Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de ian-feb 2003 unde sunteti?


Dana_

Recommended Posts

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut. Stefan este nascut pe 27 ianuarie. Nu l-am mai cantarit/masurat de ceva timp. El se exprima mai greu decat am vazut ca o fac unii dintre copiii vostri, insa are vocabularul lui de bebe si se pare ca pe zi ce trece si-l imbogateste. A inceput si el sa se bata pe jucarii (ale altora:-)), este foarte activ si curios si se pare ca va fi un tip foarte tehnic. Surubaretu' nostru drag! Incearca sa bage incarcatoarele de la telefoane in priza (norocul nostru ca avem capace!), la fel si cu firul de la aspirator de care nu-i este frica deloc. Ii este in schimb teama de mixer si de robot, pleaca urland de langa ele cand functioneaza si se intoarce peste juma de minut ca sa plece din nou urland... Adora baia si nu plange cand il clatesc cu dusul, chiar daca ii curge apa peste fata. Adora de asemenea masina de spalat cu care se joaca cucu-bau (a observat el ca are perioade in care nu se invarte tamburul si crede ca daca se ascunde, poate-poate o surprinde. Deci se ascunde dupa ea ca apoi sa iasa brusc si sa o prinda! Prin parc adora sa opreasca biciclistii ca sa le studieze bicicletele. Unii deja ne ocolesc (ma refer la copii). Se opreste la fiecare gura de canal si incearca sa il scoata (unde o fi vazut el asta, ca noi nu am facut asa ceva:-), incearca sa se incalte singur, sa se incheie la fermoare, sa se imbrace si sa se dezbrace... si cam atat imi vine in minte. Are 8 dinti, 2 masele iesite total, 2 care au spart cu cate 2 colti si 4 canini care au erupt de curand, foarte putin. Deci este ingrozitor pentru el. Insa doarme bine, nu se trezeste noaptea, ziua doarme 3-4 ore. Insa este matinal: 6-7,30- trezirea. Si cu pofta e mancare mai avem fluctuatii... Inainte era mancacios. S-a nascut cu 3.800 si 52 cm. Acum sigur are peste 80 de cm si vreo 12-13 kg. Va spunem peste vreo luna. Sper sa mai auzim unii de altii. Sanatate. Nicoleta. PS A facut primii pasi pe 6 ianuarie 2004.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

