Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce cezariana???


Recommended Posts

Mie nu mi-a trecut prin cap sa nasc prin cezariana. Una dintre surorile mele nu a avut de ales, dupa 36 ore de travaliu, bebe era prea mare (4.200) si nu trecea de oase, asa ca i-au facut cezariana. ii facusera epidurala deja. Despre epidurala, nu stiu ce sa zic, pe ea a ingrozit-o, a zis ca s-a simtit ingrozitor, ca nu isi mai simtea picioarele. Oricum, poate suna prostesc, dar pe mine toata sarcina m-a preocupat si ingrijorat cum va arata burtica mea dupa. Si pt ca am fost mereu mandra de ea, speram sa ramana la fel ca inainte. Fara vergeturi, fara taieturi, fara riduri, fara piele in plus....am avut noroc, deci sunt in continuare mandra de burtica mea. Nu se vede ca a fost un bebe acolo. Apoi, nu am avut niciodata o operatie (decat de amigdale), si sper sa nu fei cazul vreodata. Cu atat mai mult n-o sa aleg eu sa fiu operata. Iar cel mai important, pt mine nasterea a fost o experienta SUPERBA. Mi-a fost frica la un moment dat, nu de dureri, ca erau ok, ci de faptul ca mi-au zis ca va mai dura cateva ore. Dar a mai durat 10 minute de atunci, si a fost ok. Iar cand a iesit bebe am fost mandra de mine. mandra pt ca nu am scos un tipat macar, si pt ca am fost curajoasa. Voi nu ma cunaosteti, dar eu plang si fac urat si la o durere de masea. iar daca dureaza mai mult de cateva minute.....este tragic. iar cand ma tai la un deget din greseala....ma plang de durerea aia pana imi trece. oricum, nu sunt pentru sau impotriva cezarienei, dar eu nu as face-o. Sunt fericita rau ca nu am fost nevoita. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 277
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Androix
Oz, epiziotomia este un alt motiv, pe langa durere, pentru care gravidele aleg cezariana.
asta este o alta problema care ma revolta pe mine in Ro...epiziotomia, iti trebuie sau nu, doctorul te taie [V]. Eu am insistat sa nu ma taie decat daca este 'necesar' asa ca am nascut 2 copii fara epiziotomie si fara rupturi. Imi amintesc ca dupa prima nastere doctorita mi-a zis ca nu m-am rupt dar sa nu ma sperii daca ma ustura cand merg la wc, si am fost cam speriata dar...nu m-a usturat deloc, locul era intact [zz].
quote:
In ce priveste informarea as zice ca este exact pe dos: anume nu femeile ignorante solicita cezariana ci tocmai cele informate. [alcool] Ar fi interesant de aflat cum asa? un posibil motiv pentru care ignorantele nu cer cezariana ar fi statutul solical si implicit lipsa banilor pentru "achitarea" operatiilor.
eu cred ca femeile semi-informate merg pe varianta cezariana fara discutii. Cezariana implica multe riscuri iar intr-un spital cu igiena precara si medici nu foarte competenti cred ca riscul de infectie este mai mic la nasterea vaginala decat la cezariana, mai ales ca dupa nasterea normala poti 'fugi' mai rapid acasa. Pe mine m-a ingrozit o intamplare, un cunoscut, barbat sanatos de 40 de ani s-a operat la picior (o problema minora), medicul a insistat sa-i faca anestezie locala dar el era fricos si a spus ca nu poate sa stea pe masa sa se uite la doctor cum ii opereaza piciorul. Rezultatul: a murit din cauza anesteziei, facea parte din procentul ala foarte mic (pe care nimeni nu-l baga in seama). A lasat 2 copii orfani. Evident si eu am vrut cezariana la primul copil, eram atat de speriata ca aveam cosmaruri. Doctorita, in care aveam mare incredere mi-a spus ca sa nici nu ma gandesc, am discutat mult cu ea, adevarul e ca imi intra pe o ureche si imi iesea pe alta, m-am gandit la un moment dat sa merg la alt doctor care 'imi taie burta ca asa vreau eu' dar aveam prea mare incredere in ea si imi era frica sa nu ajung pe mana unui incompetent. Am insistat atunci sa nu imi faca epiziotomie 'automat' si mi-a promis. Eu ii sunt recunoscatoare acum, am nascut usor, copiii au avut apgar 10 si 9, m-am refacut imediat. Dupa 2 nasteri naturale pot sa spun ca daca ar fi sa mai nasc odata tot asa as face-o. Eu sunt curioasa cate din cele care au nascut natural sunt convinse sa apeleze la cezariana 'la cerere' pentru urmatorul copil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ancuta06 