Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de ian-feb 2003 unde sunteti?


Dana_

Recommended Posts

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna!Sunt Lore si fetita mea a implinit de curand 1 an si 4 luni.Chiar ma gandeam sa fac un mic portret la 16 luni(ce face,ce mananca,cate cuvinte). Mariuca merge de la 10 luni,acum se catara peste tot(banci in parc,masinute,fotolii,paturi),se asaza frumos pe banci,dar nu sta mult si pleaca in alta parte.urca singura scarile cu diferenta mica de nivel,pe celelalte tinuta de o mana sau se tine de balustrada sau pune manutele pe treapta de sus,coboara mai greu singura,este intr-o continua miscare. Programul ei e cam urmatorul:trezirea la 8-9,papa,urmeaza programul de uitat prin cartile cu animale,apoi afara de la 10 la 12.Mananca pe la 12/30,doarme intre 13-15,urmeaza o repriza de joaca prin casa,gustarea de la 16/30-17,apoi afara pana la 19/30,masa,iar joaca si baita la 22,apoi nani. E tare vorbareata,unele cuvinte le spune corect,altele in limba ei.Stie cum fac o groaza de animale.acum am trecut la lucruri mai complicate:trebuie sa ii descriu pasarea ,animalul.De cateva zile am insirat pe pereti coli in culorile spectrului si pare interesata:efectul este ca asteapta sa ii spun culorile masinilor,pantalonasilor.lingurilor. Mananca singura cu lingurita,doar ca pe final ase mai plictiseste si ii mai dau si eu,In timpul zilei bea apa sau ceaiul cu canuta,dar nu am renuntat inca la biberon noaptea. Va urma,pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce subiect frumos [bis] [bis] [bis] !!! Mai trag si eu cate un oki ca sa stiu la ce sa ma astept !!! Sanatate multa bebeilor vostri !!! Dana m-a bagat in boala Andy cu ochii lui [;)]!! Noi la subiectul nostru am pus data de nastere a copilului la sfarsit ca sa stim cati ani are. Daca vi se pare o idee buna poate faceti si voi la fel- asa stim si cand sa le uram [s] !!! Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toti, ca vad ca nu se inghesuie nimeni... Rebecca e nascuta pe 24 februarie 2003 asa ca mai avem putin si facem 16 luni. La 10 luni a facut primii pasi singura,la 11 luni i-au iesit primii dintisori. Acum avem 6 dintuci si ne luptam cu 2 masele, urmand alte 2 (off, offf, ca tare ne mai doare...) Nu stiu ce inaltime are, probabil in jur de 78 si 10.4 kg. Nu este grasa dar nici slaba, eu zic ca este tocmai bine (spre disperarea lui taica-su care zice ca este slaba). Vorbeste toata ziua de ne face cu capu', pe limba ei, bineinteles. Dar are in vocabular si cuvinte gen: tata, mami, papa, apa, cucu, bau, ou, unu, doi, tei(trei), tapte (lapte), nani, cane (carne), dite (periuta de dinti), imita multe animale. Am inceput sa-i arat culorile si culmea chiar stie sa faca diferenta: daca-i spui sa-ti aduca o jucarie albastra, dintre altele colorate, ti-o aduce. A inceput sa se catere: pe fotolii, pe canapea...urca scarile singura, tinandu-se de balustrada. La coborare este mai greu, trebuie ajutata. Este sociabila, ii place sa stea cu alti copii. Daca sunt mai mari, le urmareste curioasa fiecare miscare. Imparte jucariile, dar vrea intotdeauna ceva in schimb. Este darnica cu cei din jur: o data s-a uitat o fetita lung la ea in timp ce manca un biscuite. A mai cerut unul si s-a dus si i l-a intins fetitei. Abia astept sa o duc la mare, sa vad cum reactioneaza la vederea marii. Ca asa este super incantata de apa, ar sta toata ziua sa se joace cu apa. Cam atat deocamdata. Abia astept sa citesc si despre alti pitici, ce au mai invatat si cum au evoluat. Va pup, raluca www.rebecca.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Scriu si eu pana pot, adica pana doarme Iulia. In 22 v-a implini 1 an si 5 luni. E un copil cuminte, jucaus, vesel. Ii plac foarte mult banii asa ca imi "numara" banii din geanta de cateva ori pe zi. De o saptamana mananca singura, problema e ca nu vrea sa poarte babetica,asa ca...mancam si schimbam hainutze. Si Iulia e mare povestitoare doar ca inca nu am gasit translator din limba ei in limba noastra. Merge in picioare de la 10 luni asa ca acum e deja exeperta in urcat pe scari, pe canapele, scunele etc. De doua saptamini ma lasa si chiar imi cere sa o spal pe dinti. Deocamdata fara pasta de dinti pentru ca nu stiu cum as putea sa o limpezesc, dar eu sunt multumita si asa. Ii place foarte tare sa "citeasca" si mai ales spre seara are program de rasfoit carti. Operatiunea olita, in schimb, nu da rezultate. De la 7 luni la 1 an si o luna a facut caca la olita dar de atunci nu mai vrea, chiar se tine sa nu faca daca o asez pe olita. Dar avem un avantaj, deci un pampers salvat, nu face pipi noaptea ci doar dimineata, in olita. Inchei povestea ca s-a trezit Iulia si daca nu ma grabesc imi opreste calculatorul. Va pup si sa ne creasca mari bebeii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare bine ca au mai aparut si alti bebelusi.Continui cu descrierea Mariucai(nascuta pe 4 feb 2003):la 15 luni