Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici din Constanta(8)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by liris
eu sper sa va "join" in viitor, sa pun si eu DPN si doctor care ma urmareste...desi aici nu se face asa... exista o moasa care-ti ia tensiunea si gata.tot ea te urmareste pe timpul sarcinii. ecografie nu se face pe perioada sarcinii. nu exista alegere : nastere naturala sau cezariana. default este naturala, doar daca intervin probleme grave se face cezariana. femeile sunt incurajate sa nu mearga la spital ci sa nasca acasa. Olanda am inteles ca are o rata de mortalitate infantila infioratoare probabil si ptr incapatinarea lor de a lasa totul sa "mearga natural". Probabil ca ati citit pe la alte subiecte ca in Romania medicii sunt buni , mai buni ca-n Occident de multe ori , insa saracia sugruma totul in Romania. aici cei tineri sunt cam dati la o parte de la sistenta medicala , ptr ca cei batrini sa fie prioritari la asistenta medicala. nu-i rau sa avem grija de batrini, dar totusi tinerii sunt viitorul.
Liris,eu nu stiam de kestia asta cu rata mortalitatii in Olanda, ce porcarie... In unele aspecte strainii sunt mult mai stupizi ca romanii. Dar trebuie sa recunosc, din cate am vazut si eu prin nordul Europei, ca au niste batrani frumosi de-ti vine sa-i iei acasa. Babete cu perle la gat, esarfe si tocuri,coafate, imbracate in roz, lila, ciclamen, verde praz, etc. Iar tinerii sunt slepmeti, desirati sau obezi, plini de acnee, nepieptanati si imbracamintea casual e dusa la extrem. Iarasi mi se pare nasol ca nu poti face cezariana la cerere, eu una asa am facut si nu-mi pare rau deloc. Roxi ce, cand , cum e cu gogosile alea[yami] si cu berea[bere] ? Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Oana, nu e chiar pericol de preeclampsie cu umflatul picioarelor...sunt mult mai multe simptome si mai grave. edemul (umflarea extremitatilor) e normal in ultimele 2 luni de sarcina, ai ales dinc auza caldurii si a retentiei de apa in tesuturi - solutia cea mai la indemina e ridicatul picioarelor pe scaune si bautul a 2-3-4 l de apa pe zi. eu recunosc ca beau vreo 3-4 si tot mi se umfla picioarele seara....dar scapam noi si de asta. Laura, pai eu zic ca peste vreo 2 saptamini, ca vine toata mobile pina atunci...cu toate ca Crix vrea sa va tin pe jos, auzi....[:D] Cornelia, pai Mariutza e inaltutza bine, nu tii face griji de kilograme... Caty, Dinu face totusi mult prea des febra....are si numarul de leucocite crescut? nu cumva ii tot ies dintisori de face febra asa mare si asa des? ai fost la doctorita Ciobanu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi pe 24 iunie (joi) plecam la munte si stam pana pe 2 iulie (vineri) la hotel Silva , in Busteni. Nu prea mai aveam chef sa mergem tot pe Valea Prahovei ca am mai fost pe acolo acum 2 luni dar s-a ivit o ocazie si putem merge f.f. ieftin, asa ca luam copilu' si plecam pentru 9 zile in concediu. Asa ca daca va intalniti in perioada asta, eu iar va ratez. Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, am 24 de zile lucratoare, adica aproape 5 sapt., din care pana acum mi-am luat 2 sapt. Noua ne place mult sa urcam pe munte, nu suntem pretentiosi cu conditiile de cazare (stam si la cort cand mergem fara Vlad) si nici la mancare nu facem mofturi (putem sa ne hranim cu conserve si-o saptamana). Eu una am fost dusa pe munte de mica de ai mei si ma bucur tare mult ca si Adi e fan drumetii montane. Iti dai seama ca de acum incepem sa-l calim si p-asta micu'. Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu incerc sa tin pasul cu voi... dar raman cam in urma.. am destul de munca la servici, si nu reusesc sa intru prea des..ma bucur ca sunteti bine.. si copilasii vostri la fel.. Dady, imi pare rau ptr socrul tau, sper sa fie bine si sane dai vesti bune! July, cand am spus ca nu prea sunt tinerica, vroiam sa zic de fapt ca bebe a venit mult mai tarziu decat l-am asteptat si nici varsta nu tinea cu mine.. Tatianas, si mie mi se umfla picioarele, mai ales ca mereu uit sa nu stau picior peste picior, si la servici stau 8 ore pe scaun.. incerc sa renunt cat de cat la sare, pana acum nu am reusit in totalitate.. crixia, multumim pentru listuta.. Cornelia, spor la cumparaturi ptr mot! gravidutele, voi faceti cumparaturi inainte de nastere?? ca mie mi s-a spus ca nu ar fi bine.. ma rog, superstitii.. si mergeti si la plaja?? e indicat, ca eu stiam ca nu e bine ptr burtici.. O zi buna va doresc Cali
