Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de ian-feb 2003 unde sunteti?


Dana_

Recommended Posts

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Stefan invata sa numere, stie singur sa spuna doo, tei, patu, sase, shate. Si arata degetelele. Iar azi a spus un cuvant pe care eu nu i l-am repetat niciodata cu scopul ca el sa-l retina: cheta (verigheta). Si a aratat-o. Interesant, se pare ca vocabularul lui pasiv este mai bogat decat credeam... Nicoleta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alina23 fenistil nu e pentru reumatism? sau ma insel io? Si eu l-am invatat pe David sa recunoasca cifrele, dar inca nu numara decat unu, cinci, tei...Dar recunoaste cifrele pana la 5. si culorile rosu si albastru... Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/216077229LLPlMW"]The best of David, new[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Eu ii explic lui Stefan de ceva vreme ce este cu omuletii verde si rosu de la trecerea de pietoni... Si acum, uneori, imi raspunde corect la intrebarea: Ce culoare are omuletul care ne lasa sa traversam? Si mai stie ca strada trebuie traversata pe la liniute (trecerea de pietoni), insa de cate ori vede liniutele cu pricina el vrea sa traverseze... Asa ca, daca treceti prin Bv si vedeti o mamica si un copilas, intr-o intersectie mare, asteptand sa treaca strada la fiecare dintre cele patru treceri de pietoni, fara vreun scop precis, noi suntem. Nu ni s-a intamplat numai o data! Stefan este fan al traversarii pe liniute! Nazdravanii astia Ai vostri ce mai fac? Numai bine, Nicoleta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am facut primul kaka la wc si suntem foarte mandrii...asteptam sa ii facem pe urmatorii!!!! i-am cumparat un puzzle din 3 piese cu un ursulet pe care tb sa il imbraci cu bluza si panataloni si sa ii pui capul...e foarte incantat de el si a invatat foarte repede care sunt pantalonii, bluza si capul il stia deja. Acum incercam sa invatam expersiile :fericit, suparat...etc... Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/216077229LLPlMW"]The best of David, new[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa mai scriem si noi.Si noua ne plac la culme semafoarele :se opreste masina zice :s-a fatut rosu",pleaca masina o aud:"S-a fatut vede acum". Eu nu ii mai fac vaccinul antigripal,i-am dat Ribomunyl(am terminat prima parte a tratamentului).Oricum,si eu si tati am facut antigripalul. Face diferenta mare-mic,aici-acolo,foloseste corect verbele la plural"este-sunt"etc.Stie cati piticuti(sau altceva) sunt intr-un loc(pana la trei,dupa aia zice ca sunt "multi").Eu vreau sa inteleaga efectiv ca acolo sunt doi iepurasi sau patru catei. Acum are o pasiune pentru diferenta curat-murdar.Pe strada ,daca vede o masina murdara,spune:"masina asta e mudara,nenea spaa" .Cum se murdareste un pic,hop la baie sa se spele. Zilele trecute am surprins ceva foarte interesant:eu dadeam cu aspiratorul si aud urlete in baie.Cand ma duc acolo,Mariuca isi daduse jos pantalonii,dar nu putea sa-si deschida capsele de la body.Vroia sa faca pipi.S-a abtinut pana cand am venit eu.Dupa ce face pipi,ia hartie ,se sterge si apoi isi ridica pantalonasii singura. Avem o groaza de carti cu animale,are o pasiune pentru carti (acum in top este ariciul"mos arici").La televizor,este fan Animal Planet ,imi da telecomanda si zice"mami gaseste animaute" si ,de asemenea,adora pe Tom si Jerry.In rest,nu prea o intereseaza televizorul. Intr-o seara,tot repetandu-i povestea cu cei trei purcelusi,a inceput sa o spuna si ea pe scurt "Putelusii isi fac casa si ine lupu sa pape si putelusii roz peaca repede.Lupu buf in apa cada". Ce sa mai spun?Si ea se scoala la 6 ,mananca lapte cu banana pasata(asta e meniul de la 6 luni) si apoi mai doarme pana la 9.Daca nu gaseste laptele(daca nu ma scol inaintea ei),o aud "mami unde e mancaea?".Formuleaza intrebari de tot genul,mai putin "de ce"(dar cred ca in curand va face si asta.Incepe sa puna intrebarile corect,de fapt incepe sa aiba o vorbire coerenta si destul de corecta. Programul ei este urmatorul: *se scoala la 6 sa manance lapte 3.3% cu babana rasa,apoi in jur de 9; *mai mananca langa mine ce am pe masa(ii place sa stea cu mine la masa mare):cascaval,omleta,ochi,branza topita,unt cu miere(pasiune mare pentru unt cu miere),ceai cu lamaie sau compot; *de regula,mergeam afara pe la 10,acum ,de cand e frig,ne jucam in casa(stam mai putin afara); *la 12jumate,mananca:ciorba pui,vita,cu galusti(alta pasiune),perisoare,legume si felul doi:pasiune mare pentru mancarea de mazare,fasole verde,conopida,pilaf,cartofi la cuptor cu sos,spaghete(de fapt,mananca ce mancam toti); *la 13 se culca o ora(sunt zile cand nu vrea sa doarma si eu nu insist pe principiul folosit de mine mereu"cu cat insisti pe langa un bebe,cu atat se va impotrivi mai tare"; *cand se scoala mananca fructe(mere,struguri,mandarine,gref rosu) sau,uneori,napolitane(putine); *la 17,papa iaurt simplu(cel cu fructe nu o mai atrage); *seara,mananca tot cu mine:mamaliga cu branza,smantana si cascaval,ou fiert,crenwursti de pui sau vita,sunca presata,chiftelute de vita(uneori,pun si un pic de carne de porc),pui la cuptor,macaroane cu branza si ou,snitele cu piure etc.Acum mai ia si castraveti murati taiati foarte subtire.