Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de ian-feb 2003 unde sunteti?


Dana_

Recommended Posts

Loryi, mie mi se pare impresionant ceea ce face fetita ta! Propozitii, urcat scarile fara ajutor (fara sa-si puna mainile pe jos, sau pe balustrada???), stat in apa la mare, fara pampers ziua... Uau! Felicitari! Cred ca ai un copil deosebit, care are o mamica deosebita. Nu face pipi pe ea cand e fara pampers? Se cere la olita sau asteapta pana mergi cu ea in vreun tufis? Si noi am fost la mare cu Damin ,dar ii era tare frica sa intru cu el in apa. Am stat doar pe margine, iar cand trecea apa mai sus de genunchi se cam speria. Scarile le urca sprijinindu-se de balustrada, sau cu manile de urmatoarea treapta. De cateva zile, a inceput sa zica caca si sa astepte pana il pun pe olita, sa stea acolo si chiar sa faca in olita. Drept sa-ti spun nici nu m-am gandit sa-l las afara fara pampers. Succes mai departe Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am refuzat sa-mi chinui copilul la 7,8 sau 10 luni cu olita.In toate cartile citite se spune ca varsta la care copilasii pricep ce fac este de 1 an jumate.Cu Mariuca am avut noroc ca a implinit varsta asta vara,asa ca am putut sa o las fara pampersi si cu asta basta .Primele zile au fost dificile,facea peste tot,am spalat pe jos de imi venea sa renunt.Nu este bine sa cedezi,trebuie sa mergi mai departe si ,intr-o zi ,m-am trezit ca se duce la olita.Atunci a facut jumate afara ,jumate in olita,dar,treptat, a inceput sa se abtina pana ii dau chiloteii jos.La inceput,spunea despre pipi ca este "apa",acum zice numai"pipi".Mai sunt accidente,dar foarte rar si numai afara. De asemenea,eu nu prea ii zic "nu ai voie"(decat daca este vorba sa se duca pe strada).In rest,exploram impreuna:scari,banci ,ce vrea ea.Aud des in parc "nu te du acolo","nu fa...".Eu am lasat-o sa se duca la scari cand a vrut,nu am luat-o de acolo sa-i spun "nu-i voie".Rezultatul este ca acum se descurca bine in multe situatii,incepe chiar sa se fereasca de anumite lucruri. Am renuntat ,pentru 2 ani,la o cariera destul de frumoasa.Trebuia sa incep lucrul la 2 luni dupa ce am nascut,o vreme am mers in paralel,apoi m-am hotarat sa maduc la serviciu la 6 luni.Cu cateva zile inainte de aceasta data,am vazut in parc o scena oribila:o persoana care trebuia sa aiba grija de un copil urla de zor la el"boule,tampitule etc",cand a venit mama copilului era numai lapte si miere.Asa am hotarat sa raman 2 ani acasa.Imi dau examenele care ma vor ajuta mai tarziu(expert contabil),dar am grija de copil in primul si in primul rand.Am multa rabdare si calm,repet de "n"ori ceva pana se lamureste ea si se dezvolta foarte frumos.Nu mai iau decat dupa carti specializate si dupa doctorita(una singura,nu 700). Un exemplu:chestia cu culorile puse pe pereti am citit-o intr-o revista,o facea mamica unui copil mai mic chiar decat Mariuca(atunci Mariuca avea 1 an si 3 luni).Acum stim culorile fara greseli. Cu mancatul singurica:i-am dat lingurita de cand am inceput sa manance iaurt.S-a facut luni in sir ca un purcelus,dar acum mananca singura.Si cu cana la fel.La inceput,se ineca,dupa varsta de un an nu mai are probleme.Etc. avem si noi o problema:nu dormim decat leganata pe picioare.N-are probeleme ca este alt pat sau nu este perna rosie sau ca suntem in tren.Singura chestie:sa o legan putin pe picioare. Pa,ca se trezeste si nu vreau sa mavada la calculator(in prezenta ei ,nu prea folosim calculatorul sau televizorul).