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cali, eu cumpar de toate pentru pitic ca nu am incredere in nimeni sa ia ceva fara sa vad eu plsu ca daca l-as lasa pe barbata-miu sa ia toate cele cind sunt eu in maternitate ar fi un dezastru. iar de mers la plaja....de abia astept dar uite ca se face urit cind vine week end-ul....e chiar indicat sa mergi, mai ales sa inoti...te dai cu lotiune cu spf mai mare sa nu ai surprize de colorat pe bucatele, nu stai in miezul zilei si in rest..bucura-te de vara ca doar...nu suntem bolnave, nu? Laura lasa mama ca ne vedem si cind te intorci tu, nu? gagici mi-a venit bucataria asa ca miine de dimineatza sunt la apartament ca vin sa o monteze....sa nu imi puneti absenta daca semnez condica mai pe prinz, da?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Va multumesc ca m-ati trecut si pe mine pe lista. Am fost vineri in Bucuresti, la echo morfologica. Este totul in ordine. Avem un baietel perfect normal si bine dezvoltat. Ni s-a spus ca are 530 g si inimioara ii bate cu 136 b/minut. Pentru gravidutele interesate, consultatia ne-a costat 1.650.000 lei; am primit si 2 poze cu bebicul. Pupici, Marlen si b.b. 24 sapt. si 1 zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, Marlen! Sa fiti sanatosi amandoi! Sa duci sarcina la bun sfarsit! Ce DPN ti-a zis? 1 octombrie 2004? La ce nume va ganditi? Ce vei face in continuare, tot la Rusa vei supraveghe sarcina? Cine te-a trimis la Bucuresti? Daca nu te-a trimis Rusa, ai de gand sa-i spui de eco morfologica? Unii medici nu percep cum trebuie faptul ca pacientii lor se mai cauta si prin alte parti. Nu stiu daca este si cazul doctorului tau, dar e mai bine sa fii precauta. Pana cand ai de gand sa lucrezi? Dar sa stai acasa cu bebe, cat? Hai ca te-am bombardat cu intrebari, dar nu stiu ce e cu mine zilele astea, dar m-am axat pe voi gravidutzelor! Va duc grija! Pupici tuturor! CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:

Liris sa dea Dumnezeu sa ne "join", ca de DPN si alte preziceri ne vom ocupa noi! Tu sa ne spui simptome si tot ce-ti vom cere noi, si vom prezice si ce culoare vor avea ochii bebelusului! Vom fi adevarate moase![grup] CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Oh! sa te auda Dumnezeu! Probabil virsta , anuturajul acestui forum, dar asa de mult imi doresc unul mic. Ptr moment am treaba cu educatia inca , in alte cuvinte trebuie sa incerc (macar) sa termin cit mai curind doctoratul asta si apoi vreau unul mic. Culmea , o olandeza imi spunea ca fa-l acum ce mai astepti, eu l-am facut in doctorat... da ! dar eu si fara copil ma descurc destul de greu, d'apai si cu copchil.... asa ca mai astept .
quote:
Liris,eu nu stiam de kestia asta cu rata mortalitatii in Olanda, ce porcarie... In unele aspecte strainii sunt mult mai stupizi ca romanii. Dar trebuie sa recunosc, din cate am vazut si eu prin nordul Europei, ca au niste batrani frumosi de-ti vine sa-i iei acasa. Babete cu perle la gat, esarfe si tocuri,coafate, imbracate in roz, lila, ciclamen, verde praz, etc. Iar tinerii sunt slepmeti, desirati sau obezi, plini de acnee, nepieptanati si imbracamintea casual e dusa la extrem. Iarasi mi se pare nasol ca nu poti face cezariana la cerere, eu una asa am facut si nu-mi pare rau deloc.
si ca sa va povestesc. imi fac appointment la doctora de familie, martea asta. ii zic am citeva intrebari : uite as vrea in viitor sa fac un copil. as vrea sa stiu daca nu e nevoie sa-mi faceti niste teste , poate ma intrebati / vaccinati de boli ale copilariei . ceva prealabil; ea zice : nu nu-i nevoie . cind afli ca ai ramas ma suni sa-ti dau acid folic. apoi ii zic , ca veni vorba de acnee. uite ce-i pe fata mea, am 30 de ani , si-mi ies bube ca la adolescenti . ma ingrijesc : demachiere , masti cu miere si ou si lamiine, mousse-uri de cleansing de o groaza de bani. clar din exterior nu pot face mai mult. raul vine din interior. si zic : poate fi o proasta functionare a ficatului sau ovarelor , asa mi s-a spus . ea imi zice:" nu-i adevarat" . asa ca bye orice analiza de singe ... o candida pe care am avut-o anul trecut . anul asta trebuia sa merg s-o controlez. am sunat sa-mi fac appointment in ianuarie. am reusit sa vad medicul pe 3 iunie . atunci mi-au gasit un loc.... babele pe aici ... o! binenteles ca-s elegante . imaginati-va ca eu pe bursa de student platesc 30% *(un student american plateste 15%, ptr o comparatie) , iar sotul meu pe salariu plateste 52% ca are salariu mai mare ... toti banii astia se duc pe transport gratis ptr batrini, ptr asigurari de medicale de vis ptr ei, ptr carucioare electrice pe care li le doneaza statul ...s.a.m.d. din nou ,consider ca trebuie sa avem grija de batrini. dar aici tinerii sunt un pic dati la o parte ptr ei... faza cu mortalitatea in Olanda mi-a spus-o una din fetele romance care a avut copii aici , si care a aflat-o chiar de la olandezi in spital. pai cum se poate sa nu te trimita la o ecografie pe toata sarcina. sunt multe fetele romance care au avut copii aici si fiecare are o poveste. unele au avut experiente placute, altele mai putin placute. una a nascut acum 3 luni . aproape de termen . ea tot vedea ca are burtica cam mica , dar moasa ii zicea : si tu esti mica de ce te miri ca ai burta mica. ca urmare... a facut un pisoias de fetita de 2.200, si au tinut-o in spital o luna sa ia in greutate. a avut nu'sh cum se numeste amnio... nu'sh ce-i asta si daca se putea face ceva, cert e ca nici macar psihic nu era pregatita ptr un copil asa de mic... ce bine ca va intilniti! mai fetelor cum e pe acasa ? aici bate vintul, e intunecat , sunt vreo 18 grade si cred ca o sa si ploua ca sa puna capac.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...