Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce cezariana???


Recommended Posts

Iris inca o data imi cer scuze daca pe cineva a deranjat ceea ce am scris.Poate nu m-am exprimat bine, este o pura curiozitate si cu bunavointa voastra m-am lamurit. Inca ceva, nu m-am gindit o secunda sa judec cumva decizia celor care recurg la cezariana, e decizia lor, e corpul lor, bb al lor, sincer nu asta a fost intentia mea. Multumesc pentru rindurile voastre.[pace]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 277
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by iris
m-am ambalat, fiindca am vazut iar atitudinea de mama-eroina, na ca nu ma pot abtine, care se uita cam de sus la fricoasele, dar doamnele, care dau fuga la cezariana; fiecare face cum crede ca e mai bine dar nu speriati gravidutele care sint pe cale sa aleaga; nu le condamnati ca fac ceva la moda, fac pur si simplu ceva pentru ele, pentru ca exista solutia asta la problema lor; alegere inteleapta va doresc! iris
Iris[flo], fara suparare, dar nu cred ca a judecat cineva. S-a pus o intrebare din curiozitate asa cum spune Emily, iar eu cel putin mi-am exprimat opinia bazata pe ceea ce am citit cu okii mei chiar aici pe forum sau pe ceea ce am vazut. Nu am privit pe nimeni de sus si nici mama eroina nu ma dau, ca nici nu sunt gravida inca. [:D] Uite, daca vrei am expus motivele pentru care EU nu voi naste prin cezariana decat daca va fi necesar.
quote:
Emilly Posted - 06/06/2004 : 15:51:56 -------------------------------------------------------------------------------- Iris inca o data imi cer scuze daca pe cineva a deranjat ceea ce am scris.Poate nu m-am exprimat bine, este o pura curiozitate si cu bunavointa voastra m-am lamurit. Inca ceva, nu m-am gindit o secunda sa judec cumva decizia celor care recurg la cezariana, e decizia lor, e corpul lor, bb al lor, sincer nu asta a fost intentia mea.
Si eu zic exact acelasi lucru: fiecare e liber sa aleaga![hippi] Andreea Victory belongs to those who believe in it the most!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar de unde pana unde ideea ca in Romania se fac mai multe cezariene decat altundeva? Exista vreo statistica care sa confirme afirmatia asta? Eu cred ca depinde de fiecare. Fiecare dintre noi are dreptul sa aleaga. Am vorbit cu medici de aici, si am aflat ca se fac si 7,8 cezariene. De unde pana unde ideea ca mai mult de 2 nu este posibil?????????? Riscuri exista atat la nasterea naturala, cat si la cezariana. Am auzit destule cazuri cu complicatii la bb dupa nasterea naturala, unele fiind iremediabile. Epiziotomia poate crea de asemenea probleme, si nu este de neglijat. De asemenea si cezariana are posibilele riscuri, cel mai frecvent fiind de infectie. Totusi, din ceea ce am citit, vazut, auzit, intrebat medici, pentru copil cezariana este de preferat, si de fapt asta conteaza in primul rand, sa ii fie bine lui. Despre spitalele din Romania nici nu are sens sa vorbim, ca sunt sub orice critica, iar despre personal....... no comment. E penibil sa fi tratat ca un animal, asa cum am tot citit pe forum. De fapt , e penibil tot ceea ce se intampla in sistemul sanitar din Romania. E o rusine!!!!!!!!!!! Mi se pare mai mult decat normal sa se opteze pentru cezariana. Nu stai cu zecile de ore sa te chinui in sala de travaliu, in timp ce toate proastele de asistente urla la tine ( asta in "minunatele "spitale din Ro). No way!!!!!!!!!!!!!!! IN concluzie, nu mi se pare deloc rusinos sa apelez la cezariana. Crinuta si bb din burtica 10+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor de peste mari si tari, eu nu inteleg de ce va mirati de "conditiile" din spitalele romanesti si de "bunavointa" personalului medical....voi de unde ati plecat? Ce Dumnezeu, ati uitat complet totul? Din pacate nu s-a schimbat nimic, sau poate ca da, in mai rau, caci cu bani putini nu poti rezolva nici un act medical de calitate si nici nu poti multumi medicii si asistentele ca sa-i faci mai...umani. Va dati seama ca nu-i impresioneaza o gravida aflata in durerile facerii, de-astea ei vad toata ziua, chiar daca saraca femeie este cu moralulul foarte aproape de pamint. Bineinteles ca li se