Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai - Iunie 2004


Recommended Posts

Neatza mamicutze ,
hai ca am prins si eu iar un moment liber ,asa ca mai sar si eu sa va raspund.Eu cand mai intru citesc ce citec si cand sa va raspuns ,nu mai apuc .
Monet saracutza de tine ,gata deja la munca?Lia e fata mare ,deja 60 cm?Manekin o faci.Un botez fericit va doresc .
Iuliana eu o spal pe Ayumi cu musetel pe fatza iar pe corp i dau cateodata cu musetel ,cateodata cu ulei de corp ptr bebelushi.E bine sa i dai cu un ulei mai ales in zonele unde se strange pielea ,de ex: sub bratz ,la gat ,la pasa..stii tu ,asa eviti sa se mai opareasca.Si imbracat mai subtire ca le e cald si lor.Pe Ayumi de cand am adus-o acasa i fac zilnic baitza si o ung ba cu musetel ,ba cu ulei ,dar zilnic si crede-ma ca nu are nici o bubitza si nici nu e oparita.
Anacami eu o tin pe Ayumi in casa cat mai subtire imbracata ,in general cu pampersul si o bluzita subtire de corp .In general sa aibe picioarele goale .
Laurina inca putintica rabdare si gata nasti si tu ,hai ca noi suntem aici si te asteptam .Pupici pe burtici.
Irinusha dar cum va putea sa stea Cris in caditza ?Ma gandesc ca e ptr bebelushi mai maricei care deja stau in fundulet nu?Nu va sta kinuit in ea ,daca i faci baitza acum in ea?
Mamaleone si fata mea a varsta de vreo 3 ori insa doar cand i-am dat sa ppe lapte praf din biberon.Cand papa de la tzitzi nu varsa.
Irinel wow 12 kg?Felicitari .Eu am dat doar 10 kg jos insa le-am dat din prima saptamana si acum mai am de dat 7 kg ,asa ca sa vad cum ma lupt cu ele .
Fete sper ca nu am omis pe nimeni ,am sa mai intru cand mai am timp .Va pupic . [foto]
[url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Eryka"]poze_1[/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Eryka"]poze_2[/url]
Eryka & bebelusha Ayumi (nascuta-03.iunie.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eryka, cate grade ai tu in casa? Fetele, cum pastrati voi o anumita temperatura in casa? noi n-avem inca aer conditionat si desi tin tot timpul geamul deschis la camera lui Victor nu reusesc sa cobor deloc temperatura sub 26 de grade. DA! stiu e foarte cald dar ce sa fac? Oanna, baietii nostri sunt nascuti in aceeasi zi. Laurina, iti tin pumnii! Nastere usoara. Mamica de mai, poti te rog sa corectezi data noastra de nastere. Victor e nascut pe 24 mai. multumesc! Monnet, te cred ca ti-e greu sa stai departe de puiul tau. Mie, mi-e greu sa-l impart si cu bunica-sa, chiar cu mine acasa d-apoi sa-l las cateva ore cu altcineva. Christina, mamica lui Victor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

referitor la spalat, eu ii fac baie generala in fiecare seara; cica se recomanda ca pana la 1 an sa-i faci baie in fiecare zi, iar de la un an macar la 2 zile (asa ne-au spus cei de la spital, am auzit si de la alte mamici cu bebelusi si scrie si prin unele carti).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor ! Multumesc pt. raspunsuri [pup]. Laurina inca putina rabdare si ne vedem cu baietii in parc.Suntem toate cu gandul la tine.[grup] Mona cred ca iti vine greu sa te duci la servici si sa lasi mica comora acasa...am vazut pozele si este o dulceate de fetita ! Cam care sunt cerintele pt un posibil pretendent [:p] ? Anacami il tin pe Rares cu piciorusele goale si cu sosetele. Irinusha este haioasa cadita! Sa ne spui cum a reactionat Cris. La voi mai plang bb la baita? Irinel felicitari pt Kg date jos [cool] Eu am scapat de 10 Kg pana acum si mai am de dat jos...dar am ramas cu o burtiuca asa moale si fara vlaga!Dar maine fac 2 sap de cand a facut ochisori Rares cred ca ar trb sa mai astept cateva zile pana sa ma apuc de ex... Christina, sa fie sanatos Victoras si numai bucurii sa va aduca!A trecut repede prima luna,nu? Eryka ai o mica printesa [il] mai mare este papusa decat ea [;)] Nally hai ca azi ti-am lut-o inainte [:D] Alina este foarte expresiv Dragos [pup] Mamaleone am sa incerc si eu pelinul...mai stiam de tarate sau galbenus de ou pus in apa cu care ii clatim ,cica ar face o pielicica iami iami [pofta]...dar cum Rares este cam zmiorcait la baita,nu am incercat inca Am citit ca durerile de colici tin cam pana la 3 luni,imi m-am impacat cu gandul si am tras aer in piept,dar ma intreb eu ,oare sunt asa in fiecare zi sau cu intermitente[?]Rares parca acum o zi a fost mai bine...dar azi a luat-o de la capat cu inrositul la fata si cu trasul picioruselor la piept(acum sta la mine in brate si intre doua crampe este tare cuminte) Iuliana & [bibe]Rares
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi doarme iubita de vreo 3 ore neintrerupte ,in plina zi ,kiar ma mira ca ea ziua doarme doar pe bucatele .Sper ca la noapte sa nu ma tina cu okii pe pereti .
