Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici din Constanta(8)


Recommended Posts

CriXia, in numele tuturor[gravi][gravi], multumim ca ne porti de grija! [pup] DPN - 6 octombrie. Am de gand sa raman la Rusa in continuare. De echo morfologica am auzit de la prieteni. Am fost vineri in Bucuresti. Bebicul este normal, sanatos si bine dezvoltat (530 g la 23 sapt. si 2 zile). I-am auzit si inimioara batand (136 b/min); a fost foarte emotionant. Luni am fost la Rusa cu rezultatul de la echo. I-am spus ca a insistat sotul meu sa mergem in Bucuresti. A zimbit si mi-a raspuns ca nu este nevoie sa ma scuz; am facut foarte bine. In ceea ce priveste numele, nu ne-am hotarat inca. Daca aveti idei, va rog sa-mi spuneti! Concediu cred ca imi iau de pe 19 iulie. Ca tot veni vorba, stie cineva cand se face suspendarea contractului de munca? In cazul concediului prenatal sau CIC? Probabil ca voi sta acasa 2 ani. Pupici tuturor, Marlen si b.b. 24 sapt. si 1 zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Liris, vorbeam cu o prietena romanca care este tot in Olanda si sta acolo doar temporar ca sa-si faca sotul ei doctoratul si imi spunea aceleasi lucruri, ca plateste f. mult din salariul lui de doctorat pentru pensionarii de acolo. Chiar erau enervati si voiau ca la sfarsit sa isi ceara banii inapoi. Pensionarii acolo traiesc de pe urma studentilor si doctorantilor. Iti doresc sa il termini cat mai repede ca sa te poti apuca de un bebe. Nici eu nu as putea sa le fac pe amandoua in acelasi timp.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by marlen_b Concediu cred ca imi iau de pe 19 iulie. Ca tot veni vorba, stie cineva cand se face suspendarea contractului de munca? In cazul concediului prenatal sau CIC? Probabil ca voi sta acasa 2 ani.
Din cate stiu eu, in perioada CIC. Prenatalul se considera medical, 126 de zile, adica 63 pre si 63 postnatal. Zilele pot fi luate si inainte. Eu asa am facut, am luat cat mai multe inainte de nastere, pentru odihna, apoi ce ramasese am continuat dupa nastere. Pai am nascut in 22 iulie, aveam concediu din 1 mai, iar cu 1 august am intrat in CIC, si am de gand sa stau pana face copilul 2 ani. Deci sa nu se interpreteze ca se sta in CIC 2 ani de la data deschiderii dreptului, ci pana implineste bebe 2 ani. CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liris, mult succes la doctorat![;)] Marlen, e dragut Rusa. Eu nu am avut curaj sa-i spun medicului ca mi-am facut eco la Bucuresti. Da, doar c.i.c.-ul suspenda contractul de munca. Doar ca acum esti obligata sa iti iei un prenatal de min. 42 (parca) de zile si abia dupa asta sa intri in c.i.c. Oana, pai vin cu Maria la tine, ca nici eu nu stiu daca reusesc sa o tin la frizerie [:D]. Laura, plimbareato, te invidiez. Noi nu suntem asa de prieteni cu muntele, dar asa de mult tanjesc dupa o iesire. Imi e si frica sa zic, dar poate plecam si noi cateva zile sapt. viitoare. Astea ar fi planurile mele, dar sa vedem daca iese ceva. Am reusit sa pun poze in album. De fapt am completat cu cateva poze la luna mai si mi-am mai facut un cont la webshots, unde am pus pozele din iunie. Va pup! Cornelia http://community.webshots.com/user/cornelianis http://community.webshots.com/user/cornelianis2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! ce mai faceti? Eu am umblat toata ziua pe la magazine si mi-am facut o mare parte din cumparaturi. Acum deja ne pregatim sa montam patutul sa vedem cum vine. Deja ma simt mult mai bine. Acum pot sa nasc linistita stiind ca mi-am luat ce-mi trebuie pentru bebica. Maine la ce ora ne intalnim? Roxana,vad ca nu ati stabilit inca o ora anume. Vin si celelalte burticoase? Eu una abia astept sa ne vedem! Oana, de preclampsie am citit si eu, dar sper ca nu este chiar asa de grava situatia. Chestia asta cu umflatul picioarelor se manifesta de cateva zile, mai exact vreo 3-4. Pana acum nu am vorbit cu medicul, am tot sperat sa se rezolve de la sine. Probabil ca nu are rost sa mai astept si trebuie sa merg pe la el sa vad cum sta treaba. Burticoaselor, ati fost in maternitate sa vedeti camerele cum arata? Sau rezervele? Eu nu am fost inca si ma bate gandul sa-i fac o vizita. Daca mai astept mult, s-ar putea sa le vad chiar dupa ce nasc. Maine ne intalnim? Pot veni si mamicile, ar fi chiar super sa veniti si voi pentru ca ne mai dati si noua cateva sfaturi. Nr. meu de telefon este: 660037/ 0723190471. Acum va pupic pe toate! Ma duc sa-mi ajut sotul sa aranjeze patutul copilului. Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Abia acum am ajuns si eu la calculator . Pentru ca nu avem apa calda am fost la o prietena sa ma primenesc si eu . [dus] Azi pot sa zic ca a fost prima zi in care mi-am inceput si eu activitatea . Nu am avut nici un chef . M-am trezit visand la un moment dat la luta-bebeluta si zambeam ca proasta in targ la ce isi aduce aminte . Maine in schim ma duc la santier ( ciment , var bca si altele asemenea ) abia astept sa ajung la finisaje . [bang] Daca va intalniti dati de stire sa vin si eu . Sunt si singura , pentru ca al meu consort pleaca la Sibiu pentru doua zile ... E obligatoriu postnatalul de 42 de zile si nu prenatalul . PUPI[pup] Raluca si Bebe Andra http://community.webshots.com/user/larular
