Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

quote:
Originally posted by peca Pt. ei omeneste inseamna: au un apartament al lor cumparat(care il au de multi ani), au masina, au 2 copi asezati la casa lor, au sanatate, au intelegere in familie, au si griji de pe azi pe maine, dar nu atat incat sa le intunece pe restul....iar fiecare realizare a mea si a surorii mele ..le face "fericirea" mai complecta!
Peca, situatia alor tai este stabila, ei au casa masa si masina nu de ieri de azi, presupun. nu pot constitui un termen de comparatie. ia un tanar medic sau profesor sau maturator, care abia incepe viata, poate trai vreunul dintr-astia omeneste dintr-un salariu, aceasta-i intrebarea? Guestus, mistifici banul de parca chiar ar fi ochiul ..., ce e asa imoral sa primesti bani(si sa te bucuri de ei, sa fii mandru ca ii castigi) pentru ce muncesti, la valoare egala, plus proportionala cu puterea de cumparare pe piata? ii faci sa se simta prost si sa se justifice pe niste oameni care au muncit si muncesc din greu acolo unde sunt, in strainataturi, dupa ce ca au fost pusi in situatia tembela sa isi paraseasca tara de fanfaronii care o conduc, cu voturile moralistilor pasunisti de azi. daca strainatatea e o valiza cu iluzii, atunci romania e un vagon intreg de bagaje cu deziluzii. la revolutie a cazut comunismul si s-a ridicat fantoma lui. Authority Zero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by conchita daca strainatatea e o valiza cu iluzii, atunci romania e un vagon intreg de bagaje cu deziluzii. la revolutie a cazut comunismul si s-a ridicat fantoma lui. Authority Zero
...sau, in cuvintele lui cartarescu: "Uneori simt ca intreaga > > lume e patria mea, si doar Romania este strainatatea. > > Simt ca mananc, la Bucuresti, painea amara a exilului."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Danutza Mamaruta
quote:
Originally posted by Guestus
Aici nu se pune problema de parvenire odata ajuns in US or Canada. Este logic ca acolo un salariu mediu sau chiar minim te face happy si-ti da drumul la teorii. Pb este de ce se emigreaza din Ro. Este diferit. Multi uita sau nu recunosc.
Guestus, un salar minim in Canada nu te face happy, te rog sa ma crezi. Pot sa iti spun ca in Romania niciodata nu am dus-o atit de greu ca in cele doua luni in Canada cu salar minim si apoi 2 luni pe ajutor social. Si gresesc, nici macar nu era minim, era salar de 8$/ora. Si chiar si aici se lucreaza la negru, sunt pensionari care traiesc din pensii de 900 CAD/luna (chiria e 700) si nu au toate medicamentele compensate, se da mita, chiar daca ii spune comision, atita timp cit intra in buzunarul cuiva fara stirea statului, eu tot mita o sa ii spun. Iar jobul de guvern pe care il am acum, am ajuns la el pentru ca am avut o pila. Aici ii spune referinta, dar nu uita ca altcineva, mai bun poate decit mine nu a primit jobul cu pricina pentru ca i-a lipsit pila. Si am fost fericita pentru job, fara sa ma gindesc ca cineva mai capabil a fost datla o parte. Nu este crestinesc, dar asta e lupta pentru supravietuire. Acum nu zic ca toata lumea se angajeaza cu pile. Sunt oameni care au gasit pe fortele lor un loc de munca. Dar eu cred ca si in Romania se intimpla. Deci, nu uitati va rog ca nu ma pling, am depasit faza aceea, tot ce vreau sa spun ca nici aici nu se joaca cu cartile pe fata si aici sunt copii de "sefi" care au firmele lor si primesc contracte pentru ca taticul este cine este si apoi primesc si bani de la guvern ca sa angajeze oameni si multe altele. Sotul meu s-a luptat luni de zile sa cistige cele 2 contracte pe care le are. Pardon, le-a avut ca mai are numai unul. Acum cind se intoarce va trebui sa apeleze la tot networking-ul pe care si l-a creat ca sa primeasca ceva contracte. Si va fi greu, pentru ca la contractul care l-a pierdut a incalcat regula nescrisa a comisionului si s-a facut ca ploua. Si contractul l-a primit inapoi firma pe care au dat-o afara cu surle si tobe pentru ca nu isi vedeau de treaba. E dureros si eu sunt responsabila pentru ca am spus ca m-am saturat si ca eu nu am venit in Canada sa dau mita. Si pe urma aici la noi in oras, in comunitatea romaneasca, doi din trei romani au avut primul job cu ajutorul altui roman, mai vechi in compania cu pricina. Nici asta nu e tocmai fair, poate ca altcineva mai bun, dar fara referinte, aplicase la jobul acela. La inceput m-au durut toate constatarile astea, in naivitatea mea am crezut ca pe pamintul nord-american totul e fair, ca o privire direct in ochi si o stringere de mina pecetluiesc o intelegere. Ei, m-am inselat, dar acum am devenit mai inteleapta, sunt aici si trebuie sa traiesc dupa regulile lor, nu ei sunt de vina ca stiu sa isi construiasca o imagine frumoasa ci aceia dintre noi care nu stim sa citim printre rinduri. Dar am constatat ca de cind am ales sa nu mai stau intr-un colt, framintata de ginduri, lucrurile bune au inceput sa se intimple. Probabil ca vor mai veni si rele, dar stiu ca toate incercarile vor contribui la evolutia mea ca om. Si mai cred si ca Dumnezeu nu iti da niciodata mai mult decit poti duce. Scuze ca scriu atitea mesaje si atit de lungi, dar sunt singura acasa si mi-e dor de sotul si de fetita mea. Cu drag, Danutza, mama lu'Alexutza
