Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa-i mai acord inca o luna, inca un an, cat?


Recommended Posts

Despre parintii lui. Ma plac amandoi, chair foarte mult. Se poarta foarte bine cu mine, se poarta ca si cum asa fi deja nora lor. Nu fac diferente intre noi doi, de ziua noastra de nume ne iau cadouri la amandoi, cand e ziua mea sau martisor primesc cadouri si de la ei sau macar flori. M-au luat cu ei la rude la tara. Cand vin ei de la tara mereu imi aduc si mie cate ceva, pentru acasa (branza, oua, verdeata, fructe..........) Nu stiu ce as mai putea povesti, imi vorbesc frumos mereu. Nu pot sa spun ca sunt prietena la catarama cu vreunul din ei,.... diferenta de varsta, dar sunt convinsa ca nici nu isi imagineaza ca nu as deveni nora lor. Dar cand o sa fie asta....... nu stiu. Si ai mei il iubesc pe el. Se poarta foarte bine cu el. Tata chiar il prefera pe el fata de prietenul surorii mele (si ei au tot cat noi ca s-au cunoscut cu o luna inaintea noastra). Acum, sa povestesc cum a fost inainte de ziua lui. Ma dusesem la el ca ai lui erau plecati iar in wk la tara si cand se intampla asa (la cteva saptamani odata) ma duc si stau la el. Si ca de obicei, m-am dus incantata cu gandul al un wk de vis, m-am "pregatit" asa cu toate armele feminine din dotare, la el acasa am facut mancare amandoi, a mancat mai mult el (ca eu sunt la regim si, apropo, in seara sta nici nu ma mai duc la sala, ca am venit la internet sa va scriu[;)][pup]), ne-am uitat la tv si mai spre seara cand ne mai incalzisem putin si sa facem si noi dr...... m-a apucat tristetea............Da' o tristete fetelooooooorrrrrrr....Si nu era prima data dar alte dati ma stapaneam si ascundeam tot adanc in suflet. Si acum nu am mai putut si nu mai aveam chef si i-am spus ce ma macina ...ca e buba mea veche........ ca nu mai pot.. ca m-am saturat sa fiu "nevasta de wk" .......ca daca tot vin la el ai lui oricum stiu, ca doar nu-s "dusi cu sorcova" ce mai incolo-incoace .....macar sa facem ceva........ I-am spus ca nu mai pot.....ca atinci cand facem dr....... ma gandesc ce frumos ar fi sa stiu ca fac dr...cu sotul meu..... [V] Dar asa??????? Ce astept? De ce sa stau asa de atatia ani langa el daca el nici macar nu aduce subiectul in discutie si o fac doar eu? De ce nu discutam si cu rudele noastre? Sa pot spune si eu ca sunt logodnica lui, ca de aia stau langa el, sa nu mai am senzatia aia ciudata ca poate isi ziec cineva ca stau de fraiera pe langa el si el nu mi-a promis NIMIC, nici nu ne-am logodit macar!. Mergem la tara la ei, sau la mine si vorbim cu rudele si mai intreaba, stiti voi cum e, unul -altul " da' voi cand va casatorit?", "da' voi cand faceti unul?" (asta cand e vreun copilas prin preajama). Si mie imi vien sa le strig: PAI CU CINE? Ce? Mi=a zis ceva? Mi-a promis ceva, ca ma ia de nevasta?" . Nu stiu daca ma intelegeti...... [:(] Stiu ca poate dau impresia ca ma supara "gura lumii" da' nu-i asa. Asat imi doresc eu, asa m-as simti sieu intr-o situatie mai fireasca, mai decenta.... Offffffff nu ca acum mi-ar fi jena ca altfel nu mai acceptam atatia ani statutul asta dar simt ca E CAZUL SA TRECEM LA ETAPA URMATOARE! De asta vreau SI logodna!!!!! Ma intelegeti? [:(] Macar, ancasoare, Androix, sau tu, Naty. Voi ati trecut (mai mult sau mai putin asemanator) prin asa ceva. [flo] Mi-am printat raspunsurile voastre de la servici, le-am citit in autobuz si acum o sa va mai raspund pe ici colo la unele din voi. Nora, foarte bine ai subliniat tu, ca am zis "ne iubim". Ponicid, sa nu te superi [flo], dar eu nu pot sa pun in practica sfaturile tale, bine intentionate - sunt sigura, dar nu pot sa fiu nesincera cu el. Eu imi pun sufletul pe tava si imi place sa cred ca primesc si eu la fel.Deci nu pot sa ma fac ca uit sa ii dau telefon..sau altele.. [ups]Mi-a fost si asa greu sa ii ascund offffffffful meu cand au fost aceste termene, norocul meu ca stia sa ma faca sa uit destul de des, ma facea fericita....dar si "uitarea" asta cat putea sa tina???