Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa-i mai acord inca o luna, inca un an, cat?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 108
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ela ,eu cred ca sunt mai multe intrebari pe care trebuie sa i le pui in primul rand: Ii e frica sa-si asume responsabilitatea?;Isi doreste cu adevarat sa fii tu cea cu care sa-si petreaca restul vietii?Ce anume il determina sa amane luarea unei decizii?Vreau sa-ti spun ca in relatia mea eu am fost cea care am refuzat mult timp casatoria in ciuda faptului ca traiam impreuna imi era groaza ca acel act ma va obliga sa stau langa un barbat care poate imi poate face surprize neplacute,dar dupa 3ani de stat impreuna,si in momentul cand am hotarat ca el este alesul si cel pe care il doresc tatal copiilor mei,ne-am cununat.Nu cred ca daca nu aveti un ap. al vostru asta nu inseamna sa stati impreuna,pt. ca in ziua de azi e greu sa-ti cumperi o casa(noi am reusit dupa 8ani),daca va iubiti cu adevarat treceti peste toate.Te pup si sper ca sfaturile noastre sa-ti fie de folos. andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la cele spuse de Raducu. Eu stiu una si buna:"Boala lunga,moarte sigura!". Am simtit pe pielea mea exact ceea ce simti tu acum.Probabil ca da,cum spunea cineva mai sus,tu iti doresti o familie,un copil.Ai tot dreptul.Nu stii insa cand se va intampla asta si daca va fi cu omul pe care il iubesti acum.Daca ai stii o data anume(luna sau an) cand el e dispus sa faca pasul ,atunci poate ai fi mai linistita.Dar el te tine in suspans.Nu e drept.Ca ce chestie sa stai sa astepti "sa decida "el viatza ta?ca daca ar fi fost vorba de "viatza voastra" ar fi discutat deschis cu tine despre cand e mai bine sa o faceti,ce va impiedica sa o faceti acum.Nu s-ar feri si nu l-ar deranja atata cand aduci discutia. Parerea mea e sa-i spui sa nu te mai caute.Cand se va simti "strans cu usa" ,daca te iubeste,va actiona intr-un fel,macar iti va da dreptul sa afli si tu ce are el de gand.Daca nu te va mai cauta, atunci inseamna ca chiar nu a mai vrut sa fie cu tine.Suna dur,dar eu asa vad lucrurile.te-ai gandit ca poate el chiar asta asteapta,ca o eventuala despartire sa fie "din vina ta",chipurile? La mine,dupa ce am pus punct,a inceput sa ma caute.Ii era asa de bine si de comod sa ma stie aproape,insa nu si ca nevasta....si ca sa-ti spun ce m-a socat cel mai tare....cand m-am intalnit cu el intamplator pe strada(eu eram deja cu actualul meu sot)l-am intrebat daca el nu se insoara.Mi-a raspuns ca el nu a avut niciodata de gand sa se insoare[^]...si cand i-am zis "bine,bine,dar mie de ce nu mi-ai spus?" ...cica..."Tu nu trebuia sa stii asta[mariaj]". In clipa aceea m-am felicitat ca am pus punct relatiei la timp. Nu vreau sa insinuez ca ar fi la fel si in cazul tau.Ti-am scris toate astea,ca sa ai grija si sa iei in calcul toate posibilitatile.Cum spunea cineva ...mintea lor e cam alambicata,uneori spre binele nostru,alteori,din pacate,nu. Numai bine! Mami si Emma gangurica http://community.webshots.com/user/claudik100 http://community.webshots.com/user/claudik1000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu Raducu si Claudya. daca ati stabilit ca ramaneti impreuna, dar fara casatorie, e una. dar daca tu nu stii nici macar ca tu esti aleasa, e grav. parerea mea in cazurile barbatilor care tin in sah o femeie multa vreme e prea dura sa apara in public. in primul rand ca varsta bilogica e in contratimp la femei si barbati, un barbat de 35 este inca foarte tanar, dar o femeie la aceeasi varsta mai