Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de ian-feb 2003 unde sunteti?


Dana_

Recommended Posts

Bine ai venit alala!! David a devenit si el cam dependent de tv, computer si video...nu prea mai stiu ce sa fac. Pentru ca le deschide singur, isi pune casete la video, isi cauta desene animate la tv, si comp inca nu prea stie cum sa il foloseasca, doar il aprinde si butoneaza la "mose" mouse.... Nu prea mai stam asa mult pe afara si tv-ul devine o parte din viata noastra din pacate!!! DAr plecam in dec la munte si mai facem o cura de tv!!! Am fost si noi la control si am facut 90-91 de cm, si 12 kg! Adica relativ bine, sunt si io mai multumita ca am inceput sa mancam mai bine!!! Cu vorbitul...avem un vocabular bogat in engleza si romana, dar inca nu legam cuvintele...spune 2 cuvinte una langa alta (de ex "bea apa") dar inca nu facem propozitii... Ii place Mtv...toata ziua s-au uita...si mai ales "CAr Wash"!!! E fan melodia asta!!! Cam atat deocamdata.... Voinicii vostrii ce vor primi de mos Niculae? Eu i-am luat lui David (de fapt i=am si dat-oo, pana de mosu va primi alceva) o masinuta cu telecomanda special pentru copiii mai mici de la 2 ani, in sensul ca telecomada este mai mare pentru manuta lor, si masinuta este o betoniera care are lumina de avarie, se invarte betoniera si rabateaza!!! E tare haiosa si David a adomrit cu ea in brate!!! Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/222382678cgjont"]Acum ca am 1,9 ani sa imi spuneti "Sir" - poze[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut. Sa va mai spun si eu ce face nazdravanelul meu… Si lui ii plac tv-ul si calculatorul… Insa adora TVKlumea. Nu mananca bine de dimineata si vrea la copii, incepe sa povesteasca ce urmeaza sa vedem afara (este de fapt o enumerare de substantive si verbe din care doar mami stie ce si cum…). Nu vrea sa intre in casa decat daca urmeaza sa pape iaurtel cu vaca (Sanlacta). Ii plac mult animalele. Mananca tot ce am eu timp sa gatesc (gatesc putin, dar mai lucrez la asta…), mai putin prajituri de casa. Eu evit sa ii dau dulciuri si prajituri din comert si se pare ca acum refuza si ce coc eu… Ii place sa fiu la dispozitia lui. Sa ne jucam impreuna, insa de catva timp a inceput sa se joace si singur, are el universul lui de masinute si carticele. Insa jucariile preferate sunt cele neconventionale… Polonicele, cutiile de siropel, etc. Are 12,5 kg (avea acum 4 saptamani) si 89 cm inaltime. Il voi duce probabil la cresa dupa ce voi incepe serviciul. Toamna asta a avut o singura viroza respiratorie, fara febra, si un microb in gat (a luat antibiotic). In rest…mami este epuizata, el doarme destul de bine si are energie cat cuprinde. Sper sa pot pune o poza noua la profil, sa ne vedeti. Pana la urmatorul mesaj, numai bine va dorim. Stefan si mami. PS Cea mai mare realizare in ultimul timp este ca nu mai bea lapte cu biberonul, ci cu canuta cu mustiuc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Ce liniste aici...ce mai fac bebicii? David este racit, de fapt are bronsita si sunt cam ingrijorata...parca si respira greu, si ii dau anibiotic, ketof si sirop de tuse... Si ma ingrijoreaza ca inca nu face propozitii...foarte rar uneste 2 cuvinte, desi are un vocabular foarte bogat, sunt foarte uimita de cate cuvinte stie, nu face porpozitii. Nu ar trebui sa faca? A venit taticul si e foarte fericit si indragostit de el... Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/228074694yAtgyx"]Noi toti - poze[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanzi, nu fii ingrijorata, ca nici al meu puiut nu formeaza prea multe propozitii. Are zile cand are chef si zile in care nu spune decat cuvinte disparate (stie ff multe cuvinte). Ceea ce m-a uimit insa pe mine a fost faptul ca a inceput sa invete literele[wow]. Are niste cuburi pe care sunt litere si recunoaste literele A, I, O, L, M. Pe celelalte inca nu dar pe astea nu le greseste niciodata indiferent in ce ordine i le arat. Si ii face mare placere sa ciim litere. Cand sta pe "lala" (olita) trebuie sa avem cuburile si sa pronuntam impreuna. Mi se pare extraordinar ca la 1AN si 10 luni sa invete litere... In rest, este un mancacios (are 15,5kg la 89cm) si are o energie debordanta. Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Salut. Eu chiar m-am temut ca subiectul despre bebicii nostri a disparut... dar iata ca nu, il aduc eu acum in primul plan. Sper ca nazdravanii vostri sunt ok (Sanzi, i-a trecut bronsita?). Stefan a contactat o viroza respiratorie in cele trei zile de cresa. Acum este pe trecute. Insa nu am renuntat la plimbarile pe afara! In rest, a invata multe cuvinte, este din ce in ce mai nazdravan si vrea foarte multa atentie. Plus nazuri, rasfat si alte cele. Insa acum adoarme fara sa mai stam in camera cu el unul din noi. Este foarte inventiv si reuseste sa ajunga unde isi propune cu mijloace rudimentare (cutie de bomboane, deasupra o masina mare si gata, am ajuns sa deschid calculatorul). Ia-ma in brate sa ma speli pe dinti in oglinda si harst! iau si eu piptenele de pe etajera! Si altele asemenea. A, mai era una. Vai cat te iubesc, aseaza-te pe covor sa...mai sui pe tine si sa iau suportul de telefon! El face toate acestea foarte natural. La voi cum a fost de Craciun, cu toate cadourile? Ce reactii au avut? Multa sanatate, Nicoleta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani ,mamici si copilasi!Ce mai faceti?Noi am lipsit o perioada din lipsa de timp pentru ca in curand ne mutam,in curand trebuie sa predau o lucrare etc,o groaza de "in curand". A venit Mos Craciun?La noi,da ,tati cica s-a imbracat in costumatia respectiva.A fost cam reticenta,pana la urma a inceput sa il traga de barba si a acceptat o poza langa mos.De atunci insa,trebuie sa-i cant in fiecare seara la culcare cantecul cu Mos Craciun. Ieri am implinit 1 an si 11 luni.Avem 14.3 kg si 92 cm.Nimeni nu ne da varsta,cel mai frecvent suntem trecute la 2 ani jumate.Va dati seama ce tragedie pentru o femeie... Interesant ca si dezvoltarea intelectuala sare tot pe la 2ani jumate.Stie sa-si spuna numele intreg,varsta(1 an si zece luni ,nu-i mai spun si de 1 an si 11 luni, o sa trec direct la 2 ani),stie sa spuna numele intreg al parintilor(nume,prenume),al bunicilor.Adora sa se joace cu animalutele de jucarie,le pune in picioare pe parchet,face un trenulet din cuburi si le urca acolo,pune animalutele unele langa altele in linie dreapta,vorbeste cu ele mereu(cand are leul in mana ,o aud"leu paraleu se urca in tren,la galben"(adica pe cubuletul galben) si continua "papa toate animautele leu"),adora creta (deseneaza peste tot,ma pune sa desenez mereu -stim trapezul,ovalul,rombul,patratul,dreptunghiul,cercul).Acum insira toti piticutii unul langa altul si-mi spune "mami numara".Trebuie sa ii iau degetelul si sa numaram pana la 7.Concret,in acest moment,stie sigur cand sunt 1.2 si 3 obiecte si,uneori,patru si stie pana la 7 sa numere,dar de la 4 obiecte incolo zice ca sunt "multe"daca o intrebi cate sunt.In continuare,e topita dupa carti,am descoperit"Draga mea"cu poezii cam trase de par,dar bune la varsta ei.Ce este interesant ,ca tine minte un vers dintr-o poezie si ,nu stiu cum,vine la mine cu carticica si spune "mami,chisteste(asa zice la citeste)Mos Martin mananca mure) si,intr-adevar,poezia contine versu;l asta.Stie cateva poezii:"Vine rata de la balta/Cu codita ridicata/Si se urca in foisor/Sa faca un ousor/Pentru puisor/Puisorul ii multumeste/Pentru oul ce-l primeste" sau "Un,doi,trei/Baba la bordei/Curata ardei/Pentru Mos Andrei/Mos Andrei s-a dus la piata/Si-a cazut cu nasu-n gheata".Pe astea le spune peste tot:afara,cand vin musafiri,in tramvai si toata lumea se prapadeste de ras. In rest ,si-a castigat ceva independenta:olita(se abtine daca nu putem sa facem pe moment),mananca