Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de ian-feb 2003 unde sunteti?


Dana_

Recommended Posts

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multam, cindobols, acum cateva zile chiar am cumparat mai multe perechide chilotei (Asta pentru ca mi-au placut cum arata, nu ca ma gandeam ca i-ar folosi) si am sa incerc sa aplic metoda asta. Sper sa tina. Numai ca noi sutem obisnuiti sa facem plimbari in parc de cateva ore, sa iau olita cu mine? Eu deja il si vad ca face pe olita!!! O sa incerc si comunic rezultatele!!! Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/user/sinzi_ana"]Poze cu David in parc pe tricicleta[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Cea mai mare realizare din ultima luna: AM SCAPAT DE SUZETA!!! In afara de asta, va promisesem ca va spun cum a fost la ruperea turtei. A fost distractie mare, Rebecca s-a simtit in mijlocul atentiei si a dat spectacol. A ales, in ordine: bani, ceas si furculita. Apoi a inceput calvarul cu caninii. Slava Domnului ca acum am scapat, au iesit cu totii. Sper ca macar 2 luni sa stam linistiti...cu dintii. A reactionat destul de urat la canini: a vomat 2 zile aproape tot ce manca. ii era foame, manca si apoi, dupa catva timp, voma. Doctora a zis ca s-ar putea sa dea cu limba pe gingie si sa-si provoace astfel voma. Eu am crezut ca are o viroza intestinala, dar s-a dovedit ca n-a fost. Acum Rebecca e bine, a inceput sa manance din nou bine. Are 12 kg, dar tot nu stiu cati cm, pt ca nu sta la masurat, Doamne fereste! Vorbeste tot timpul, imita tot ce vorbim noi, intelege tot. Nu-l pronunta pe r, si este asa dulcica cand pronuta cuvintele fara el... Urca scarile fara ajutor, le coboara tinandu-se de balustrada. Iata cam ce mananca Rebecca intr-o zi obisnuita: dimineata, intr 6-7: 250 ml lapte cu cereale, apoi se mai culca pana la 8-8.30 la 9.30-10: soldatei cu paine, cascaval si sunca+ 1 exquisa la 13-13.30: supica cu taitei sau galuste; carnita de pui cu piure sau orez cu legume si daca mai poate, un desert. la 17-17.30 carnita de la pranz, daca i-a ramas, gris cu lapte, orez cu lapte, sau exquisa. seara la 9-9.30 : 400 ml lapte cu cereale, mai gros. Asta e programul in linii mari, pt ca de fapt dimineata deschide frigiderul si alege de acolo ce vrea sa manance. Si seara cam la fel. Eu zic ca mananca destul de bine, oricum n-as putea sa-i dau sa manance daca nu vrea. De vreo luna am inceput sa-i dau tinctura propolis, in miere, pt imunitate. Cam atat deocamdata. Pupici la [copil] raluca www.rebecca.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii vostri se recunosc in poze? Al meu zice "tu" si se arata cu degetul pe el, sunt curioasa daca chiar isi da seama ca este el. Desi inca nu raspunde la "Cum te cheama" nu poate sa pronunte David...cred ca totusi spune un fel de "dada" care suna si a "tata"!!! Ai vostrii stiu cum ii cheama? Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/user/sinzi_ana"]Poze cu David in parc pe tricicleta[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar vroiam sa va spun ca Rebecca isi spune in sfarsit pe nume si raspunde la intrebarea "Cum te cheama?" De vreo saptamana o tot auzeam in timp ce se juca singura ca spunea "ebeca", dar n-am fost sigura ca ceea ce auzeam era chiar asta, sau era doar dorinta mea de a o auzi ca-si spune pe nume. Dar ieri, in timp ce taica-su era la calculator, a cerut in brate, ca de obicei, sa se uite la pozele de pe site-ul ei. Si pe masura ce se uita striga: "BECA", "Tzitzi, Beca" (adica Rebecca cu suzeta) si ne-am dat seama ca-si spune pe nume. Si azi de dimineata, dupa ce i-am spus aseara ca are 1 an, am intrebat-o cati ani are si mi-a aratat 1 degetel si a zis UNU. Apoi am intrebat-o cum o cheama si a raspuns foarte sigura "BECA". Ca sa-i raspund lui Sanzi, da Rebecca se recunoaste in poze si nu numai pe ea. Deja are o gramada de cunostinte pe care le striga pe nume: nasii (Adi si Chisti, adica Adriana si Cristi), vecina din fata - Tanti, vecinul de jos-Nelu, vecina din fata - Meme (n-as putea sa spun de unde a numit-o asa), unchi-su - Onu, bunica - biuni, o prietena de a mea - Maia (ii pronunta corect numele), s.a. Nu prea face propozitii, doar de 2 cuvinte, dar este f intuitiva. Nu poti s-o pacalesti. De exemplu, a incercat bunica s-o sperie ca bate cineva in perete in timp ce era ea la masa si facea scandal. A stat ea, s-a gandit..., si in timp ce bunica o facea atenta ca bate cineva, dintr-o data s-a uitat sub masa, unde intr-adevar, batea bunica cu pumnul.[:D] Dar de vreo cateva zile (mai precis cam de cand s-a schimbat ora) ma confrunt cu o problema: oricat ar manca seara (aseara a mancat 450 ml de lapte cu cereale), se scoala la 5-5.15 si cere lapte (si bea un biberon de lapte cu cereale). Dupa care se culca la loc si doarme pana la 7.45. Nu stiu ce are, ca inainte nu se scula decat pe la 8, sau cel mai devreme la 7, si se culca la loc. Sper sa fie doar o perioada, ca sunt cam zombi, dimineata ma duc la servici. O zi buna, Raluca raluca www.rebecca.