Christina si la mine in casa e o caldura de lesini ,nici eu nu prea pot sa cobor temperatura ,insa am noroc cu aerul conditionat ,il folosesc ,dar cand simt ca s-a facut prea racoare il inkid ca totusi mi-e frica ptr Ayumi sa nu raceasca ca si daca il tin deskis in continuu parca asa se face prea frig.[bang] Asa ca nici asa nici asa nu e bine.Aici in casa ajunge caldura si pe la 35 de grade [alcool]daca nu as folosi aerul conditionat,nebunie curata,mori direct nu alta.Noroc ca sau inventat aerele astea ca altfel.....
Mey fetelor Ayumitza mea nu vrea si pace suzetutza [bibe]si asa ma kinuie pe mine ,ca ccc cauta mereu tzitzi si ma molfoie de sfarc pe mine cand vrea sa adoarma.Ce sa fac?
( o mamica disperata ramasa fara sfarcuri,lolz [soc] [foto]http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Eryka
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Eryka
Eryka & bebelusha Ayumi (nascuta-03.iunie.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina sa-ti traiasca puiul! La multi ani Victor!!!! Si sa cresti mare si cuminte!!!![bum][s] Mamaleone si Sebi varsa dupa ce papa, cateodata chiar destul de mult!Dar asta cand se agita tare! si are si momente cand da impresia ca se sufoca! Am zis cand voi merge la control sa intreb doctorita daca e normalasa ceva la bebeii de varsta lor! Irinusha ce bomboana il ai pe Cris! Vreau si io sa doarma al meu atataaa!!!! De vreo doua zile nu a mai dormit decat in doua reprize a doua ore!!![bang] in rest numai motaie si se trezeste cum simte ca am plecat de langa el! Nu mai pot sa fac nimik![bang][bang] In legatura cu nebunelile.....[:D] mai a fost azi-noapte o noapte fierbinteee [il] Am mai incercat noi si acu doua seri dupa ce adormise shafuu [:D] si a durut un pic asa la un coltz...nu s-a ajuns la atrificii...[:D] dar a fost o incercare! Aseara au fost artificii [bis][bis][bis] ooo si ce bine fuuuu!!!! Monet sa aveti vreme frumoasa la botez si bafta lui Lia la facut kk in cristelnita! Cica are noroc mai mult daca face![:D] Cum e procedeul de botez ?Tot ca la noi, cu bagatul in apa, sau doar o uda pe caput un pic? [pup] Anacami eu il imbrac pe Sebi intotdeauna mai subtirel si il controlez la manute si picioruse sa vad daca le are reci! zdi daca sunt reci mai pun ceva pe el! Iuliana las ca-mi iau eu revansha!!!!Cum se mai simte Rares cu burtica? [pup] Va pupic acum pe toate mamicutele harnicutele! Noi plecam mai tarziu in oras la cumparaturi! [pup] Nally [mamica] si [copil]Sebastian http://community.webshots.com/user/nally116
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si bebele meu dadea lapticul afara, in prima saptamana chiar f. mult de ma speriasem rau. Remediu de la doctora: imediat dupa masa sa il pun cu capul si trunchiul mai ridicat (cam la 30 grade), nu il agit, nu il schimb imediat dupa masa.Mai rau este atunci cand vomita "branzica", asta este regurgitare din stomacel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele m-am gandit si io un pic si am ajuns la concluzia ca noi nu ne stim datele de nastere!!!!suntem asa prietene bune si totusi nu ne cunoastem cea mai importanta zi din viata noastra pentru noi:ziua noastra de nastere!!!! Haideti sa facem o listutza si cu datele noastre de nastere! Ce ziceti? Nally 16 Martie 1979 [:D][flo] Nally [mamica] si [copil]Sebastian http://community.webshots.com/user/nally116
