii.. eu urlam dupa cezariana in fiecare zi la vizita (am sta o luna inainte in spital) si el o tinea pe-a lui , ca nu ma taie decat la minm 4 cm dilatatie...m-a taiat la 8 cm , pt ca au fost probleme grave cu copilul, dar nu compari durerile postoperator cu alea din travaliu..eu la 8 cm dilatatie stateam la taclale cu asistentele si ma plimbam prin salon, insa dupa cezariana urlam de durere la fiecare tentativa de a cobori din pat.si doctoru' ma lua la rost " mai vrei copile cezariana? te mai tai odata asa de proba?" aaaa..sa nu mai spun ca tre sa te misti cu burta taiata din 3 in trei ore, cica sa nu faci infectie sau pneumonie, din cauza lichidului retinut in plamani...si acum am cosmaruri cand dorm...ma visez pe masa aia stand ca Isus pe cruce..bleah.. apropo, pt cele care urmeaza sa nasca..in timpul travaliului, indiferent cat de tare te doare, ridica-te din pat si fa miscare...asa mi-a zis si mie o doctora si asa a fost...in pat simteam si eu dureri, insa dupa ce ma ridicam si faceam cativa pasi ma slabeau de tot...cica ajuta si la coborarea fatului..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Emilly SimonaR imi pare rau sa aud asa ceva, stiam ca personalul medical lasa de dorit in Romania dar chiar cu femeile insarcinte sa te porti asa nu as fi crezut. Scuze daca am folosit vreun termen deplasat.E o pura curiozitate .Deci se recurge la cezariana din cauza personalului medical???si din cauza conditiilor din spitale??? [bb] Ilinca @ mami[flo]
Emily draga [flo], nu ai de ce sa iti ceri scuze. Nu mi se pare ca ai folosit termeni nepotriviti si nu ai ofensat pe nimeni. Mie dr. mi-a zis ca voi naste prin cezariana si mi-a expus motivele, riscurile fiind mult mai mari pt. mine si bb in cazul unei eventuale nasteri normale. Si eu sint adepta naturalului (si asta nu numai atunci cind e vorba de nastere), dar crede-ma ca oricit de mult mi-ar fi placut sa nasc natural, n-am indraznit sa-l contrazic pe dr. pentru ca stiam care sint conditiile in spitale si care este comportamentul personalului medical. Multe femei imi povestisera experientele lor si crede-ma ca este foarte umilitor ceea ce se intimpla la noi. Nu mi se pare normal ca o femeie care naste sa fie lasata sa se chinuie doua zile si apoi sa fie trimisa pe masa de nastere de catre o asistenta sictirita si satula de urletele ei in timp ce usa salii de nastere e larg deschisa si oricine trece pe acolo, inclusiv vreun eventual vizitator extern, poate admira in voie "spectacolul". Ce sa mai zic de o prietena care a pierdut sarcina si i s-a facut chiuretaj aproape pe viu in timp ce cladirea era renovata si constructorii care stateau afara pe schele priveau nestingheriti pe geam, iar timplarul repara de zor clanta la usa. Cind m-am internat m-au tinut 10 minute in sala de travaliu inainte de a intra in sala de operatie si am auzit cu urechile mele cit de urit i-a vorbit o asistenta unei gravide care se vaita atunci cind o apucau contractiile. Pe motiv ca de ieri dimineata sta acolo si nu-i mai tace gura, ca e o prefacuta si de fapt nu doare asa tare. Au dreptate si fetele ca multi medici prefera, din comoditate si din motive financiare, sa faca cezariene, dar la mine de exemplu nu s-a pus problema asa, sintem prieteni de familie cu medicul si n-a existat plicul de rigoare... Dar daca stai sa te gindesti, tot din cauza conditiilor romanesti s-a ajuns la situatia asta, fiindca medicii nu au salarii nici macar decente si atunci prefera sa jecmaneasca pacientul. Si, da, mai este si frica si neinformarea multor viitoare mamici, fiindca in Romania nu se practica educatia gravidei, sau cursuri prenatale, decit poate cu mici exceptii si atunci trebuie sa le cauti cu luminarea. Mie personal nu mi-a propus absolut nimeni vreun astfel de curs si nu mi-a explicat nimeni despre ce inseamna sa fii gravida, sau proaspata mamica. Noroc ca mi-am cumparat singura carti, reviste, ca ma dau pe internet si ma informez, caci altfel... Dar cite femei in Romania fac ca mine sau ca voi ? Sa nu mai zic ca in spital nu m-a invatat nimeni sa alaptez si, avind foarte putin lapte, tot ceea ce am auzit a fost o consolare de genul "lasa ca nu toate femeile sint facute sa alapteze", in loc sa fiu incurajata si invatata, ca mi-a venit s-a proiectez pe fufa aia direct pe tavan. Trist, dar asta e situatia la noi, cel putin asa cum o vad eu. A, si sa nu uit, parerile sint impartite in legatura cu durerile nasterii naturale si durerile postcezariene. Eu una nu stiu ce sint alea dureri postcezariene, m-am refacut foarte repede si usor, fara complicatii. Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu anestezia la cezariana : depinde de maternitate si de oras. In Timisoara se face si epidurala, si rahi si generala. Pe mine m-au intrebat de care vreau si am ales evident epidurala. Pe altele nu le-a intrebat nimeni, le-a facut direct rahi sau generala. Epidurala la nasterea naturala nu se practica in Timisoara. Asta este si motivul pentru care o alta prietena a preferat cezariana nasterii naturale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by SimonaR
Epidurala la nasterea naturala nu se practica in Timisoara. Asta este si motivul pentru care o alta prietena a preferat cezariana nasterii naturale.
