Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de ian-feb 2003 unde sunteti?


Dana_

Recommended Posts

Salut. Sanzi, Stefan a avut febra pana in 38.4. O singura data, marti, a avut 39.1. La el scade la antitermice. Numai ca frisoanele alea m-au scos din minti... Eu ii dau antibioticul in lingurita, prima lingurita inainte de mancare. Asta insa face ca ora sa nu fie mereu aceeasi, ci plus minus 30 minute....Nu stiu cat de rau este, insa am fost singura acasa saptamana asta si nu m-as fi descurcat altfel. Am incercat sa i-l amestec in suc, apa...Nu merge. Cu siringa de Nurofen, nici atat. Se zbate si nu am sanse. asa ca il las sa i se faca foame, prima lingurita o ia, asa ca se rezolva, nici nu stie ce si cum. Mai avem oricum vreo 3 prize de antibiotic si scapam. Febra nu a mai facut de vreo doua zile. Asa ca este spre bine. Acum este si sotul acasa, maine mergem la control. Si speram ca vom gasi si bona mult visata... Multa sanatate. Nicoleta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor Sper ca nu va suparati ca ma tot bag si eu in seama pe aici...dar tinand cont de titlul subiectului... Ce stiu eu despre administrarea antibioticelor este ca nu e nici o problema daca ora variaza cu 30 min. (in plus sau minus). Asa ca Nicoleta, cred ca si-au facut efectul chiar si asa... Sper ca sunt mai bine puii vostri si ma gandesc ca o sa scapam curand de stressul virozelor; se pare ca va veni vremea calda... Noi am fost sambata sa il tundem pe Luca. Aoleuuuu, ce scandal si tragedie....ce n-a vazut Parisul...Pana la urma am fost nevoita sa il tund cheliuta (cu masina de tuns ca la foarfeca nu s-a putut). Acum avem un bec in plus in casa[:D]. Pupici Alina si puiul Luca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, sa stii ca noi chiar i-am dat antibioticul la diferente de o ora, o ora si ceva...mai era si noapte, apoi il tineam sa ii dam un pic de mancare...sper ca nu l-am dat aiurea si degeaba!!!! Acum s-a ivit alta belea pe noi, trebuie sa luam alte medicamente penrtru profilaxia astmului...si nu stiu cum o sa le inghita si pe acealea! Bine ca am scapat de antibiotic. Si noi am incercat sa il tundem pe David la frizer, eu ma incapatanez sa il tunda cu foarfeca, caci vreau sa ii facem freza nu sa il tundem ca la armata...dar inafara de breton, frizerita nu a reusit sa ajunga mai departe...asa ca am renuntat si ca urmare David e foarte modern ciuntit acum!!!! Nicoleta si eu tot cu seringa de Nurofen ii dau medicamentele. Sa iti povestesc cum: chinul lumii: Il tin in brate, culcat pe spate (nu de tot) si cu un picior ii tin mainele, apoi ii deschid falcile (bietul meu copil) apasand pe oraji ii pun seringa pe limba in gat, si torn 2.5ml, apoi stau cu seringa pana inghite, daca o scot scuipa tot, si inca o data pentru ceilalti 2.5 ml!!! E nasol, dar altfel nu ia nici o picatura!!! Si dupa ce ii dau e asa haios, ca fuge si striga "am scapat!!!" Alina, mai spune depsre Luca, cand am timp o sa fac o lista actualizata cu bebelachii din 2003...de fapt la urmatorul capitol, ok? "O coardã prea întinsã se rupe, o coardã prea slabã nu vibreazã aºa cum trebuie. ." Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/289930873SPfXnq"]David la 2 ani si petrecerea [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-ai amuzat cu puiul tau[:-)))] Cred ca e tare caraghios cum fuge el tipand ca a scapat... Mai, nu vreau sa credeti ca sunt o mama din cele care nu le gasesc cusur copiilor ei dar cred ca sunt de-a dreptul norocoasa cu Luca...Ia orice fel de medicamente cu cea mai mare placere. Va spuneam ca ii dau acum niste capsule de Echinaceea. Ei bine, ca sa nu se inece baiatul cu ele[alcool] eu desfac capsulele si ii dau praful acela in lingurita, cu putina apa...Are un miros ingrozitor iar la gust...cred ca e tare rau, dar Luca plange ca mai vrea[:D] Si nu este singurul exemplu. Eu ii dau Fluorvigantoleten si le rontaie pur si simplu, fara apa, fara nimic[xx(]. Mie mi-e groaza de orice fel de medicament, sotului meu la fel...nu stiu cu cine o semana Luca. Cat despre administrarea antibioticelor, soacra mea este asistenta medicala si ea m-a calmat, ca eu eram disperata sa nu cumva sa intarzii ora...Chiar si la diferente de o ora, o ora si ceva nu este nici o problema. Ideea este sa ii dai numarul de doze (2 sau 4) in aprox. 