Iar cel mai important, pt mine nasterea a fost o experienta SUPERBA. Mi-a fost frica la un moment dat, nu de dureri, ca erau ok, ci de faptul ca mi-au zis ca va mai dura cateva ore. Dar a mai durat 10 minute de atunci, si a fost ok. Iar cand a iesit bebe am fost mandra de mine. mandra pt ca nu am scos un tipat macar, si pt ca am fost curajoasa. Voi nu ma cunaosteti, dar eu plang si fac urat si la o durere de masea. iar daca dureaza mai mult de cateva minute.....este tragic. iar cand ma tai la un deget din greseala....ma plang de durerea aia pana imi trece. oricum, nu sunt pentru sau impotriva cezarienei, dar eu nu as face-o. Sunt fericita rau ca nu am fost nevoita. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Sa-ti traiasca bb Ancuta06!Mi-a placut tare cum ai scris... Cum ai reusit sa ai burtica, ca inainte?la mine se lasa asteptat fenomenul...[q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu zic ca e normal sa existe pareri pro si contra. M-a bucurat foarte tare ca ati scris in numar atat de mare la subiectul asta.Poate s-a mai discutat pe acesta tema, din pacate eu nu am citit, cert e ca e minunat ca avem acest mijloc, forumul DC, sa ne impartasim experiente, situatii, pareri. Ca uitam despre situatia sistemului medical din tara, e adevarat, fiind departe de casa uiti multe lucruri, intrii intr-un nou sistem iar de acasa iti aduci aminte doar de clipele frumoase petrecute cu cei dragi si de locurile dragi sufletului. Va pup pe toate si va multumesc ca existati pe acest forum.Habar nu aveti cit sunteti de minunate si cite lucruri folositoare am invatat de la voi. [bb] Ilinca @ mami[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by iris ma amuza ca subiectul se reia periodic si mi-am jurat in barba sa scot steagul si sa lupt pentru sustinerea dreptului de a alege cezariana de catre cele care simt ca altfel nu se poate , sa le ajut sa nu se sperie de idee;
cum decid ele ca altfel nu se poate? rolul medicului atunci care mai este? executa croitorie la cererea clientului sau cum? sper ca imi vei raspunde calm si argumentat [flo] Authority Zero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai eu am vrut f mult sa nasc natural desi imi era tare frica dar nu s-a putut si a fost tare frustrant caci dupa 2 zile jumate de travaliu (incluzand si noaptea dintre) si impins 4 ore nu a iesit copilul si asa de mult as fi vrut sa iasa odata doar trecusem prin toate greutatile nasterii mai putin expulzia, eram sub epidurala si deci nu m-ar fi durut si in acele momente as fi preferat epiziotomia de mii de ori cezarienei... dar eu fac parte dintre acele femei care nu pot naste natural asa zice medicul meu...[bang][q] As fi vrut foarte mult sa simt copilul pe pieptul meu si sa simt cum iese, mie mi l-au luat si mi l-au adus impachetat curat, gata.... dupa experienta mea personala totusi eu zic ca era de preferat sa am cezariana de la inceput nu sa ma chinui atat cu travaliul, insa imi pare tare rau ca dupa ce am trecut greul nu am putut sa nasc totusi normal... si a fost tare stressanta operatia pt mine si eu am si alte operatii la activ, insa faptul ca stateam asa in cruce si eram moarta de oboseala si astia tot lucrau la mine (era 4 dimineata) ma epuiza de tot si sunetele instrumentelor si mirosul de ars si sunetul capsatorului si chiar faptul ca am simtit cand l-au scos pe Alex desi nu m-a durut au fost momente oribile si apoi am avut o stare de frig si de moarte si asa ca o durere in inima si am inceput sa clantanesc ca s-a speriat si sotul meu si l-a dat pe copil, pe care nici nu am putut sa-l vad, decat doar nasucul... Dupa au fost 3 saptamani de cosmar de dureri ale inciziei ingreunate de faptul ca ma chinuiam sa si alaptez...