Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Soacre de Ginere,Soacre de Nurori !!!


Recommended Posts

De mult am vrut sa deschid si acest capitol al soacrei si azi mi-a amintit la subiectul "Noi vom fi soacre bune" mama sonja spunind ca altfel va fi cu ginerele(buna) si altfel crede ca va fi cu nora... Sincer cred ca are dreptate. Din experienta mea de la persoane apropiate,am observat ca soacrele de gineri sint mult mai bune decit soacrele de nurori,fara a fi o regula bineinteles! O vad pe soacra mea! Fata de jmine si fata de ginere! Ma rog,ea nu imi vorbeste urit,nu a facut-o niciodata,dar eu as prefera sa fie directa cu mine decat o prefacuta asa cum e de o viata intreaga,in fata ma pupa si la spate imi sapa groapa! Eu cu Makis ne-am casatorit in 1995,singuri,fara nimeni,in secret! Niciodata nu s-au gindit la mine pana am nascut ca la o nora ,mai mult ea,socrul meu era pus de ea! Acum e tare de treaba si sincer pot spune ca-l iubesc! Cand a aflat ca sint gravida,a avut nevoie de 5 zile ca sa inghita stirea si sa ma sune sa-mi ureze asa cum se ureaza! Cind i-am spus ca sint gravida,i-a cazut tavanul in cap,cind i-am spus ca sint gemeni,socul precedent era asa de mare ca nu mai avea nici o importanta.Cind eram cam in 4 luni,nestiind deci ca sintem casatoriti de atitia ani,i-a zis lui Makis (care a trimis-o la ...stiti voi unde!!!) CA NU E PREA TARZIU SA SE RAZGANDEASCA(le spusesem ca vom merge la primarie in citeva zile s facem o cununie tipica,la care nici macar nu a cerut sa fie prezenta,DIN FERICIRE!!!) SI CA SA NU SE CASATOREASCA,CA I-AM INTINS PLASA CA SA MA IA IN SFARSIT DE NEVASTA!!! Si ca ce sint singura mama care nu va avea sot,o sa-mi dea ceva pe luna ca sa traim!!! Pina la urma le-am spus ca noi sintem casatoriti de la bun inceput si le-a spus ca daca nu inteleg motivul pt care le-am ascuns casatoria,el,noi,nu avem chef sa le explicam! Purtarea lor(mai mult a ei!) ne-a facut sa o facem! Acum e cica BUNICA COPIILOR PE CARE I-A CONDAMNAT INAINTE DE NASTERE SA NU AIBA TATA! Si e asa de BUNA si grijulie si eu O CRED!!! Prefacuta EA,prefacuta EU!!! Am cam luat-o razna!!! Am vrut sa scriu putin despre ea,pt cine nu a mai auzit povesti de aur cu soacra mea! Pe de alta parte,pt GINERE e gata sa se faca covor si sa se lase calcata in picioare!!! Mai mult decit pt Makis,caruia ii are mare slabiciune,bolnava uneori! Noroc ca nu si el!!! "A mancat Manolis? A dormit bine Manolis? A fost o zi grea pt Manolis? TOTUL PT MANOLIS!!! Un ex: Duminica ne-am dus la ei si a gatit pentru 4 persoane plus 2 gemeni bebelasi,rulada de carne tocata cu cartofi la cuptor,o face foarte buna,si in general e o buna bucatareasa! Cu 10 min inainte de masa suna fiica-sa care sta in aceeasi curte,ca vor manca si ei cu noi,dar ca vor veni mai tarziu...de nu maninca cu plebea!!! Adica cu mine! Ei asta e o mica rautate,nu e un obicei din partea ei,inainte de a avea copii chiar am fost un pic prietene,apoi a zis ca am facut copii ca sa-i creasca tata-sau!!! Atunci Makis ramasese fara servici si socrii ne intretineau! Tot de atunci nu mai vreau sa o vad in ochi si totul e tipic intre noi,doar ne accepta una pe alta pt ca nu avem incotro!!! Sa revin la GINERE!!! DECI O MANCARE PT 4-5 PERSOANE TREBUIE SA AJUNGA PT ALTE 2!!! Cum a facut,ca sa aiba MANOLIS ce sa manince? Ne-a lasat aproape nemancati,portiile fiind micsorate ca sa ajunga pt toti si mi-a placut socrul