Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ACNEEA


Recommended Posts

Poate ca s-a mai discutat subiectul dar nu am fost eu pe faza. Am ten acneeic invadat de o acnee seboreica careia nu-i mai dau de leac.[bang][bang][bang] tot timpul am un cos doua pe fata,si foarte multe pe spate care de multe ori nu explodeaza dar sunt ca niste bube rosi dureroase si tari la pipait. In Romania le-am tratat cu ceva pudra pe baza de saprosan dar care s-a terminat/expirat si acum nu mai stiu ce sa fac. nu folosesc produse cosmetice pe fata, ma spal doar cu apa si sapun antiacneei, rar imi dau cu masca exfolinata sau aplic o masca cu argila. Cele care avetzi problema cum tratati/tineti in frau acneea. Fiindca alaptez nu pot recurge aici la un tratament prescris..... Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In Canada se gaseste o crema cu substanta activa Benzoyl Peroxide, este prima indicatie in caz de acnee. Are diferite concentratii, ce am gasit eu se numeste Benzagel si e 5%, se cumpara fara reteta. Pe prospect nu scrie nimic de alaptare, dar ca sa fii sigura, intreaba farmacistul. Pe cutie scrie ca e pentru fata, dar poti sa dai si pe spate. Ca actiune, scrie ca ajuta la eliminarea excesului de sebum si distruge bacteriile care cauzeaza acneea. Eu am folosit si efectul a fost foarte rapid. Eu am avut o acnee neplacuta pe spate in timpul sarcinii, pe fond hormonal si dermatologul mi-a spus sa nu ma spal cu sapun mai des de o data pe saptamana si daca vreau sa fac dus, sa dau doar cu apa din belsug. Ca tratament, am primit pe atunci o suspensie cu Eritromicina, alcool si apa distilata, ginecoloaga a zis ca nu e contraindicata in sarcina. Si mi-a trecut. Am gasit un link despre Benzoyl Peroxide, citeste ce scrie pentru alaptare, la "Special considerations" http://www.healthcentral.com/mhc/top/001877.cfm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] Incearca "Clearasil"; vezi ca sunt 2 sortimente: servetele si sapun; eu am folosit servetele iar rezultate s-au vazut dupa 2-3saptamani nu mai stiu exact...cea ce stiu e ca le-am folosit cred ca aproape un an si nu mai am nici o acnee (bine, doar cand tre sa vina neamurile alea imi apar doua-trei ...stii tu la ce ma refer) Incearca si ai sa vezi ca iti trec; BAfta [pup] iuli2you
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pucku, daca alaptezi, din pacate nu cred ca ai prea multe solutii pt acnee. Nu cred ca poti folosi cu prea mare incredere Benzoyl peroxide, intra la categoria C a medicamentelor. Generic Name Benzoyl peroxide Risk Category C * Studies on animals show adverse effect and toxicity on fetus. * No adequate and well controlled studies done on pregnant women. * Drugs should be given only if the potential benefit outweighs the potential risk to the fetus. Indication * An antikeratolytic agent for treatment of acne vulgaris and decubital and stasis ulcers. Fetal Risk * Inadequate human studies. Breast Feeding * Unknown excretion into breast milk. * Problems in humans have not been documented. Poti sa incerci si ceva natural pe baza de ceaiuri, miere, propolis. Stiu si eu, poate da rezultate. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveam un tratament naturist scris pe undeva…. O sa-l caut si o sa-l postez, probabil maine. DARAEL & Maria-Daria (16.02.2004) [flo] “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit dupa cum am spus, dar, din pacate, cu vesti nu prea bune. Am gasit tratamentul de care am scris, dar este CONTRAINDICAT in sarcina si alaptare !!! Asa ca nu pot dacat sa-ti indic tot "CLEARASIL" dupa cum a spus si iuli2you. Multa sanatate si tie si lui BB – sa cresteti mari, sanatosi, destepti si cuminti ! [pup], DARAEL & Maria-Daria (16.02.2004) [flo] “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Donia
In Canada se gaseste o crema cu substanta activa Benzoyl Peroxide, este prima indicatie in caz de acnee. Are diferite concentratii, ce am gasit eu se numeste Benzagel si e 5%, se cumpara fara reteta. Pe prospect nu scrie nimic de alaptare, dar ca sa fii sigura, intreaba farmacistul. Pe cutie scrie ca e pentru fata, dar poti sa dai si pe spate. Ca actiune, scrie ca ajuta la eliminarea excesului de sebum si distruge bacteriile care cauzeaza acneea. Eu am folosit si efectul a fost foarte rapid. Eu am avut o acnee neplacuta pe spate in timpul sarcinii, pe fond hormonal si dermatologul mi-a spus sa nu ma spal cu sapun mai des de o data pe saptamana si daca vreau sa fac dus, sa dau doar cu apa din belsug. Ca tratament, am primit pe atunci o suspensie cu Eritromicina, alcool si apa distilata, ginecoloaga a zis ca nu e contraindicata in sarcina. Si mi-a trecut. Am gasit un link despre Benzoyl Peroxide, citeste ce scrie pentru alaptare, la "Special considerations" http://www.healthcentral.com/mhc/top/001877.cfm
Buna Donia. Poti sa-mi spui si mie de unde se cumpara aceasta crema? De la farmacie(mai exact; shopers drug mart, etc) sau de la mag de produse cosmetice? Si eu tot pt niste cosuri mai tari de pe spate as vrea sa o folosesc. Te intreb pt ca am mai auzit de o crema foarte noua,am citit intr-o revista pt petele maronii de la soare (pe care le am si eu tot pe spate) si cica in 8 sapt iti trece,dar nu gasesc nicaieri. Poate in State este,nu stiu,poate ai auzit,se cheama BLAK OPAL> Mersi mult! AB
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pucku, exista si o crema numita Skinoren care e foarte buna pentru acnee. In romania stiu ca o cumperi fara reteta de la farmacie insa in Canada nu stiu cum se poate procura. Mie mi-a fosr foarte buna insa nu stiu daca e buna daca alaptezi. Am citit undeva ca in cazul unui ten acneic este foarte important sa folosesti crema respectiva tot timpul, deci si dupa ce au disparut cosurile si asta tocmai pentru a preveni aparitia altora. Eu asa fac si sunt multumita de rezultate. Multa bafta, nu dispera, o sa treaca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...