Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Constanta(8)


Recommended Posts

Tatiana, nastere usoara si sa te vezi cu bebe sanatos acasa! Ne gandim la tine si te asteptam sa ne povestesti. Tu zici ca vrei sa vii in parc la intilnire, dar ce, vrei sa nasti pe acolo sa te ducem noi la spital?[:D] Eu as sta cumintica acasa, mai ales ca esti langa spital.[medic] [flo][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, buna dimineata! De Layla stiu eu ca este bine la Constanta si s-ar putea, daca nu intervine ceva sa ma intalnesc cu ea asta-seara. Am sa fac poze sa-i vedeti si voi. Sta in zona Faleza Nord si poate vine si ea in tabacarie sambata, am sa-i spun. TatianaS, poate ai noroc sa stai intr-o rezerva aranjata numai tu cu bb. Eu asa am stat si m-am simtit super, tot timpul am vorbit cu bb, ceea ce n-as fi putut cu alcineva de fata. Alte fete au zis ca nu e bine sa fii singura in rezerva, dar eu zic ca e super, te odihnesti cand vrei, musafirii tai nu deranjeaza alta mamica, si mai ai si intimitate, exclusivitate la grupul sanitar. Imi amintesc ca am facut chiar si un dush de vreo 10 minute si nu mi-a furat nimeni bb-ul. Dupa cum sunt sigura ca te-ai informat de lactatie, nu vine in primele clipe dupa nastere, dar si pana vine trebuie sa-ti formezi sfarcurile, sa pregatesti terenul. Eu am avut sanii foarte tari si medicul neonatolog se ingrijora sa am canalele infundate si sa dau de belele, asa ca mi-a format canalele si sfarcurile la o pompa electrica. A fost un pic dureros, dar a avut efect, si nu-mi pare rau. Daca vezi ceva in neregula cu sanii da-i ceva dr. neonatolog si poate te baga la pompa electrica. Toate astea se intamplau la etajul 6, poate ai norocul sa stai in salonul in care am stat si noi. Multa bafta! caci tre sa ai si nitel noroc in viata CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata mamici si burtici! Semnam si noi cu mandrie condicuta astazi. Se pare ca bebe mai sta acolo. Este mult prea cald afara! Nu stiu cat va mai dura pana ce ne vom tine noi doi in brate, dar cand va fi sa fie, sunt convinsa ca va fi bine. Roxana multumesc mult pentru mesaj! Tu cum te mai simti? Cum merge treaba? Bineinteles ca am sa va tin la curent cu tot ce se intampla. Am sa-mi instruiesc sotul sa va scrie, cat sunt eu in spital. Crix am sa fac tot posibilul sa gasesc o rezerva si pentru mine si bebelul meu. Si mie imi place intimitatea. Cu sanii, nu stiu ce sa spun... Stiu ca nu vine laptele imediat, si ma rog la Dumnezeu sa vina, macar mai tarziu. Ma asteptam sa-mi creasca mai mult sanii mai ales in ultimile luni de sarcina, dar ei au ramas aproape la fel. De la luna a 5-a de sarcina produc colostru, dar sanii tot la fel sunt, nu foarte mari. Eu imi doresc mult de tot sa-mi pot hrani copilul la piept, dar eu stiu daca voi avea laptic? Vom vedea. Va pupam pe toate si mai tinem legatura. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gagici, dau si eu raportul pe fuga, intre cutii. d azi incepe mutarea serioasa asa ca...va inchipuiti ce nebunie e la mine. Tatiana, imi pare rau ca nu am venit si eu cu tine la "vizionare". ai vorbit cu vreo asistenta? cum mai e cu "rezervarea rezervelor"??? si eu sunt obsedata sa nu cumva sa ramin fara aranjamentele facute. gagicutze, va pup pe toate, ma intorc la cutiile mele[xx(]. intru eu mai tirziu sa vad ce mai faceti....