Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea in america


Recommended Posts

Poti alapta cat vrei tu. Toate institutiile au frigider, exista pompe care pompeaza direct in biberoane, gentute figorifice speciale pentru biberoane, hainute speciale de alaptat discret. In plus multi angajatori mari te pot lasa la pranz sa o stergi pentru alaptat sau iti asigura si intimitatea necesara, i.e. camera separata. Nu este ca si cum ai sta acasa. Evident. Dar aici a-ti alapta copilul pana tarziu este ceva normal. Eu am incetat alaptatul putin inainte de un an si am facut-o foarte devreme fata de medie. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul răspuns
sorry, stefania dr. dar pur si simplu nu te cred!!!!!!!!! o epidurala $100? nici daca iti scoate o masea nu platesti doar atit. o cezariana (unde folosesti nu numai talentele doctorului, dar si aparatura spitalului si anestezistul si sala de operatii si neonatologul) doar $200 in plus fata de o nastere normala? you've got to be kidding! ps. am trecut de trei ori prin experienta asta, asa ca am oaresce idee de costuri. nu mai spun ca la sumele mentionate de tine, toata planeta ar pune bani la ciorap sa obtina micutul pasaport.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt foarte dezamgita de sistemul medical de aici.Avem una din cele mai bune asigurari medicale (Aetna) si dupa ce am nascut in iunie ne-au bombardat cu biluri in fiecare sapt.Stau si ma intreb la ce folos ca avem asigurare de $ 18,000 pe an daca noi a trebuit sa mai scoatem din buzunar $1,200.Culmea e ca ocunostinta de-a mea va naste in oct. si nu are asigurare, dar e foarte relaxata pt. ca doctorul la care merge i-a spus ca trebuie sa platesca la sfarsit $1,000 ( asta include toate vizitele lunare la dr. cu analizele necesare plus nasterea). Acum stau si ma intreb la ce folos ca am avut asigurare? Oricum nu ne pare rau de bani pt. ca ne uitam la bobocelul nostru si suntem cei mai fericiti din lume.Ne puteti vedea pe webpage : www.petrutiu.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stefania e pur si simplu aberant ceea ce ai postat. In plus nu stiu cum crezi tu ca poti intra aici in ultima luna sa nasti? Mai mult nu comentez ca n-are sens. Si btw. pasaportul nu vine chiar imediat... birocratia e mare mai ales in unele state americane. Teodora sa-ti creasca mare si sanatoasa galusca! E o dulce [pup] vino si tu laa Calatoriile Sufletului la o barfa cu fetele. Stii s-ar putea ca asigurarea sa nu fi fost acceptata si de anestezisti?! In general acolo e buba. Si chestia prietena care plateste 1000 e banc si inca unul bun. Pentru simplul motiv ca e aprox 100 vizita lunara la medic cu ecografie si tot. Andreea si galusca[copil] Anne-Sarah
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Buna, am descoperit si eu subiectul care ma interesa si pe mine, ca efectiv nu stiam cum se procedeaza aici si informatiile citite aici mi-au dat mult, mult curaj. Va multumesc la toate!!!! Stiti cumva cat % acopera asigurarea premium la nastere? Ca am cautat prin hartii si nu am gasit. pupici si numai bine la toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare bine ca ati inceput sa va concersati pe tema asta, fetelor!!! Am ajuns aici de vreo 3 luni, lucrez de 2 luni si probabil peste una sau doua luni o sa am si eu asigurare medicala...asa ca...pana acuma(slava domnului) toate decurg inspre bine. Va multumesc tuturor ca va faceti timp sa povestiti cate ceva despre asta. Eu urmaresc (cat de des pot eu) tot ce apare. Va doresc multa sanatate tuturor, tuturor bebelusilor (si taticilor acestor bebelusi,of course!) vostrii! Camelia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
