Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Inca o sansa? sansa cui?


Recommended Posts

Unele raspunsuri la un subiect recent (pe care eu de altfel il vedeam fara sperantza) m-au facut sa-mi pun intrebarea aceasta. Scenariul e de obicei urmatorul: el dezinteresat si comfortabil in spatiul lui, ea cu nevoie de mai mult, de apropiere, de complicitate...etc orice da notiunea de cuplu. Ea construieste familia si o intretine (cu tot ce presupune). El nu. De multe ori o astfel de situatie (mai mult sau mai putin grava) a aparut pe forum iar unele raspunsuri o sfatuiau pe cea aflata in situatie, sa daruiasca mai multa dragoste, sa-si schimbe hainele(desuuri sexi) cine romatice, angajat baby-sitter...etc. Ma intreb sincer, a incercat cineva asa, chiar merge? Acolo unde eu (citind postarea) chiar nu vad nici o sperantza nici o schimbare, altii chiar pot culege cit de o casnicie? Altele raspunsuri indemnau din nou la compromis, la asumat destinul, pentru a asigura copilului un tata sau in virtutea legamintului facut odata cind s-au casatorit. E drept sa i se ceara unei femei sa-si jertfeasca propria viatza pentru copil? Jertfa va insemna ceva in viatza copilului? Legamintul casatoriei mai trebuie tinut atita timp cit celalalt il incalca? Andrada PS Nu fac referire la nici un caz concret de pe site, au fost mai multe adunate aici. L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu ma gindeam la ce spui tu, Andrada si cred ca nu merge cu chestii de genul asta - du-te tu si ia-ti haine, fa-te mai sexi, nu-l baga in seama sa vezi cum te remarca, etc. - lucrurile intr-un cuplu sint mai profunde de atit. Cum sa repari o legatura daca ea nu exista, e rupta? Cind nu exista comunicare intre parteneri? Cred ca mai degraba trebuie sa se formeze o relatie adevarata, sincera si apoi se vede daca poti repara ceva. Cred ca daca oamenii nu se schimba, nu constientizeaza ca trebuie sa se schimbe, sa-ti schimbe mentalitatea, modul de a actiona fata de altii, sa doreasca sa faca pe altii fericiti si sa fie sinceri in sentimentele lor, nu se poate repara ceva. Eu cred ca omul poate fi schimbat daca vrea, Dumnezeu il poate schimba. Altfel, totul e in zadar. Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca atunci cand firul s-a rupt, sansele de a continua si a trece peste nodul proaspat facut sunt(sau vor fi) intotdeauna cu hopuri si situatia nu va mai fi nicodata la fel. De altfel, ce rost are atata sacrificiu? Doar toti avem dreptul sa fim fericiti, nu? Iar alegerea ne apartine! Suntem liberi sa decidem pentru propria noastra alegere, fericire sau multumire sufleteasca.Atunci cand nu merge, cand ai luptat suficient si nu ai mai avut ce salva, cred ca trebuie sa iti vezi de drum si sa ramai cu fruntea sus. Fiindca niciodata nu este prea taziu sa fii fericit. Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e de usor sa rupi o legatura...in cateva luni esti liber... Ce e cu adevarat greu e s-o faci sa mearga. In cazul cand este totusi un copil la mijloc, ai datoria asta. Macar sa incerci. Nu merge, nu merge. Dar nici sa pleci fluturand din coada la primul impas ivit. Si in nici un caz, nu inainte de o discutie in care sa te explici si sa ceri explicatii. Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, orice cuplu are perioade de crize, care uneori pot dura chiar si ani. Uneori o depasesc, alteori nu. Dar chiar poti sa abandonezi inainte de a sti ca ai facut totul din punctul tau de vedere? multe dintre eroinele "scenariului" isi iubesc inca partenerul. sunt nefericite, dar nu cauta o solutzie de genul "du-te la avocat", ci poate un sfat: cum ar putea sa retrezeasca interesul partenenrului? cum sa faca sa fie fericite? si la mine au fost crize- e drept ca de scurta durata, dar la mine au "prins" chestiile astea si mi-am dat seama ca si eu am avut partea mea de vina ca ma neglijam, ca nu ma mai machiam, ca nu mai lasam timp pentru noi doi. Si mi-a prins bine cand am primit asemenea sfaturi. Eu una nu-s in stare sa spun cuiva "du-te si da divortz", decat daca este in pericol, daca este agresata ea sau copilul (fizic sau verbal), cand situatia depaseste limita. Sa fim iubite! Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andina Iulia, Andrada cred ca se refera la relatiile in care ea deja a incercat o apropiere dar a fost in zadar, si deci se mai merita sacrificiul cand chiar nu se mai poate?! Eu cred ca NU categoric, viata e scurta si fiecare are dreptul la fericire![flo] Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata! http://community.webshots.com/user/GabrielaHope
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PS ....si mai sunt de parere ca nu trebuie renuntat inainte de a lupta pe toate caile posibile, insa asta depinde de la caz la caz. Depinde daca mai ai si pt. ce lupta...un copil este de fff multe ori un motiv fff bine intemeiat, insa repet depinde de caz... Sunt unele situatii cand copilului ii este mult mai bine fara tata decat cu. Sa de-a Dumnezeu ca fiecare sa-si gaseasca linistea si fericirea![flo] Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata! http://community.webshots.com/user/GabrielaHope
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred in solutii "magice" gen schimbare brusca de look, machiaj, desu-uri sexy si alte abordari de asemenea gen, decat pentru "condimentarea" unei relatii care merge bine. Cand nu mai exista comunicare intre parteneri, cred ca toate desuurile din lume nu mai pot aprinde vraja, cel mult doar dorinta fizica. Din pacate, in multe cupluri, in afara dorintei fizice nu mai exista nimic, si atunci totul e lipsit de sens. Intr-o astfel de situatie, cred ca in final femeia se simte folosita ca un obiect destinat placerii, si apoi abandonat dupa "folosire". Fara indoiala ca aspectul fizic are un rol important in alegerea partenerului, dar cred ca o iubire adevarata "vede" dincolo de machiaj si de accesorii sexy. Altfel barbatii n-ar mai veni acasa, s-ar duce numai la dansatoare de cabaret.... Oare un barbat ar trebui sa-si iubeasca mai putin sotia gravida si cu 15 kg in plus doar pentru ca nu mai e zana pe care a dus-o la altar? Sau sotia bolnava, aflata pe un pat de spital, doar pentru ca nu e proaspat vopsita si aranjata la coafor?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca toate sfaturile astea cu schimba-ti look-ul, ia-ti o rochie noua sint bune in sensul ca femeia care face asta isi schimba si atitudinea de cele mai multe ori; e mai vesela, mai increzatoare in sine si de fapt asta poate duce la rezolvarea unor probleme. de multe ori femeile nu au curajul sa rupa rutina si sa le ofere partenerilor o alta fata, o femeie mindra de ea care are curajul sa spune verde-n fata ceea ce doreste, fara a da insa impresia ca cerseste. in cuplurile in care exista iubire toate aceste "trucuri" pot functiona. barbatii sint impresionati si de simpla stradanie. acolo insa unde s-au rupt toate puntile nu mai merge nimic, dar merita incercat chiar si numai pentru a te convinge ca nu mai e nimic. Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://community.webshots.com/user/ancutza124
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...