O sa-ti spun eu ce `usor` e sa gasesti unloc de munca dupa terminarea facultatii, fara pile;cazul meu: am terminat filologia si trebuia sa ma angajez ca profesor, nu? Cum nu voiam sa ma infund in vreun amarat de sat, fara apa curenta si mijloace de transport am dat concurs in Timisoara pentru unul din cele trei-patru posturi pt.oras, afisate la Inspectorat. Ei, bine,n-am reusit titularizarea dar, prin amabilitatea Inspectoarei de franceza de acolo, prietena cu fosta mea profesoara de engleza, am obtinut cu greu jumatate de norma la suplinire;asta in schimbul a cateva sute de marci germane, pe care parintii mei si eu ne-am chinuit sa-i platim un an intreg.M-am interesat apoi si am aflat de la colegii de catedra ca se plateau o mie doua de marci pt.o titularizare.Si exista metode de masluire a lucrarilor candidatilor. Nu-ti mai spun de salariu:in 1997 cand m-am angajat era, da, in jur de 600000 lei pe luna brut.Din cate stiu situatia cu angajarile pe pile exista si in Drept, ca de Medicina nu mai vorbesc;poate doar ca inginer ori economist sa reusesti fara pile. In Germania n-am cunoscut pe nimeni si am reusit sa obtin un job in secretariat bilingv si am fost suuuper multumita;si nu mi-a cerut nimeni diploma universitara, am fost crezuta pe cuvant.Hai ca nu-i dracu`´atat de negru in afara Romaniei;eu acolo am trait un cosmar, profesional vorbind. Ramona [gravi]16 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by peca Pt. ei omeneste inseamna: au un apartament al lor cumparat(care il au de multi ani), au masina, au 2 copi asezati la casa lor, au sanatate, au intelegere in familie, au si griji de pe azi pe maine, dar nu atat incat sa le intunece pe restul....iar fiecare realizare a mea si a surorii mele ..le face "fericirea" mai complecta!
Peca, situatia alor tai este stabila, ei au casa masa si masina nu de ieri de azi, presupun. nu pot constitui un termen de comparatie. ia un tanar medic sau profesor sau maturator, care abia incepe viata, poate trai vreunul dintr-astia omeneste dintr-un salariu, aceasta-i intrebarea? Guestus, mistifici banul de parca chiar ar fi ochiul ..., ce e asa imoral sa primesti bani(si sa te bucuri de ei, sa fii mandru ca ii castigi) pentru ce muncesti, la valoare egala, plus proportionala cu puterea de cumparare pe piata? ii faci sa se simta prost si sa se justifice pe niste oameni care au muncit si muncesc din greu acolo unde sunt, in strainataturi, dupa ce ca au fost pusi in situatia tembela sa isi paraseasca tara de fanfaronii care o conduc, cu voturile moralistilor pasunisti de azi. daca strainatatea e o valiza cu iluzii, atunci romania e un vagon intreg de bagaje cu deziluzii. la revolutie a cazut comunismul si s-a ridicat fantoma lui. Authority Zero
Conchita draga, tu ai inteles ceea ce eu trebuia sa specific, dar mi-a scapat;o fac acum: ma refeream la un tanar absolvent de facultate, care trebuie sa-si ia viata-n propriile maini, sa-si intretina o familie fara a fi nevoit sa astepte ajutorul parintilor;pai ei n-au muncit destul?Merita o batranete lipsita de chin.Problema e ca din unul, chiar doua salarii din profesiile enumerate de mine, nu reusesti sa te descurci, esti mereu in lipsuri;cunosc o groaza de oameni care se plang mereu ca nu le-ajung banii de la salar la salar;pt.o nunta sau botez sau internare in spital pt.vreo operatie, au facut imprumut la Banca, altfel, de unde...asta e trai?Ma indoiesc ca acesti oameni sunt cu adevarat multumiti de viata lor, dar asta este se resemneaza, pt.ca n-au de ales. Ramona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by peca Pt. ei omeneste inseamna: au un apartament al lor cumparat(care il au de multi ani), au masina, au 2 copi asezati la casa lor, au sanatate, au intelegere in familie, au si griji de pe azi pe maine, dar nu atat incat sa le intunece pe restul....iar fiecare realizare a mea si a surorii mele ..le face "fericirea" mai complecta!