24 de ore. Sanatate multa la puiuti! Alina si puiul Luca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, mersi de raspuns. Si sa stii ca nu ma mir cu puiul tau, ca si baietelul prietenei mele de 2 ani e innebunit dupa medicamente. Asa cum spui si tu, plange ca mai vrea... Au si copiii astia niste gusturi al meu mananca de rupe castraveti murati, varza murata, si lamaie!!! "O coardã prea întinsã se rupe, o coardã prea slabã nu vibreazã aºa cum trebuie. ." Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/289930873SPfXnq"]David la 2 ani si petrecerea [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sa va spunem si noi ca am fost azi la medic, ne-a spus sa continuam cu antibioticul pana joi. In rest este bine, ii mai curge nasul putintel lui Stefanel. Tot azi am vazut o potentiala bona. Sa vedem daca poate tine pasul cu Han, ca are probleme cu spatele sau cam asa ceva, nu il poate duce in brate. Incepem probele de joi. In rest, asteptam venirea primaverii. Care intarzie. Apropo, noi vrem sa ii luam scaunel de masina. Cel de la Chicco ne asteapta sa il ducem inapoi in Metro, Stefan este mai inalt decat ultima fanta a curelelor... Stiti voi. Ce scaunele ati luat pentru copiii vostri? Acesta este primul pe care i-l luam, deci nu avem experienta... Multa sanatate si mai vorbim. PS Copiii vostri sunt niste dragalasi si da, au la varsta asta niste gusturi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicoleta noi am avut un scaun de la chicco, nu mai stiu cum se numea , am avut un accident de masina si am inteles ca trebuie schimbat, oricum David nu prea mai incapea in el asa ca trebuia schimbat oricum. Apoi am luat chicco race...care ne-a placut f mult si e pana la 5 ani (eu am aproximat maxim 4, ca parca copiii sunt mai dezvoltati decat scriu ei pe instructiuni). Acum dupa accidentul pe care l-a avut tati cu masina, am vandut-o si suntem pedestrieni...scaunul inca il mai avem...hihi...il tine tata la el in masina!!! E foarte bun scaunul chicco race, dar eu ti-as recomanda, ca sa nu le schimbi asa de des, acela care nu are spatar, (orice firma) doar sezutul cu manere si folosesti centura masinii. Acela e pana la 8-9 ani...mi se pare cel mai avantajos... "O coardã prea întinsã se rupe, o coardã prea slabã nu vibreazã aºa cum trebuie. ." Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/289930873SPfXnq"]David la 2 ani si petrecerea [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicoleta, pai pare super cel de la Graco...il poti folosi la greu pana la adanci batraneti... Eu ma gandesc sa ii iau un scaunel pt bicicleta si sa ma reprofilez pe bicileta...numai ca la noi nu prea sunt drumuri de biciclete si te incurci cu copilul printre masini!!! Am primti si eu scrisoare intre 4-6 iunie voi fi la examene...si ma simt nepregatatita...radu zice ca imi place sa stau acasa si e o scuza lipsa de timp...poate asa e!!! Nu prea ma vad iarasi muncind 16 ore si cand ajung acasa nici nu mai stiu care e drumul la baie, dorm inca 16 ore si apoi trebuie sa plec din nou... Inainte de David imi placea, eram ambitioasa, stateam cat puteam de mult...acum...nu imi mai convine... Oricum vedem dupa examen... Acum il pregatim pe David de plecarea lui tati, ii spunem ca tati trebuie sa plece la serviciu, si ca va veni repede acasa, ca il iubeste dar asta e munca lui...nu prea e impresionat copilul nostru si nu prea se sinchiseste deocamtata...nu stiu daca realizeaza sensul a ceea ce ii spunem noi... "O coardã prea întinsã se rupe, o coardã prea slabã nu vibreazã aºa cum trebuie. ." Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/album/289930873SPfXnq"]David la 2 ani si petrecerea [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanzi, daca nu sunt prea indiscreta, cu ce te ocupi? Sau cu urmeaza sa te ocupi? Si urmeaza sa lucrezi 16 ore? Eu am terminat Filologia in Bv si inainte de asta am terminat Liceul Pedagogic. Am ales sa raman pe postul de educatoare pe care il aveam pentru ca este aproape imposibil sa obtii post ca profesor. Iar eu nici nu am avut timp sa ma pregatesc pentru concurs... Este mai comod asa, mai ales ca este la 20 minute de casa. Insa sunt inscrisa si la un master, care nu mai avanseaza... Asta asa, sa nu para ca vreau doar sa aflu ceva, uite ca spun si eu despre mine. Numai bine. Nicoleta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...