singura cu mana/lingurita sau furculita cu noi la masa,pe scaun normal,a inceput sa bea fara sa mai verse din cana normala,e drept nu plina,se dezbraca singura(mai putin bluzitele care trebuie scoase pe gat) si incearca sa se imbrace,suzeta e din ce in ce mai des parasita(culmea o cere mai mult in timpul zilei,o tine putin si apoi o uita pe undeva ,dar la culcare nu o mai vrea de ceva timp,singura,fara sa o fortam noi).O voi duce la mama cateva luni,dar ma intreb daca n-ar fi mai bine sa mearge din februarie direct la gradinita... Stie multe ,si vorbeste mult,cine o aude nu prea ma crede ca nu a implinit inca 2 ani.eu nu am fortat-o niciodata,i-am dat voie sa exploreze aproape totul,nu i-am zis "nu ai voie"decat cand intr-adevar era un pericol mare pentru ea si,poate de asta,tine cont cand spun ca nu are voie sa faca ceva. Pentru mine,este o mica minune. De mancat,mananca tot.In top acum :omleta si chiftelutele.Bea o jumate de litru de lapte 3.3grasime pe zi ,iaurtul si banana,in rest mancare variata.Doarme bine,parca a inceput sa doarma mai mult dupa-amiaza. Am avut si mai avem un pic nasul infundat,dar cred ca Ribomunylul i-a facut bine pentru ca nu a mai avut febra. Sper sa scriu mai des,oricum in curand voi merge la serviciu.Pupici multi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
In sfarsit,am reusit sa-mi fac timp sa intru pe forum.Surpriza a fost ca nimeni nu mai scrie despre copilasii din ian.-feb. 2003 desi au ajuns la o varsta extrem de interesanta.Deci,la multi ani copiilor nostri care au implinit sau vor implini in curand 2 anisori! Fetita mea a implinit de cateva zile aceasta varsta.Are in jur de 14.6 kg,inaltimea nu o mai stiu,oricum este bine proportionata. Recent,am avut o mica raceala(ni se trage de la zapada si de la saniuta,ca ne-au placut cam mult).Tratamentul cu Ribomunyl a dat rezultate bune(a scurtat durata racelilor ,n-am mai facut febra,a trecut doar cu Panadol /3 zile raceala,copilul este vioi,jucaus in timpul racelii,mananca bine). A descoperit recent rodia si ii place tare mult(este acrisoara,are fier,regleaza digestia). Acum sta cu parintii mei care sunt profesori .Eu am inceput serviciul,iar orice inceput este mai dificil si trebuie sa stau mai multla serviciu.O vad vineri si nu pare ca este suparata.Se bucura tare cand ne vede,dar nu urla dupa mami si tati daca ramane cu mamaia(pe care de altfel o iubeste foarte mult).Ce mai,am devenit ceea ce se cheama parinti de week-end,noi care am stat mereu cu ea. In vara o aduc inapoi si o duc la gradinita pentru ca are nevoie de joaca si interactiunea cu alti copii si de un stil ordonat de viata. Am ajuns la varsta incapatanarii"mami vreau unghiile inapoi"(asta cand ii tai unghiile,o operatiune din ce in ce mai dificila),"mami vreau afara"(pe un ger de -15),"mami vreau sa ma urc sus pe bibioteca"(si chiar incepe sa escaledeze)etc.Deocamdata,situatia este sub control pentru ca nu prea si-a gasit persoanele sensibile la urlete fara temei(doar mamaia este vulnerabila si i-a prins slabiciunea pentru ca sesizeaza tot). Acum ne jucam si invatam in acelasi timp:avem cuburi si multa animale,mici,mari,grele,usoare c:facem un gard din cuburi(Gadina zologica-asa zice ea) si ducem animalele in interior,pe grupe,cele usoare intr-o parte,cele grele in alta etc.La partea asta tataie este sef pentru ca este profesor de psihologie si logica si dezvolta cu ea jocuri multe,iar Mariuca pare foarte interesata si retine imediat. Am vazut ca tataie ii spune si ceva legat de stanga-dreapta,zilele saptamanii(a inceput cam asa:luni,marti,miercuri,joi,vineri stai cu bunicii,sambata si duminica vine mami de la Bucuresti).S-a obisnuit repede cu noul program,este un copil adaptabil usor. Mananca in continuare foarte bine:fara lapte si iaurt nu se poate pentru ca stie si ea programul. Nu prea mai vrea sa doarma leganata pe picioare.Mai nou,vrea sa stea cu capul pe