Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de ian-feb 2003 unde sunteti?


Dana_

Recommended Posts

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna tuturor! Am inceput subiectul fara sa ne prezentam[bang] , sorry[:D] Andy e nascut pe 20 feb , acum are aprox 13kg ,inaltimea nu stiu exact , probabil in jur de 85cm. A facut primii pasi pe la 11 luni si ceva , acum alearga de numa numa [:D] . Mananca foarte bine , nu avem probleme cu papa(e un mare pofticios) , ii place apa la nebunie , toata ziua striga "apa" iar din baie de-abia pot sa-l scot ..La inceputul lunii august mergem la mare , cred ca o sa vrea numai in apa[;)] La olita nu sta nicicum , e tare incapatanat..dar mai avem rabdare , am inteles ca pe la 2 ani aproape toti cer olita[cool] Spune cateva cuvintele , "mama","tata","apa","papa","Dan"(bunicul),"mama Dana"(mai rar),"ca"(de la sticla), "ada"(o striga pe sora-mea), "nana"(mamei mele Nina), "ti-ti"(cand mergem cu masina), imita animalele (sisi...psss, hmm... ham-ham, un fel de mac mac la ratusca, etc) . A invatat sa de-a noroc , da noroc cu oricine vine la noi[:D]. Nu ii place sa fie pupat si nici nu da pupici[bang], in rest e foarte sociabil. Cam atat imi vine acum in minte ....revenim[:D] Pupici [pup][pup][pup] Dana&bb Andy(1 an si 4 luni) http://community.webshots.com/user/danaiakob
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DAvid a invatat sa mai spuna coco la gaini, si opa, cand vrea in brate! Vrem sa plecam si noi la munte cateva zile, putine nu multe, ca ne asteata o nunta...la care voi merge insotita de barbatelul meu... Sinzi si David http://community.webshots.com/user/sinzi_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bis]Buna tuturor mamicilor de ianuarie-februarie 2003! Sebi este nascut pe 20 ianuarie 2003, este un copil cu o personalitaui, deci centrul atentiei tuturor. Cu toate astea nu pot spune ca este un alintat,cel putin nu mai mult decat alti copii. Cred ca e si firea lui de asa natura: destul de calm si rezervat pana se acomodeaza cu un mediu nou. Canta foarte mult,(ta-ta-pa-ta-ta, cam astea ar fi versurile [disco])ii place sa se ascunda, sa fie prins, sa fuga dupa pasarele, sa se joace cu pietricele, sau cu lopatica si galetuta in nisip, sa rasfoiasca cartile si sa gaseasca personajele pe care eu ii spun sa le caute, iar cand le gaseste sa exclame:"niiiiiii!" Ieri l-a dat taticutul lui prima data intr-un scranciob din acela care se invarte si nu mi-a venit sa cred cand mi-am vazut copilul, incantat de fericire, tinandu-se bine de manere si rotindu-se, destul de incet, bineinteles. Spune o groaza de cuvinte si de obicei e forte receptiv in a le retine. Ultima "achizitie": ieri a venit la noi in vizita o matusa de-a sotului din Timisoara si Sebi era deja cu lectia invatata, intrebat "cine a venit la noi?" el raspunde cu un accent superb: tuuuuuuuuusha. Alte cuvinte: mama, tata, papa, apa, usa, patu, pasa(pasarea), pacii(copacii), teatu(ceasu),parte(departe, adica mergem afara), hai, ata, nuci(noi ii spunem"Ana are..." si el copleteaza "nuci!". Sau " ce are Ana?" ... "nuci") ou, ao(alo),tunu(turnu, avem un turn de apa langa noi de care s-a indragostit de cateva zile. Si cand se trezeste se ridica la gardut si arata spre geam, unde isi zareste"prietenul": tunu!), busu(autobuzul), moto(motoreta). Imita o groaza de animalute: rata, catelu, pisica, iepurasul e "niuuus",calul, lupul:auuuuu, ursu: malea, malea. In rest, intelege tot, nu mai putem pronunta de exemplu in fata lui cuvantul aspirator, ca imediat merge la debara si vrea insistent sa scoatem aspiratorul si sa