nu se practica??? daca pot sa dau 300 dolari la un doctor sa-mi faca cezariana, pot la fel de bine sa dau 100-150 la un anestezist sa-mi faca epidurala, acelasi anestezist care-mi face si anestezia la cezariana. Doctorii nu incurajeaza aceasta practica pentru ca lor le convine sa te transeze, asta da, sunt de acord. Cred ca nimic nu impiedica o mamica informata care vrea sa nasca cu epidurala sa o faca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SimonaR draga, m-au trecut fiorii cind ti-am citit rindurile.E adevarat ca fiind departe de casa uiti multe lucruri care au devenit "normale" in sistemul medical.M-a ingrozit si socat ceea ce mi-ai scris. Cind sunt motive medicale la mijloc, ok nici o problema e de inteles. Sora mea a facut cezariana doar ca i-a fost frica de durerile nasterii, eu personal nu m-am gindit deloc pe perioada sarcinii la acest lucru, mi-am zis doar bb sa fie bine ca eu voi fim in stare sa suport orice si sa-l aduc cu bine pe lume.In concluzie nu m-am gindit deloc la nastere, ma intreba lumea daca imi e frica si le raspundeam ca prefer sa nu ma gindesc.Si durerile nu au fost atat de groaznice.Ajutata apoi si un pic de epidurala a fost chiar bine si nu o sa-mi fie frica nici la a doua nastere. Mama la fiecare telefon imi spunea sa nasc cu cezariana, de ce o tot intrebam.Si uite asa de acolo mi s-a intiparit in minte intrebarea, de ce atat de multe cezariene in Romania(nu ma refer la cele cu temei medical)? Va [pup] pe toate care mi-ati csris si m-ati luminat[flo][flo][flo][flo][flo][pup] [bb] Ilinca @ mami[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai vin si eu sa pun paie pe foc si sa filfii steagul "pro-cezariana"! problema cu epidurala in spitalele din romania exista , e reala, si dureroasa: sint prea putini medici anestezisti; in brasov, acum doi-trei ani erau 4 iar spitalul deservea judetul brasov si lua si cazuri din cele invecinate;da, e ditamai spitalul dar are putin anestezisti care au un program incarcat si care nu sint dispusi , pur si simplu, nici macar contra-cost sa stea sa astepte cu anesteziile epidurale, pe parcursul unei nasteri normale care poate incepe si dura cine-stie-cind si cit...aste e pe scurt ceea ce stiu si e motivul gol-golut; am nascut prima fetita, evident prin cezariana la cerere in 99; dupa citeva luni, in ziarul local, deci era anul 2000, articol laudator despre prima nastere naturala cu epidurala in brasov...mare mindrie, si sa vezi ce fete aveau anestezistele...ei, lumea medicala si problemele ei, cine face parte din ea, sau are prieteni pe acolo, stie ce mare nebuneala si tiganeala e , sa zicem adevarul durereos; da, eu am cerut sa nasc prin cezariana pentru ca imi era frica de dureri si de incertitidine; in plus stiam prea multe poate, vazusem destule in spital, si nu era vorba de cum s-ar fi purtat cu mine, eu eram aia cu pile, dar pur si simplu nu am avut chef sa stau si sa astept si sa nasc in salile lor (ale "dusmanilor" care te iau ca pe o marfa pe banda rulanta,...asta sintem, obiectul muncii)de travaliu si nasteri unde atmosfera e care e , unde personalul se poarta cum se poarta; e o zona de razboi si le inteleg profesionalismul, nevoia de detasare, bla-bla-bla, dar n-am cehf sa tipe nimeni la mine; am vrut liniste, siguranta, sa stiu ce, cine, cind , cum; copiii s-au nascut bine mersi, eu=mami a dormit ceva mai mult, m-am luptat si eu cu portia de durere dar care , din fericire nu a fost decit scurta, previzibila si a trecut; si mai ales in timp ce eu ma luptam cu burta mea dureroasa, bebicile dormeau bine-mersi ...cred ca fiecare femeie se cunoaste pe sine, si daca face o vizita-doua intr-o maternitate si vede ce si cum, poate evalua ce e si ce nu e pentru ea; trebuie apoi sa aleaga si sa fie lasata sa hotarasca, medicul sa explice si el cit poate dar in nici