Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (6)


Recommended Posts

Buna! Beatrice, sfatul meu este sa va vedeti de familia voastra si sa nu mai apelati la nimeni, ca asta eset viata, cu unele usoare, cu altele mai grele, si stii vorba aia- parintii si tara nu ti le alegi...[bang][bang] din propria mea experienta, pot sa-ti spun ca eu m-am invatat minte sa nu mai cer niciunui parinte nimic, n-am nimic cu ei, sunt ok toti patru, dar cind mi-a fost lumea mai draga m-au intrebat de ce dau banii pe nu stiu ce concediu in loc sa vin la ei, de ca fac aia, incepusera sa-mi tina cont de una, alta. Stiu ca nu toti sunt asa, bine macar ca ii ai pe ceilalti, eu ii am pe toti patru la fel, adica asa cum am zis mai sus...si am hotarit cu sotul sa ne vedem de familia noastra si sa ne intilnim cind se poate, vorbim, ne simtim bine, dar fiecare cu ale lui, nu mai cerem nimanui nimic. Nici macar imprumuturi, mai bine iau de la un prieten caruia ii dau inapoi si gata, decit sa-mi scoata ochii dupa aia ca nu stiu ce am facut...hai ca m-am lungit si eu, dar vorba ta, m-am descarcat, ca mi-am adus aminte, zici ca nu ei m-au adus pe lume...[bang][bang][bang] La Multi Ani, Mihai Alexandru!!! Nicoleta, eu chiar acum am fost la dr si mi-a cintarit-o pe Ana dupa 3 zile si nu luase decit 100 grame...asa ca a zis sa-i dau intii formula, apoi san, ca ea nu se satura la san, de aia cere din ora in ora, dar asa nu ia in greutate si nu e bine.Mie mi-e teama ca daca ii dau bibe primul, nu mai trage ca lumea si scade productia apoi...nici nu stiu, ar trebui sa stiu exact cit am si sa-i dau restul lapte praf...oricum, mie mi-a zis ca o masa acum trebuie sa fie de 180 ml, ori atita lapte la san sigur nu am... [mamica] Miri si Ana (08.04.40)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mirinda, Uite cum fac eu: Am cumparat o pompa.. de la Avent. si e buna ( am avut inainte Gerber si e vax, nu merge)- ma mulg si pun laptele la frigider.(incerc sa ma mulg cam la 3-4 ore).Asta ajuta sa se mentina productia de lapte, in plus noaptea ii dau san ca SA NU UITE.. IN CAZ CA MAI TAIZIU TRAGE MAI BINE LA SAN..VISE.. DAR INCERC. Apoi, in bibi pun cam 50-60 ml lapte mamica si cam 40 ml lapte praf ( deja preparat, nu pudra) si-i dau bibi la masa. Mananca de stinge.. m-am si speriat prima data, apoi m-am obisnuit. In cele cateva zile in care urmez acest amestec, nu a avut colici-ma temeam ca amestecul nu-i va prii-si parca s-a mai linistit si el putin.Era tare agitat. Ai putea incerca asa daca crezi ca merge. Eu nu-i dau bibi si pe urma san caci nu mai vrea san dupa bibi... e mai usor de tras..nu? Asa ca am combinat totul si gata. Apropo.. la un muls, cu pompa scot cam 250-270ml pe ambii sani.. la un interval de cam 4 ore. Acum depinde si de varsta. Al meu abia are 2 luni, poate al tau e mai maricel. Oricum, dupa ce te mulgi si vezi ca nu ai suficient pentru o masa, completeaza cu praf si dai. Succes oricare ar fi solutia buna pentru tine. Nicoleta si Mihaita (27/04/04)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus fetelor Asta am facut eu de vineri.......