[:(]..... Fericirea daruita de iubitul meu era ca "ludanumul" care te face sa uiti. Licoarea lui te imbata si cand te trezesti doare si mai rau....... [:(] Casandra, sfatul tau cu sa strangem bani e foarte bun, da' eu daca stau la ai mei nu prea am cum ca o duc cam rau, da' el la ai lui a si sytrans ceva ca ei o duc mult mai bine. Si am zis deja ca oful meu e ca nu stiu de unde sa mai am rabdare [ups] inca 2-3 ani .....Offfffff Ralualeandrei, nu ii e teama de responsabilitati,sau cel putin asa vreau eu sa cred. Voi ce ziceti din tot ce v-am povestit despre el pana acum? Conchita eu stiu ca sunt eu ALEASA! Nu asta e buba. Am explicat mai sus. [flo] Cristina, stai fara grija ca nu-i e lui teama ca o sa-l bag in lesa, ca nu-s genul. Si apoi el nu iese la berica. [:D] Prefera sa bea acasa. El iese la un targ de masini.........la de-astea, la un fotbal cu baietii (nu pe stadion). Infofun, Raducu, Adela99, [flo]. Simt ca voi parca m-ai inteles putintel mai bine. [bis] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 108
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Elara, m-ai impresionat![flo] Din ce am inteles eu, tu il iubesti si esti sigura si ca el te iubeste, dar vrei sa iti dovedeasca ca vede viitorul vostru impreuna. Tu ai fi fericita si daca iti cumpara un inel si te cere de sotie, nu neaparat sa va casatoriti acum sau sa va mutati impreuna cat de curand, ceea ce nu va recomand, oricat de mult v-ati iubi, pentru ca nu e bine nici cu parintii, nici sa va cheltuiti banii pe chirie, mai bine puneti niste bani deoparte pentru casa voastra, zic eu. Oricum, banii astia sa ii puneti deoparte, nu sa ii cheltuiti pe alte chestii, ca banii puteti sa ii cheltuiti si daca nu stati impreuna... Dar de ce nu va intalniti mai des? Chiar daca nu locuiti impreuna, puteti sa mai ramaneti unul pe la altul, sau sa va petreceti week-end-urile impreuna. Pai un inel ar putea sa iti cumpere, chiar daca nu sta asa bine cu banii, si o logodna in familie nu cred ca ar fi prea costisitoare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eiiiiiii, Casandra[flo], vezi ASTA NU INTELEG NICI EU! [bang][bang][bang] Dar si mutat imreuna vreaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuuuuuuu. Biiiiineeeeeee, fie la sfarsitul anului, mai pot sa astept pana atunci, da' sa-mi zica si mie solutia sa simt xca se sfatuieste si cu mineeeeeeeee. Nu sa astept mereu asaaa "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti, voi, eu simt ca daca iar cedez si ma intorc la el, ne impacam (e un fel de a spune fiindca nu ma simt chiar certata cu el ci doar e o mica pauza, imi apar punctul de vedere) ar insemna ca iar ii acccept conditiile si ca sunt dispusa IAR SA ATEPT pana decide EL sa imi dezvalie planuriele lui, pana va decide EL sa discutam cu parintii (si ai mei dar mai ales cu ei lui, deci cu MINE DE FATA), pana DECIDE EEEEEELLLLLLL CAAAAAAAAAANNNNDDDDDD va aduce INELUL-"THE PRECIOUS"[:D][:D][:D] Ufffffffffffffff [:(]iar fac haz de necaz[:D], dar asta mi-a mai ramas, asta si voi. [bis] Auziti, si dupa ce mi-l da ce ziceti? Sa ma duc si eu sa trec muntii sa-l arunc in foc? [vrajitor][:D] Eu si cu "the lord of the rings' [:D] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elara, eu te inteleg perfect. Si chiar daca nu exista o