un caz sa nu incurajeze prin inspaimintare cum multi fac; din cite am vazut eu, in brasov e greu sa iti convingi medicul sa faci cezaraiana, trebe acceptul sefului de sectie, samd, mare porcarie...si sint destule femei socate pe acolo, noroc ca toate trec...iar despre ce vazui eu in germania, exista posibilitatea sa alegi, probabil depinde si de spital, dar daca vrei neaparat ai dreptul sa ceri cezariana, fara motive medicale; m-am ambalat, fiindca am vazut iar atitudinea de mama-eroina, na ca nu ma pot abtine, care se uita cam de sus la fricoasele, dar doamnele, care dau fuga la cezariana; fiecare face cum crede ca e mai bine dar nu speriati gravidutele care sint pe cale sa aleaga; nu le condamnati ca fac ceva la moda, fac pur si simplu ceva pentru ele, pentru ca exista solutia asta la problema lor; alegere inteleapta va doresc! iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Emilly
Androix sa inteleg ca medicii recomanda pur si simplu cezariana?fara motive medicale intemeiate???asta nu mi se pare deloc normal...iar teama la o viitoare mamica e normala iar un MEDIC ar trebui sa-i explice si sa o incurajeze nu sa-i propuna cezariana
Apropo de ce spuneam ca un medic serios nu iti da de ales: Nasa mea acum trei ani a nascut o fetita. Desi asistenta medicala bine informata, din teama a spus ca vrea si ea cezariana. La care medicul cu care urma sa nasca i-a replicat: "Poftim? Nici nu ma gandesc sa nu ai dilatatie maxima! Esti tanara, nu ai probleme de sanatate, cum adica vrei cezariana? Cezariana iti fac doar daca se intampla ceva!" Nu cred ca medicul recomanda neaparat, insa nu se mai oboseste sa-i spulbere teama gravidei si sa-i explice ce si cum se va intampla si ca totul va fi bine. Si atunci gravida inspaimantata vine chitita si zice: "vreau cezariana!" Medicul vede ca nu se impune cezariana si ii zice: "Sigur nici o problema!" (ca la frizer: vreau tunsa scurt! - sigur ca da filat, in scari...? cum ati prefera?) In loc sa-i explice si s-o informeze ca cezariana nu inseamna numai ca nu o va durea si nu i se va face epiziotomie, ci si ca timpul de refacere este mai lung decat in cazul unei nasteri normale, ca exista sansa unei infectii a operatiei, ca nu mai poate duce o sarcina cel putin un an de zile dupa operatie, ca dupa 2 cezariene o a treia sarcina este deja un risc si asa mai departe. Oz, epiziotomia este un alt motiv, pe langa durere, pentru care gravidele aleg cezariana. Cezariana a fost inventata pentru salvarea mamei si a copilului atunci cand conditiile o impun. Faptul ca medicii nu sunt ingrijorati de acest aspect pe care il discutam noi aici nu face decat sa-mi starneasca indignarea. In ce priveste informarea as zice ca este exact pe dos: anume nu femeile ignorante solicita cezariana ci tocmai cele informate. [alcool] Ar fi interesant de aflat cum asa? un posibil motiv pentru care ignorantele nu cer cezariana ar fi statutul solical si implicit lipsa banilor pentru "achitarea" operatiilor. Dar as fi curioasa de ce femeile informate, care au auzit si de epidurala si care isi permit si un medic competent care sa "execute ca la carte" o epiziotomie si o cusatura impecabile, aleg totusi cezariana? Anestezia la cezariana poate fi si generala si locala. Cat despre faptul ca in unele spitale din tara nu se face epidurala, asa este. Ba mai mult decat atat sunt medici in Bucuresti care refuza sa te asiste la nastere cu epidurala. Dupa mine, niste mosnegi invechti[xx(], dar cu renume si pe care nu iti vine sa-i contrazici, mai ales cand esti vulnerabila. DAR cum a spus si OZ dai 200-300 de dolari pentru cezariana cu epidurala dar cand vine vorba de epidurala si nastere naturala nu mai vrea nimeni sa te intepe? N-as crede. Andreea Victory belongs to those who believe in it the most!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...