schimba expresia fetei cand vad pliculetzul. Dar sunt si medici, si asistente, care isi fac treaba fara a pretinde pentru asta ceva material. Apropos de asta, am avut o intamplare cand nascusem, asta toamna, la Spitalul Municipal, am fost la toaleta zilnica si am vrut la final sa-i dau asistentei niste bani, am facut gestul de a-i baga in buzunar. Pfuuuu, ce mi-au auzit urechile....ca ea nu face asta pt bani, ca sa stau linistita, ca se poate asa ceva....si nu era vreun sef sau vreo colega pe-acolo, eram numai noi doua ....?!?!??!!? Departe de mine gandul de a va face morala, fereasca Sfantul! Dar tot citind in ultima vreme mesaje din astea gen mirare, mi-a venit gandul asta...doar atit! Va rog sa nu va suparati! [flo] danat si bb Radu Stefan http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce am sa spun acum nu se vrea morala, fiecare face ce vrea si crede ca-i bine pentru ea. exceptand cazurile in care medicul a sugerat cezariana pentru motive medicale, nu pot intelege cum de o femeie, viitoare mamica, nu e curioasa sa treaca prin aceasta experienta fenomenala care este nasterea naturala, fie cu epidurala sau fara. da, durerile sunt mari, frica ametitoare, dar este unica sansa in viata sa trecem prin aceasta experienta cu care numai noi am fost blagoslovite. mi se pare o onoare fantastica, de care barbatii nu se vor bucura niciodata, nasterea naturala e ca o poezie, n-as inlocui sentimentele ce le-am avut atunci cu nimic. da, am crezut pentru o secunda ca o sa mor, dar in secunda urmatoare cand, doar sters un pic de asistente, mi-a fost plantat copilul pe abdomen, durerile au disparut ca si cum nu fusesera deloc. daca unii medici sugereaza cezariana pentru spaga mare, mi se pare criminal, daca mamele opteaza pentru asa ceva datorita dorintei de-a naste "ca o doamna", mi se pare demn de dispret. daca este din cauza fricii, as sugera clasele pentru tehnica respiratiei la nastere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

emily si androix: nu-i bai, nu m-am suparat pe voi , chiar de loc, m-am infierbintat pt ca stiu de mult timp ca bintuie ideea cu "doamnele' si exista doua-trei tabere/categorii de opinii pe tema asta a cezarienei la cerere, de mai mult timp pe aici pe DC; nu mai stiu cine e contra, stiu insa cine e pro, hi hi, cel putin dintre fetele mai cu vechime; ma amuza ca subiectul se reia periodic si mi-am jurat in barba sa scot steagul si sa lupt pentru sustinerea dreptului de a alege cezariana de catre cele care simt ca altfel nu se poate , sa le ajut sa nu se sperie de idee; nu cred ca are cineva dreptul sa spuna despre cezariana ca e ceva groaznic si despre varianta vaginala ca e ok si sa trimita la "abator' o gravida care si asa e stresata, epuizata chiar de ultimile saptamini de sarcina...ca asa se intimpla de multe ori, o gravida incearca sa se informeze din gura lumii sau a doctorilor, afla care sint riscurile, dar nu va afla niciodata cum e cu adevarat o nastere pina nu trece prin ea; dar daca iti e frica, daca iti e groaza de fapt, pur si simplu groaza, atunci lasati-le sa aleaga domnle' - macar acum se poate, tehnic vorbind; la dentist ti se face una -doua anestezie si nu te dispretuieste nimeni..asta e ; doctorii spun, esti tinara, esti tare; tare pe naiba, de ce tre sa treci prin ceva ce poate fi evitat, frica si durere; vei avea timp sa savurezi relatia cu bebe, vei avea timp sa suferi cit haul si fizic si psihic - eu cred ca pur si simplu tre sa evitam stresurile inutile; da , ma iubesc pe mine suficient cit sa profit de tot ce imi poate usura viata, si daca asta inseamna sa nasc prin cezariana, am si facut-o deja, de doua ori; in fine, dupa cum vedeti a aparut si o confirmare a existentei taberei ultra... vezi mesajul lui cleomax... numa' bine! (e clar, subiectul asta ma innebuneste...iertati-mi logoreea) iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by iris