posibilitate de a va muta impreuna/casatori acum, ai tot dreptul la o dovada concreta a recunoasterii legaturii voastre, macar a unui inel. Eu nu cred ca esti deloc disperata, mi se pare mai mult decit normal dupa atitia ani de relatie impreuna. Nu cred ca insistenta ajuta la ceva sau ultimatumurile. Exista mai multe motive pentru care el nu da nici un semn in privinta asta. Cel mai rau ar fi sa nu fie prgatit sa se casatoreasca CU TINE, pare dur, dar eu cunosc N cazuri, barbatul n-a fost "pregatit", iar la citeva luni dupa despartire n-a avut nici o problema sa se insoare cu alta. Sau s-ar putea sa fie speriat de lipsa unui camin si toate celelalte, tu il cunosti mai bine si poti intui ce e in capul lui. Unele fete ti-au zis sa ai rabdare si sa astepti. Dar daca el nu va face pasul niciodata? E si asta o posibilitate. Atunci risti sa astepti ani de zile degeaba. Cineva spunea ca fericirea unei relatii nu sta intr-o hirtie/casatorie. Da, asta in cazul in care amindoi sint ok cu asta, dar cind unul dintre parteneri vrea o hirtie/nunta/casatorie, mi se pare normal ca celalalt sa tina cont de aceste dorinte si sa incearca sa-l faca pe celalalt fericit, nu? Nu exista o solutie unica, dar atita timp cit tu simti ca el nu tine cont sau nu asculta de dorintele si pasurile tale, atunci ceva nu e in regula. orice ai face, incearca sa nu dai ultimatum-uri pe care nu le poti tine, pentru ca isi va pierde respectul pentru tine. Daca tu deja i-ai spus deschis ce te doare si el nu misca nimic...atunci hmmm, alegerea e a ta. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nuuuuuuu, de data asta ma tin de cuvant. [cool]Sunt hotarata. Ma bucur ca ma intelegi. Eu stiu ca vrea sa se insoare si stiu ca vrea cu mine. Sunt sigura. Problema e CASA. Am si fost impreuna la Targul de oferte bancare la Sala Palatului de curand si am plecat dezamagiti ca nu puteam obtine mai multe 5 mii de euro [V] si pe mine m-a apucat plansul in masina la el si el ma incuraja asa frumos........ nu stiu ce m-as face fara optimismul lui...daca ar cadea si el ca mine in melancolie. Cand eu de obicei sunt trista iubesc la el asa mult calitatea astaaaaaaaaa! forta cu care lupta, glumele lui chiar si cand sunt iritata pe el, si desi eu ii raspund poate mai taios, in adancul sufletului meu simt, stiu ca vreau sa continue, ca vreau sa ma scoata din starea mea, sa invinga el nu eu, glumele lui sa invinga veselia lui .........e ca o mana care m-a scoate din apa, din tristete din furie (uneori chiar pe el) si pana la urma a face sa rad....... Nu intotdeauna ii reuseste....dar asa e el.... Deci daca nu voia sa facem ceva IMPREUNA, nu venea cu mine, nu? Si da, asa e, eu il cunosc mai bine. EU STIU CA VREA.............DAAAAAAR ASA CUM AM MAI SPUS TARAGANEAZA PREA MULT. [V] Pentru toate majusculele imi cer scuze, nu "tipam", voiam sa accentuez o idee sau alta, un cuvant.. Stiu ca exista si culori [:D]dar ma grabeam. Hai, pa, noapte buna, ca aici e seara si ma duc si eu acasa ca poate isi facae mama griji (sora mea tocami mi-a dat un apel) ca nu am ajuns inca acasa. Te pomenesti ca si-au imaginat ca ne-am impacat si ca sunt cu el si cand colo au aflat ca nu sunt cu el si isi fac griji. Dar daca era asa, el sigur ma suna ca si el isi face griji imediat daca nu stie ce-i cu mine. Las' ca ma lamuresc eu acasa. Va pup pe toate si va multumesc iar pentru toate mesajele voaste atat de frumoase si prietenoase. [bis][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo] Si pe tine buli, si pe cipcipcip. Pentru voi toate: flo][flo][flo][flo][flo][flo]flo][flo][flo][flo][flo][flo] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elara esti o scumpa si jumatate si m-a impresionat suferintza ta. Eu cred ca mai mult conteaza cum veti trai voi doi impreuna si cat de mult va vetzi sprijini si iubi decat o cerere in casatorie romantica cu flori si inele. Daca te consoleaza cu ceva nici eu nu am fost logodita, noi direct ne-am casatorit.Si intrebari despre cand si ce(casatorie, kinderi) am avut si noi si raspunsul meu era: never.