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am propus de miine si uite ca eu ma dau inapoi...Tatiana nu te supara pe minte, te rog, dar miine trebuie sa vina muncitorii sa monteze bucataria, femeia la curatenie si electricianul.....asa ca am o gramada de stat pe la apartament. ce ai luat azi? da lista completa, hai....de care patut? hainutze, ceva? asa ca nu va ingrijorati miine daca nu dau raportul la condica de dimineatza...intru cind ajung casa. daca totusi va hotariti sa va vedeti dati-mi si mie un sms (Tatiana are nr meu si Tania si July) ca poate ma arunc totusi....tare as vrea sa ne vedem!!! pupici si o seara linistita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,iubito(ELE)!-vorba cantecului. Sunt extrem de epuizata dupa 3 zile si nopti de veghe la caputzul Andutei. Cred ca am depasit max. de manifestare a bolii. Doamne-ajuta!!! Azi mi-a mai facut un puseu de temperatura de 39.4 pe la 12:00 dupa care s-a stabilizat in jur de 37,6.A cum doarme si nu mai are deloc temperatura.Ca sa fiu sigura i-am mai dat un supozitor de paracetamol. Si eu sunt mai bine.Am ramas cu o tuse uscata si cam sacaitoare dar in genere ii bine.[alcool] Anduta in ziua serbarii la 7:00 avea 39,6 temperatura.Invatatoarea a amanat o ora serbarea pana am reusit sa-i scad temparatura la 37,6 in jur de ora 10:00. A fost scumpa foc, dar se vedea pe fata ei cat de bolnavioara era. Cat de curand o sa pun cateva poze cu ea la serbare si cu Bibi mai actuale. Nu a fost surprinsa ca a luat singura premiul intai , mi-a zis ca stia doar ce note are... si eu care nu i-am zis nimic o saptamana si ma manca limba.....[:D] Dragi burticutze, eu sunt mai nou nascuta si-s la curent cu legislatia actuala vis-a-vis de [gravi][gravi].Si in timpul celor 126 de zile prenatale+post natale contractul de munca e suspendat ca si in timpul CIC-ului.(conf.codului muncii).Prenatalul se i-a pe o perioada de max.84 de zile calendaristice ,restul de 42 de zile fiind obligatoriu luate dupa nastere.Aveti dreptul la o indemnizatie de nastere de la primarie de 1400000lei si un ajutor de nastere alocat de catre unitatea unde lucreaza mama echivalentul ultimului salariu net(adica ce iei in mana) dinaintea nasterii conf. Contractului colectiv de m-ca la nivel national 1116/2003 care se aplica tuturor unitatilor indiferent ca sunt de stat sau particulare,indiferent daca au incheiat un contract de munca colectiv sau individual(mai multe informatii gasiti la subiectul-Salariu bonus...- dezbatut in urma cu 2-3 saptamani) Eu m-am izbit de niste persoane obtuze care mi-au confirmat (dupa multe discutii cu legea in mana)ca am dreptu;l dar nu au bani sa-mi dea ceea ce este ilegalitate crasa.Dar asta e... Sper ca voi veti avea bafta....pentru ca nu cersim ci este un drept ca oricere altul stipulat in legi.In mod normal ar trebui anuntata Directia Inspectiei muncii sau dati in judecata....dar te gandesti ca apoi trebuie sa-ti gasesti alt loc de m-ca. Imi pare rau ca nu pot veni si eu maine pentru ca nu stiu starea Andutei cum va evolua.distractie placuta celor care va intalniti, faceti si poze sa va vedem si noi!![foto] Stiti ceva de July? O avea iar computadorul stricat sau doar ne citeste cum am facut eu pana azi , ca eram franta sa scriu ceva. Noapte buna burtici, mamici si pitici! Saru' mana pentru gandurile bune! [pup][pup][pup] http://community.webshots.com/user/dady1968 dady+anduta(14 sept'96)+bibi(14 febr'04)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Dady, ma gandesc in continuare la Anduta. Saracuta de ea, chiar la serbarea abecedarului sa fie bolnavioara. Bravo ei, ca s-a prezentat asa de bine la serbare. E o scumpa. Pupici! Si ai dreptate, concediul de maternitate suspenda si el contractul de munca. Nu stiu unde mi-a fost capul ieri. Chiar si in timpul concediului medical (concediu pentru incapacitate temporara de munca) contractul este suspendat. Va pup! Cornelia http://community.webshots.com/user/cornelianis http://community.webshots.com/user/cornelianis2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...