Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

quote:
Originally posted by Simona27
Subscriu, Dana draga[:D] Si articolul ala eu l-am perceput mai mult ca o introspectie in sine , ca o filozofie care se aplica vietii in general. Da, multi alergam pt ceva mai bun, cand ajungem sa il avem, imediat uitam, poate nici nu stam o secunda sa ne bucauram ca am reusit si imediat gasim alt scop pt care incepem din nou lupta. E o vorba pe care o iubesc si suna cam ceva in genul asta "vanatoarea, nu prinderea prazii e tot farmecul". Si personal mi se intampla si mie asa..nu neg. Si lasand la o parte emigrarea, asta e cam esenta fiecarui om sa alerge, sa alerge si sa uite sa se mai opreasca cate putin si poate chiar sa realizeze ca altele sunt mai importante. Cam asta am inteles eu din articol. Nu toti suntem la fel.. Si ca si fapt divers in ultimul timp mai dau peste sondaje (Anglia si alte tari) ca se remarca o tendinta mai diferita decat pana acum...~30% din tinerii intervievati visau sa se retraga din campul muncii si sa retraga la tara, cu acceptarea ideei de mai putin bani. Deci un fel de troc, viata contra mai putini bani. Nu dati...e putina filozofie si aici[:D] Motivele emigrarii?? Astea sunt cate-n luna si in stele. Se intreba cineva de ce tinerii din ziua de astazi care emigreaza nu prea stiu de ce..nu tu persecutii politice, nu tu indragostit, etc, nu tu motive clare. Poate pt ca societatea aia s-a mai miscat putin si multi dintre ei nu mai cad muti de uimire cand vad un supermarket aici (eu recunosc, chiar daca am plecat in '97, am ramas impresionata de primul supermarket vazut in Chile ca era primul[:D]) Acum poate banalizez, dar si asta intra pe vremuri in motive (rafturile goale din vremea lui Ceasca)... Hai ca va pup pe toti[:D]
Eu nu cred ca se poate trai omeneste in Romania dintr-un salariu de profesor sau medic sau altele care acum nu-mi vin in minte.E usor sa judeci din punctul de vedere al celui plecat care are acum cu ce sa se intoarca si sa dea lectii de viata altora, sa filozofeze cum ca banii nu conteaza.Eu stiu ca in Ro oamenii fac eforturi imense ca sa-si poata intretine cat de cat familiile, numai fericiti si linistiti sufleteste nu sunt, poate cei saraci cu duhul. Sa ne punem o clipa si-n papucii celor din Ro care spera la mai bine intr-o alta tara, caci alta solutie nu vad. Ramona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Unii oameni pur si simplu nu sint facuti pentru emigrare. Motivele de a emigra sint diferite de la caz la caz, puterea de adaptare e diferita, aspiratiile sint diferite, valorile morale si emotionale difera, pe scurt nu sintem toti la fel. Si nu gindim la fel. Important e pentru fiecare sa gaseasca locul unde balanta plusurilor inclina in favoarea lui. Fie in Romania, fie oriunde un lumea larga. rosa Timpul le rezolva pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Eu nu cred ca se poate trai omeneste in Romania dintr-un salariu de profesor sau medic sau altele care acum nu-mi vin in minte. Ramona
tata e muncitor, castiga cca. 5.500.000lei si mama castiga cca. 2.800.000lei, si au bonuri de masa in valoare de 1.000.000(500.000unul si 500.000 altul), si iti jur ca traiesc omeneste..eu nu imi permit acum sa ii ajut cu nimic....si cand merg in Romania..ei sunt cei carte ne ajuta pe noi. Pt. ei omeneste inseamna: au un apartament al lor cumparat(care il au de multi ani), au masina, au 2 copi asezati la casa lor, au sanatate, au intelegere in familie, au si griji de pe azi pe maine, dar nu atat incat sa le intunece pe restul....iar fiecare realizare a mea si a surorii mele ..le face "fericirea" mai complecta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona27 "Motivele emigrarii?? Astea sunt cate-n luna si in stele. Se intreba cineva de ce tinerii din ziua de astazi care emigreaza nu prea stiu de ce..nu tu persecutii politice, nu tu indragostit, etc, nu tu motive clare." motivele economice si speranta intr-o viata normala ii face pe multi sa emigreze din Ro. Ca apoi nu recunoaste nimeni motivul este alta poveste. Asa cum am mai spus...dupa X ani de viata normala in alta tara este simplu sa spui ca latura materiala nu te mai intereseaza si sa ai teorii pe tema asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru tine Guest-amice dar sa stii ca nu e asa. Bani vrei, bani nu vei avea, atat cat sa iti potoleasc "foamea" de parvenire, si daca tu crezi ca ceilalti oameni din jurul tau emigranti sau nu, nu te vor "mirosi" ca asta vrei, te inseli amarnic. De cum deschizi gura si de cum te uiti la om iti dai seama ce vrea si daca ai sti cate priviri din astea viclene pe sub gene sau in coltul ochilor am vazut si cate ascunzisuri si viclenii marunte mi-a fost dat sa aud si sa ma fac ca nu pricep si sa ii las sa creada ca au pacalit si de data asta, si daca ai sti cat de deschis poti vorbi cu cel de langa tine si de comod poate sa iti fie asa, nu ai mai spune ca "materialul" te-a facut sa emigrezi....ci reteaua de viclesuguri si lipsa de coloana vertebrala a unora si "prostitutia intelectuala" a altora si multe altele iar situatia materiala proasta , de care te tot legi, de aici vine. Sa dea Dumnezeu sa intalnesti numai oameni asemeni tie, ca sa iti fie bine asa cum consideri tu ca inseamna binele in propria-ti viziune! NO BRAIN....NO PAIN!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irina2000....ai mare dreptate ca no brain...no pain deci nu ma refer la alba neagra de pe tarabe...sorry faptul ca vrei sa traiesti intr-o societate unde limita inferioara sau medie este mult peste cea de unde provii tu inseamna ca emigrezi din motive financiare. ca te supara vecinul sau ca seful tau nu are coloana vertebrala nu este motiv de emigrare. nu? sa inteleg ca doar cei care spera la 100K anual sint la categoria emigrare pe motiv economic?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Guestus
Aici nu se pune problema de parvenire odata ajuns in US or Canada. Este logic ca acolo un salariu mediu sau chiar minim te face happy si-ti da drumul la teorii. Pb este de ce se emigreaza din Ro. Este diferit. Multi uita sau nu recunosc.
