Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Soacre de Ginere,Soacre de Nurori !!!


Recommended Posts

Stati, ca si eu sunt mamica de gemeni si am o soacra taaaaaaaaareeeeeeee tampita!!! De cand au aparut copiii, s-a schimbat total: atitudine, gesturi, comportament, tot ii tuna si-i fulgera! Degeaba se spune "Las-o in pace cu toate rautatile ei..." , ca nu poti sa ignori la nesfarsit cuvintele trantite aiurea, gesturile si barfele. Eu stau cu soacra in aceeasi curte(2 case, fiecare cu baie, bucatarie, dormitoare, dar curte comuna). Acum, neamurile ei nu mai exista, sunt doar neamurile din partea socrului meu(Dumnezeul sa-l odihneasca , mare om a fost; il regret din tot sufletul!). In plus, aici unde stam noi, vecinele, tzatzele de teapa ei, sunt toate calare cu ochii pe noi. Eu am evitat multe scandaluri cu vecinele, scandaluri provocate de ea, strambele bagate de ea... Este foarte adevarat cum spuneti unele dintre voi: "Ce te-ai maritat cu familia/vecinii lui???". Asa este! Numai ca rezisti, rezisti, fata fata barfelor, rautatilor, provocarilor, dar se umple, intr-o zi, paharul! Intr-o seara, m-am trezit povestindu-i unei prietene, o intamplare din ziua respectiva, ceva care m-a deranjat. Am povestit cu atata naduf, ca biata fata, mi-a zis ca nu ma mai recunoaste. Este foarte greu, mai ales in cazul Theodorei, sa fie departe de casa, sa fie printre straini... Iar acest subiect era , probabil, sa-si mai spuna si ea din of-uri, ca doar de-aia suntem aici: sa ne sfatuim, sa ne incurajam, nu? Revenind la subiect: mamele de fete se poarta extraordinar cu ginerii. Am si eu exemplul concret: mama se poarta cu Andrei, sotul meu, ca si cu propriul copil(eu sunt singura la parinti). Ba, de multe ori, chiar daca am dreptate in anumite situatii, ma sfatuieste sa ma mai gandesc la hotararea pe care o ia Andrei, la ce spune Andrei, ca poate el are mai multa dreptate. Mama mea are si servicu si casa si mie de alte activitati pe langa astea. Dar, mama vine si ma ajuta cu copiii. Daca eu si Andrei trebuie sa fim sambata, duminica undeva, ne spune sa ducem copiii la ea, sa ne vedem de treburi. Insa, soacra mea, 2 bani nu da! Si-a pus palma in... stiti voi... si, in fiecare vara, e la casa de la tara. Dar sa nu credeti ca sta acolo toata vara si scap de ea. Nooooooooooo!!! Sta acolo 3-4 zile, apoi vine aici si ma seaca pe mine. De un an de zile, o ignor. Cu toate ca, mai am momente cand i le mai trantesc si eu! Nu stiu cum va fi cand voi fi eu soacra! Am si fata si baiat. Am mai scris la un subiect , tot de Theo deschis, ca as vrea sa pot sa-i ajut cat mai mult si pe Andrei si pe Andreea, alaturi de partenerii lor de viata, sa le fiu de folos si nu sa-i supar. Daca ma vor solicita, ii voi ajuta cu mare drag... Ramane de vazut pana atunci. Va pupam. Pe curand Angi&Andrei&Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai..acum ..in prezent ma inteleg foarte bine cu soacra.Treaba e ca la inceput am fost dusmance de moarte! Si noi,ca si Theodora..ne-am casatorit fara sa stie nimeni.Nici parintii lui,nici parintii mei.Asta pentru ca stiam ca erau impotriva mea..ca vroiau altceva pt copilul lor...ca ei se luptau ca noi sa o terminam! Asta pt ca : 1.eu eram mai mare decat el ca varsta 2.eu aveam un copil din prima casatorie. Asa ca ...nu corespundeam. Noi ne-am casatorit..am stat asa..insa fiecare la casa lui..adeca aveam actele scoase de vreo 2 luni..numai ca noi ne intalneam ziua ca liceenii si seara fiecare la casa lui....Nu e telenovela!! Insa am spus pe rand mamei mele..si cu totul intamplator a aflat soacra.A facut criza..a venit la noi..a facut scandal..a zis ca in veci eu nu voi fi acceptata decat ca si...colega a fiului ei!! Situatia s-a mai calmat apoi..usor usor..insa tot cam incordata. Am ramas insarcinata.Nici nu m-a vazut insarcinata!!Am nascut..nici nu au venit la mine! Abea cand a facut asta miku 2 luni..au venit..de atunci s-au schimbat radical...il adora pe cel mik..si cel putin nu mai fac figuri..par tare de treaba! Acum..maicamea si sotul..la inceput nu l-a putut suferi pt ca: 1.nu era patron 2.nu avea casa,masina 3.nu avea cetatienie americana! 