[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, asa fetelor, vad ca ati inceput sa goliti marsupiile! Probabil ca abia asteptati sa va tineti in brate odoarele. Tatiana, ceea ce nu ti s-a spus probabil este ca, in ciuda momentelor unice si de neuitat, alaptatul in primele zile (si chiar saptamini) DOARE. Si nu asa, ushor, ci rau de tot. Nu vreau sa te sperii, dar noi cind treceam la bebelushi pentru alaptare (eram vreo patru fete in salon, plus celelalte patru din salonul de vizavi) se auzeau numai AU-ri, OO-uri, UF-uri pe diverse tonuri, incit, daca ai fi ascultat dincolo de usa, ai fi zis ca cine stie ce se intimpla acolo. Garmastanul (un unguent pentru ragade) a fost de oarece ajutor si expunerea sinilor durerosi la aer, o sa simti ca nu mai suporti pe ei absolut nimic - in privinta asta, e preferabila rezerva, unde poti sta desnuda, desi, pina la urma, am observat ca se umbla cu tzitzele la vedere in mod curent, toata lumea isi pierduse brusc decenta si orice urma de pudibonderie. Sotul meu, care de cind il stiu m-a asasinat cu sutiene si bluze pina in git s-a ingrozit cind m-a gasit umblind pe coridoare cu decolteul pina in buric![vampa] Dar oricum, ajungi in cele din urma s-ti doresti sa simti durerea, pentru ca numai asa stii ca bebele a apucat sfircul si trage laptele cum trebuie. Si, fetelor, incercati sa fiti niste mamici relaxate, e foarte important sa va propuneti asta inca de la inceput. E greu, mai ales daca va loveste si vreo depresie, dar daca aveti chestia asta in minte mereu o sa reusiti. Nu va agitati pentru orice fleac, tensiunea si panica voastra se transmite copilului si se creeaza un cerc vicios din care cu greu mai poti iesi. mami & alisia (21 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor va salut si eu pe ziua de azi. Tatiana, e bine ca bb mai sta in burtica sa creasca. Aveti dupa aia tot timpul sa va tineti in brate [:D]. Si eu eram foarte ingrijorata ca or sa fie ocupate "camerele de hotel", dar daca tot se numesc rezerve, s-a gasit una si pt. mine. Cred ca am mai spus-o, am fost foarte multumita de conditiile din camera. Cand ieseam pe coridor se schimbau lucrurile, dar nu ieseam decat pt. toaleta zilnica. A fost foarte frumos cand m-a adus infirmiera din sala de nasteri. Cand am intrat in camera, am ramas fara cuvinte. Nu mi-a venit sa cred ca totul este asa de frumos. Ma asteptau Doru, mama si sora mea, totul mirosea frumos si primisem si un ursulet de plus (care ma gandeam eu ca face parte din dotare, dar deja era prea mult). Singura dezamagire a fost ca ma asteptam sa o gasesc si pe Maria in patut, dar a mai durat vreo doua ore pana mi-au adus-o. Ieri am fost prin parc pe la 6, am stat putin ca Maria nu-si facuse somnul si era tare maraita. In dimineata asta ne-am trezit amandoua cu nasul curgand si tusind. O luam de la capat? Maria nu a mai facut febra si sper sa fie doar o raceala usoara de care sa trecem repede, ca sapt. viitoare avem de luat motul. Va pup! Cornelia http://community.webshots.com/user/cornelianis http://community.webshots.com/user/cornelianis2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Tatiana,de cand incep contractiile incearca sa nu mai mananci,doar sa rontai sticks-uri si alte cele usoare care nu umplu stomacul.Asta ptr.cazul in care se impune o cezariana.Bei doar apa plata.Nu uita sa ai apa si-n geanta.Nu uita inainte de-a pleca la spital sa te golesti cu un supozitor de glicerina. F.bine ca nu te-a internat inca.Mie mi-au inceput contractiile seara,am