are, teoretic, decat foarte putini ani la dispozitie sa devina mama. am dat un exemplu. ar trebui sa nu te simti vinovata de dorinta ta de stabilitate, este dreptul tau, viata ta, alegerea ta. nu subscriu sfaturilor care te indeamna sa taci si sa inghiti, sa-l menajezi, sa nu-l mai cicalesti, sa nu ii mai amintesti ca are o responsabilitate fata de relatia voastra. eu cred ca exista un minimum pe care ar trebui sa il stii, sa ti-l spuna clar, raspicat si decis: vrea sa ramaneti impreuna? adica sa amanati nunta sine die pentru cand veti avea mai multe conditii? este extrem de important sa stii ca el doreste sau nu sa ramana mereu langa tine. ar fi o dovada crasa de egoism- sa nu spun mai mult- din partea barbatului care incurca viata unei femei facand pe misteriosul. dupa doi ani de prietenie decizia ar trebui facuta, fie ca e concubinaj etern, fie ca e cu nunta, dar mai tarziu, fie ca nunta e maine. 5 ani de incertituni este enorm. la fel cum are el dreptul sa amane o decizie, asa si tu ai dreptul sa o grabesti. nu e usor sa arunci pe geam 5 ani de prietenie, dar cu viitorii 50 cum ramane totusi? [flo] Authority Zero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ELARA draga de ce vrei sa te grabesti? casatoria e importanta daca vreti sa faceti copii, pt ei, altfel daca va iubiti ce conteaza niste hartii? (ca sa va casatoriti religios trebuie sa o faceti intai legal...[bang]) mie mi se pare ca el e responsabil pt ca vrea sa aveti o situatie si cred ca pt el casatoria nu e ceea ce e pt mine de exemplu, adica niste hartoage...eu m-am casatorit doar ca sa putem fi impreuna, altfel nu ma grabeam, era o chestiune de vize, altfel el nu putea veni la mine. Sa stii ca partea materiala conteaza...[bang]...lipsa banilor produce angoase care produc certuri samd....nu zic asta ca si o mare materialista ce mi-s, dar dupa ce m-am casatorit am invatat si asta... nu fii copila! tu gandesti frumos si idealist dar din pacate viata e grea si nu e usor nici in doi, nici singura, offf Romania asta care reteaza visele tinerilor![bang] Plus ca sunt niste lucruri de care te poti bucura ca si libera fiind.... nu depinzi de nimeni si de nimic, mai poti sa te mai distrezi! casatoria...hmmmm...orice femeie necasatorita o vede ca pe idealul vietii ei, de ce dupa ce s-a casatorit nu mai gandeste la fel?... sfatul meu e sa faci cum simti, dar nu distruge relatia voastra fara un motiv serios, nu doar pt ca nu te cere de nevasta, insa spune-i calm ce te framanta daca acum nu puteti discuta, cum sa va intelegeti daca va casatoriti? si ar fi bine sa si locuiti o vreme impreuna, sa vedeti daca chiar sunteti confortabili unul cu altul...[flo], cat despre copii, acesta este intradevar un motiv adevarat ca sa va casatoriti! allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elara, din experienta mea de femeie batrana pot sa te sfatuiesc sa nu-l fortezi ca o sa-ti para rau indiferent cum va iesi. Cu siguranta el nu este inca pregatit sa se casatoreasca. Cati ani are? De fapt nici nu conteaza cati ani are pentru ca sunt barbati care nu sunt pregatiti pentru casatorie nici la 30 de ani. Ce castigi daca il determini sa te ia de nevasta si apoi el este vesnic nemultumit si are atitudinea unui caine tinut in lesa? Singura atitudine pe care ar trebui sa o adopti ar fi aceea de detasare. Nu mai pomeni nimic de casatorie, scoate-ti-o tu insati din cap, lasa lucrurile sa curga de la sine, nu-i mai da senzatia ca esti disperata dupa el si dupa viitorul vostru comun. Uita din cand in cand sa-i dai telefon, nu il intreba unde a fost si cand va mai