4.era mai mik ca mine In fine acum stam inca la maicamea si ma rog la bunul Dumnezeu sa ne mutam in octombrie de aici.ca avem aprobata cererea pt locuinta ANL si in oct sunt gata apartamentele Insa..se poarta aiurea cu el..il nesocoteste..il trateaza ca pe un copil...si ca si cum ar fi trecator prin viata mea si pana la urma tot voi ramane cu ea si fara el. Concluzie:ma doare inima si sufletul ca eu sunt intre ciocan si nicovala....ca ea ne face zile rele la amandoi.. Deci in prezent..cu tatru sau nu..soacra pare "domesticita"..maicamea...."infierita" offf KORINNA [zana] mamika x 2 http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, korinna, grea viata ai avut! Ce putere (demna de o cauza mai buna) ti-a trebuit sa te lupti pentru fericirea ta! Te admir ca ai avut puterea sa treci peste tot si s-o accepti pe soacra ta dupa tot ce ti-a facut!!! Ce groaznic e sa trebuiasca sa renunti la rudele tale de sange pentru a-ti afla fericirea! Of, of! Sa te ajute Dumnezeu si sa-ti dea sanatate, un loc al vostru unde sa stati feriti de toata rautatea lumii si sa traiti fericiti pana la adanci batraneti! Te pup. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theo draga, nu te supara pe mine, dar cred ca tu ai un 'fix' cu socria[:D][:D][:D]...si mai cred ca a avut grija 'socrella-tembella'(asa le gratulez eu!)sa-ti intepeneasca biiine de tot fixul asta! Asta am vrut sa spun - scuze pt. off topic - si ca sa te consolez un pic, Theo(daca se poate spune asa ca banui ce inseamna departarea si cu tot neamu' pitoresc pe cap, cum a spus cineva): am mai spus la un subiect - am 2 bucati soacre, mey fetelor, asa ca lasati-ma pe mine sa ma vait!!! va pupicesc si va urez 'nervi de otel de zgirie nori' pentru soakre!!! DORIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sirod Am mai spus la un subiect - am 2 bucati soacre, mey fetelor, asa ca lasati-ma pe mine sa ma vait!!!
Aoleu! Cum asa? Esti bigama?!? Bine ca n-am decat o soacra, acum imi dau seama ce fericita sunt... [hop][hop]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai sa descarc sacul ca si eu am un fix cu 'partea adversa', nu le zic socrii ca noi nu suntem casatoriti, dar ne cunoastem de 8 ani si de 7 stam impreuna, ai zice ca le-am dat destul timp sa se obisnuiasca cu ideea dar nu s-au. in schimb fratele lui si nevasta-sa sunt la mare pret (deh, tipa-i americanca). theodora - pe voi v-a taiat la portia de rulada cu carne, ai lui de craciun i-au facut cadou o masina fratelui, plus ca-i platesc parte din rata la casa lunar. al meu era cat p'aci sa nici nu mai vorbeasca cu ei. tot eu am lasat de la mine si i-am zis ca nu conteaza, prefer sa nu am obligatii de nici o culoare fata de ei. stiu ca asta-i atitudinea sanatoasa dar recunosc ca ma macina si pe mine la diverse ocazii, cred ca mai ales cand esti asa departe de ai tai, nici eu nu prea am pe nimeni de suflet aici, cum toti avem nevoie de validare... este dureros cand socrii care pe undeva ii consideri familie sa te trateze ca pe un nimic. ieri deschid mail-ul lui si gasesc depesa de la ta-su in care ii da o lista pe zile cu activitati la care urmeaza sa ia parte in cele 2 saptamani in iulie-august cand este in concediu si cand vor fi aici si fratele cu familionul. mi-a sarit mustarul, in special pentru ca i-au facut program chiar si de ziua lui de nastere pentru care eu am facut deja rezervare la o carciuma procopsita (si fata cu bun simt cum m-au crescut ai mei la romanika il duc la pranz ca m-am gandit ca seara poate or vrea si ai lui sa-l vada; fraiera - trebuia sa-l duc cateva zile undeva intr-o mini-vacanta, mai ales ca maica-mea va fi si ea aici si am fi avut cu cine lasa fata). inca mai spumeg - cum si-au permis sa-l organizeze fara sa discute cu noi? de ce au impresia ca-si va petrece concediul cu ei? bineinteles ca ma calca pe nervi cand vad cum ma ignora. asa imi vine cate un chef sa-l pun sa aleaga intre mine si ai lui... asa sa le dau cu tifla... dar stiu deja ca sunt pe primul loc si nu vreau sa ma cobor la nivelul lor. da' dupa ce ma agit putin, trag un p... ma-sii si viata-mi merge inainte, nu pot eu sa fiu iubita chiar de toata