fost la urgenta,aveam dilatatie 1,mi-a facut internarea,n-am ajuns in sala de nasteri,dr.mea m-a sfatuit sa plec acasa si sa revin cand se intetesc contractiile la 3 minute.M-am dus dimineata dupa ce toata noaptea m-am tavalit prin pat,dar era patul meu.Si eram langa sotul meu. Tatiana,nu-ti speli sanii daca faci ragade cu sapun.Te stergi inainte cu ceai de musetel,te ungi cu Garmastan(ff.bun)care nu-i toxic ptr.bb dupa care alaptezi.Repeti operatiunea cu ceaiul si Garmastanul dupa alaptat. Roxana,nu m-am apropiat ptr.ca Teo era tare mucioasa,stranuta,iar tu esti cu responsabilitate acum...De felul meu,nu sunt egoista.Asteptam prajiturile,recuperam atunci.Tu cum te simti? Sinzi ana,bine-ai venit in "casuta" noastra!Ne vom cunoaste in parcul din Tabacarie ptr.ca si noi mergem des. Va pup si asteptam vesti! July
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, mamicilor, ce e cu fenomenul asta mucios ce ne bantuie pe toti. Eu n-am o luna de cand mi-a trecut o laringita crunta si acum mi-a revenit intr-o forma mai usoara. O pun pe seama curentului sau ceva rece. Dar, ce ma fac cu fii-mea? Are kk ca namolul, nu are mucisori in kk, in schimb are mucisori la nas. Sunt un pic aposi, cateodata ii curg din nas, alteori ii aud cum fornaie si nu respira usor. In afara de ser nu i-am dat nimic, dar asta-i doar pe moment. Daca asta-iarna m-am plans de frig in casa, iata ca veni canicula si eu cred ca ne da peste cap. Fetelor, am in casa 27 de grade in casa!!! CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost asa ametita cand am ajuns in tara si in 2 zile am nascut ca nu m-am interesat de nici o rezerva. Am nascut cu Rusa si am stat totusi singura cu bebe si tati intr-o camera cu 2 paturi... Oricum eram asa ametita ca nu imi pasa nici daca mai era o armata de mamici si copii in salon cu noi. Am stat doar 2 zile (inclusiv cu cea in care am nascut), pentru ca nu am suportat conditiile de acolo si asistentele!!! Am revenit dupa inca 2 pt vaccin!!! Nu vreau sa te descurajez, poate la rezerva e mai bine...dar cu toate ca in salon erau termopane si totul relativ nou, cand ieseam pe hol...inauntru vopsit gardu...pe afara leopardu... Oricum cand privesti langa tine si vezi micutul pe care l-ai asteptat 9 luni (mai mult sau mai putin) nu iti pasa nici daca esti in iesle!!! Apoi e mai greu cand incep sa tipe si nu mai stii pe ce parte sa te intorci sa apuci 5 min de somn(cel putin al meu tot timpul ar fi mancat...si pt ca eu nu am avut lapte si pediatra din spital nu a vrut sa imi dea lapte praf sa il incurajeze sa suga, David al meu lingea biberon dupa biberon de glucoza (parca asa ii spuneau) pana s-a infuriat taticul lui, i-a cumparat un pachet de humana (recomandat de pediatrul nostru) si i-am preparat noi in spital...mai mai sa lesine toate lumea pe acolo!!! Asa ca ia la tine si lapte praf, si biberonul tau..ca nu se stie niciodata! Si o suzeta...mi se pare foarte importanta...(ca sa atipesti 10 min pana se prinde el ca nu curge nimic de acolo!!!) Bafta multa... De abia astept sa ne vedem in parc...sa mai vad si eu un bebic mic, mic...ca ma apuc sa fac altul...asa dor imi e de un mot de om!!! (Doamne Fereste sa mai fac unu!!! hihi) Cornelia si Crixia, voi cand iesiti in parc cu fetele? Vrem si noi o fetita si am vazut ce frumoase sunt ale voaastre!!!!!!!! Sinzi si David http://community.webshots.com/user/sinzi_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...