` *La 9 jumate,mananca vreo 300 ml de lapte 3,3% si la 10-10 jumate-11 adoarme. I-au iesit toti dintisorii,inclusiv caninii(cei de sus mai au putin de crescut). Ii place sa se invarta ca un titirez,pe ea o amuza tare,pe mine ma sperie pentru ca poate sa cada rau,fiind ametita.Ii mai place sa stea pe bratul de la fotoliu(iarasi un lucru cam periculos pentru ca,uneori,sta in picioare fara sa se tina de nimic). M-am hotarat sa o dau in vara la gradinita(e prea riscant in februarie).In plus,vara ,pentru ca nu se fac lectii,educatoarele sunt disponibile mai mult pentru cei mici si ei sunt si mai putini.Sper ca asa adaptarea o sa fie mai usoara si mai rapida. Altceva,nu mai stiu.sper sa pot scrie mai des.Sanatate si veselie multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loryi, copilul tau e foarte avansat pentru varsta lui. Adica la mine la gradinita nici copiii de grupa mica nu stiu cate stie fata ta. De abia la mijlocie si nici acolo....ori am eu copii mai prostuti la gradinita (desi la mijlocie am 2 grupe) ori fetita ta este exceptionala... David stie foarte multe cuvinte, nu le rosteste pe toate bine, dar are prostul obicei de care nu stiu cum sa il dezvat sa repede un cuvant. De exemplu cand vede o canalizare zice "canazarea. canazarea"...nu spune doar o data... Ieri am fost la tara la niste prieteni si m-a innebunit in masina cu "tenu" (trenul) drumul este langa o sina de tren si David este pasionat de trenuri, spunea intr-una "tenu, tenu...". Eu incercam sa vorbesc cu el, sa ii spun ca trenul merge pe sina, sau ca are vagoane si locomotiva...el avea un fix "tenu, tenu"... Propozitii inca nu face, doar uneste doua cuvinte "mama fame (mama mi-e foame)" sau "caine maae" (caine mare). De mancat, am inceput sa mancam mai bine si din toate...chiar ieri la tara a mancat fasole si i=a placut tare mult!!!! Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/216077229LLPlMW"]The best of David, new[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lory, si eu cred ca ai o fetita exceptionala. Vorbeste foarte bine pt varsta ei si va felicit. Rebecca stie si ea o gramada de cuvinte, mai nou are o pasiune pt verbe, dar nu face propozitii lungi. Doua, maxim 3 cuvinte. In schimb are altele: mananca singura, deschide singura frigiderul si-si alege ce vrea sa manance, bea singura, se duce singura la culcare, este f dornica sa ajute si sa ofere. Deja mergem fara carut in parc, se da singura in topoganele alea mari in spirala. Am invatat-o sa fie independenta, dar sunt cu ochii pe ea si stie ca daca are vreo problema sunt acolo. Si-a schimbat stilul de dans, daca inainte dadea doar din funduletz si din picioare, acum da din umeri si se misca ondulandu-se, oarecum. E mortala! ii place f mult muzica. Se uita la desene animate, dar nu f mult, si-i place in mod deosebit sa se uite la animale sau la pesti. Este innebunita dupa pesti! Ii place sa scrie si sa deseneze. A trecut de lafaza de mazgalit, la cea de facut cerculetze, nu foarte rotunde dar pe aproape... Si ceea ce-mi place cel mai mult la ea: are simtul umorului si face glume (ceea ce mi se pare fantastic). Este foarte sociabila si dornica sa socializeze. Hai va pup, trebuie sa plec. Va mai scriu. raluca www.rebecca.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna mamici si pitici.v-am descoperit abia acum si m-am distrat cu ispravile puilor vostri.piciul meu,Tudor,26.ianuarie,nu poate sta o clipa nesupravegheat.se cocoata peste tot.a trebuit sa desfiintez biblioteca din camera lui pt.ca scotea cartile .dar nu oricum,ci dupa ce scotea geamurile.intrebat ce face acolo,raspunde sincer-itec.si citeste in engleza,nu oricum.cu olita e mai greu.sta cit sta pe ea cu cartea in mina si cind se plictiseste zice d-g-ata ca-r-te si pleaca.nu mai poate face nimeni nimic de el in casa pt ca face PaoTodi(Paul Tudor).si chiar face,e f.fericit cind prinde o cirpa uda sau un burete si spala tot ce prinde-chiar si mobila dupa ce sterge varul de pe perete...mai nou de citeva nopti se trezeste pe la 3-4 ,ma striga si cere lai,lai.ascultam o melodie si ne culcam la loc...cind nu iesim afara din cauza de frig combinat cu vint isi ia [bonjovi]si vrea sa mearga cu ea in pat.traseele din casa le-a epuizat.altfel?ar trebui sa stau mult si bine sa va spun..dar voi reveni..[bis] m.arion
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...