Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de ian-feb 2003 unde sunteti?


Dana_

Recommended Posts

Vineri a reusit sa urce treptele de la intrarea in bloc(vreo 5)fara nici un sprijin,e drept,o singura data,apoi a mai incercat ,dar nu a mai reusit decat in modul ei obisnuit. Eu nu mai tin pasul cu cuvintele noi pe care le spune pentru ca mereu repeta cuvintele si,ceea ce este bine,le tine minte. M-am convins ca solutia cea mai buna pentru scapatul de pampersi este sa o las in chilotei obisnuiti chiar si aFARA.(am facut stoc de chilotei).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut. Dupa cum am promis, voi scrie in continuare dimensiunile lui Stefan la bilantul de 1 an si ~jumatate: 12kg, inaltime 84 cm, perimetrul cranian 51 cm, toracic 49 cm. Ai vostri cat au? S-a nascut cu 3.800 kg si 52 cm inaltime. Astept si de la voi info. Sanatate. Nicoleta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu am ajuns la controlul de 18 luni asa ca nu avem informatii de cat cantareste si cat de lung este. dar haideti sa va spun ca in ultima saptamana baiatul meu a facut progrese uimitoare. A inceput sa spuna fraze din doua cuvinte "fac caca" "veau binki (suzeta)" , "mama si tata", "I keaci you (te-am prins)" si multe altele. Am inceput sa facem la olita. Am facut caca de cateva ori si asta seara am reusit sa facem pisu. Sa va spun cum am procedat poate da rezultate si la voi. In primul rand lectiile le-am inceput mai demult dar in ultima saptamana am insistat si am explicat de fiecare data ce trebuie sa facem la olita. A prins repede chestia cu treaba mare cu aia mai mica nu prea ... asa ca asta seara l-am dezbracat la pielea goala , l-am pus pe olita si intr-o cana de plastic mai mare am pus apa calada si i-am pus-o dinainte ca sa isi bage mainile in ea . Si-a bagat manutele si a inceput sa se spele pe fata si nu dupa mult timp a facut si pisu ... si atunci cand facea eu ii spuneam ce face si ca "bravo!!! esti baiat mare ..." Apa calda (sotul mi-a spus) are rolul de a relaxa si ii face pe baieti sa faca pisu. A functionat!!! Acum o sa vedem cum o sa fie pe viitor. Pupici si numai bine! mamica fericita a unui baietel!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna mamicilor! Am fost si noi la bilantul de 1 an si jumatate. Iulia are 11kg (aproximativ) si 82 cm. S-a nascut cu 3,300 si 52cm. Celelalte masuri nu le stiu pentru ca a facut un circ de cum am intrat in cabinet de mama-mama. A tinut minte ca acolo a primit vaccin asa ca nu a fost de loc fericita sa revina in acel loc. Si-a imbogatit foarte mult vocabularul mai ales cu intrebarea "unde-i tata?" si tot ea isi raspunde: "nu-i". Eu ii spun ca e la servici, ea spune brrm brrm(stie ca merge cu masina).Si eu o intreb ce ne aduce tata? si ea raspunde: "bani". Ma bucur si va felicit super-lia pentru olita. Noi inca nu... Doar pipi de dimineata desi de la 7 luni la 1 an si o luna facea caca la olita. De atunci doar de 2 ori a vrut. Iulia a coborat scari fara sa se tina de nimic. Va pup acum ca s-a trezit si... nu ma mai lasa sa stau la calculator
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata,si noi am reusit cu olita.A durat cam 10 zile,dar acum spune "pipi"cand face pipi sau "caca" si se duce spre olita.Ii las pampersul doar cand doarme,pana intra in rutina.trebuie perseverenta,rabdare si chef de curatat pe jos(eu am parchet si l-am lasat fara covor). A invatat si culorile gri,maro si mov.Urca scari si coboara fara sustinere si vorbeste toata ziulica. A inceput sa spuna verbe,face mici propozitii de genul"da cana" sau "Mamama bea"(Mariuca vrea apa) etc. In curand, vom merge si noi la doctor pentru bilantul de un anisor si jumate.Probabil are in jur de 13 kg si 85-86 cm(s-a nascut cu 3.350 si 50 cm). Sambata plecam la mare.Sunt curioasa cum va reactiona in fata apei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prima reactie a lui Stefan in fata apei: a vazut-o de departe si a inceput sa alerge catre ea si sa strige: Apa-apa, apa-apa! Si sotul meu abia a apucat sa il prinda pana sa se bage in apa pana la genunchi aproape, altfel ar fi invata fi-miu sa si inoate :-))). Este iubitor de apa si foarte curajos, am uitat sa adaug ca apa era rrrece! Nicoleta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit!Ne-am intors si noi de la mare unde bebe s-a distrat grozav:abia o scoteam din apa.De mancat,a mancat cu noi fara probleme,mai putin lapticul pe care il servea in camera. Noi nu mai purtam pampersi nici afar,doar in timpul somnului(in curand speram sa renuntam la pranz). La 1 an jumate avem 13.5 kg si 86 cm(ne-am nascut cu 3.350 si 50 cm). Am inceput sa facem propozitii scurte de genul "mama a dat apa"(cand vrea ceva zice "da",iar dupa ce a primit lucrul respectiv zice"mama/tata a dat"0.Foloseste din ce in ce mai multe verbe si chiar prepozitii:cand o intrebi "unde ai fost?" zice"a mae"(la mare) sau cand o intrebi "cati ani are?" zice "anan"(un an). Si-a dat tare drumul la vorba,poti sa faci cu ea o mica conversatie.A inceput sa alerge tare-tare,urca scarile fara ajutor,uneori reuseste sa le coboare tot fara ajutor. Deocamdata,atat.Noapte buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...