[bang][bang][bang] Am stat citeva zile la spital din cauza unor diverticuli pe colon. Sunt de la mancare probabil si o cauza mare o are costipatia sau diareea indelungata, eu nu am avut in ultimul timp, dar cica s-au putut forma si acum 5 ani, asa ca... Durerea e ciudata ca te doare burta si tragi partzuri incontinuu, si cand tragi unul te doare de innebunesti, si ai tot timpul o forfota in stomac ca atunci cand ai diaree.. E tare neplacut...si am stat 3 zile fara papa , fara apa si fara Bb la spital Acum i-au antibiotice, dar daca nu trece ajung la cutit. Aveti idee de vreun tratament naturist? a mai avut cineva asa ceva? pleeeese, help Corina si Stephanie- 10 weeks Sa nu va spun cum a fost 48 de ore fara BB la spital, parca eram la inchisoare...prinsa-n perfuzi, fara apa[bang][bang]fara mancare, si cu un telefon care nu suna, numai puteam sa formez, adica contactul cu casa nexam.....am crezut ca o i-au razna, am plans incontinuu si nu am voie sa-i dau La STephie tzitzi saraca nu stie ce se intampla, sta in brate si cauta tzitzi.....draga de ea. Si a inceput sa caute tzitzi la orice femeie de intra in casa[bang][bang] mi-e asa de mila de ea... hai ca mai revin.... Nicoleta. nu vad pozele... PUPICI< fetele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicole, e buna solutia ta pe de o parte, pe de alta nu. Buna pt ca maninca bine si lapte de la tzitzi si ia si ingreutate, dar nu e bine pt ca productia de la tzitzi scade daca stau sa ma mulg mereu, mult mai bine trage BB. Ana are trei luni fara o saptamina, e mai marisoara...dar nu mi-e teama ca nu mai trage, ca din bibe curge mai usor. Ea a fost disperata dupa tzitzi de la inceput, ii dau biberonul si cind vede apoi tzitzi, oricit ar fi de satula, sa vezi cum face...intai ma trage de tricou, apoi cind le descopar face Hi, hi, de parca mi-ar spune, hai, mai stateai mult, apoi o apuca singura cu minutele si se chinuie s-o bage in gura si apoi ma mai cearta putin, bombane cu ea in gura la inceput, pina incepe sa traga ca lumea si sa inghita. E mortala! am filmat-o, ca e de tinut minte asta![:D][:D][:D] dar buna ideea cu amestecatul laptele de cele 2 feluri, o sa incerc, merci. apropos de lapte, Ela ce-o fi facind, umple biberoanele de atita Galactogil din ala? [alcool][alcool] spune-ne si noua daca s-a imbunatatit productia! azi am iesit pe la 15 din casa, era putin innorat, am zis ca innebunesc de cald...ma simteam ca acum 3 luni...[grasa] am transpirat toata si nici Ana n-a mai suportat, saraca maraia incontinuu, isi pusese piciorusele sus pe bara din fata de la carucior, si abia respira saraca, am dus-o in casa, noroc ca stam pe nord si e racoare. Abia astept sa plecam iar la tara, peste 2 saptamini, sa stam in curte la umbra, apoi mergem la munte...[foto] o sa va aducem si voua pozici. [mamica] Miri si Ana (08.04.04)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragele mele mamici si bebici! Iaca si eu dupa o lunga pauza! Noi ne chinuim sa papam in continuare, nu ne plac nici taticile nici biberoanele. Nu stiu ce are fata mea dar de aproape 10 zile nu mai mananca cum trebuie formula Bebelac. Plange micuta numai cand simte biberonul si in plus e plina de gaze, la fiecare masa scoate parturi si asa rau se screme saracuta ca nu-i mai arde deloc de mancare. Ii dau si Debridat si ceiut anticolici si tot degeaba. Pediatra mea mi-a zis ca e un inceput de diaree si m-a pus sa o tin nemancata 24 de ore, sa nu-i dau decat ceai de menta cu Smecta si ceai anticolici. Am innebunit in ziua aia. Apoi a reluat alimentatia cu lapte si mucilagiu de orez timp de 24 de ore si acum papa formula preparata normal, dar cu mare chin si nervi din partea ei. Mi-e si frica sa o fortez, am citit ca pot sa-i creez inapetenta la mancare. Si pe urma, desi eructeaza dupa masa, atata se zbate si se agita ca regurgiteaza laptele pe care abia l-a mancat. Tot timpul i se prelinge cate o zabaluta de laptic in coltul gurii, uneori si la o ora dupa masa. A schimbat cineva pana acum formula? Eu nu stiu ce sa mai fac, ma gandesc