perna si sa i se povesteasca ceva.Suzeta e pe cale de disparitie. In perioada asta,ii lipsesc copiii si mersul afara pentru o perioada mai lunga. Voi ce mai faceti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baiatelul meu are 2 ani si 1 luna, 17kg si 95cm. E mai mare decat prietenul lui de 3 ani si 4 luni. Bea 700 mllapte/zi si mananca de toate (aproape). Toata ziua ar vrea afara, dar nu sta decat 2 ore dimineata de la 11 la 13 si 1 ora dupa-amiaza de la 6 la 7. Mai mult nu rezistam noi, pe frigul asta. El sta cu noi si dimineata vin bunicile sa-l plimbe si supravegheze pana venim de la servici. Nu l-as putea lasa prea mult cu altii. Am noroc ca bunicii sunt in Bucuresti, dar daca nu ar fi probabil asi lua o bona. L-am lasat cateva saptamani la munte cu bunicii si mi se parea asa de goala casa... Ma gandeam sa-l dau la toamna la gradinita, dar se pare ca voi amana. Pentru el socializarea la o gradi cu program redus ar fi perfecta, dar se pare ca la toamna "vine barza" si nu pot risca sa aduca tot soiul de raceli si boli contagioase la un nou nascut. Poate la anul spre primavara... Cat despre deprinderi... la olita inca nu vrea. Spune cand face KK, nu-i place sa fie murdar, dar cand il invit sa ne asezam pe olita sau la WC refuza cu hotarare. In schimb a invatat sa se spele pe dinti singurel. Suzeta nu i-a mai trebuit de la 4 luni, dar cu biberonul se pare ca vom avea de tras. Nu bea laptele deact cu bib-ul si in canita sa nu-l vada. Iar daca de la toamna o iau iar cu biberoane...nu stiu ce sa fac.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puiul meu a implinit pe 14 feb 2 ani. Este de o energie debordanta, nu-i prea facem fata eu, sotul, bona si bunica. Ne ia pe rand si ne epuizeaza in cateva ore iar el inca ar mai avea energie pt inca 2-3 adulti. Are 17.5 kg si 1m inaltime, face la olita (chiar de vreo2 luni nu s-au mai intamplat nici macar accidente), mananca singur cand nu ii este prea lene, numara pana la 10, stie poezii, recunoaste cateva culori (nu-i place sa le invete si eu nu am insistat), mestereste toata ziua la masinute (le repara el cu sculele de jucarie), mananca f bine si doarme f bine (asta dupa ce reusim sa-l tinem in pat, ca nu ar vrea sa intre la somn nici la 10-11 noaptea). Noi l-am avut la parintii mei la tara de la 8 luni pana la 1 an si mi-a racit de nenumarate ori (fiind la tara nu era decat o camera incalzita). In iarna asta am scapat (deocamdata dar Doamne ajuta!) decat cu un curs de nas. In rest...vorbeste de-ti tiuie urechile (ma suna si la servici sa-mi spuna ce a papat si ce a facut la plimbare), leaga fraze lungi si inteleg tot ce spune. Sa dea Dumnezeu sa avem copilasii sanatosi (si noi la fel, sa putem avea grija de ei)! Alina si puiul Luca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Se pare ca se refac randurile mamicilor de ian-febr 2003. Stefan (27 ian) are acum vreo 13,5 kg si 86 cm. Pitic pe langa ai vostri, insa eu nu am auzit de bebei asa de mari la varsta asta. Iata de ce trebuie sa nu facem comparatii intre copii. El mananca foarte bine, insa este mereu in miscare. Doarme foarte bine noaptea, singur in camera de la 3 luni, de suzi am scapat de muuult, papa laptele din cana cu cioc, de prin octombrie. In rest... merge la cresa, bunici nu avem aproape sau disponibili, bone nu am gasit sa ne placa... Asa ca am ales varianta asta si suntem multumiti. Altceva? Cu vorbitul stam bine, inca nu a inceput sa lege fraze lungi si sofisticate, dar intelegem bine ce doreste sa ne comunice, descoperim cartile de povesti, literele, numaratul constient, cantatul... Insa toate fara graba si fara sa insistam. este un copil sociabil, foarte curios si insistent daca doreste ceva, cu multa personalitate. In speranta ca vom mai avea ocazia sa ne impartasim una alteia info, inchei mesajul aici. Multa sanatate. Nicoleta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...