intalniti, da-i sentimentul ca trebuie sa te recucereasca. Nici nu iti imaginezi cum isi schimba barbatii atitudinea cand simt ca te pierd dar nici intr-un caz de pe pozitie de forta. Ce-o sa se intample daca te intalnesti cu el si tu esti zambitoare, plutitoare si un pic distrata iar la sfarsit uiti sa il intrebi cand va mai intalniti? Oricum lasa-i lui initiativa si daca aceasta nu vine pur si simplu cauta-ti alt barbat care este pregatit sa se insoare si sa nu-ti para rau pentru ca oricum nu ar merge. Oricat de crud ti s-ar parea, uneori viata ne scoate in cale barbatul potrivit la varsta nepotrivita si oricat ne-am revolta n-avem ce face. Babele spun "ce-i al tau e pus de-oparte". Ce ma enerva vorba asta pe la 23 de ani. Adica cum? Sa intrerup o relatie cu cel ce mi se parea a fi iubirea vietii mele si s-astept linistita ca "ce-i al meu e pus de-oparte"? Ei bine da! Asa este. Daniela, mamica de Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elara, eu zic ca ai putea sa-ti inchiriezi tu o garsoniera. Poate te-ar putea ajuta si parintii tai. Si pentru inceput cel putin, sa nu-i propui sa se mute si el cu tine. Adica sa incerci putin sa te descurci singura, sa fi pe picioarele tale. S-ar putea sa te respecte si sa te doreasca mai mult. Candva si eu gandeam ca si tine: casatorie, cu acte in regula. Acum mi-am schimbat parerea. Probabil ca dupa ce vei face pasul ti-o vei schimba si tu. Nu stiu daca acel certificat iti ofera stabilitatea de care ai nevoie. Parcurgand acest forum, uitandu-ma atenta in jurul meu, am observat ca dimpotriva (in multe cazuri). Si barbatul simte ca..ma rog, daca s-a casatorit cu femeia cu care a dorit..uneori uita sa mai fie cel care o curta. Pe scurt, e a lui si gata. In alta ordine de idei, eu nu stiu daca tu esti o persoana posesiva. Daca esti asa, s-ar putea sa-l cam sperii. Adica, s-o gandi "baietul": mey, daca acum nu ma lasa cu baietii la bere sau ma intreaba pe unde umblu, dar dupa ce ne-om casatori? Deci: incearca sa te muti singurica, incearca sa te detasezi un pic, nu mai aminti de casatorie, fa-ti un program al tau (independent de el). S-ar putea sa mearga.. Succes! Cristina&Sanziana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sfatul lui Ponicid este f bun si acesta este adevarul, trebuie sa ii dai o alta imagine despre tine o alta impresie si sa-l faci sa umble el dupa tine nu invers....asta in primul rand (si retine acest sfat si pt mai tarziu si deasemenea "educa-ti" barbatul pana mai poti ca dupa casatorie e mai greu...), mai apoi independenta voastra de parinti ar fi neaparat necesara inainte de a avea in vedere orice, fie trai in comun, fie casatorie... allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si la momentul potrivit eu zic sa urmezi si sfatul CONCHITEI care mie mi se pare de f mult bun simt! incearca sa manevrezi lucrurile astfel incat sa stii ce situatie e si in mintea lui si cum vede si el viitorul vostru impreuna... allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu uitam ca Elara a spus: "Ne iubim, ne intelegem minunat si nu am nimic sa-I reprosez pe lumea asta decat ca ..." Dragostea si buna intelegere sunt baza unei relatii, nu o hartie! Elara, nu te grabi, acum dupa ce ai primit atatea sfaturi, sa iei o decizie. Daca relatia voastra e importanta pentru voi, fii atenta! Nu gasim iubirea la orice pas pe strada. Sigur, ceva trebuie schimbat, dar cu multa diplomatie! Bafta[flo]! Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor http://community.webshots.com/user/NoraCosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...