meu care i-a zis ca a gresit facand asa sa ramanem noi toti aproape flamanzi,ca sa le dea lor sa manince,cind era f simplu ca ei sa sune cu mult mai devreme si sa gateasca mai multa mancare si ca alta data el nu mai accepta asa ceva!!! Cind Manoils si Nansy(cumnata) au venit,i-a pus fata noua de masa(ei nu chiar nou,una curata ,nu cea pe care am mancat noi!!!) si la servit ca pe un sultan...s-a mai si plins(el) ca mancarea e rece si ea a alergat sa o puna la incalzit!!! Hai ca am scris un roman,dar adevarul e ca rar scriu despre aceasta parte a vietii mele si s-au strins multe...ce v-am spun e doar ALFA,pina la OMEGA mai e drum lung!!! Si sa va spun cum e si mama mea fata de Makis! EA CONSIDERA CA MAKIS E COPILUL EI! Nimic mai mult! Multumesc pt timpul acordat si promit sa nu mai scriu un mesaj asa lung niciodata! [loveyou]Theodora,[bonjovi] Alexandros,[bonjovi] Yannis POZELE NOASTRE: [url="http://community.webshots.com/user/theodorapap"]web3[/url] [pup] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480"]Povestea-nasterii[/url][bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Theodora scumpa eu nu vreau sa te superi pe mine ca stii bine ca-mi esti prea simpatica ca sa te supar cumva dar io nu va inteleg frate pe voi astia care va suparatzi, otravitzi vietzile cu povesti de-astea, [alcool],socrii, soacre, [alcool],urzeli in familie, cumnatzi, cumnate. Pai te-ai maritat frate, insurat, gata, la casa ta, cu barbatu/sotzia, copiii...ce rost are sa te tot agatzi de rude, mama, tata, socrii, sa pretinzi atentzie tu mai multa ca cumnatu, cumnata, fratele, sora, mai stiu eu....ca pe el il iubeste ca pe tine nu, ca la masa, ca nustiuce. Lasa-i draga in pace, ai familia ta, nu le convine, au ceva de comentat? La revedere, nu va tzine ei, nu traitzi sub acelasi acoperis.... Eu chiar nu va inteleg.... Nu am vrut sa te supar...poate ca tu ai vrea sa te simtzi putin mai iubita acolo departe de Romania si parintzii tai.Da vezi ca nu e, nu e si gata, da-i incolo si vezi-ti de sotz si copiii tai. Te-ai suparat? Sper ca nu.[pup].Sper ca ai intzeles ce am vrut sa zic. Io in momentul in care m-am maritat mi-am facut familia mea.Nu astept atentzii nici de la socrii, nici de la cumnatzi, cumnate, nici de la fratzi, surori, nici de la parintzi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum cativa ani am intalnit intr-un parc din Bucuresti un cuplu de pensionari, cu doi copii, fata si baiat, casatoriti, fiecare la casa lui. Erau profund dezamagiti si de nora si de ginere, de ginere ca e profesor, ca ce e aia, barbat sa doarma pana la pranz, si cum poate sta un barbat pe leafa de profesor, se duceau si le duceau zilnic plasa cu mancare, ca sa nu gateasca fata, dar pe el il luau la puricat cu fiece ocazie, fata lor fiind mult, mult prea buna pentru el. Pe de alta parte, nici de nora nu erau multumiti, nora avea o fetita de 9 luni si statea acasa cu fata, in loc sa o lase la bunici si sa se duca sa lucreze, asa baiatul lor trebuia sa munceasca mai mult si, culmea, cand vine seara, obosit de la servici, trebuie sa iasa in parc cu sotia si fetita. Pe nora a mai luat-o si de la tara, a facut-o oraseanca si tot nu e multuminta, nora adica. Asa ca nu stiu ce sa zic, unii parinti considera ca ai lor copii nu pot fi egalati de sotii/sotiile lor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
[i]Originally posted by slakje Te-ai suparat? Sper ca nu.[pup].
