Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Exilul si dificultatea intoarcerii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Problema nu e ca vrem sa ne intoarcem - cei care am hotarat asa - am avut motivele noastre si stiti voi mai bine cat de exigenti suntem cand le analizam - tocmai pentru ca motive am avut si cand am emigrat. Insa eu am sentimentul ca nu voi mai fi niciodata acasa! Stiu foarte bine de ce vreau sa ma intorc in Romania - si - din pacate sau din fericire - asta nu se va intampla prea devreme - insa nu sunt convinsa ca nu voi ajunge sa regret multe din conforturile vietii aici. Care vor fi astea - inca nu le-am identificat - sau mai bine zis nu sunt batute in cuie, pentru ca multe se vor schimba si in tara pana ne vom intoarce noi - insa alea care vor fi - in ce masura imi vor lipsi?! Mie nu mi-e de gura oamenilor - insa e inevitabil sa nu dai peste vreun nea Ghita care sa se uite la tine ca la ultimul fraier ca te-ai intors - daca e vecinul, e ok - il lasi in plata Domnului - daca e un potential sef nu mai e chiar asa ok - indiferent cat de detasat ai fi! Sincer - las timpul sa aleaga si sa culeaga - dar ii invidiez din tot sufletul (in sensul pozitiv) pe cei care nu au plecat si nici nu au de gand in aceeasi masura cu cei care au plecat si li s-a potrivit emigrarea ca o manusa! [:o)] P.S. - o sa sterg articolul postat de mine - sa ramana doar versiunea corecta si citibila oferita de blue13!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...