aspiram, e innebunit dupa asta. Nu stie sa pronunte cuvantul, dar face vjjvjjv si imita miscarea. El a mers destul de tarziu,(un an si 3 luni, si pana atunci mergea dar cu hamul.A inceput sa faca primii pasi pe la un anisor, dar a cazut de doua ori si a prins frica sa mearga singurel). Nu a mers niciodata de-a busilea. Insa acum are un mers foarte sigur si frumos, alearga prin toata casa. Scarile nu le urca inca singurel, dar din cate am vazut, copilasii care fac deja asta au vechime consierabila in ale mersului. La mancare e destul de mofturos, are 87 de cm, peste maximul trecut in carte pentru 18 luni, in schimb are 10.8 kg. Dar nu pot spune ca e slab.Am fost la un moment dat un pic stresata din cauza ca nu se incadra in tabel,dar cum toata lumea spune ca a rata f bine, m-am mai linistit.[;)] De exemplu, ieri a mancat asa: dimineata un biberon de lapte cu cereale,la amiaza cam 3/4 castronel de bors de pasare cu taitei si painica [batetoba], vreo 3 cartofi prajiti cu smanatana [q] si desertul: doua Danonino amestecate cu o piersica taiata cubulete.Dupa masa aproape un iaurt Danone cu cereale Nestle si o banana taiata, iar seara inainte de culcare un biberon de lapte cu cereale.Aaa! si dupa masa a mai mancat ceva dupa care e innebunit: un baton Dots. Cam atat imi vine acum in minte, si asa m-am intins cam mult, dar cand e vorba de puiutul meu [copil] nu mai stiu sa ma opresc. [foto]As vrea sa imi deschid si eu albumul personal, dar nu stiu exact cum. Nu sunteti dragute sa-mi descrieti in mare pasii? OK. Cam atat deocamdata. Promit sa revin cu noutati![/font=Georgia][/font=Impact][/font=Tahoma]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
As vrea sa imi deschid si eu albumul personal, dar nu stiu exact cum. Nu sunteti dragute sa-mi descrieti in mare pasii?
Dupa cum vedeti m-am descurcat singurica. Administratorii nostri s-au gandit sa ne usureze munca.Din pacate toate pozele mele au un format prea mare si doar pe una, de proba am reusit sa o micsorez. Dar revin![recevere]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti mai fetelor la raport! Ce, ne lasam la celalate "cluburi"? Ultimele noutati: Sebi a spus ieri roata - "ota" si ceaiul - "teaiu" Sunt cam ingrijorata ca si-a schimbat programul de trei zile incoace(am avut musafiri la sfarsit de saptamana): nu mai vrea sa doarma mai repede de 23.30. Are un chef de joaca, iar eu a doua zi merg la servici...[nani]Dar sper sa ne revenim cat de curand la vechiul program, cand se culca pe la 21.30-22! Astept vesti de la voi![colegi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neaparat trebuie sa-mi masor si eu lunganul . La controlul de 18 luni am sa aflu exact si am sa va spun cat cantareste si ce inaltime are. Pana atunci rabdare... poate nasc :) Daca nu stiti va spun eu ca sunt pe ultima suta de metri cu a doua sarcina care tot baietel va fi. Alex cand imi vede burica spune la toata lumea ca am un bebe in burtica ... dar de curand imi arata si burtica lui si a lui tati si toata lumea care are burta are un bebe acolo inauntru. Ii explic ca mami merge la spital si va veni cu un bebelus acasa ... dar ce intelege el stie. Noua fraza in vocabular este "Ishta gata" adica "este gata" atunci cand termina din farfurie , sau cand sa saturat , cand termina de facut vreun puzzel ... mie drag de tot cand aud "ishta". Mare bucurie este cand mergem bye-bye cu brrummm -brummm (masina). Iubeste la nebunie cateii si pe toti iar lua la pupat si ciufulit dar bineinteles ca nu-l las sa se apropie decat daca stiu cai poate capul catelului. De papat acum suntem intr-o schimbare de program de