Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de ian-feb 2003 unde sunteti?


Dana_

Recommended Posts

Asa e Nicoleta, cele rele trec si cele bune raman. PArca s-au vorbit ai nostrii copii, caci si DAvid are muci si tuseste putin...eu il scot afara si cu febra, daca nu bate vantul. In rest mereu l-am scos afara...ooricum boala isi urmeaza cursul!!! In seara asta David a vomat de ne-am speriat, dintr-o data, la 10 minute dupa masa a vomat si fierea din el. Cred ca i-am dat prea mult sa manance si tati l-a cam agitat. Cred ca sunt cam obsedata de greutatea lui si il cam fortez sa manance...dar ma uit la el ce slabutz este si ce mofturos la mancare...parca e o lupta intre noi doi... Voi mancati cu mofturi sau? Ce meniu are Stefan zilnic? DAr voi stati la munte si acolo fuge pofta de mancare peste tot!!! "O coardã prea întinsã se rupe, o coardã prea slabã nu vibreazã aºa cum trebuie. ." Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/289930873SPfXnq"]David la 2 ani si petrecerea [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor Ce ma bucur sa vad ca mai sunt mamici care au timp sa vorbeasca de puii lor (nascuti in 2003) pe DC... Sa nu ma injurati prea tare, da' tati puiului meu e un pic mai mult chior si nu l-a masurat bine[bang]...La dr a fost masurat ca avand 95 cm. Oricum, pentru inaltimea lui cred ca are suficiente kg (aproape 18). Este asa pt ca mananca f bine. Rareori are zile cand face mofturi la mancare. Problema noastra principala este ca nu prea vrea sa manance fructe...legume mananca multe (cand fac mancare trebuie sa curat mai multi cartofi, telina, morcov, pastarnac ca mi le mananca inainte de a le pune eu in ciorba[:D]). Da, va inchipuiti ca mananca chiar si cartof crud[xx(]???? La capitolul vocabular am observat ca retine cuvinte noi in fiecare zi sa ca invata f repede sa le folosesca in contextul corect. Mai are lacune la capitolul politeturi, trebuie sa ii amintesc au de fiecare data sa spuna "Te rog frumos", "Multumesc"...dar perseveram. Slava Domnului, iarna asta a scapat fara sa fie racit (sper sa nu ne lovesca in primavara). O singura data a fost mucios cateva zile si l-am tratat cu ceaiuri si vit C. Va pup si o sa intru mai des pe aici sa mai vorbim. Alina si puiul Luca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sanzi, Stefan mananca bine, dupa parerea mea, insa acumularile lui in domeniu (Kg) lasa de dorit. Insa eu nu ma plang, are carnea tare si seamana cu tati...Este un miscacios, nu sta o clipa locului. Cam ce mananca el? Pai dimineata 300 ml suc de fructe proaspat stors (portocale, mere, kiwi, uneori, sfecla, o feliuta). Pe la 8 mananca la cresa o felie de paine cu unt si inca ceva (cascaval, branza topita...) si lapte sau ceai. La 11.30 mananca la cresa felul 2 (uneori cere inca o portie si mereu mananca cel putin una), apoi felul 1, ciorba sau supa. Mai mereu am urmarit meniul si am vazut doar carne de pui si in felul 2, si in 1. Apoi pe la pranz au gustare, insa daca ajung inainte nu i-o dau fiindca le dau si napolitane, iar eu nu prea i-am dat. Foarte rar primesc ciocolata. Daca o vede, n-am scapare. Apoi acasa pe la 5,30 mananca un iaurt cu cereale integrale sau de bebelusi si cu biscuiti digestivi, uneori mananca cereale cu lapte, mere cu cereale integrale, uneori felul 2 daca este. Dupa asta pe la 7 mai papa uneori o portocala, iar inainte de culcare 300 ml lapte (din cana cu cioc) si cateva lingurite de cereale. Cand este acasa papa la 8 paine cu unt si sunca de pui sau dulceata (rar), apoi la pranz o ciorba cu foarte multe legume de tot soiul, dupa-amiaza felul doi sau ce am scris mai sus. Nu mananca tot ce-i dam, iar noi incercam sa ii dam mai mult ce stim ca mananca. Cu dulciurile, nu ii dam prea multe. Cam atat. David ce mananca? Eu nu l-am mai dus la masurat din vara. deci nu stiu sigur cat mai cantareste. Cred ca vreo 13Kg. si vreo 90cm. Dupa masuratorile mele ochiometrice. Aseara mi-a facut febra mare. 39,1. Acum am fost la medic, ORL-istul ne-a zis sa ii dam antibiotic, eu insa mai astept pentru ca mi-a spus ca are urechile putin rosii. Putin! Si repede antibiotic! Unde mai pui ca ii ies masele si mai face febra mare uneori din cauza asta... gata ca m-am lungit. Numai bine, Nicoleta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicoleta, si noi suntem patiti cu bronsilita asta!!! Am trecut si noi pe antibiotic pentru ca ne-a fost frica sa nu ii dam, pediatrul a spus ca da, noi nu vroiam, dar a facut febra, nu mare dar creste, 38.01C in ureche, si am spus ca paza buna trece primejdia rea... Asa ca stam cu inima cat un purice sa fie bine. Parca respira si putin mai calm acum, caci toata ziua a respirat fooooarte repede si agitat... "O coardã prea întinsã se rupe, o coardã prea slabã nu vibreazã aºa cum trebuie. ." Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/289930873SPfXnq"]David la 2 ani si petrecerea [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Medicii si antibioticele se iubesc tare mult... Foarte putini medici au rabdare sa vada cum evolueaza boala si daca este intradevar nevoie sa se administreze antibiotice. Reversul medaliei este faptul ca o viroza incorect tratata se poate agrava ajungandu-se chiar si la pneumonii (nasa mea a patit-o de curand cu puiul ei de 2.3 ani). Ce sa zic...nu sunt deloc adepta antibioticelor dar este bine sa le avem in vedere in cazuri deosebite. Nicoleta si Sinziana, puii vostrii probabil ca au si sistemul imunitar putin deficitar. Ati incercat sa folositi Echinaceea? La mine se pare ca a functionat ff bine. Eu i-am administrat capsule de Echinaceea in combinatie cu cimbru negru si sunt f multumita. Nu stiu daca mai este acum nevoie (se apropie sezonul cald) dar cred ca puteti sa intrebati la farmacie sau chiar doctorii. Va doresc insanatosire grabnica la puiuti! Alina si puiul Luca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Alina, oricat de pus la punct ar avea Stefan sistemul imunitar, mergand la cresa este imposibil sa nu se imbolnaveasca. Si da, ii dau tot felul de chestii care sa il ajute. Din ianuarie, 2 luni, i-am dat zilnic picaturi de Beres Plus, niste oligoelemente. In plus suntem la a doua luna de tratament cu Imuno Royal Junior, care contine laptisor de matca, Echinacea, propolis si polen. Bea zilnic suc de fructe si mananca in ciorba legume de tot soiul. Ni s-a recomndat sa-l imunizam cu Ribomunil, insa nu vreau, mi-e teama de urmari. Azi am inceput sa-i dau Oscilococcinum. Sa speram ca va veni mai repede vremea buna. Si este a treia oara cand nu ascult medicii, nu-i dau antibiotic lui Stefan. Prima data mi s-a spus ca are otita - nu a avut, a fost o reactie otica la guturai. Mi s-a spus: antibiotic si nu i-am dat. A doua oara am incercat sa ii dau, avea un inceput de bronsiolita cu wheezing perceptibil la stetoscop, nu l-a vrut si nu am insistat. Ieri, cica are iar otita. Insa nu-i dau antibiotic pana nu vad cum evolueaza in 3 zile. Eu cred ca ii ies niste masele sus si la cele de jos a facut 3 zile febra si dupa aceea nimic. Asa ca... Ne straduim sa nu il indopam cu antibiotice, insa daca nu avem incotro... Numai bine va dorim. Si copii sanatosi. Nicoleta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum de ati cedat si ati inceput sa luati antibiotice, Nicoleta? Noi deja avem aproape 3 zile de cand le luam!!! Pana la urma este otita? Sanatate multa!! il ia? DAvid urla cand vede ca ne pregatim sa ii dam si imi e asa mila de el..dar decat injectii... "O coardã prea întinsã se rupe, o coardã prea slabã nu vibreazã aºa cum trebuie. ." Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/289930873SPfXnq"]David la 2 ani si petrecerea [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Sanzi, m-am hotarat sa ii dau antibiotic dupa ce miercuri Stefan a avut frisoane… Am ajuns la urgente si mi s-a spus ca este musai.. Are otita. Nu arata foarte rau, dar ca sa fim siguri ca partea nevazuta a urechii nu ne rezerva surprize… Oricum, si el tuseste, dar de la muculeti, are si o viroza respiratorie…O tuse iritativa. Si ieri mi-a facut bucuria de a nu mai face febra, pe cand azi-noapte… Nu-i mai scadea, avea 38.4 si dupa ce i-am dat Calpol. Apoi i-am pus sosete cu otet si i-a scazut la 37.7, dupa 4 ore avea 38.1. Atunci I-am pus supozitor cu algocalmin si de atunci… Subfebril, 37.7, 37.6, sau sub 37.5… Acum este bine, face nani, de pranz mi-a dormit 4 ore jumatate, a mancat mult mai bine decat ieri… Speram ca va trece repede, ca altfel o iau pe aratura, cum sunt si singura… Sa fiti sanatosi. Nicoleta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uf, Nicoleta...si noi am patit-o la rubeola. Cu febra foarte mare, 3 nopti la rand a avut numai 39-40.5....dar noi parinti mai tampiti nu l-am dus la urgenta, am vb cu dr la tel, si ne-a spus ca daca trece de 40 sa il ducem la spital. dar noi tot amanam ii dadeam antitermince si asteptam sa ii scada...si nu ii scadea si iar ii puneam un supozitor...foarte greu scadea la 38.5 si cand vedeam ca are 38 deja eram relaxati...dar el era vioi cu toata febra asta mare, trancanea, ii placea sa ii punem sosete cu otet, avea picioarele crete de atata otet si putea toata casa... Ii dadeam cred ca de 3 ori pe noapte cate 10 picaturi de agocalmin si ii bagam vreo 2 supozitoare intre picaturi ca sa scada un pic febra. cum venea dimineata transpira de uda tot patul si ziua nu avea pic de febra, putin la pranz cand dormea...si tot asa... Acum la viroza asta nu avem febra, doar muci si tusea, acum parca e mai bine... maine mergem si la dr sa vedem ce teste ne face la plaman... voi sunteti mai bine? cum ii dai antibioticul, ca David asa urla si il fortez si imi e mila de el, mai ales noaptea cand trebuie sa il trezesc...noi avem o seringa speciala si ii deschid gura si ii bag pe gat, altfel nu le ia "O coardã prea întinsã se rupe, o coardã prea slabã nu vibreazã aºa cum trebuie. ." Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/289930873SPfXnq"]David la 2 ani si petrecerea [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...