[bang] cezariana nu e o experienta mai placuta decat nasterea naturala...deci nu se justifica decat medical dupa parerea mea, eu personal acum nu mai am incotro si voi naste tot prin cezariana, asa zice medicul meu. Tot el mi-a mai zis ceva: ca din experienta lui de 16 ani de munca in domeniu, depinde de elasticitatea uterului, astfel ca a avut si femei cu 5 cezariene si sarcini reusite si care dupa 3 au avut ruptura uterina sau au fost la risc din cauza asta. Deasemenea tot el a zis ca dupa 6 luni de la nastere e OK sa mai ramai iar gravida dupa o cezariana, lucru ce mi se pare ciudat caci eu si acum am dureri usoare si ma deranjeaza incizia la culme, desi dupa parerea lui eu sunt in regula cu ea... A si mie mi s-a si infectat cezariana inauntru de am stat 5 zile cu febra de 42 de grade C.... si cu perfuzii cu antibiotice...[bang] [flo] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In general o cezariana este la cerere fiindca viitoarei mamici ii este frica de durerile nasterii. ASTA e un lucru f serios si luat in calcul de psihologi. (cel putin cei din elvetia). Sa ne intelegem: aici nu se incurajeaza cezariana! Apoi, prin cezariana, nasterea este sigura, stii cum se petrece(vorbesc de cele informate si care aleg in cunostinta de cauza!), cand are loc, si, bineinteles, este o nastere eleganta, fara dureri!! Voala! Va rog sa nu ma contraziceti sau sa veniti cu contraargumente pentru nasterea naturala. Intrebarea era: de ce cezariana? Nu invers! Drept pentru care sa raspunda cele care au ales cezariana!- asa cum am facut si eu! Dar cum spunea ocebine, este o cauza pierduta... nu vreau sa conving pe nimeni sa aleaga cezariana deoarece inca din primele topicuri se vede ca ideea este respinsa din start si fiecare o tine pe-a lui. (si zau chiar nu pricep pe cele ce-au nascut natural ce grija poarta celor care au nascut cu cezariana la cerere, care e de fapt problema lor?... in fine!) Noi sa fim sanatoase si bebicii nostrii!![:D] Si subscriu la ce a spus Androix: "In ce priveste informarea as zice ca este exact pe dos: anume nu femeile ignorante solicita cezariana ci tocmai cele informate."
quote:
Originally posted by iris
mai vin si eu sa pun paie pe foc si sa filfii steagul "pro-cezariana"! m-am ambalat, fiindca am vazut iar atitudinea de mama-eroina, na ca nu ma pot abtine, care se uita cam de sus la fricoasele, dar doamnele, care dau fuga la cezariana; fiecare face cum crede ca e mai bine dar nu speriati gravidutele care sint pe cale sa aleaga; nu le condamnati ca fac ceva la moda, fac pur si simplu ceva pentru ele, pentru ca exista solutia asta la problema lor; alegere inteleapta va doresc! iris
De acord! ~~Adela &[zana]Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf, Doamne....subiectul asta nu se va termina niciodata [:D] si nici disputele aferente [bang] Imi cer inca odata scuze daca am deranjat pe cineva, unele fete din afara Ro ma stiu si cred ca si-au dat seama ca nu am vrut sa supar pe nimeni [help]. Totusi nu inteleg un fapt care se intampla ori de cate ori este abordat acest subiect: de ce atita patima? Fiecare face ce vrea si simte, cu sau fara indicatiile medicului. Asta e realitatea! Mie nu-mi place sa ma judece nimeni dinafara pt o hotarire luata cu privire la viatza si sanatatea mea, asa cum nici eu nu ma bag sa o judec pe o femeie ca a nascut intr-un fel sau altul.... Si, omeneste vorbind, cred ca-i normal sa-ti sustii alegerea facuta [:D]. Rareori am auzit de o femeie care a nascut intr-un anumit fel, in urma optiunii ei (neimplicand probleme medicale) sa zica ca a facut o alegere proasta...n-ai sa vezi [8D] Hai sanatate ca-i mai buna decat toate! [cheers] danat si bb Radu Stefan http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cleomax [hia]> referitor la "abator" citeste aici te rog sa te crucesti(al 7-lea topic, scris de pulstar): http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25646&whichpage=2 Eu am inteles, tot de la fetele din ro, ca asa e tratata femeia in spital.[mariaj] No comment ca n-am nascut la romanika. Danarot>[olala] bezele lu matale [pup]. Poi se poate? Numai asa mai vii pe forum?[:)] semneaza adela "duamna" vrajitoare! Danat> io nu ma supar![berica] ~~Adela &[zana]Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela Danarot>[olala] bezele lu matale [pup]. Poi se poate? Numai asa mai vii pe forum?[:)] semneaza adela "duamna" vrajitoare! ~~Adela &[zana]Julia
[pup] Adel, macar aici sa nu lipsesc. Dana And, yes, I am a blonde!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...