sa povestesc si eu cum a fost...nasterea mea americana :) eu am ales sa-mi fie provocata nasterea...in primul rand pentru ca am testat pozitiv la streptococul B si in felul acesta eram sigura ca incep tratamentul inainte de a se rupe apa, scazand astfel riscul infectarii copilului... nasterea a fost provocata in saptamana 40...colul dilatat 3 cm si subtiat la 80%-asta inseamna ca pronosticul era -fara complicatii si rapid... la 6 am m-am prezentat la spital-m-a luat in primire o asistenta...mi-a completat fisa cu ultimile amanunte, m-a "conectat" la monitoare-a glumit cu sotul si cu mine pana la 7 cand a venit doctorita, m-a consultat si apoi mi-au pus perfuzille-antibioticul pentru tratament mai intai si apoi oxytocin-ul, asta cam la 7.30 s-a terminat...si apoi am inceput sa astept... a venit o sora noua, tanara si foarte draguta...s-a tot invartit pe langa mine, si ma incuraja ca nu va dura mult- doar o ora, doua. L-a intrebat pe sot daca nu vrea un scaun mai comod- eu zisei mai intai nu-ma gandeam eu sa-l tin treaz ca acus, acus o sa nasc-uite contractiile sunt la 5 minute, apoi la doua minute...doar ca nu ma doare prea tare, ca eu tin minte ca doare raaauuu...apoi mai trece o ora, mai trec doua, asistenta pe langa mine si nimic...asa ca cerui eu acum un fotoliu pentru sot sa motaie si el pe langa mine...acum nu gaseau un fotoliu liber...dupa o ora ii aduc jumatatii un fotoliu, si el adoarme dus...si eu cu asistenta, care imi tot spune-"uite acum va iesi doctorita din cezariana si iti rupe apa si apoi nasti repede, repede"...Pe la unu, unu si ceva -in fine vine si doctorita din nou-ma consulta, dilataie 5.."ok, zice, iti rup apa"- Si acum incepe sa doara, mamuca, da doare rau...incerc eu sa ma sucesc pe o parte, asa cum am facut la prima nastere...da nu merge ca sotul sata in stanga -ca acolo i-au pus fotoliu-iar eu ma pot suci numai pe dreapta din cauza de monitoare si perfuzii...chem sora si cer anestezic- 10 minute e mai bine, dupa aceea-din nou. Stau eu asa cam o ora...ma strng din dinti, mai ma succesc, ma mai tine jumatatea de mana, mai respir in pauze...dar ma gandesc daca a durat atatea ore pana la dilatare 5 -mai am ore bune de rabdat, asa ca-ce-mi da mie prin minte-sa profit de epidurala...asa ca intreb asistenta, care imi spune ca "acus'acus" vine anestezistul"... Pe la doua si jumatate vine anestezistul...care il trimite la plimbare pe sot...si vine cu o asistenta noua, care cred ca si-a facut scoala in Romania- ca vorbeste si glumeste doar cu doctorul, asa peste mine, de parca n-as fi acolo...Ma inteapa de trei ori-pana sa-mi gaseasca "punctul"...timp in care-ma tine cocosata pe marginea patului -de vai de mine- durerile de la contractii se intetesc. Ma mai calca si sora pe nervi-ca se poarta de parca n-as fi acolo...In fine reuseste, introduce medicamentul si surpriza...unde se vede ca epidurala a fost o idee proasta)[bang][bang][bang] ..n-au scazut durerile dar a scazut tensiunea...asa ca hop, ma intepa si in picior-adrenalina- sa ma repuna in functiune. Intre timp amortesc[:D][:D]...durerile se diminueaza pana dispar, doctorul sade langa mine si ma intreaba din 3 in 3 minute daca imi pot misca degetele de la picioare-s-a reintors si sotul (am la cine bombani asistenta). Acum incerc sa dorm(imi fac eu socoteala ca mai am cateva ore bune de asteptat)-dar, nici o sansa-aparatul la care sunt conectate toate perfuziile si epidurala incepe sa piuie din 5 in 5 minute-de fiecare data cand atipesc[q]...intre