Guestus, un salar minim in Canada nu te face happy, te rog sa ma crezi. Pot sa iti spun ca in Romania niciodata nu am dus-o atit de greu ca in cele doua luni in Canada cu salar minim si apoi 2 luni pe ajutor social. Si gresesc, nici macar nu era minim, era salar de 8$/ora. Si chiar si aici se lucreaza la negru, sunt pensionari care traiesc din pensii de 900 CAD/luna (chiria e 700) si nu au toate medicamentele compensate, se da mita, chiar daca ii spune comision, atita timp cit intra in buzunarul cuiva fara stirea statului, eu tot mita o sa ii spun. Iar jobul de guvern pe care il am acum, am ajuns la el pentru ca am avut o pila. Aici ii spune referinta, dar nu uita ca altcineva, mai bun poate decit mine nu a primit jobul cu pricina pentru ca i-a lipsit pila. Si am fost fericita pentru job, fara sa ma gindesc ca cineva mai capabil a fost datla o parte. Nu este crestinesc, dar asta e lupta pentru supravietuire. Acum nu zic ca toata lumea se angajeaza cu pile. Sunt oameni care au gasit pe fortele lor un loc de munca. Dar eu cred ca si in Romania se intimpla. Deci, nu uitati va rog ca nu ma pling, am depasit faza aceea, tot ce vreau sa spun ca nici aici nu se joaca cu cartile pe fata si aici sunt copii de "sefi" care au firmele lor si primesc contracte pentru ca taticul este cine este si apoi primesc si bani de la guvern ca sa angajeze oameni si multe altele. Sotul meu s-a luptat luni de zile sa cistige cele 2 contracte pe care le are. Pardon, le-a avut ca mai are numai unul. Acum cind se intoarce va trebui sa apeleze la tot networking-ul pe care si l-a creat ca sa primeasca ceva contracte. Si va fi greu, pentru ca la contractul care l-a pierdut a incalcat regula nescrisa a comisionului si s-a facut ca ploua. Si contractul l-a primit inapoi firma pe care au dat-o afara cu surle si tobe pentru ca nu isi vedeau de treaba. E dureros si eu sunt responsabila pentru ca am spus ca m-am saturat si ca eu nu am venit in Canada sa dau mita. Si pe urma aici la noi in oras, in comunitatea romaneasca, doi din trei romani au avut primul job cu ajutorul altui roman, mai vechi in compania cu pricina. Nici asta nu e tocmai fair, poate ca altcineva mai bun, dar fara referinte, aplicase la jobul acela. La inceput m-au durut toate constatarile astea, in naivitatea mea am crezut ca pe pamintul nord-american totul e fair, ca o privire direct in ochi si o stringere de mina pecetluiesc o intelegere. Ei, m-am inselat, dar acum am devenit mai inteleapta, sunt aici si trebuie sa traiesc dupa regulile lor, nu ei sunt de vina ca stiu sa isi construiasca o imagine frumoasa ci aceia dintre noi care nu stim sa citim printre rinduri. Dar am constatat ca de cind am ales sa nu mai stau intr-un colt, framintata de ginduri, lucrurile bune au inceput sa se intimple. Probabil ca vor mai veni si rele, dar stiu ca toate incercarile vor contribui la evolutia mea ca om. Si mai cred si ca Dumnezeu nu iti da niciodata mai mult decit poti duce. Scuze ca scriu atitea mesaje si atit de lungi, dar sunt singura acasa si mi-e dor de sotul si de fetita mea. Cu drag, Danutza, mama lu'Alexutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu: Si in legatura cu ce a scris Irina2000, eu am alta filozofie: Daca nu te gindesti la bani, daca nu le acorzi importanta pe care o au totusi, banii nu vor trage la tine. Asta nu inseamna sa ajungi robul lor. O paranteza: Cine a facut facultatea in Timisoara, poate va mai aduceti aminte de George (unul din nebunii celebri ai Timisoarei) care spunea, la Cina sau la Vaporul, locurile lui preferate: "Cu bani, bani faci; cu p... copii saraci." Dragul de George, oare mai traieste? Stie cineva? Hei, sar acum de la una la alta, dar are legatura cu faptul ca omul devine ceea ce gindeste, citesc o carte superba, "Puterea extraordinara a subconstientului tau" -Joseph Murphy. Daca dati de ea, nu ezitati sa o cumparati. Cartea asta ne invata ca putem sa aducem in viata noastra mai multa bogatie, sanatate, bucurie si fericire prin puterea ascunsa in subconstientul nostru. Excelenta carte. Gata, nu mai vin azi, ati scapat de bine. Nu am scris un an pe forumul asta nu am nimic si acum nu ma mai opresc din logoree. Salutari la toata lumea! Danutza, mama lu'Alexutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...