David a facut aseara prima baie in mare, baie de adevarate-lea!!! A intrat cu cap cu tot si nu mai putea de fericire. La inceput i-a fost teama, dar a trecut repede si l-am scos cu arcanul din apa, ca au venit niste picaturi de ploaie!!! Azi l-am masurat si are 84...si 11 kg, in sfarsit!!! Sinzi si David http://community.webshots.com/user/sinzi_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si noi de la Marea Neagra!! Am implinit 1,4 ani. Din pacate acum suntem la regim drastic, fara fainoase (nu ca am fi mancat prea multe pana acum), fara cereale, fara banane... Avem 14,800 kg si 86cm, nici un pic de astampar si ne place marea la nebunie.... Ca doar aici ne-am nascut. In rest Pitzy papa lactate la greu (de orice fel, de la iaurt la branzica de casa), fructe, parlamenteaza de dimineata pana seara pe limba ei si mai arunca cate un "mama" "tata" sau "alo, tata", asa, ca sa ne faca sa o papam din cap pana in picioare :)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit. Noi azi implinim 16 luni (25.02.2003). Tudor nu are un vocabular asa de bogat (doar mama, tata, apa, pa si diverse onomatopee cu sens) dar in schimb intelege cam tot. Caracteristici tehnice : 12,5 Kg ; 85 cm ; 8 dinti (4 sus 4 jos). Extraordinar de energic si bineteles obositor pt noi , se catara peste tot, stie sa urce scarile singur. Mancam foarte bine, dar numai daca avem la dispozitie foarte multe jucarii sau alte obiecte casnice si eventual televizorul. Nu stie da mearga ci doar sa alerge si bineinteles ca are o multime de vanatai. De pe 27 iunie vom fi timp de 7 zile la mare In Eforie Nord. Apropo stie cineva daca putem sa mergem cu el la Techirghiol ? Pupici, Cristina, Tudor si tata http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=7203&cid=4044
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai tincutza ce fetita mare!!! Noi asa ne chinuim cu mancarea si cu kg!!! Cum reusiti voi si ce mancati intr-o zi? Chiar ce meniuri si la ce ore mananca copii de 16-17 luni? David mananca asa: 8.00 50 ml lapte, o felie de paine cu branza(almette sau philadelphia), si poate un iaurt de fructe 12.00 un castronel de mancarica 16.00 un castronel de fructe cu branzica sau bicuit 20.00 jumatate de castronel de mancarica (felul 2) sau jumatate de castronel de cereale si poate 120 ml de lapte Si intre mai gusta cate un biscuite, placinta cu branza (de la cuptorul din mamaia) sucuri, sau fructe... Sinzi si David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la 9 mananca 250 ml de lapte cu o banana rasa(asta de la 7 luni,deocamdata nu vreau sa schimb),la 12.30 castronel cu mancare,la 17 un iaurt simplu,la 19.30 cina(ou fiert,sunca Praga,gris cu lapte,paste cu branza,orez cu lapte,cascaval,telemea de vaca,cremwursti-mai rar,snitel pui ,mamaliguta cu branza ,smantana,unt etc).Inainte de a adormi,pe la 22 bea laptic(200 ml).Intre mese papa fructe sau ,mai rar,fulgi de porumb.Fara grisine,pufuleti,cereale(doar gris normal sau fulgi de porumb).Cred ca am mai scris pe undeva pe tema asta,chiar detaliat. Scriam pe la inceput ca i-am insirat culorile spectrului pe perete(coli A4),apoi am inceput sa -i spun mereu :masina este galbena,ciorapii verzi etc.Am avut surpriza zilele trecute sa constat ca recunoaste galbenul(ii zice baben),rosu(oniu,nu stiu de unde pana unde pronuntia asta),albul(aba) si verde(ceva de genul vede).Am supus-o unor mici verificari ca sa ma conving,dar cgiar le recunoaste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor! Sa va mai spun despre Iulia. De ceva timp mananca singura dar se intampla asa: o linguritza ea 2-3 eu. Ei de doua zile nu ma lasa sa-i mai dau de mancare, vrea sa manance singura. Sunt tare fericita dar cand ajungem la supa...[bang]. Va imaginati ca aproape toata supa nu ajunge in guritza ei ci pe haine si pe jos si, cred ca am mai spus, dar nu vrea sa poarte babetica. Iulia are un ten foarte frumos, e deja foarte bronzata. Vom merge si noi la mare(abia astept) in august; imi fac insa probleme pentru drum care pentru noi e tare lung(de la Baia Mare). Nu v-am spus ca e tare harnica. Ma ajuta sa intind hainele pe sarma. Sterge praful. Mai nou daca vede pantofi lasati langa usa ii muta intr-o alta parte a holului unde a vazut ea ca e depozit de incaltaminte. Ii place foarte mult muzica. Cum aude ceva ce-i place danseaza si isi modifica dansul in functie de ritm. La un an i-am cumparat o orga asa ca ne canta, aproape in fiecare seara si mai ales cand avem musafiri se da in spectacol. Si mai face multe, dar de fapt stiti si voi ce poznasi si dragutzi sunt. Sa ne traiasca! Va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noua ni s-au interzis bananele, fainoasele, cereale in general...ceea ce nu agream de loc :)) Puicutza papa 300 de lapte de vacutza dimineata (cantitate neschimbata de vreo 4 luni), la pranz mar ras cu morcov ras, branzica de casa si zerul de la branzica plus cat iaurt "incape", la cerere. O data la doua zile masa se diversifica: supa de legume plus carnitza de pui cu morcovior ras si branzica de casa. Dupa somnicul de dupa amiaza avem la discretie rosii, castraveti, mar, tot ce inseamna fructe si legume, dupa mofturile" din ziua respectiva. Seara obligatoriu lapticul (ii mai dam si acum Milumil 3, ni se pare mai digerabil). Cel mai grei ne este pe plaja, pentru ca vedem tot felul de tentatii, covrigi, hamburgeri, adica mai tot ce inseamna "PAINICA". Si puiutza nu prea se jeneaza sa se "infiga" in fata omului si sa "ceara" :)) Prin urmare, exista si "reversul" la copiii mofturosi la mancarica: copilul care care chiar VREA sa pape...[:D] Cat am scris, shmecherashul a si sterpelit o rosie si a "aranjat-o"...[bis] Miki si bebe Claudia (PITZY) http://www.babiesonline.com/babies/p/pitzica/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...