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele, eu ca de obicei du Ingrid in brate- de abia scriu- cum s-o dezvat,uf, ca nu ma lasa sa fac nimic, nu doarme, eu mor de somn,,,si cica sa produci laptic in conditiile astea. eu iar sangerez acu bine, se poate sa fie ciclu, sau e tot sangerare dupa nastere of, si mi-e foame, cum sa ma duc sa mananc ceva, vreau sa prajesc niste ficatel,mi-e c-o las pe d-ra sa tipe ,n-am incotro, dac-o pun jos. oare daca ii iau jucarii- voi aveti carusel din ala la patut,are ceva efect de calmare si adormire scuze, a se intelege semnul intrebarii, c-am numa o mana disponibila Nally, ce bine de tine, vreau si io!!!!! da' cre'ca pana nu creste Ingrid nu apucam!acu macar ma consolez ca sangerez. a, si a mea se agita dupa papa, si da laptic afara, ca si Sebi. ei, e adevarat ca dupa botez se mai linistesc- semnul intrebarii. as mai scrie, da' ma enerveaza asa c-o mana, plus ca mor de foame si tre sa ma duc sa mananc cumva, chit c-o vor auzi vecinii. oare mai pot acu s-o dezvat de brate, sau s-o tin ocupata in vreun fel,nici leganata in carut nu.i place... va pup acu,sper sa revin si cu 2 maini-- azi noapte cine citea forum, ca cineva n-avea somn si pace...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetili! Hai ca va scriu si eu cu o mana, de data asta am noroc ca e dreapta [:d]. d-soara mea s-a invatat in brate de cand cu colicii astia, azi nu a mai avut, dar a avut rasfatz.... Cu vomitatul la noi e la ordinea zilei, pt ca papa cu mult aer si cand eructeaza da si laptic. Se mai intampla sa dea si cu branzica, daca nu da imediat dupa ce a mancat sau daca a mancat la diferenta mica de timp. Acum m-am obisnuit, dupa ce am tras niste boceli la inceput... Nally, de acord cu ideea ta: 8.05.1978. Felicitari pt azi-noapte, esti deschizatare de drumuri! Anacami eu o imbrac pe Uca mai gros seara pana a doua zi la pranz. L pranz incepe sa vina soarele la voi si e cald, atunci o las doar in boddy cu maneca scurta. Erika incearca sa ii dai tzitzi culcata langa ea, cand adoarme, sa poti pleca. ai incercat? Iuliana, si eu m-am resemnat si astept sa implineasca 3 luni [:)] Irinusha, sa ne spui cum a fost experienta cu caditza noua, e tare simpatica. Mamaleone, la faza cu varsaturile am scris deja mai sus. Si a mea tuseste si zici ca se ineaca, dar si cu asta m-am obisnuit. daca ast e felel ei lacom, ce sa ii fac? Referitor la ajutatul de catre sotzi... al meu vine cateodata rupt de la serviciu si atunci il las, dupa ce ma ajuta la baitza. Daca nu e obosit mai strange prin casa, spala vasele, pune masa, intinde rufe (daca nu am apucat eu) iar in week-end face curatenie peste tot si ma ajuta la tot, mai pot sa-i cer altceva? in legatura cu bubitzele de caldura, ne-au mai aparut si noua. in seara asta vreau sa-i fac un saculetz cu tarate la baitza. i-au aparut intr-o zi rau pe ceafa, ca statea cu capul pe mana mea la alaptat si s-a iritat. i-am dat cu b-panthen si i-a trecut pana dimineatza. cam asta ar fi, scuze daca am srit pe cineva...pupici! Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...