Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cum suna o invitatie in strainatate?


Recommended Posts

dragii mei, trebuie sa trimit o invitatie in ro unei prietene care vine in vizita in iulie. in invitatia asta ma oblig sa ma ocup de cazare si toate cheltuielile ei aici, ca sa nu aiba probleme cu obtinutul vizei si sa nu trebuiasca sa arate 500 de euro, ca o sa aiba la ea doar vreo 200. problema e ca nu stiu cam cum trebuie sa sune invitatia asta si ma intreb daca intr-adevar are valoare. cum o trimit? trebuie neaparat posta sau e ok si fax? mercic http://community.webshots.com/user/yasmintarakci http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna ziua, Yasmin, Aici exista formulare speciale la primarie. Mergem acolo cu documente care atesta ca locuim la o anumita adresa (factura de telefon sau electricitate), si cu o copie dupa ulima fisa de salariu. Impreuna cu formularul pe care-l completam la primarie si care contine data despre persoana pe care o invitam (nume, adresa, nr. pasaport, data la care expira si perioada in care vine la noi) lasam toate astea la primarie si in cateva zile avem o stmpila care atesta conformitatea datelor. Asta-i tot. Din cate stiu, persoana care vine in vizita trebuie sa arate la trecerea frontierei acest document in original. Ai sunat la primaria ta? Poate se face la fel si la voi... Succes! « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Franta primaria e cea care iti elibereaza un formular tip pe care il completezi cu datele personale ale celui pe care il inviti (nume, virsta, numarul pasaportului). Intereseaza-te eventual la Ambasada Turciei din Bucuresti. If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa ma gandeam si eu ca trebuie sa existe un formulare tip, dar sotul meu primeste invitatii din Anglia din partea unei firme care scrie pur si simplu ca Dl X este invitatul nostru si daca exista vreo o problema, sunati la nr....... si cu chestia asta, trimisa prin fax, obtine viza de anglia fara nici o problema. dar sunt convinsa ca trebuie sa trimitem ceva legalizat, eu sa fiu ofiter de frontiera, nu m-as uita la un fax http://community.webshots.com/user/yasmintarakci http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yasmin, invitatia trebuie sa fie in original.Nu e valabila daca o trimiti prin fax.O poti scrie tu la calculator si sa sune cam asa:Subsemnata...adresa,(cred ca si nr. pasaport, serie, cod numeric personal trebuie) ma oblig sa ofer masa si cazare pe perioada...... lui numele prietenei, domiciliata in..., cu nr. pasaport, serie pasaport, eliberat in data de... si expira in data de...,cod numeric personal... Invitatia fa-o direct in engleza, ca e valabila sau chiar si in romaneste.Apoi du-te la un notar de acolo ca sa o autentifice.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si in Turcia trebuie 500 dolari aratatzi la vama? Eu stiam ca nu, stiam ca viza se obtine foarte simplu, este o procedura care costa vreo 20 de dolari. Ce stiu eu e ca in UE din care Turcia inca nu face parte invitatziile sunt hartii oficiale eliberate de primarie, uneori se cer si de catre personalul aeroporturilor din tzara gazda si pe langa in unele tzari se cere si contractul de munca(copie) al invitatorului. Numai bine, Alina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iata ce am gasit in presa pe internet : Viza la granita turca Cetatenii români care doresc sa calatoreasca în Turcia în scop turistic pot primi începând de marti viza de intrare si la punctele de trecere a frontierei de stat turce, deschise traficului international, în schimbul unei taxe de 10 dolari. Viza obtinuta astfel este valabila pe o perioada de 30 de zile. Cetatenii români care ajung la granita turca trebuie sa detina un pasaport valabil, bilet de calatorie dus-întors sau cartea verde, dovada mijloacelor financiare suficiente (100 de dolari pentru fiecare zi de sedere) sau dovada rezervarii platite la hotel. Vizele de lunga sedere pentru angajare în munca, studii, cercetare vor fi eliberate numai de Ambasada Turciei la Bucuresti si de Consulatul General de la Constanta. [V.B.][ZIAR.COM] If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...