Peca, situatia alor tai este stabila, ei au casa masa si masina nu de ieri de azi, presupun. nu pot constitui un termen de comparatie. ia un tanar medic sau profesor sau maturator, care abia incepe viata, poate trai vreunul dintr-astia omeneste dintr-un salariu, aceasta-i intrebarea? Guestus, mistifici banul de parca chiar ar fi ochiul ..., ce e asa imoral sa primesti bani(si sa te bucuri de ei, sa fii mandru ca ii castigi) pentru ce muncesti, la valoare egala, plus proportionala cu puterea de cumparare pe piata? ii faci sa se simta prost si sa se justifice pe niste oameni care au muncit si muncesc din greu acolo unde sunt, in strainataturi, dupa ce ca au fost pusi in situatia tembela sa isi paraseasca tara de fanfaronii care o conduc, cu voturile moralistilor pasunisti de azi. daca strainatatea e o valiza cu iluzii, atunci romania e un vagon intreg de bagaje cu deziluzii. la revolutie a cazut comunismul si s-a ridicat fantoma lui. Authority Zero
Conchita, esti tare![8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspund cam tarzior[:D] Eu sustin in continuare ca sun foarte mult motive de a emigra si intr-adevar unul major sunt banii - cel putin dupa ce a disparut Ceasca, inainte era mai complicat. Si iarasi, dupa cativa ani de emigrare, toti incepem sa ne punem intrebari, uitam poate de bani sau de motivele initiale. In plus, chiar daca o sa dati cu rosii, unele cazuri de tineri recent imigrati nici macar pentru bani nu vin si sunt debusolati la un moment dat. Si pentru ca multi considera ca daca nu incearca, vor regreta toata viata. Si "materialul" asta, bata-l vina, dupa ce e gustat poate nu chiar iti satisface toate nevoile, cum se credea[:D] Si intr-un final dramatica, multi incep sa caute motive de ce... Insa toti trebuie sa ne asumam deciziile luate si sa traim in buna pace cu ele. Si aici o apreciez pe Danutza ca a recunoscut anumite chestii pe care multi dintre noi le tin sub tacere[:D] Chestia cu camionul de la Mihailesti si emigratul e putin haioasa[:D] si nu cred ca poate fi un motiv serios.. Doar nu vor incepe acum americanii, macar cei din New York sa emigreze din cauza evenimentelor din sept.[:D] Tinerii si pensionarii - da, mi-e mila de ei, dar si acolo incep sa apara mijloacele care sunt si aici de ati procura anumite chestii, respectiv "minunatele" creditele. Unii isi vor permite aceste credite, unii nu - ca si aici. Si cu traitul bine cu salariul minim, nu stiu cam spun, dar te cam uiti la fiecare banut, nu e chiar atat de minunat. Oare cati dintre noi de aici de pe forum traiesc cu salariul minim? Nu ca ar fi o rusine, dar acei oameni stiu cel mai bine ce inseamna asta.. Eu personal nu stiu ce ne-am face cu salariul minim. Nu as muri de foame, bineinteles cum nu mor nici in Romania de foame cei cu salariul minim. Dati cu rosii[bang] Stiu ca multi nu traiesc nemaipomenit, dar iarasi, Romania e in miscare, nu poti cere sa fie Statele Unite... Cam atat...dar mai revin[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Guestus salariul minim este o perioada...[b]ai un hope oricum. Nu stiu citi ramin numai cu salariul minim sau la mila guvernului.
Pina la un punct poate ai dreptate dar... Hope-ul tau poate fi si o imagine deformata pe care o au inca unii despre occident, cei care cred ca toti construim o cariera profesionala si pe masura ce trec anii ajungem in posturi de raspundere si ni se mareste salariul. sint romani cu studii superioare care au trebuit sa accepte aici un job platit sub nivelul studiilor pe care le au.Si cu asta ramin. Nu pentru ca nu ar fi in stare de mai mult ci pentru ca au intrat intr-un sistem care nu le poate oferi mai mult sau viata lor personala le impune alte prioritati (nu poti lasa un job intr-un orasel de provincie pentru o himera in capitala tarii unde nu ai nici locuinta, nici un post asigurat - si asta mai ales cind ai o familie, copii care merg la scoala etc) sint nativi (in Franta sau in alte parti) care au ajuns sa cistige la 50 de ani mai putin decit cistigau la 30. Pentru ca economia mondiala nu mai e aceeasi, limpede curgatoare ; pentru ca odata ajuns in somaj esti multumit (sau constrins) sa accepti un job mai prost platit (pentru ca si minimum pe economie e mai mult decit insuficientul ajutor de somaj sau ajutor social). Odata intrat intr-un job nu e usor sa faci in paralel eforturi de cautare a ceva mai bun pentru ca insusi cautarea unui loc de munca e o activitate in sine full-time si care necesita si cheltuieli pe care poate nu si le permite oricine. If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...