la doua somnuri pe timp de zi am facut trecerea la unul singur de trei-patru ore si deasemenea uneori dormim pana tarziu. Deci avem zile cand se trezeste la sapte dimineata si atunci ii dau cam 300g lapte si apoi doarme pana pe la 9-10 cand avem micul dejun dintr-o banana (sau alta fructa) pisata cu cereale -un castronel bun, apoi pe la ora 1.00 paranzul ( ciorba , tocanita etc ... si fructe la desert cat vrea el), apoi somnul , cand se trezeste papa o fructa sau ceva biscuit , la 6.30 -7.00 cina -un castronel de mancare plus fructe si apoi la 9.00 -9-30 inainte de culcare 300g lapte. daca se trezeste la 8.00 sarim peste lapte si mergem direct la micul dejun si laptele il primeste pe la 10.30-11.00 apoi pranzul , apoi un snack in jur de 4.00-5.00 , cina la aceiasi ora si lapticul seara. Nu-mi face mofturi la mancare decat rareori cand ii dau dintisorii sau nu se simte bine . Am amanat antrenamentul la olita deoarece imi este greu acum sa-l fugaresc cu ditamai burta ca sa-l pun pe olita ... dupa ce sa naste Richard si ne intram in program am sa incep sa-l invat la olita. La voi cum este? isi da seama ca face in pampers? Va da vreun semnal ca vrea sa faca ceva? Sau pur si simplu nu le pasa... al meu dupa ce face se bate cu mana pe diaper -asa cum il pipai eu sa vad daca are kk sau nu... dar la pisu ... nici o treaba... mamica fericita a unui baietel!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ura,am reusit sa o tund marimea 2 fara urlete,ba frizerita a fost tare incantata de conversatia cu Mariuca. Avem bubite la nas ,genunchi pentru ca am inceput sa alergam ,urcam si coboram scarile in diverse moduri,unele cam periculoase. Cu culorile progresam:am invatat negrul("neaga"),portocaliul("popo") si albastru("albala").Am invatat notiunile sus-jos("sus"-"os"),iar acum mami trebuie sa ne descrie pozele din carti detaliat,nu mai merge sa spuna ca aici este nu stiu ce animal. Ieri am lasat-o in funduletul gol prin casa si prima data a facut pipi departe de olita ,m-a chemat sa imi arate(era cam suparata),apoi a inceput sa incerce sa ajunga la olita.cred ca trebuie sa o las in chilotei sa simta ca este uda si este rau.De cateva zile,chiar si cu pampersi,ma cheama cand a facut caca(e cam suparata).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ne inscriem si noi in clubul vostru daca ne permiteti[hia].ma numesc carmen si fetita mea larissa va implini pe 29 iulie un an jumate(deci nascuta pe 29 ianuarie). din pacate nu am timp si probabil nici loc sa va pot povesti tot ce face,incepind de la vorbitul nonstop,pina la a dansa si catara peste tot,le face pe toate.dar cel mai mult ma uimeste ce bine vorbeste si asta in doua limbi(germana si romana)intelege tot ce ii zicem si are atitea cuvinte deja in vocabular de mie citeodata nu imi vine sa cred ca are numai un an jumate. din pacate nici noi nu am reusit inca sa o invatam la olita,nu vrea nici cum[bang],cind face ceva se ascunde sub masa si daca o intreb daca face caca scutura din cap ca nu si lasa ochii in jos. de altfel e un copil cuminte,maninca bine,si doarme bine. acum ma opresc dar promit sa mai scriu,si de citit citesc oricum tot ce fac copilasi vostri,ma bucur ca pot sa vad ce mai fac si alti copii de virsta larissei. a,mi-am adus aminte ca ati scris si citi dinti au copii vostri,si trebuie sa va zic ca deja larissa are toti dinti si toate maselele.parca au iesit prea repede,dar asta e macar am scapat de chinuri. acum chiar ca ma opresc va doresc numai sanatate ca e cea mai buna,si pe curind. carmen [mamica]si larissa[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...