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Si eu am incercat sa il las pe Stefan sa exploreze ce doreste, insa acum ma trezesc ca explorarea continua si devine periculoasa: vrea sa scoata televizorul din priza, vrea sa se suie pe fotoliu si de acolo, pe televizor sau pe masa... Deci am inceput cu "nu este voie pentru ca...". Si inca nu intelege ce si cum, dar nu ma las. Trebuie sa retina si aspecte de genul acesta. Mai nou face si ce stie ca nu are voie numai pentru ca il distreaza ca noi sarim repede cu "nu e voie...". Vom incerca totusi sa folosim acelasi ton ca de obicei si vom vedea... Ai vostri ce nazdravanii mai fac? Nicoleta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor, Draga Loryi, sa stii ca avem idei si stiluri foarte asemanatoare in cresterea copilului. Dar probabil baietii sunt ceva mai inceti in dezvoltare. Si Damin urca si coboara singur trotuarul sau o scara dar daca sunt mai multe scari una dupa alta merge de-a busilea pe ele sau tinandu-se de balustrada. Si el mananca si bea singur din cana, iar cu olita am inceput si eu cand a implinit 18 luni (pe 1 august). Mai face si pe jos , si in olita, dar oricum e foarte receptiv la ideea de olita. Dupa ce face in olita i-o dau in mana si merge sa-si arunce pisu sau kk in veceu, apoi deschid robinetul si el o clateste cu apa. La sfarsit mereu zice "mai", adica inca o data. El adoarme alaturi de mine in pat, fara nici un efort din partea mea. Pana la 9 luni il adormeam doar in brate, leganandu-l, si avea vreo10 kile. A fost foarte greu, a trebuit sa iau injectii si sa merg la sedinte de fizioterapie din cauza durerilor de spate. Din fericire la 9 luni si vreo cateva zile, pur si simplu a inceput sa se traga din brate si sa vrea sa il pun jos, atunci cand era ora somnului. Din ziua aceea nu a mai vrut niciodata sa il adorm in brate, desi am mai incercat de cateva ori in dorinta de a-l adormi mai repede. Cred ca a vazut ca si noi adormim stand pe spate si asteptand sa vina somnul asa ca a vrut sa faca si el asa. Poate fetita ta nu e inca pregatita sa adoarma singura. Poate ca nu trebuie fortata,ii va veni ei vremea sa adoarma pe spate, fara ajutor de la ceilalti. Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Copiii vostri chiar nu mai fac nimicuta? Sa va povestesc ce ma face Stefanel. Este foarte preocupat de sireturile lui, insa nu sa le scoata si atat, ci sa le scoata si sa le bage la loc. Ii reuseste lui ceva, insa nu cum au fost. Si inca ceva, are o casuta cu chei si cu usite si cu diferite corpuri care intra prin " acoperis" sau pe "usi", fiecare prin doar un singur loc. Ei, Stefan a prins drag de ea de vreo doua zile si ii reuseste smecheria cu corpurile care intra prin acoperis. Dupa ce face asta, se aplauda singurel. Si incearca din rasputeri sa spuna rrrrr, il striga pe tati Adrrran (Adrian). Cam atat. Si alta data. Voi ce mai faceti? Nicoleta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum e vreme urata la mare si prea mai iesim mult din casa. De obicei "batem" toata faleza, de la un capat la celalalt, alergam dupa catzei si baieti, rupem floricele... Ne-am masurat ieri -cat am putut si noi- avem 15 kile si 88 de cm. Mancam mai mult fructe si legume, supitze, si fff mult iaurt, cam un kil pe zi. La cereale si dulciuri poftim -dar atat, ca nu avem voie-. De vorbit doar bombanim pe limba bebelushilor, singurele "concesii" pentru sufletul mamei si a taticului sunt "mama", "tata", "uite", "alo", "nenea" (nu stim de ce :))), dar intelegem aproape orice. Avem toti dintzishorii si cinci maselutze -atat erau la ultima numarare, pentru ca nu prea ne mai lasa sa ne uitam in guritza. Miki si bebe