Nu ma pot supara pe tine nici daca tragi cu tunu' in mine!!! Stai linistita,am inteles ce ai vrut sa spui si sa stii ca in mare asa fac,nu ma intereseaza parerea ei,ti-am zis ne-am casatotit fara sa dam socoteala si asta a dura multi ani! Dar ce te faci cind tu vrei sa stai in casa ta si altii deschid usa fara sa bata??? Stau departe de ea,ce noroc,dar zilnic suna sa vada ce se mai intimpla,de multe ori nu raspund,am caller ID si vad nr ei si suna de zeci de ori,eu dau tel incet si cind dupa ore intregi da peste cineva si o intrebam daca a sunat azi ca noi am fost afara,zice ca nu,de ce ? Nu stie de caller ID!!! Casandra,noi sintem 3 fete la parinti,deci mama e doar soacra de ginere,al meu in prezent,sora cea mica e divortata si cea mare necasatorita! E grijulie fata de gineri,dar fara sa devina sufocanta!!! Credeti ca o vad eu asa doar pt ca e mama??? VREAU LA MAMA!!! [loveyou]Theodora,[bonjovi] Alexandros,[bonjovi] Yannis POZELE NOASTRE: [url="http://community.webshots.com/user/theodorapap"]web3[/url] [pup] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480"]Povestea-nasterii[/url][bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de Theodora
Din experienta mea de la persoane apropiate,am observat ca soacrele de gineri sint mult mai bune decit soacrele de nurori,fara a fi o regula bineinteles!
Si eu stiu multe soacre care scot par alb ginerilor,am zis doar de cei apropiati mie,si nu numai din familia mea! Pupicei! [loveyou]Theodora,[bonjovi] Alexandros,[bonjovi] Yannis POZELE NOASTRE: [url="http://community.webshots.com/user/theodorapap"]web3[/url] [pup] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480"]Povestea-nasterii[/url][bis] [/quote]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by slakje
Theodora scumpa eu nu vreau sa te superi pe mine ca stii bine ca-mi esti prea simpatica ca sa te supar cumva dar io nu va inteleg frate pe voi astia care va suparatzi, otravitzi vietzile cu povesti de-astea, [alcool],socrii, soacre, [alcool],urzeli in familie, cumnatzi, cumnate. Pai te-ai maritat frate, insurat, gata, la casa ta, cu barbatu/sotzia, copiii...ce rost are sa te tot agatzi de rude, mama, tata, socrii, sa pretinzi atentzie tu mai multa ca cumnatu, cumnata, fratele, sora, mai stiu eu....ca pe el il iubeste ca pe tine nu, ca la masa, ca nustiuce. Lasa-i draga in pace, ai familia ta, nu le convine, au ceva de comentat? La revedere, nu va tzine ei, nu traitzi sub acelasi acoperis.... Eu chiar nu va inteleg.... Nu am vrut sa te supar...poate ca tu ai vrea sa te simtzi putin mai iubita acolo departe de Romania si parintzii tai.Da vezi ca nu e, nu e si gata, da-i incolo si vezi-ti de sotz si copiii tai. Te-ai suparat? Sper ca nu.[pup].Sper ca ai intzeles ce am vrut sa zic. Io in momentul in care m-am maritat mi-am facut familia mea.Nu astept atentzii nici de la socrii, nici de la cumnatzi, cumnate, nici de la fratzi, surori, nici de la parintzi.
