Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

am uitat sa dau un exemplu: o baby sitter are nevoie de scrisori de recomandare de la fostii angajatori, inseamna oare ca primeste urmatorul job pe pile? pilele fiind fostii anagajatori. plus ca in majoritatea cazurilor, cand completezi aplicatia pentru un post, tre sa ai pregatite trei nume cu nr. de telefon de la persoane care te pot recomanda. mi se pare corect. Authority Zero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns
O intrebare pentru toata lumea...Apropo de diplome Esti intr-un cabinet medical american. Ce preferi? O "asistenta medicala" cu o diploma lipsita de valoare (a.k.a romaneasca) sau o asistenta americanca, care isi intreaba sefa, in timp ce sorteaza rezultatele biopsiilor, ce inseamna "superficial"-caz real. La ce-ar mai fi buna o diploma medicala UMANA romaneasca? La "a da lectii" de medicina veterinara unui veterinar autohton care e pe cale sa ucida un ciine tratindu-l cu o supradoza de antibiotic si aducindu-l in stare toxica si casexie( slabit exagerat-nu intentionez sa ofensez) La ce-ar mai fi buna educatia romaneasca? La a silabisi corect cuvinte in limba engleza la cererea ....ati ghicit vorbitori nativi de limba engleza. Nu numai ca diploma romaneasca "nu valoreaza doi bani", ba mai are si aplicatii universale...cum ar fi de exemplu "strategii de marketing" pentru o companie internationala biotechnica. exista libertate pentru fiecare...cei care se simt prost ca au o educatie lipsita de sonoritate, ca cea romaneasca, sint liberi sa o faca...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referintele, care pot fi date de la prieteni pina la fostul sef si care ti se cer si cind, de exemplu, inchiriezi un apartament si cind aplici pentru o slujba, sint in general doar un fel de girant moral, cineva care spune despre tine ca n-o sa pleci in prima zi de munca cu aparatura institutului sau ca n-o sa-i impusti (going postal[:D]) daca te dau afara. Networkingul actioneaza de obicei in breasla si e caracterizarea pe care o poti obtine de la cineva care te cunoaste profesional si care poate "gira" profesional pentru tine pina la un punct. Si asta functioneaza pe zicala (care mi-o tot spunea bunicul) ca e bine sa lasi loc de buna ziua pe unde te duci. Nu te poti certa de ex la cutite cu cineva din aceesi profesie, pentru ca lumea e mica si nu stii cum se intoarce. Din contra daca stabilesti relatii profesionale, te faci cunoscut ca expert, asta poate sa te ajute intr-o zi... Sistemul de pile cu conotatia din Romania se numeste "connecting". Se intimpla de obicei in corporatiile mari sau in slujbele la guvern in care se poate "spare" un loc sau doua intr-un departament pentru cei (connected) care stau cu picioarele pe birou si pe care ii vezi prin curtea institutiei la ore suspecte de nu stii daca de abia au venit sau pleaca acasa. Toata lumea ii stie si nimeni nu se angajeaza in discutii despre rolul lor sau daca au vreo treaba de facut. Connectingul poate fi pe cale politica, nepotism schimburi de favoruri..etc Mie mi se pare ca faptul ca diplomele nu sint recunoscute, a dat nastere la un alt sistem de valori. Individul are sansa intr-un astfel de sistem sa dovedeasca singur daca poate face fata meseriei sau nu indiferent de diploma din spate. Eu insami as fi putut capata din cauza unei neintelegeri lingvistice postul de designer la un mare magazin de haine. N-a trebuit sa arat nici o diploma, exista insa o perioada de proba in care ar fi trebuit sa arat cine sint si ce stiu sa fac. Dezavantajul acestui sistem e insa, cum observa cineva, ca e foarte greu de intrat. Odata intrat insa, daca poti si vrei, cu ceva scoala, cu multa munca si insistente poti ajunge exact unde ti-ai propus. A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...