avea 11.7kg si 81 cm,presupun ca a mai luat si greutate si inaltime(s-a nascut cu 3.350 si 50 cm). Toata ziulica vorbeste.Zice:mama,tata,bebe(cand intalnim copii mai mici),etite(fetite,cand sunt mai mari),bababa(baietei mai mari),apa(lichide in general),papa,caca(murdarie),opa(cand vrea undeva),aide(sa mergem,ma trage de mana),ata(fire in general),acaca(acasa,cand ajunjem in fata blocului sau apartamentului),tada(strada,ii repet si pricepe ca nu are voie pe strada decat cu mama sau tata,da din degetel"tada,nu nu"),tatata(tataie),nana(maia),na-na(bataita),dada(cada),Mamama(arata cu degetelul spre ea si zice"Mamama"adica Mariuca),iaba(iarba),goo(da cu piciorul in minge),ata(alta,pentru lucruri de acelasi fel sau animale etc),tatia(piatra)uitee(uite-le,ascunde jucarii la spate,eu o intreb unde sunt,ea le scoate si zice"uitee"),agaga(alo,la telefon),achi(ochii),papa(parul),bubuca(burtica),saud(salut,ridica si manuta)mae(mare,arata si cu manuta cat e de mare),mamama sau ti ti ti(masina)mama,mama(mai-mai,mangaieri),bao(bravo ,bate din maini )aaa(somnic),ulgu(fulgi de porumb,ne plac),am-am (cainele),niau-niau(pisica),ata sau mac-mac(rata),gaga(gasca),beee(oaia),mee(capra),edu(iedul),miooo( calul care face mihoho sau cacu),ica(magarul),muu(vaca),tiip(cirip fac pasarelele si apoi vaaa si din manuta adica zvaaar),papapa(pasarea),unica(furnica,ne fascineaza acum),gait-gait(guit,porcul) ,probabil mai sunt si altele.Repeta mereu cuvinte,la inceput le spune pe limba ei ,apoi din ce in ce mai bine. N-am inceput inca operatiunea olita,dar stie ca face caca pe la fundulet(arata cu manuta),stie de olita(asta face parte din operatiunea pregatitoare).Eu nu sunt deloc stresata pe tema asta,pentru ca o sa reuseasca la un moment dat.M-am inarmat cu multe perechi de chilotei si astept vremea calda-calda. Avem 8 dintisori(incisivii),o maseluta care creste si una care este pe cale sa iasa. Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si David e tot nascut pe 04 02 2003, ca Mariuca, la 16 luni avea 10.500, 83 de cm...s-a nasut cu 3.600 si 53cm E voios, se bate pe jucarii, cuvinte pe care le vorbeste sunt: mama, tata, caca, pisi, cutu, apte(lapte), apa, papa, bebe, buni(un fel de buni), aie (baie), coco(cocosul), pui, da, alo..si cam atatea imi vin in minte... Ii place apa la nebunie, mergem la plaja si e foarte incatat!!! Sinzi si David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Abia astept sa mergem cu ea la mare,cred ca o sa-i placa mult.Noi am optat pentru Majestic-Olimp dupa 31 iulie.Acum ne plac tare pietricelele de pe o alee din parc,mai ales ca in apropiere este si un pavilion si ne putem urca pe scari.Am poze cu ea in album ,facute la 14 luni,iar in curand o sa pun si unele foarte recente.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cindobols Iulia ta este nascuta in aceiasi zi cu baiatul meu Alexander. Hai sa ne traiasca! Alex al meu a facut primii pasii la un an si doua zile cand ne-a vizitat verisoara lui care e mai mare cu trei luni si a vazut-o pe ea ca merge.Asa ne-am amuzat cand a dat drumul la masa de care se tinea si a facut primii pasii!!! loryi1974 Mariuca ta este foarte vorbareata pentru cele 15 luni ale ei. Din pacate nu pot spune acelasi lucru despre Alex . Poate datorita faptului ca eu vorbesc si romana si engleza cu el iar restul numai in engleza. Oricum aveam si noi vocabularul nostru si ce ma bucura cel mai mult este ca intelege foarte bine ambele limbi. Cu olita abia am inceput cand am observat ca incepe sa se ascunda cand face caca. Avem o casca de pompier rosie si si-o punea peste fata , noi crezand ca se joaca dea-a va-ti ascunselea si cand colo el se cacacea . Acum daca face caca in pampers vine la mine si se bate cu mana peste fundulet caci asta este metoda mea de a-l verifica. Imi este greu acum cu olita ca sunt insarcinata in 37 de saptamani si abia pot sa ma aplec dar incet -incet facem noi si treaba asta. De mancat mananca bine , in general de unul singur eu doar adun de prin farfurie cand mai este putina manacre si el nu o mai poate lua , de baut folosim canuta cu ciup si doar cand sta la masa ii dau din pahar obisnuit si e foarte incantat. Uneori inca mai dormim doua somnuri pe zi de cate o 1h jumate-2h... dar observ va in ultimile zile a sarit peste somnul de dupa-amiaza (doarme ceva mai mult dimineata). Ma bucur ca sa deschis subiectul acesta . Speram sa fim active si sa ne tinem la curent cu activitatile copiilor nostri. mamica fericita a unui baietel!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca fetele sunt mai istete si baietii mai mototoli!!! Mariuca desi e nascuta in aceeiasi zi, stie mult mai multe!!! Dar nici noi nu ne lasam mai prejos!!! La ce ora e nascuta? Care dintre bebeii nostri fac la olita? David se baga cu pucioarele in ea si asta e tot ce stie sa faca cu oala!!! sinzi si David http://community.webshots.com/user/sinzi_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...