emily si androix: nu-i bai, nu m-am suparat pe voi , chiar de loc, m-am infierbintat pt ca stiu de mult timp ca bintuie ideea cu "doamnele' si exista doua-trei tabere/categorii de opinii pe tema asta a cezarienei la cerere, de mai mult timp pe aici pe DC; nu mai stiu cine e contra, stiu insa cine e pro, hi hi, cel putin dintre fetele mai cu vechime; ma amuza ca subiectul se reia periodic si mi-am jurat in barba sa scot steagul si sa lupt pentru sustinerea dreptului de a alege cezariana de catre cele care simt ca altfel nu se poate , sa le ajut sa nu se sperie de idee; nu cred ca are cineva dreptul sa spuna despre cezariana ca e ceva groaznic si despre varianta vaginala ca e ok si sa trimita la "abator' o gravida care si asa e stresata, epuizata chiar de ultimile saptamini de sarcina...ca asa se intimpla de multe ori, o gravida incearca sa se informeze din gura lumii sau a doctorilor, afla care sint riscurile, dar nu va afla niciodata cum e cu adevarat o nastere pina nu trece prin ea; dar daca iti e frica, daca iti e groaza de fapt, pur si simplu groaza, atunci lasati-le sa aleaga domnle' - macar acum se poate, tehnic vorbind; la dentist ti se face una -doua anestezie si nu te dispretuieste nimeni..asta e ; doctorii spun, esti tinara, esti tare; tare pe naiba, de ce tre sa treci prin ceva ce poate fi evitat, frica si durere; vei avea timp sa savurezi relatia cu bebe, vei avea timp sa suferi cit haul si fizic si psihic - eu cred ca pur si simplu tre sa evitam stresurile inutile; da , ma iubesc pe mine suficient cit sa profit de tot ce imi poate usura viata, si daca asta inseamna sa nasc prin cezariana, am si facut-o deja, de doua ori; in fine, dupa cum vedeti a aparut si o confirmare a existentei taberei ultra... vezi mesajul lui cleomax... numa' bine! (e clar, subiectul asta ma innebuneste...iertati-mi logoreea) iris
[haibat] Argumentul meu e asta: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=460 Si atit. [pup] Dana And, yes, I am a blonde!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by iris ... nu cred ca are cineva dreptul sa spuna despre cezariana ca e ceva groaznic si despre varianta vaginala ca e ok si sa trimita la "abator' o gravida care si asa e stresata, epuizata chiar de ultimile saptamini de sarcina..
nu pricep trimiterea la...abator.esti buna sa explicitezi asa, mai pe-ndelete? ce importanta are cine e pro sau contra? asta nu e o agora, un forum, un loc unde se exprima idei? eu asa am crezut, daca am nimerit intr-un loc de joaca unde copiii s-au impartit in cateva tabere si se lupta intre ei, ii rog sa se duca in alta parte unde nu deranjeaza pe nimeni si unde isi pot scoate ochii in voie. dispretul meu pentru cine opteza pentru cezariana din dorinta de-a naste "ca o doamna"( spre deosebire de celelalte care nasc,ccc ca.....ce?) continua. ma tem ca "tabara ultra" exista doar in imaginatia ta infierbantata de prea multa joaca. ia un pahar de apa si respira adanc. [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Emilly
sa inteleg ca medicii recomanda pur si simplu cezariana?fara motive medicale intemeiate???asta nu mi se pare deloc normal...
Nu stiu de ce in Romania cezariana "e la moda",va pot spune cum stau lucrurile aici,in Grecia si cred ca e valabil in multe parti! Pentru a naste natural o femeie are nevoie de 5 minute sau de 2ZILE!!! In ritmul in care ne invirtim si in care nu apucam sa facem multe lucruri,DOCTORUL prefera si RECOMANDA gravidei cezariana pentru economie de timp si nu numai! Daca eu vreau sa nasc natural si ma apuca la 02.00 noaptea,doctorul trebuie sa alerge in miez de noapte,in doua zile poate face 10 cezariene(ex) in loc sa se ocupe doar de O SINGURA gravida care nu mai naste!!! E si economicul la mijloc! Aici mai mult ia un dr pt cezariana decit pt natural... Eu am nascut cezariana pentru ca NU AM AVUT DE ALES,am discutat cu dr probabilitatea unei nasteri naturale,dar nici nu s-a pus in discutie,mai ales ca gemenii nu s-au intors si deci nu as fi putut naste natural...stiu insa o mama de gemeni de pe site care a nascut natural! Va rog sa ma iertati daca nu are cap si coada mesajul meu si daca s-a mai scris ceva de acest gen pt ca nu am avut timp sa citesc tot! [loveyou]Theodora,[bonjovi] Alexandros,[bonjovi] Yannis POZELE NOASTRE: [url="http://community.webshots.com/user/theodorapap"]web3[/url] [pup] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480"]Povestea-nasterii[/url][bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...