Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La cat timp dupa nastere ne revenim "cu capul" :D


Recommended Posts

Dragelor fetelor, nu se mai poate [bang] asa ca m-am gandit sa postez si sa va intreb pe voi, cele care ati trecut printr-o sarcina si apoi ati crescut bebele acasa macar cateva luni (in sensul ca nu v-ati integrat de voie de nevoie imediat inapoi la servici)... Intrebarea cred ca ar trebui sa sune de fapt: "oare imi mai revin vreodata?!" [bang] Aici ma refer strict la "capacitatile intelectuale" pe care le detineam (zic eu [:D]) inainte de sarcina si pe care simt ca le pierd din ce in ce, pina cand sunt numai pe fundul sacului...Sa va spun faza de azi: plec chitita la magazin sa cumpar oua si lapte. SImplu! Da, daaa....ajung peste 5 min in magazin si intepenesc, nu mai stiam ce am de cumparat [:D]. Cand fac mai multe cumparaturi e musai sa-mi fac lista, dar acum m-am supraapreciat si-am spus ca o sa tin minte 2 lucruri, ce mare brinza! Ei si uite ca stateam eu si ma plimbam prin magazin (nu zic ce panica m-a cuprins, ce ma treceau transpiratiile ca uite in ce hal am ajuns...[q]) si noroc ca o urma de neuron obosit s-a trezit cand eram in fatza rafturilor cu lapte si mi-am dat seama, yesssss! Macar nu am plecat cu mina goala de-acolo, asta ar fi fost de-a dreptul jalnic... Nu mai spun de alte placeri cu care am ramas dupa sarcina, ca ma dor articulatiile de nu mai pot, am ramas cu o hiper-laxitate a lor, de simt ca daca ma sprijin pe mina mi-o ia incheietura din loc [bang], despre kilele in plus, nu mai zic nici pis, caci cu astea as putea sa ma lupt mai viguros sa zicem [duel], dar treaba asta cu "capul" parca nu depinde de mine. Nu mai zic ca ma apuc de cate ceva, imi amintesc ca mai trebuie sa fac si altceva, ma intrerup din primul si uit de el of corse, si ma apuc de-al doilea. Il descopar uluita peste vreo ora pe primul ca l-am lasat nefacut....[V] Este asa o brambureala in capul meu, si-mi pare rau ca eram f organizata inainte, coordonam cativa oameni la servici, cel putin dpdv organizatoric, administrativ, cum vreti sa-i ziceti, eram brici! Mai exista vreo sansa? E doar o chetiune de timp? Am nascut de 9 luni totusi...credeam ca macar acum o sa incep sa-mi revin...[^] Ajutati va rog o HB !!!!! [:D] P.S. HB = hoasca batrina danat si bb Radu Stefan http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu n-am avut probleme din astea sau poate ca n-am avut cand sa le am.Eu am nascut in timpul facultatii,la sfarsitul penultimului an,asa ca de voie,de nevoie,am fost nevoita sa-mi reintru in ritm foarte repede ca era ultimul an si trebuia sa-mi dau licenta.Acum cand stau sa ma gandesc la perioada aceea nu stiu cum de am rezistat,cursuri,stat in spital cu cel mic care a fost grav bolnav,nopti nedormite,examene,licenta,acum n-as mai putea. Insa chestia cu uitatul de care zici tu mi se intampla acum si ma ingrijoreaza si pe mine,ca parca-s prea tanara ca sa ma ramolesc[:)].Oricum,cred ca tu ai prea multe pe cap,plus un bebe mic care te solicita,asa ca nu dispera,o sa-ti revii,probabil ca incerci rezolvi prea multe probleme in acelasi timp. [pup] • Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti singura! Asa ca grupul se mareste si curand va deveni "fenomen"! Dupa ce a trecut bb de 6 luni, parca am inceput sa ma pierd. Mai am putin si face un an, si credti-ma, ca uneori uit ce a facut bb in ziua precedenta, de la cat la cat a dormit sau altceva. Eu cred ca in momentul cand vom ajunge la servici ne vom reveni. Este destul de stresant programul asta de cresterea copilului, poate privit de altii pare un concediu, dar pentru noi, care ne implicam nu-i deloc asa. Eu mai am o speranta de revenire, inceperea serviciului! CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ohoho, nici eu nu mi-am revenit complet. Ma refer la starea psihica. La un moment dat eram suprasolicitata si simteam ca nu mai pot. M-am adresat unei psiholog crezand ca e o depresie postnatala prelungita, insa se pare ca eram doar obosita. Acum incerc sa ma mai relaxez si sa nu mai iau totul in tragic. Cam greu uneori insa trebuie, spre binele meu, al celor din jur si al relatiei cu sotul meu. Capacitatile intelectuale mi-au revenit de nevoie! [:D]Adica m-am trezit brusc in sesiune, cu nici un examen dat in iarna, si cu amenintarea ca daca nu iau toate examenele nu ma pot inscrie la licenta si nici o voi mai putea da prea curand pentru ca sefii mei nu vor mai accepta inca un concediu. Asa ca m-am mobilizat si sunt eu cea de dinainte. Poate mai dihai, ca le-am luat pe toate cu 9. [:D] Chestia asta cu "capul" de care vorbesti este de fapt oboseala acumulata dupa nastere si efectele adaptarii la noul rol de mamica. Asa mi s-a explicat mie foarte frumos si de cand am inteles ca nu am o problema psihica cum credeam eu m-am linistit. Incearca sa iti mai faci timp si pentru tine si sa ceri ajutor cand nu mai poti. Important e sa fii sigura ca iti revii. Ultima chestie si gata ca m-am intins. La mine stresul generat de greutatea in plus imi accentua starile negative. Era suficient sa ma uit in oglinda...Am tinut tot felul de regimuri si nimic, abandonam repede cum observam ca nu sunt rezultate. Singurul lucru care mi-a mai ridicat moralul ,desi inca am aceleasi kg in plus de la o saptamana de dupa nastere, este faptul ca am incercat sa imi fac masaj si sa imi dau cu crema. Stiu ca nu ajuta mare lucru, dar macar simt ca fac ceva pentru mine. Te pupic dulce si iti doresc numai bine. Sa te gasesc in forma, daaaaaa? Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danat-babo n-are nici o legatura cu sarcina si cu nascutul, varsta isi spune cuvantul :)). Baga si tu niste vitamine si memo-de ala de-am uitat cum ii zice :)) Eu intr-o seara, acu nu demult am uitat laptele pe foc,gazele se imprastiau prin casa, nici o treaba n-aveam. Noroc ca a descoperit al meu. In aceeasi seara am pus laptele la loc la fiert ca deh nu fiersese 10 min si l-am fiert de l-au luat dracii fo ora. Hai noroc si sanatate. Unde mergem in concediu?Sovata sau Calimanesti? Pupici, Nadina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puiul meu are un an si o luna. Si eu tot dusa sunt. Parca nu asa rau ca acum cateva luni da tot nu ma vad ajunsa in vechea forma. Eu cred ca ni se trage si de la izolare. Si sper ca reintoarcerea la lucru sa imbunatateasca ceva. Numai ca pana atunci mai este multttt... Ca solutie eu am tot timpul langa mine o agenda si un pix si cand imi trece ceva prin cap notez pentru ca altfel stiu ca pot sa stau ore intregi ca sa incerc sa imi amintesc [bang] Am liste peste liste cu facturile ce trebuie platite si liste de cumparaturi ce trebuie facute. Altfel nu cred ca m-as descurca. http://community.webshots.com/user/aalinador
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am simtit acelasi lucru. Uitam tot, uitam ce trebuie sa cumpar, uitam ce trebuie sa fac, ba chiar am uitat si parola de la calculator care.....ce sa mai vorbim, nu aveam cum sa o uit... Ca si tine, ma treceau toate transpiratiile si intram in panica, mai ales cand eram intr-un loc public. Dupa ce am luat niste lecitina cu vitamine, mi-am mai revenit, dar in ultimul timp simt ca iar ma lasa memoria, deci va trebui sa reiau tratamentul. Oboseala si stresul de la servici probabil ca sunt cei care ma aduc in starea aceasta, o vacanta mi-ar prinde tare bine. Toate cele bune si multa sanatate. Ioana si Tudor(15 sept. 2001)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica voi v-ati "prostit" un pic dupa nastere? Fericitelor, plesnesc de invidie...Pe mine m-a apucat in ultimele doua luni de sarcina...Gafe incredibile la serviciu, omisiuni, uitat de la mina pina la gura, dezorganizare...Cum tocmai eram in plin proces de "impodobire si dezpodobire" a locuintei + diverse pregatiri de intimpinare cu piine si sare a micului print, observam cu groaza cit de ineficienta si neroada am devenit.(Exemplu: se ia un mare sertar, se arunca jumate din boarfele de acolo si se incearca punerea la loc a lucrurilor ramase. Nu mai incapeau [bang]...Si asta mi se intimpla mie, o maestra a testelor de genul introduceti maximum de mingi de ping-pong intr-o cutie...) In cartile despre sarcina ti se povesteste de greturi, arsuri la stomac, glezne umflate, etc. Nici un cuvintel despre haosul din creier...Care, de altfel, a continuat si dupa nastere si, daca ma gindesc bine, nici revenitul la servici n-a facut prea mari minuni... Acum, dupa aproape doi ani acasa cu BB si un an de la revenirea in cimpul muncii, ma pot risca la un raspund: Draga Danat, ne vom reveni cu capul cind pleaca cei mici in armata sau se marita... A, la mine nu se lega nicicum de kilogramele in plus...Toate cele 8 pe care mi le lasase BB amintire plus inca vreo doua s-au dus ca prin farmec, fara sa-mi stea gindul la ele, in 8 luni, din momentul in care a inceput fiu-miu sa mearga de-adevaratelea (eu am modelul de BB cu elice si baterii f. bune. Nu sta locului o clipa). Procesul a incetat, din pacate, cind m-am intors la serviciu, acum isi mentin silueta doamnele de la gradi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, eu m-am intors la serviciu de 5 luni, Maria are aproape 1 an si tot nauca sunt. Colegele imi zic ca sunt indragostita, dar eu sunt sigura: maternitatea infrumuseteaza si prosteste!!! (aviz amatoarelor, dar atentie, la mine se aplica doar partea a doua [:-)))]). Ma trezesc zilnic la secretariat ca nu stiu ce caut pe acolo, gresesc etajul, intru intr-un birou si imi dau seama ca de fapt trebuia sa ajung in alta parte. Si ieri am reusit sa-mi panichez directorii: am pus un zero in plus la un contract (din fericire nu apucase sa fie semnat) de directorul economic s-a ingalbenit si nu mai stia cum sa incadreze suma in buget. In final, la intrebarea: cine a facut calculul, am facut un pas inainte si am zis rusinata: "e vorba doar de un zero". Dar nu ma las, mai vreau un bb, poate ma fac si eu mai frumusica [:D]. Va pup Cornelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...