[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))]Tu ai vazut filmul "My big fat greek wedding"? Theodora, nu s-a maritat numai cu Makis, ci cu intreaga lui familie. Si ca sa fie cireasa adaugata pe tort: Ea locuieste in Grecia. Situatia ar fii fost cu totul alta (poate) daca Makis locuia in Ro. Dar nici atunci nu-i sigur, poate ca mamica si-ar fi urmat "baietelul" si in Romanika.[:D] Theo, asta este! Nimik nu o sa-i multumeasca in veci, chiar daca tu ai sta si-n cap in fatza lor. Asa ca eu nu as pune la suflet, e numa' apa de ploaie. Dar sa fereasca sfantul, sa-mi zica careva, ceva de copii mei, jar ar manca!!!!! Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

theodora draga,tare imi esti draga si am citi mereu ce ai scris ,cu problemele lui makis,cu soacra-ta si neamul ei cel pitoresc[:D] mai mult decat ce ti.-au spus fetele,n.am ce spune,lasa.i sa zica ce vor,e clar ca omul tau pe tine te iubeste si te vrea,cat despre clan...ce sa.i faci,e mediul ambiant,fa abstractie de toanele si figurile pe care le face mama lui ...in fond e mama lui,sa nu care cumva s.o vorbesti de rau in fata lui Makis,pentru naduf ne ai pe noi[^] important e sa iei numai partea buna din toate,,n.ai ce te face,intre ei traiesti,cu doi copii si fara mamicul tau.:(. Mentine pe cat posibil o atmosfera cordiala ,relatii amicale,nici prea calde ,nici prea reci,intalneste-i doar cand n-o poti"da cotita" si mai ales nu pune la suflet sicanele,gesturi sau cuvinte care ti se par deplasate,ca doar tie iti faci rau!! pupicei tie si fetilor-frumosi!! anca si [copil]Marc-1 an jumate http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi sinteti asa de dragi! Stati linistite,de mult nu mai ma atac de ce zice sau face soacra! Ea zice,ea aude! Garo,ai mare dreptate,nu m-am casatorit cu Makis,ci cu familia lui! Dar nici el nu s-a casatorit cu oricine,s-a casatorit cu O ROMANCA!!!! Deci o persoana calita,care poate rezista oricarei furtuni,chiar daca uneori nu are umbrela! P.S. Si apropo de "persoana calita",de cite ori sint intrebata de grecozice de toate varstele daca am avut sau am ajutor cu gemenii si le spun ca NU,aproape ca nu ma cred,si nu inteleg cum e posibil sa fac fata singura! Una de a lor,cu un singur copil,e ajutata de toti bunicii si nici atunci nu e multumita! Intr-o zi in parc o pitica de vreo doi ani facea ce vroia si avea o coada de 3 persoane,mama,bunic,bunica si alergau toti si nu o puteau prinde,bunicii alergau mai mult ca mama era obosita si stresata de la intinsul pe canapea toata ziua!!! Cind m-au vazut pe mine cu doi ca doi mici soldatei,au ramas fara cuvinte! Cind le-am spus ca trebuie sa plecam,ai mei au inceput sa adune jucariile si sa salute pe toata lumea,fara nici cea mai mica impotrivire...nu au putut crede ca e posibil asa ceva!!! Hai ca au luat-o iar razna!!! [loveyou]Theodora,[bonjovi] Alexandros,[bonjovi] Yannis POZELE NOASTRE: [url="http://community.webshots.com/user/theodorapap"]web3[/url] [pup] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480"]Povestea-nasterii[/url][bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tare mult imi place de tine si de gemenii tai Theo. Tu esti prea buna ca sa te afecteze rautatile altora! Acum Makis are servici? Daca da incercati sa va indepartati pe cat posibil de tot familionul stii vorba "mai rarut ca-i mai dragut" fa in asa fel incat Makis sa nu observe ca vrei sa te indepartezi de ei. Iesiti in plimbare, fa-ti inainte planuri care nu pot fi amanate. Iar de vorbit de rau soacra catre sot...ce sa spun eu nu ma pot abtine uneori ca si a mea e o prefacuta de n-am cuvinte...insa chiar daca o vorbesc de rau catre sot, nu o fac decat folosind cuvinte decente nu tot ce-mi vine in minte si in acelasi timp ii spun ca nu tre sa ma ia in seama ca el tre sa o iubesca ca alta mama nu mai are(ceea ce este si adevarat). Sa stii ca el aprciaza faptul ca incerc sa nu o bag inseama si ca il indemn sa nu-i vorbeasca urat, caci si el stie ce mama are, asa cum stie sigur si sotul tau de poama de soacra pe care o ai. Stai linistita. In ceea ce priveste soacra de ginere, asa este de multe ori, se comporta mai bine, deoarece ea este femeie si pe fata o intelege mult mai bine, si stie ca daca s-ar baga sufera fata ei. La fiu e mai usor ca el este barbat si sotia lui nu are asa multa "putere" ca sa-l faca pe sot sa sufere, ca EI sunt mai putin sensibili. Hai ca m-am intins cam mult. Te pup si multa sanatate ca asta conteaza si sa va iubiti mult![pup][flo] Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata! http://community.webshots.com/user/GabrielaHope
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...