sa o schimb, poate nu-i mai place, desi la inceput la tolerat-o foarte bine. Maine ne ducem si noi la vaccin. Sper sa fie bine, sa nu sufere prea tare fetita mea si sa nu faca febra. Va las pt ca de-abia am reusit sa scriu mesajul asta in 4 ore. Ah, LA MULTI ANI!!! SI SA FIE SANATOSI SI VOIOSI!!! pentru toti puiutii nascuti zilele astea! Va pupam si speram sa revenim cu vesti bune. Simo si [copil] Iulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Repejor intru si eu sa va salut,ca sintem in febra pregatirilor,maine e BOTEZUL!!vine un preot si un episcop[:D],nu stiu ce o cauta in Suedia,dar noi il primim,ca sintem oameni de omenie[:D].Amelie a fost cam agitata,prea multa lume in jur,mi-a cam plins saracuta,seara. Claudelule,o sa ma gindesc la voi maine[pup],ca tare as fi vrut sa fiti cu noi! Beatrice,felicitari pentru casa!!Si nu fii ingrijorata pentru zodia pestilor,eu sint peste,si numai tacuta si interiorizata nu sint[:-)))].Ca sa nu mai spun ca sintem niste artisti in zodia asta,åprecis ai observat deja la puiul tau[pk] Cipstyle,vroiam sa te intreb,de unde ai cumparat scauneul ala haios pentru Anelisa?Ca tare mi-a placut,cum sta fetita ta in el,pare tare comod! Roxana mamy,te-am visat aseara,erai gravida[:-)))].Acuma nu te speria,era doar un vis[:-)))] Pupici tuturor si nu in ultimul rind:LA MULTI ANI tuturor bebeilor care sarbatoresc zilele astea ziua nasterii!! VA pupic si o sa pun poze de la botez! Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rayuela si noi ne gandim la voi!!! Vrem poze...sa nu cumva sa nu ne pui poze de la botez!!! Sa va petreceti si pentru noi!!![pup] Simone si eu am patit cu Raul o chestie asemanatoare cu ceea ce povestesti tu!!! Sa sti ca daca pana acum a aceptat bine Bebelacul nu e asta problema...poate face diaree si de la caldura...de cateva zile nici Raul nu prea vrea sa pape, ultimii 50ml ne luptam pana ii papa...probabil ca si de la caldura face atatea mofturi...Eu iti sugerez sa nu schimbi inca formula, mai ai rabdare... Chiar vroiam sa va intreb daca ai vostri pitici mai regurgiteaza si la cat timp dupa ce mananca? Al meu sunt mese la care nu regurgiteaza, dar sunt si mese la care si dupa 1-2 ore mai regurciteaza... Simone e foarte bine ca are vanturi...tu cum ii prepari formula??? [pup][pup][pup] Claudia[mamica] si Raul(01.04.2004) [copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos http://www.bebelusi.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa va spun doua bancuri: Merge un tigan la guvern cu un steag in mana...pe steag erau desenate o cioara, o sapa si un KK...un parlamentar curios il intreaba ce reprezinta cele desenate pe steag. Tiganul:Cioara - natia, sapa - ocupatia si KK - situatia!!!! [:-)))][:-)))][:-)))] Vine o maicuta la oras pentru prima data si biata de ea tot ii auzea pe tineri zicand "muie" si nu pricepea ea ce vor astia sa spuna...dupa o zi de plimbare prin oras se intalneste cu un consatean care mergea acasa cu masina...omul bun o ia pe maicuta cu el...dupa o bucata de drum, maicuta il intreaba pe consatean ce inseama "muie" ca ea a tot auzit prin oras si nu stie ce inseamna...Satean cu bun simt ii spune maicutei ca inseamna"D-mnul sa te binecuvanteze!"...maicuta era fff incantata de tineret....ajung in sat si inainte sa se dea jos din masina maicuta ii ureaza soferului:"Muie tie, muie parintilor, muie familiei!!!" [:-)))][:-)))][:-)))] Claudia[mamica] si Raul(01.04.2004) [copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos http://www.bebelusi.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...