lumea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ma bag si eu.Soacra-mea l-a vazut pe bebe o singura data intr-un an si aproape 5 luni(cand avea copilul in jur de o luna).Cu mine personal n-a vorbit tot de atunci,mai ii suna sotul din cand in cand .La nunta noastra nu au venit,cica baiatul lor merita altceva:ei au bani multi ,parintii mei sunt doar profesori,in plus sunt si din sud(aici ar fi oamenii rai,in Moldova sunt mai buni???).A fost o adevarata lupta pana la nunta,va facem nunta ,nu va facem,apoi s-au suparat ca ne-am casatorit fara ei si i-am facut de ras in clan.Culmea este ca in povestea asta eu sunt mai concilianta,sotul meu este incapatanat.De la nunta au trecut 5 ani si inca nu s-au obisnuit cu ideea ca le sunt nora.Nu ne certam,dar nu prea vorbim,nu stiu daca i-am vazut de 5 ori.Ma doare cateodata,dar asta e.Eu sunt fericita,am o familie asa cum mi-am dorit.S-ar fi putut si mai mult,eu nu sunt o fire dificila,ci mai degraba toleranta si vesela.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by loryi1974
La nunta noastra nu au venit,cica baiatul lor merita altceva:
Da, da, noua placa a soacrei mele este "Andrei merita o soarta mai buna!" La toata lumea il plange pe Andrei ca m-am facut rea, ca nu eram asa, si intrebarea ei existentiala este "Cu cine o fi semanand, dom'ne, asa rea?" De azi, suntem fara tati care a plecat pentru 5 luni. Ea a ramas acasa, pentru ca la tara, acolo unde-si pierde ea vremea, a plouat si nu avea ce face. A ramas aici si... ce credeti ca a facut? In curte erau o masa de plastic si 4 scaune. Le-a strans si le-a bagat in casa ei, pentru ca s-a uitat lung la noi, zilele astea, pana la plecarea lui Andrei, ca stateam la masa, in curte, mai citeam ceva, mai beam cafeaua, mai stateam de vorba cu prietenii... Asa ca... Ce sa le facem, fetelor? Eu, personal, ce sa-i fac soacrei mele? Bine, acesta este un gest lipsit de importanta pentru mine, nu m-am enervat, din contra, m-a umflat si rasul; luni ma duc sa-mi iau masa de plastic si scaune , toate noi. Numai ca... azi nu iei in seama ce zice, maine nu iei in seama ce face si tot inghiti si tot inghiti si, de aceea spuneam, intr-un alt mesaj, ca se mai umple paharul si izbucnesc... Uite ca subiectele astea sunt bune, ca asa ne mai descarcam si noi, nu? Va pupam Angi&Andrei&Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soacrele sunt bune si rele doar in foto...in rest este bine sa le vezi,sa le vizitezi,sa le asculti sfaturile bune si sa-ti pui dopuri in urechi la rautatile lor.In general cred ca asa cum incepeti ''relatia'' asa veti si inainta in viata.Oare vorbele acelea cu :fetitele isi adora tatii iar baietii mamele nu lasa urme pana la adanci batraneti?Adica Mosii de azi se ataseaza de fetitele de ieri iar Bunicutele de baieti?[cina2]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu o vad pe soacra-mea atasandu-se de un copil facut de mine,fie fata,fie baiat.Pur si simplu,o interesez numai in masura in care poate sa spuna ceva rau despre mine.Sa dau un exemplu:ea nu il suna pe fiu-su,el trebuie sa o sune pe ea.Acum vreo 2 ani si ceva,am fost pe la ei dupa 3 ani de interdictie(fiu-su avea voie sa mearga ,eu nu ,desi eram casatoriti-sotul meu n-a calcat nici el,deci intr-un final ne-au invitat pe amandoi).Intalnirea a decurs multumitor,ba chiar m-am relaxat.A doua zi dupa ce ne-am intors,ii da telefon sotului meu(a sunat in disperare,l-a scos dintr-o sedinta f.f.imp.) sa ii spuna ca n-am pupat-o la plecare.Sotul meu,foarte nervos,i-a zis sa vorbeasca cu mine,ca nu-i problema lui si ,in plus,lui ni i s-a parut nimic deplasat din ce am facut eu.bineinteles ca nu m-a sunat,in schimb ,eu am vrut sa pastrez o relatie normala si i-am dat telefon sa imi cer scuze daca am suparat-o cu ceva,M-a facut cu ou si cu otet,mi-a spus tot felul de tampenii si intr-un final s-a calmat.Prima reactie a fost sa inchid telefonul ,a doua sa fac si eu scandal,dar m-am abtinut totusi.Asa ca atunci cand ne vedem atmosfera e cam rece,dar nu mai face scandal.A aflat ca fiu-su e in stare sa ma ia de mana si sa plece.La starea asta zice ca i-am facut vraji.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...