[:D] Si eu cred ca nu te injosesti cu nimic daca stai cu el serios de vorba si ajungetzi la un numitor comun si la concluzia ca voi trebuie sa va casatoritzi,nu mai fi si tu asa si pune piciorul in prag si spune-i clar ca vrei sa-ti intemeiezi o familie si gata.Si lasa deoparte senzatziile de injosire ca sa vezi tu mai incolo si pe parcurs cate decizii va trebui sa iei pt amandoi, ca tot femeia saraca ajunge sa fie cea puternica si care ia deciziile capitale cand e vorba de ceva in familie, de-acum trebuie sa te obisnuiesti cu asta. Ce sa zic intreaba-l daca ar fii de acord sa va mutatzi pt inceput intr-o chirie singuri chiar daca tu ai un salariu mai mare(si fii foarte atenta daca o vetzi face si ajungetzi sa va certatzi sa nu-i scotzi ochii cu asta) si vezi cum va merge. Eu iti spun din proprie experientza si eu am locuit cu sotzul meu inainte de casatorie, sa vezi tu ce crize faceam in primele 3, 4 luni, vorba cuiva de aici imi venea cateodata sa-i crap capul sau sa-i pun perna pe fatza, si din cauza lui dar si din cauza mea pt ca acasa eu am fost tzinuta in puf si pana sa fac proba de locuit in 2 eu nu-mi spalasem in viatza mea vreun chilot daramite la un barbat, ce mai credeam ca masina de spalat e automat de inghetzata si sotzul meu credea ca sosetele sunt de unica folosintza dupa care locul lor e pe veci imputzite dupa dulap...intelegi? Si alte asemenea chestii...incet incet ne-am obisnuit, ne-am acomodat...am mai lasat eu...a mai cedat el...dar oricum relatzia s-a schimbat fatza de cum era.Si in cazul nostru a fost bine, dar eu cunosc si cupluri care dupa ce s-au plimbat 4 ani cand s-au mutat impreuna in 3 luni s-au despartzit. Si sunt destui barbatzi care fac cereri in casatorie cu surle si trambitze ca apoi sa-i dea nevestei tot in bot...nu asta-i important...important e sa va mearga voua bine. Si eu sunt convinsa ca o sa va mearga mine, hai pune problema in felul asta: vrei sa-ti intemeiezi o familie, cu sacrificii se poate, si nu te simtzi penibil ca-l ceri tu pe el...ca astea-s chestii minore. [pup], Alina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti voi ca "barbatul e capul si femeia e gatul",nu? Asa ca draga mea,intoarce gatul spre directia care-ti convine tie[;)]! Si-acum cum a ramas ca io tot n-am intzeles[mariaj].Nu te mai intalnesti cu el sau cum?Cu ce "te tii de cuvant"? Aaaa si eram si eu curioasa cati ani aveti fiecare dintre voi...adica tu si iubitul tau.Asta daca nu te superi.[;)] Asteptam sa ne mai scrii! Mami si Emma gangurica http://community.webshots.com/user/claudik100 http://community.webshots.com/user/claudik1000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi citesc de la inceput discutia, nu prea stiu ce sa-ti spun, dar pentru ca m-ai rugat, scriu.. Iubita mea, este foarte greu sa te sfatuiesc intr-o problema atat de delicata, la care raspunsul nu poate veni decat de la tine ! Stii de ce-ti spun asta ? - pentru ca sunt sigura ca mai exista multe elemente necunoscute mie, multe lucruri pe care le stiti doar voi doi, si ai vostri. Eu, am trecut printr-o situatie similara acum 8 ani: am avut din clasa a 10 un prieten pana in anul 3 de facultate. Era cam la fel ca al tau. Nehotarat, moale (iarta-ma ca-ti spun asta dar asa cred ca este