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si David are in vocablar mai multe nume de cunostinte: Ande (andrei prietenul lui cel mai bun) DO (doru, unchiul meu) uci (luci), maia (mamaia mea) anca, mate (matheo), aex (alex) si ii cunoaste in poza cand ii vede, pe Andrei chiar l-a recunoscut intr-o poza mai veche cand erau bebelusi... David vorbeste foarte mult cu sh , adica in multe cuvinte in baga si pe sh-ul asta...asta inseamna ca osa fie sasit? Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/user/sinzi_ana"]Poze cu David in parc pe tricicleta[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sa va mai spun si eu ce face Stefan...Stefanel incepe sa vorbeasca mai bine, insa numai cei initiati pricep. Imi dau seama acum ca sunt si eu experta in ceva: limbajul lui. Are in vocabular cuvinte ca locomotiva (piba), tren (ten), caleasca (caasca), racheta (de netranscris), rosu (osu), verde (vede), albastru (aatu), galben (baben), cosmonaut (recunoaste doi, diferiti ca infatisare), stie care sunt rachetele, avioanele, antenele, le denumeste diferit, insa nu ma incumet sa reproduc, nu se poate tine minte asa ceva pe termen lung (adica mai mult de cinci minute). Si altele. Ma alinta “mami”, accentuand consoanele, de-mi vine sa-l mananc. Ii place sa ne jucam impreuna, sa invatam cuvinte noi (stie cum fac maimuta, gaina, vaca, puiul, pisica, recunoaste cateva animale pe diferite pliante, iar daca ii spui de un animal si el il vede si in alta parte, zice ca mai este “una”). Cand ii spun sa plece in alta camera imi spune “Aide!” si “Tu”. Stie sa tina corect pixul in mana, ii place sa se hraneasca singur, se sterge cu bavetica daca se murdareste pe pantaloni, aduna, cand il rog, jucariile, ii place cand dau cu aspiratorul (toul) si ma ajuta si el, ma imita cand sterg praful, cand stau cu mana la barbie, spune “Caca!” inainte sa faca, asa incat am timp sa aduc olita etc. Incepe sa recunoasca si culorile, in contexte diferite de cel initial, in special albastrul (oare cu cine seamana cu fixatia asta?). Mie imi place mult albastrul... Isi recunoaste parintii in poze ( nu ne-am pozat prea mult cu cunoscutii), pe el insa nu se numeste in nici un fel. In oglinda sigur se recunoaste, il surprind strambandu-se sau facand mutrite... Iar cand primeste o caciula noua (iaia, de la palarie) se duce sa se admire in oglinda. De cantarit nu l-am mai cantarit, insa nu cred ca a pus mult, la cat de zglobiu este. Mai povestim. Cu prima ocazie. Ai vostri ce mai fac/zic? Nicoleta si Stefan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va mai spun si eu despre Luca.... Se recunoaste in poze de multa vreme si spune foarte clar "Luca". Raspunde la intrebarea "Cum te cheama", "Cati ani ai" (zice doi ca asa l-am invatat), "Cum o cheama pe mami" (zice clar Alina), "Unde este mami/tati" (a diti - la servici), "Unde ai fost" (bugan - topogan) si in general are un vocabular fff dezvoltat si intelege tot ce i se spune si raspunde foarte obiectiv. La capitolul olita stam bine in sensul ca nu face scandal daca il pun la olita si face de fiecare data cate ceva. Ce nu am reusit inca este sa il fac sa anunte cand face pipi. Spune dupa ce a facut si a udat pantalonii (sta in casa fara pampers). In ceea ce priveste papica....ohooo, are trei mese principale (la care mananca destul de mult) si doua gustari cu fructe, iaurturi etc. Este foarte mancacios si pofticios. Daca merg cu el la cumparaturi ma stie tot magazinul ca sunt cu copilu' - "Mamiiii, bu buuuun". Si striga sa-l auda tot cartieru' ca mami il tine nemancat. Ma bucur ca nu am probleme din punctul asta de vedere si (nu ca ma laud. da' spun) am noroc de un copil ffff cuminte. Pupici la copilasi si la mamici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am uitat sa spun si "defectul" care ne cam streseaza dar incep sa ma gandesc ca o sa-l las pe el sa decida momentul...SUZETA. E marea lui dragoste "ughica" si nu pot decat sa o ascund ziua (ca altfel sta cu ea in gura tot timpul) iar la culcare trebuie sa i-o dau ca altfel nu doarme... Asta e...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DAvid a fost ciupit de un purice foarte razbunator si e saracutul cu piciorul plin de bubite si mereu imi spune "buba" si se scarpina nevoie mare. Crema care ne-a dat-o pediatra nu prea are succes. Se urca singur pe tobogan si ii place la nebunie sa isi dea drumul!!! Sinzi [avion]si David[marinar] [URL="http://community.webshots.com/user/sinzi_ana"]Poze cu David in parc pe tricicleta[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...