Pitzy http://www.babiesonline.com/babies/p/pitzica/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Buna tuturor!Am lipsit o perioada,dar vad ca nu prea se inghesuie lumea sa ne spuna ce fa piticutii de 1 an si 7 luni.A mea a inceput de ceva timp sa lege cuvintele "tata e papa","mamaia e papa u tenu a scoala"(mamaia a plecat cu trenul la scoala-bunica-sa e profesoara).Incepe sa adauge si pronumele din fata verbelor "i dai"(ii dai)sau "si"(ea zice "i").Cle mai dulce zice "nani,nani,pia mamii"(nani,nani,puiul mamii). Am trecut la lapte integral(Dorna rosu) pentru ca mi se parea ca i se face foame noaptea.N-a avut nici o problema la trecerea de la Dorna albastru la cel rosu. A facut o adevarata pasiune pentru autobuz si pentru toate jucariile care se trag.se urca singura pe topogan,se urca pe barele din parculete,se cearta cu copiii pe jucarii. A inceput sa se abtina la pipi pana cand avem unde sa facem(ii spun ca trebuie sa ajungem la baie sau sa ne dam jos din autobuz si se abtine). In continuare, mananca foarte bine in general mancarea pe care o fac pentru toata casa.(la ea ,fara carne de porc).Am evitat sa-i dau pufuleti,grisine etc.Mananca fructe in schimb si mai rontaie fulgi de porumb. Am masurat-o recent si are 88 cm si probabil a ajuns la 14 kg. A inceput sa ne strige"mami" si "tati" si foloseste multe verbe ,la prezent si perfect compus. In general,lumea ne crede mai mare decat suntem,dar ne-am obisnuit. Acum suntem un pic racite(am facut 38 C) din cauza vremii,copiilor cu care ne-am jucat(unii,un pic raciti)si imunitatii un pic slabite din cauza eruptiei caninilor. Cand urcam scarile,am inceput sa alternam picioarele. Acum suntem ocupate cu pictatul peretilor,usilor cu creta sau pixul si incercam sa invatam sa numaram pana la 4.(deocamdata suntem la "tei"). Voi ce mai faceti?Multi pupici si multa sanatate,Lore si Mariuca(4 feb.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Se pare ca mamicile bebeilor din ian-febr 2003 sunt ocupate. Si le inteleg, si eu am un strengarel... Stefan nu spune prea multe. Insa a inceput sa faca si el propozitii: Apa ade (il spalam cu apa calda, probabil prea calda), Petii boala (Pestii zboara) (a vazut un screen saver). De mancat nu se inghesuie sa pape mancare gatita, doar supita de legume si doua trei lingurite din ce vede ca mancam noi. Vrea de ceva timp sa manance singurel si dupa el potopul. Si isi pierde repede rabdarea la masa si ii trebuie linguri, castroane si ce mai vede imprejur. De jucat se joaca si singur, si cu noi, ii plac mai ales jocurile in care se lasa cu alintaturi. Ii place sa faca unele lucruri singur: sa construiasca folosind jucarii tip Lego, dar mai mari, iar daca vrei sa te joci si tu cu ele le ia, strica ce ai facut si face el. Incepe sa gandeasca tip incercare si eroare: daca nu se potriveste cheita(are o casuta cu cheite, corpuri geometrice...), spre exemplu, la usita la care a incercat, incearca pana gaseste usita cu pricina si invata sa fie perseverent. Sper sa mai auzim si de alti bebei ca noi. Nicoleta si Stefanel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu bebe nu face propozitii...stie multe cuvinte, majoritatea substantive dar inca nu poate sa le lege in propozitii. Pana acum ma gandeam ca e ok, dar am vazut ca ai vostrii copii de 19 luni nu au probleme in a face propozitii... In schimb ne chinuim cu olita, nu avem rabdare sa stam pe ea, desi e constient ca face "pisu" sau "kaka"... Sinzi [avion]si David[marinar] http://community.webshots.com/user/sinzi_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...