si al tau...), nu voia sa auda de casnicie, nu se lupta sa obtina un serviciu (eram in facultate, dar in timp ce eu ma duceam si la cursuri si munceam ca sa nu stau la mana parintilor, de jena asa.., el freca mentosanul toata ziulica - nu tu facultate de viitor, nu tu slujba, ceva sa vad ca misca...). Ne iubeam foarte mult, el ma adora, dar incetul cu incetul s-a cam epuizat iubirea mea, s-a uzat. Eram innebunita la gandul ca vreau un bb - el spunea: da, ce frumos, ce dragut, dar nu acum...eu voiam sa ne casatorim - el spunea ca nu e sigur ca va face lucrul acesta vreodata ! De stat, stateam impreuna, in garsoniera mea, in lucrurile mele...etc. Si ce crezi ca s-a intamplat ? Am plecat cu colegii de facultate la ski (domnul meu bineinteles ca nu servea - el de fapt nu facea nimic -nu sport, nu iesiri, nu excursii - NIMIC !!!), si am cunoscut un grup de francezi care lucrau in Romania. M-am "lipit" de unul dintre ei si am inceput sa ne vedem in secret. Urat, vei spune poate, dar asta am simtit ca trebuie sa fac ! Imi iroseam viata langa o persoana lipsita de curaj si personalitate, eram tanara, frumoasa, colegii mei imi faceau curte si eu simteam cum trece vremea, cum trec anii pe langa mine in zadar. Nu am ramas cu francezul pentru ca nu eram atrasa serios de el (lui i-am frant inima, dar de stadiul de legatura platonica nu am trecut niciodata), cred ca mai mult ma incita nevoia de nou, de altceva... Am petrecut atunci 2 luni minunate, poate unele dintre cele mai frumoase momente din perioada aceea: mergeam in fiecare zi in alt loc (el isi permitea, avea multi bani), faceam niste petreceri pe care nu le voi uita niciodata, eram in anturaj cu persoane foarte cunoscute din PRo TV si nu numai (nu dau nume). Plecam la cabana, la ski, cu grupul, pana cand respectivul m-a "somat" sa merg cu el in Grecia. Nu m-am dus...S-a intors si mi-a spus ca ma ia cu el la Paris sa-i cunosc familia ca vrea ceva serios...nu m-am dus, l-am dezamagit, a suferit, dar eu eram atat de speriata. Iti imaginezi, dupa 6 ani petrecuti cu o persoana care nu numai ca nu avea nici o initiativa dar nici nu facea macar vreo presiune asupra mea din nici un pdv., ma trezesc cu unul care ma voia de nevasta. L-am parasit...pe francez...dar si pe celalalt. La scurt timp (perioada in care cativa barbati interesanti imi faceau curte) l-am cunoscut pe EL, cel care mi-e sot si tatal fetitei mele, si care la fel ca si francezul, este un barbat puternic, cu initiativa, cu o meserie interesanta, cu multa (poate prea multa...personalitate), care nu m-a mai lasat sa plec. A pus mana pe mine si dupa 2 zile deja ne mutaseram impreuna (la el), iar dupa 7 luni ne casatorisem. Cam asta este povestea mea, nu stiu ce sa-ti spun - daca-l iubesti asteapta-l, daca simti ca este atat de nehotarat, eu zic sa-i mai dai un ultimatul si apoi sa pleci. Ti-a mai zis cineva, poate nu esti persoana cu care vrea sa faca pasul acesta, poate vrea altceva. Si fostul meu, dupa cativa ani s-a casatorit cu o fosta colega de liceu, o fata stearsa, care nu-l atragea cu nimic in ciuda faptului ca ea suferea teribil, si pentru care el nu avea decat un maaare sentiment de compasiune. Doamne iti multumesc si acum ca nu m-ai lasat sa-mi pierd capul, si ca nu m-am bagat intr-o casnicie care oricum ar fi esuat. Nu stiu sotia lui ce fel de om este, dar eu una, nu as fi rezistat langa un om atat de moale si nehotarat. Ori e barbat ori carpa de praf. Scuza-ma, poate am fost prea radicala, dar eu asa sunt, spun verde in fata ! Melania & Anna-Luciana (daca vrei mai vorbim, poate vrei sa ma suni - da PM)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...