Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intrebam, cautam - ordinea sa o pastram :):)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 519
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna seara tuturor! Stie cineva vreo reteta pentru varza de Bruxelles? Nu vreau ceva f. complicat, o salata macar. Am de vreo saptamana in casa niste varzulici din astea si nu stiu cum sa le fac. Am cautat tot cautat pe internet, dar nu am gasit nici o reteta! Va foarte multumesc anticipat. Laurass
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Himmelsduft
Buna! Stie cineva dintre voi prajitura ce se cheama Domnisoara Kathy? Am mancat cind eram mica si mi-ar place sa stiu reteta. Era din blat cu cacao si deasupra era albus de ous, apoi ciocolata rasa. Daca stie cineva imi postati va rog. Multumesc mult. Himmelsduft[biz]
Himmelsduft, Eu am reteta asta de pe internet si iese super. Sper ca este cea pe care o cauti. Prajitura Kathy Ingrediente: 500 g. faina, 150 g. zahar tos, 150 g. untura(margarina), 3 galbenusuri, praf de copt,lapte, 3 linguri cacao, 2 linguri gem de caise, 150 g. zahar farin, 150 g. unt, rom Mod de preparare: Faina se freaca cu untura, se adauga cele 3 galbenuse, zaharul tos, praful de copt se stinge cu otet adaugindu-se putin lapte. Se fac 3 foi, care se coc pe dosul tavii (atentie, se scot imediat de pe tava, altfel se intaresc si se scot greu). O foaie se farimiteaza bine, se inmoaie in lapte caldut, se adauga zaharul farin, gemul, cacao, untul, romul. Se umplu cele doua foi. Deasupra se pun cele trei albusuri, batute pe aburi cam 4-5 minute. Se pudreaza cu ciocolata rasa sau cacao.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Himmelsduft, Eu am reteta asta de pe internet si iese super. Sper ca este cea pe care o cauti. Prajitura Kathy Ingrediente: 500 g. faina, 150 g. zahar tos, 150 g. untura(margarina), 3 galbenusuri, praf de copt,lapte, 3 linguri cacao, 2 linguri gem de caise, 150 g. zahar farin, 150 g. unt, rom Mod de preparare: Faina se freaca cu untura, se adauga cele 3 galbenuse, zaharul tos, praful de copt se stinge cu otet adaugindu-se putin lapte. Se fac 3 foi, care se coc pe dosul tavii (atentie, se scot imediat de pe tava, altfel se intaresc si se scot greu). O foaie se farimiteaza bine, se inmoaie in lapte caldut, se adauga zaharul farin, gemul, cacao, untul, romul. Se umplu cele doua foi. Deasupra se pun cele trei albusuri, batute pe aburi cam 4-5 minute. Se pudreaza cu ciocolata rasa sau cacao. [/quote] Multumesc f mult, exact asta e. La sfarsit de saptamana o sa o fac si ma bucur mult ca imi aduc aminte ce buna era cind eram mica. Inca odata multumiri si va doresc o seara placuta. Himmelsduft[biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va rog doamnelor si domnilor o reteta cu peste pt un bebe de 10 luni mulsumim frumos! Anda, mama Irinei [url="http://community.webshots.com/user/andavutescu"]fotografiile Irinei [/url] [url="http://atelier.liternet.ro/articol.php?art=2900"] Ingerul a strigat [/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62033"] VA MAI AMINTITI DE LOVE STORY? [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

era pe aici pe undeva un subiect cu meniuri pt zile de nastere la pitici, imi poate da cineva un link? thx! [pup] Cristina ----------------------------------------------- Explica-mi, si am sa uit Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg. Confucius [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378"]Teledon - 3945 de euro, Lumina ochilor pentru Alina[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
inteleg ca aici se depun cererile cu pasuri? am si eu una, vreau sa fac niste pulpe la cuptor dupa care sa ramai salivand, nu conteaza ca-i cu sos, ca-i fara, eu fac de obicei si-mi ies bune, dar de data asta vreau sa fie excelente! [yum] asa ca, daca stiti, daca ati auzit, daca ati mancat asa ceva, nu va sfiiti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...