timp mi se schimba si sora- cu una draguta, intre doua varste, care glumeste tot timpul...Dupa ce o chem de vreo trei ori sa oreasca bip-uitorul, vine cu un bipuitor nou si il schimba. URaa, acum pot dormi- dar stai, simt o presiune.E 3 si jumatate, nici o ora dupa epidurala...Ma consulta-am dilatatie 8-sa mai astep un pic -sa o chem cand simt presiunea asa ca atunci cand imi vine sa ma duc la toaleta ...Pleaca cu aparatul vechi , se reintoarce-ma intreaba cum ma simt, pleaca din nou si dupa un minut o sun am ca acum simt presiunea asa cum a spus ea...ma mai controleaza odata, cheama doctorita- e dilatatie 10 si e ok sa imping...ma pune sa-mi ridic picioarele si sa le strang peste piept-(ok, asat e o gaselnita noua la nascut...), ea impinge un picior, pe sot il pune sa-l impimga pe altul si eu trebuie sa imping copilul. Imping eu ce imping-dar n-am prins cum, ca nimica...Pana cand ma prind cum sa imping si de atunci a mers repede. Doctorita a fost acolo mare parte din timp a fugit pentru cateva minute la un alt pacient), dar nici nu s-a uitat la mine pana n-a iesit capul copilului bine...sora a dirijat tot - si nu am decat cuvinte de lauda pentru ea...si pentru sot. Au fost excelenti- cu "foarte bine, asa, inca o data, respira, impinge, fa o pauza...". cand s-a vazut capul copilului bine, a venit si doctorita langa mine, pana cand a fost sa prinda copilul ... Sotul a taiat cordonul ombilical, mi-au dat bebita sa o vad dupa care sotul a plecat cu doua surori sa o masoare, sa-o cantareasca, in camera alaturata- si eu ma uitam la ei cum o cantaresc in timp ce doctorita ma cosea...Apoi au curatat-o si mi-au adus-o la pat sa o hranesc, si era asa de dulce...[[bb][9cer][mamica] cam asta a fost... ana maria-mam lui alex (11 ani) si Lia (3 saptamani) PS inca nu stiu cat a costat, dar asigurarea ar trebui sa acopere 100%- poza cu bb mic si dulce: http://community.webshots.com/user/anababa100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele de peste ocean.Nu imi vine sa cred ce preturi exagerate aveti voi acolo la asigurari si nasteri.Pai eu platesc in Olanda pentru mine si fiica mea, 55 de euro pe luna.Sigur,compania la care lucrez plateste restul.Cind am nascut,am nascut prin cezariana si totul a fost platit de asigurari inclusiv asistenta care a venit acasa 7 zile dupa operatie.Facea si putin menaj,ma ajuta cu bebelusul si imi pregatea si cite o gustare. [gravi]Anca DPN 08.05.05 si [copil]Bianca http://community.webshots.com/user/anky2100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamari [flo] sa fiti sanatoase si tu si galusca si sa va bucurati de ea, alaturi de prima galuscutza!! Mda Anky, da nu ne plange de mila.. si salariile sunt idem fata de Olanda care nu e chiar rea as zice. Cu toate costurile si tot castigi mai bine..pentru ca exista protectie sociala. Asa ca de plans sunt cei fara job. Andreea si galusca[copil] Anne-Sarah ________________________ http://client.webshots.com/user/acusor_dc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by AC
Anamari [flo] sa fiti sanatoase si tu si galusca si sa va bucurati de ea, alaturi de prima galuscutza!! Mda Anky, da nu ne plange de mila.. si salariile sunt idem fata de Olanda care nu e chiar rea as zice. Cu toate costurile si tot castigi mai bine..pentru ca exista protectie sociala. Asa ca de plans sunt cei fara job. Andreea si galusca[copil] Anne-Sarah ________________________ http://client.webshots.com/user/acusor_dc
Salariile idem..?Ce ai vrut sa spui cu asta,ca sint la fel?. [gravi]Anca si[copil]Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...